Retro Σοκολάτες !

βασω είπε:
Μήπως εννοείς τις Milka;Κυκλοφόρησαν πάλι!

Μεχρι πρόσφατα η Lila pausel ήταν η μόνη "εν ζωή" εκπρόσωπος.

Αλλά από πέρσι εμφανίστηκαν πάλι στα περίπτερα σε πάνω από 20 γεύσεις.

Είναι (μάλλον) οι πιο ακριβές, αλλά κατά τη γνωη μου και οι πιο νόστιμες σοκολάτες :D :D:D

Επίσης... Θυμάται κανένας κάτι πλάκες σοκολάτας γάλακτος

που είχαν επάνω φιγούρες Disney από λευκή σοκολάτα;

Ήταν σ'ένα κόκκινο περιτύλιγμα...

Θυμάμαι ότι πάντα προσπαθούσα να φάω το γύρω-γύρω

και να μείνει η φιγούρα... κι ενώ τα πήγαινα τόσο καλά,

τελευταία στιγμή μου έσπαγε ένα ποδαράκι, ένα σκουφάκι,

κάτι τέλος πάντων, που μου κατέστρεφε την προσπάθεια!! :cry:

Έχω να τις δω χρόνια... #)
Θυμαμαι κι εγω τις σοκολατες disney με την λευκη σοκολατα στο κεντρο...αρχικα τις ετρωγα γυρω-γυρω για να μη χαλασει η φιγουρα λευκης σοκολατας και...αφου δεν τα καταφερνα...ετρωγα ολοκληρη τη σοκολάτα...

[edit] Συγνωμη Χριστινα αλλα πλεον υπαρχει οδηγος για τα video στα post: Οδηγια (How to): Πως να προσθεσετε you tube video μεσα στα post VB ver 5.2.0 [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις είδα στην TV τη νέα διαφήμιση της Serenata, με το γνωστό στους retromaniacs, τραγουδάκι, "ραμμένο" στα μέτρα της εποχής που ζούμε!

Αν βρεθείτε κοντά σε TV, έχετε τα ώτα σας ανοιχτά, μέχρι να ανέβει στο YouTube...
 
denim13 είπε:
Λοιπόν παιδιά ο λόγος που μπήκα σ ΄αυτή εδώ την ενότητα είναι ο εξής.Λοιπόν , ελπίζω να θυμάστε μια παλιά διαφήμιση από τις σοκολάτες Αmaretti όπου πρωταγωνίστούσε ο Πέτρος Φιλιππίδης με μια παρέα νεαρών και παίζανε κάτι σαν παντομίμα δεν θυμάμαι. Λοιπόν , όσοι θυμάστε την εν λόγο διαφήμιση μπορεί να θυμάστε και την μουσική της διαφήμισης που είναι μια πάρα πολύ γνωστή μελωδία τραγουδιού αλλά ποτέ μου όμως δεν μπόρεσα να την μάθω ούτε καν ποιο είναι το προτώτυπο τραγούδι της. Την έχω ακούσει διασκευασμένη και σε γαλλικό και σε ελληνικό τραγούδι.

Λοιπόν ,,παιδιά τα φώτα σας! Εϊμαι σίγουρος ότι εσάς δεν σας ξεφεύγει τίποτα!

Στα ελληνικά μου φάνηκε ότι είχαν κάνει διασκευή στην εν λόγω μελωδία ένα τραγούδι της Βικτόριας Χαλκίτη αλλά όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα ποτέ. Μπορεί τελικά να μην το έλεγε και η Χαλκίτη. Στα γαλλικά την έχω ακούσει αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να μάθω πιο τραγούδι ήταν . Την έχω ακούσει πολλές φορές και σε ινστρουμένταλ αλλά ποτέ δεν κατάφερα να μάθω ποια είναι.

Στην διαφήμιση με τα Amaretti η μελωδία αυτή είναι προσαρμοσμένη σε στίχους για το εν λόγω προϊόν.

Πιστεύω ότι εσάς δεν σας ξεφεύγει.
αυτη η διαφημιση

 
Νομίζω ότι κάτι βρήκα

ΣΕΡΕΝΑΤΑ/Serenata ΝΕΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ 2016 PAIDIKO PARTY

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την πέτυχα τις προάλλες στην τηλεόραση!

Ενδεικτική του πώς έχουν περάσει τα χρόνια...

Για μένα είναι αξιόλογη, και μόνο για τη στιγμή που μου χάρισε: να βλέπω τους γονείς μου να θυμούνται την ορίτζιναλ διαφήμιση και μετά τον Χάρρυ Κλυνν.
 
Με επιασε μια λαχταρα για σοκολατα.... :flower:

 


σοκολατα ΝΑΙ


1987

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπήρχαν σοκολάτες Μέλο μεγάλες που είχαν ζωγραφιά κεφαλιά από κοπελλες
 
Έπεσα προχθές επάνω σε ένα φοβερό site με περιτυλίγματα από σοκολάτες κάθε χώρας περασμένων δεκαετιών έως σήμερα.

note: Στο κάτω μέρος της σελίδας γράφει πχ. ION I αλλά υπάρχει και ION II καθώς και ΙΟΝ ΙΙΙ οπότε μην απορήσετε αν δεν δείτε όλα τα περιτυλίγματα με μιας. Έχει και από άλλες εταιρίες, όχι μόνο ION. 

Θέλει λίγο ψάξιμο το site, είναι φοβερό - δεν νομίζω να έχει ξανα μπει εδώ. 

http://www.chocolatewrappers.info/Vevropa/Recko/ion2.htm
 
ωραια η ανακαλυψη σου! στο θεμα Διαφημίσεις της ΙΟΝ εχουν μπει διαφορα περιτυλιγματα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
Κάποιος έγραψε πιο παλιά ότι έψαχνε κάτι καρδούλες Παπαδοπούλου που ήταν σαν παντεσπάνι με σοκολάτα απ’ έξω.
Δεν θυμάμαι πώς λέγονταν ξέρω όμως πώς λέγεται αυτού του είδους τα γλυκά.
Έχει γερμανική καταγωγή, χριστουγεννιάτικο γλυκό και λέγεται Lebkuchen.
Όποιος θέλει να τα φάει και να θυμηθεί την γεύση τους, μπορεί να πάει στο Lidl τα επόμενα Χριστούγεννα και να πάρει όσα κουτιά θέλει! :):):):):)
Δείτε αυτήν την εικόνα (ένα τυχαίο προϊόν) από το εξωτερικό και θα τα θυμηθείτε και στην Ελλάδα, του Παπαδοπούλου.
Ελπίζω να βοήθησα :)

Εγώ θα ήθελα να μού θυμίσει κάποιος, πώς λεγόταν εκείνη η σοκολάτα που στο εξωτερικό της είχε παραθυράκια και κουνούσες ένα χαρτονάκι κι άλλαζαν τα ρούχα και τα πόδια από τα ανθρωπάκια που απεικονίζονταν. Αυτές πρέπει να εξαφανίστηκαν από τα μέσα του ‘80, ε;
 

Συνημμένα

  • 19392993-A6D0-4114-A0EF-1846D10482DB.jpeg
    19392993-A6D0-4114-A0EF-1846D10482DB.jpeg
    66,9 KB · Προβολές: 5
Κάποιος έγραψε πιο παλιά ότι έψαχνε κάτι καρδούλες Παπαδοπούλου που ήταν σαν παντεσπάνι με σοκολάτα απ’ έξω.
Δεν θυμάμαι πώς λέγονταν ξέρω όμως πώς λέγεται αυτού του είδους τα γλυκά.
Έχει γερμανική καταγωγή, χριστουγεννιάτικο γλυκό και λέγεται Lebkuchen.
Όποιος θέλει να τα φάει και να θυμηθεί την γεύση τους, μπορεί να πάει στο Lidl τα επόμενα Χριστούγεννα και να πάρει όσα κουτιά θέλει! :):):):):)
Δείτε αυτήν την εικόνα (ένα τυχαίο προϊόν) από το εξωτερικό και θα τα θυμηθείτε και στην Ελλάδα, του Παπαδοπούλου.
Ελπίζω να βοήθησα :)

Εγώ θα ήθελα να μού θυμίσει κάποιος, πώς λεγόταν εκείνη η σοκολάτα που στο εξωτερικό της είχε παραθυράκια και κουνούσες ένα χαρτονάκι κι άλλαζαν τα ρούχα και τα πόδια από τα ανθρωπάκια που απεικονίζονταν. Αυτές πρέπει να εξαφανίστηκαν από τα μέσα του ‘80, ε;
αυτό που έβαλες φωτογραφία δεν είναι γνήσιο Lebkuchen γιατί έχει κάτι σαν μαρμελάδα μέσα. το λέω αυτό γιατί η νονά μου είναι Γερμανίδα και μέχρι πριν αρκετά χρόνια μας παράγγελνε ένα πακέτο από τα γνήσια από Νυρεμβέργη κάθε Χριστούγεννα. εννοείται ότι ήταν φανταστικά.του lidl είναι καλούτσικα αλλά έχουν πολλά συντηρητικά.
'Oblate' είναι το πεπλατυσμένο σφαιροειδές (αυτό το σχήμα έχουν).γράφονται με κεφαλαίο μιας και όλα τα ουσιαστικά στα γερμανικά γράφονται με κεφαλαίο (τρέχα γύρευε γιατί).
 
αυτό που έβαλες φωτογραφία δεν είναι γνήσιο Lebkuchen γιατί έχει κάτι σαν μαρμελάδα μέσα. το λέω αυτό γιατί η νονά μου είναι Γερμανίδα και μέχρι πριν αρκετά χρόνια μας παράγγελνε ένα πακέτο από τα γνήσια από Νυρεμβέργη κάθε Χριστούγεννα. εννοείται ότι ήταν φανταστικά.του lidl είναι καλούτσικα αλλά έχουν πολλά συντηρητικά.
'Oblate' είναι το πεπλατυσμένο σφαιροειδές (αυτό το σχήμα έχουν).γράφονται με κεφαλαίο μιας και όλα τα ουσιαστικά στα γερμανικά γράφονται με κεφαλαίο (τρέχα γύρευε γιατί).

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα γράφεις. Απλώς την εικόνα αυτή την ανέβασα διότι το προϊόν είναι ίδιο με αυτό που έβγαζε προ ετών η εταιρεία Παπαδοπούλου και τα αναζητούσε πιο πάνω ένα παιδί. :)
 
Εγώ θα ήθελα να μού θυμίσει κάποιος, πώς λεγόταν εκείνη η σοκολάτα που στο εξωτερικό της είχε παραθυράκια και κουνούσες ένα χαρτονάκι κι άλλαζαν τα ρούχα και τα πόδια από τα ανθρωπάκια που απεικονίζονταν. Αυτές πρέπει να εξαφανίστηκαν από τα μέσα του ‘80, ε;
Οι σοκολάτες που άλλαζαν ρούχα θυμάμαι ότι βγήκαν στα μέσα/τέλη των 60ς, ήταν η μεγάλη πλάκα σοκολάτας των 10 δρχ. σε χαρτονένιο κουτί. Οι σοκολάτες τότε όλων των εταιρειών ήταν των 2 δρχ. των 5 δρχ. (με περιτύλιγμα αλουμινόχαρτο και χαρτί ) και των 10 δρχ. (με περιτύλιγμα αλουμινόχαρτο σε χαρτονένιο κουτί). Οι μεγάλες ήταν ένα τυπικό δώρο σε γιορτές παιδιών. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το κουτί μπροστά είχε τη μάρκα και πίσω τα παραθυράκια με τα ανθρωπάκια (αν θυμάμαι καλά ήταν 5). Νομίζω ότι ήταν της ΜΕΛΟ, αλλά μπορεί να ήταν της ΙΟΝ ή Παυλίδης, δυστυχώς δεν θυμάμαι καλά.
 
Απ ότι θυμάμαι οι σοκολατες αυτές είχαν απεικονίσεις από αναγεννησιακές στολές. Πράγματι ήταν το τυπικό δώρο σε παιδάκι. Αν δε κάνω λάθος τις πουλάγαν στα ζαχαροπλαστεία όπως και λούτρινα αρκουδάκια για να πας ένα δώρο σε παιδάκι για να " ξεντροπιαστείς" όπως έλεγε και η μαμά μου.
 
Οι μεγάλες ήταν ένα τυπικό δώρο σε γιορτές παιδιών. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το κουτί μπροστά είχε τη μάρκα και πίσω τα παραθυράκια με τα ανθρωπάκια (αν θυμάμαι καλά ήταν 5).

Πίσω ήταν τα παραθυράκια; χμ.. νόμιζα πως ήταν μπροστά. Αλλά πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου την μάρκα τους, ούτε έχω βρει καμμία εικόνα στο ίντερνετ.

Απ ότι θυμάμαι οι σοκολατες αυτές είχαν απεικονίσεις από αναγεννησιακές στολές.
ναι, κάτι τέτοιες απεικονίσεις ήταν. :)
 
Πίσω
Μπλουζα