Retro Τηλεοπτικές Διαφημίσεις

διαφημιση Campari (1987) :

,σχολιο του MrRetromemories : " η οπτικοποιημενη διαφημιση του ΠΡΟ ΠΟ που ακουγοταν στην κυριακατικη ποδοσφαιρικη ραδιοφωνικη εκπομπη του Δευτερου προγραμματος της ΕΡΤ και της ΕΡΤ 2 πριν ,κατα την διαρκεια και μετα το τελος των αγωνων της Α εθνικης " .
 
dianahttp://www.youtube.com/watch?v=srzdGgxeHMg&context=C4a36a8bADvjVQa1PpcFO-RYB0J48WUHWIKRQ3_psyihdQClazp2M=
 
διαφημιση "Αιγαιον" (1982),φυσικα με τη Μαριαννα Τολη :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Πετυχημένος κύκλος διαφημίσεων των ασφαλειών "ασπίς πρόνοια" με πρωταγωνιστή-γκαφατζή τον καλό ηθοποιό Γιώργο Κοτανίδη! Προβλήθηκε περίπου την τριετία 1987-90"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφημιση τζιν "Lois" (1982) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: " Διαφήμιση εσώρουχων "Μινέρβα" που διαδραματίζεται στο βαγόνι του τραίνου...Επειδή"όλα είναι πιθανά..." Προβλήθηκε περίπου την διετία 1983-85"
 
πατισταςhttp://www.youtube.com/watch?v=h1NIXGHM7Wg

κολυνοςhttp://www.youtube.com/watch?v=zenaCY70OTc
 
katerinak είπε:
διαφημιση τζιν "Lois" (1982) :
σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Χαρακτηριστική 80s διαφήμιση των τζιν και τζάκετ "Lois". Κάθε χρόνο οι διαφημίσεις των τζίν διαφοροποιούνταν. Το συγκεκριμένο σποτ πάντως χρονολογείται απο το 1982"

διαφημιση εσωρουχων "ΜΙΝΕΡΒΑ" (1983) :

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: " Διαφήμιση εσώρουχων "Μινέρβα" που διαδραματίζεται στο βαγόνι του τραίνου...Επειδή"όλα είναι πιθανά..." Προβλήθηκε περίπου την διετία 1983-85"

Υπήρχε μια άλλη διαφήμιση της LOIS με μουσική το

, που είχε νικήσει στο διαγωνισμό τραγουδιού της Γιουροβίζιον το 1976. Υπήρχε τουλάχιστον άλλη μια παρόμοια διαφήμιση της Μινέρβα, που ο άντρας άνοιγε την πόρτα του σπιτιού με τα εσώρουχα, και ο ταχυδρόμος ήταν γυναίκα.
 
manos311 είπε:
Υπήρχε μια άλλη διαφήμιση της LOIS με μουσική το
ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες σου manos311!!! φαινεται ηταν πολυ της μοδας το "Da Da Da" τοτε,το ακουσαμε αλλωστε και στη διαφημιση του badedas
 
bichttp://www.youtube.com/watch?v=E9_h4TrSyRw
 
διαφημιση KNORR (1983) :


σχολιο του uploader MrRetromemories: "ενα πολυ γνωστο "σιγκλακι", σε ρυθμους αμερικανικης δυσης , σε διαφημιση της " Knor " στις αρχες της δεκαετιας του 80..διακρινουμε την γνωστη χορευτρια Υβετ που εχει πρωταγωνιστησει στην διαφημιση της "Madison "
 
διαφημιση coca cola (1986) :


σχολιο του uploader pandimitriou19821982 : "Προκειται για συνεχεια του πολυ επιτυχημενου σκλογκαν που χρησιμοποιουσε η εταιρεια και στα προηγουμενα σποτς κατα την δεκαετια του 80"
 
^^

Πάντα τέλειες οι διαφημίσεις της Coca Cola!
 
διαφημιση οδοντοκρεμας "ΚΟΛΥΝΟΣ" (1982) : [video=youtube;QW_-KvGYEbY]

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Μια από τις πολλές εκδοχές στις διαφημίσεις της οδοντόκρεμας "Κολυνός" με το χαρακτηριστικό τραγουδάκι (προκαλεί προκαλεί....με άσπρα δόντια κάτασπρα!) που ακουγόταν απο την..."ασπρόμαυρη"τηλεοπτική εποχή του 1980 έως και το 1987 σε σποτάκι με την Ίνα Λαζοπούλου.Το συγκεκριμένο σποτάκι (στη λαϊκή) είναι του 1982"
 
nwntas είπε:
^^Πάντα τέλειες οι διαφημίσεις της Coca Cola!
... άλλες φορές ναι, άλλες φορές όχι [η δική μου άποψη #)

#) ]. Πάντως, η διαφήμιση που έχει αναρτήσει η προλαλήσασα είναι μια χαρά ....

Επίσης, τη διαφήμιση της Kolynos ... αυτή κι αν τη θυμάμαι "σαν να ήταν χθες", άλλωστε παιζόταν για πολλά χρόνια στις τηλεοράσεις !!! Αλλά ... είναι τόσο σίγουρο ότι η κοπέλα που παίζει στη διαφήμιση είναι η Ίνα Λαζοπούλου ??? Το 1982, που γυρίστηκε η διαφήμιση, η Ίνα Λαζοπούλου πρέπει να ήταν ακόμη ανήλικο κοριτσάκι .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
... άλλες φορές ναι, άλλες φορές όχι [η δική μου άποψη #) #) ]. Πάντως, η διαφήμιση που έχει αναρτήσει η προλαλήσασα είναι μια χαρά ....
Ναι, έπρεπε να προσθέσω ένα χρονικό προσδιορισμό, όπως το "στη δεκαετία του '80" ή το "στη δεκαετία του '90" για να είμαι πιο σαφής. :)

Και τώρα βγάζει μερικές φορές καλές διαφημίσεις, αλλά οι τότε δε συγκρίνονται... Ειδικά αυτή η σειρά διαφημίσεων "Coca Cola ζητάς" με έχουν κερδίσει από το ρυθμικό τζιγκλάκι τους και από την 80's αισθητική τους. Ένα καλό με την Coca Cola είναι ότι και ψιλοπατάτα να είναι η διαφήμιση, αντικατοπρτίζει την αισθητική κάθε εποχής!
 
Γεια σας!! Θα ηθελα αν μπορειτε να μου βρειτε μια διαφημιση που θελει να βρω η μητερα μου που παιζοταν το 1979-1980 . Ειναι με εναν αντρα ο οποιος απ οτι θυμαται διαφημιζει ενα γυναικειο αποσμητικο(impulse νομιζει) και λεει :

-Καλα με 3 παιδια ποσο την κανεις?

Μα δεν φαινεστε ουτε καν παντρεμενη!

Ευχαριστω εκ των προτερων... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Athanasia Kekelou είπε:
Γεια σας!! Θα ηθελα αν μπορειτε να μου βρειτε μια διαφημιση που θελει να βρω η μητερα μου που παιζοταν το 1979-1980 . Ειναι με εναν αντρα ο οποιος απ οτι θυμαται διαφημιζει ενα γυναικειο αποσμητικο(impulse νομιζει) και λεει :-Καλα με 3 παιδια ποσο την κανεις?

Μα δεν φαινεστε ουτε καν παντρεμενη!

Ευχαριστω εκ των προτερων... :)
Χα χα ... βρε πού τη θυμήθηκες τη διαφήμιση !!! Επρόκειτο για τη διαφήμιση κάποιου σαπουνιού [δεν είμαι σίγουρος ποίου], την οποία βλέπαμε στις αρχές των 80ς !!! Υποτίθεται, πρόκειται για το σαπούνι που, όταν το χρησιμοποιεί μια κυρία, την κάνει να φαίνεται νεότερη !!!

Η "υπόθεση" της διαφήμισης είχε ως εξής : Μια κοπέλα βρίσκεται σε δεξίωση και δύο εμφανίσιμοι άνδρες της έχουν πιάσει το "μπίρι μπίρι" !!! Και τη ρωτάνε : "Πόσο είστε ??? είκοσι ενός ??? εικοσιδύο ??? εικοσιτριών ???" Και στη συνέχεια η κοπέλα σκάει στα γέλια λέγοντας : "χα χα ... με τρία παιδιά" !!! Και όταν απομακρύνεται η κοπέλα από δίπλα τους, λέει ο ένας στον άλλον : "Θα παντρεύτηκε στα δεκατέσσερα :eek: o_O'' !!!!! Και στο τέλος το σλόγκαν της διαφήμισης από ανδρική φωνή : "....., και αφήστε τους άλλους να αναρωτιούνται" !!!

Η διαφήμιση αυτή είχε συζητηθεί πολύ όταν παιζόταν !!! Αφού, να σκεφθείτε, όταν βλέπω μετά από πολλά χρόνια κάποια συνομήλικη γνωστή μου, κάποια παλιά συμμαθήτριά μου κλπ και της λέω : "πω πωωω, δεν έχεις αλλάξει καθόλου, φαίνεσαι μικρότερη", πολλές φορές εισπράττω την [χιουμοριστική] απάντηση : "σαπούνι ......" :eek:

:eek: !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Athanasia Kekelou είπε:
Γεια σας!! Θα ηθελα αν μπορειτε να μου βρειτε μια διαφημιση που θελει να βρω η μητερα μου που παιζοταν το 1979-1980 . Ειναι με εναν αντρα ο οποιος απ οτι θυμαται διαφημιζει ενα γυναικειο αποσμητικο(impulse νομιζει) και λεει :-Καλα με 3 παιδια ποσο την κανεις?

Μα δεν φαινεστε ουτε καν παντρεμενη!

Ευχαριστω εκ των προτερων... :)
γεια σου και καλως ορισες :)

εδω προσθετουμε βιντεο που ανεβαζουν χρηστες του youtube,προς το παρον η διαφημιση που ψαχνει η μητερα σου δεν εχει ανεβει

Αν τυχον τη βρουμε στο youtube θα την προσθεσουμε εδω

ο Rinus Cesar οπως παντα, θυμαται τις λεπτομερειες των διαφημισεων :)

Για την Ινα Λαζοπουλου γραφει στο σχολιο του ο uploader οτι "Στην τελευταία version μάλιστα του '87 πρωταγωνιστούσε η Ίνα Λαζοπούλου",δηλαδη οχι σε αυτη τη διαφημιση που βλεπουμε στο βιντεο(αυτη ειναι του 1982)

διαφημιση fresh air (1985) :


σχολιο του uploader MrRetromemories: "Νατην ,ερχεται , ψεκαζει με Fresh Air μας "απειλει" η διαφημιση της "Ευρηκα" για το αποσμητικο χωρου . βρισκομαστε ηδη στα μεσα της δεκαετιας του 80 και οι διαφημισεις εχουν γινει πιο μοντερνες , γρηγορες , με ωραια "σινγκλακια" που μενουν στο μυαλο του τηλεθεατη - καταναλωτη" .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Athanasia Kekelou είπε:
Γεια σας!! Θα ηθελα αν μπορειτε να μου βρειτε μια διαφημιση που θελει να βρω η μητερα μου που παιζοταν το 1979-1980 . Ειναι με εναν αντρα ο οποιος απ οτι θυμαται διαφημιζει ενα γυναικειο αποσμητικο(impulse νομιζει) και λεει :-Καλα με 3 παιδια ποσο την κανεις?

Μα δεν φαινεστε ουτε καν παντρεμενη!

Ευχαριστω εκ των προτερων... :)


Ήταν μια σειρά διαφημίσεων του σαπουνιού PALMOLIVE, με διάφορα σενάρια που ένας άντρας προσπαθεί να μαντέψει την ηλικία της πρωταγωνίστριας του σποτ, αλλά ξεγελιέται γιατί το σαπούνι την κάνει να φαίνεται πολύ νεότερη. Μπορείς να κάνεις αναζήτηση στο φόρουμ ή στο Youtube, συχνά ανεβαίνουν παλιές διαφημίσεις που έχει κάποιος στην κατοχή του και τις ψηφιοποιεί.

Μια από αυτές που θυμάμαι ολόκληρη, ίσως ήταν και η πρώτη:

(Μια κοπέλα περπατάει στο πάρκο και περνάει μπροστά από 2 άντρες)

Άντρας 1: Πόσο την κάνεις?

Άντρας 2: 21, 22, 23

(Η κοπέλα τους ακούει και χαμογελάει, μετά βλέπουμε 3 παιδιά να τρέχουν προς το μέρος της φωνάζοντας μαμά μαμά, και ξαναβλέπουμε τους άντρες)

Άντρας 1: Με 3 παιδιά? Τώρα πόσο την κάνεις?

(Βλέπουμε την κοπέλα με τα παιδιά)

Φωνή κοπέλας: Το PALMOLIVE τους κάνει να αναρωτιόνται. Ο πλούσιος αφρός του Palmolive βοηθάει την επιδερμίδα μου να διατηρείται απαλή και νεανική.

(Βλέπουμε τους άντρες)

Άντρας 2: Θα παντρεύτηκε στα 14.

Φωνή κοπέλας: Αφήστε τους να αναρωτιόνται.

Άλλο σενάριο, στο οποίο πιθανόν αναφέρεται η μητέρα σου, ήταν σαν συνέντευξη ή σαν αίτηση, ο άντρας συμπληρώνει τα στοιχεία της κοπέλας και την ρωτάει την ηλικία της, αυτή χαμογελάει με νόημα και τον αφήνει να μαντέψει. Προς το τέλος αυτής της διαφήμισης ο άντρας λέει "Μα δεν φαίνεστε ούτε καν παντρεμένη!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos311 είπε:
Ήταν μια σειρά διαφημίσεων του σαπουνιού PALMOLIVE, με διάφορα σενάρια που ένας άντρας προσπαθεί να μαντέψει την ηλικία της πρωταγωνίστριας του σποτ, αλλά ξεγελιέται γιατί το σαπούνι την κάνει να φαίνεται πολύ νεότερη. !"
Αααα, για το Palmolive ήταν η διαφήμιση, εεε ??? Εγώ θυμομουν το "κόνσεπτ" αυτής της σειράς διαφημιστικών, αλλά δεν θυμόμουν το προϊόν, γι' αυτό είχα γράψει στο ποστ μου "για το σαπούνι Lux" !!! Δεν αποκλείεται να ανεβεί κι αυτό το σποτάκι στο YouTube και ... να φρεσκάρουμε τις αναμνήσεις μας :flower: :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα