Retro Τηλεοπτικές Διαφημίσεις

jimijoop είπε:
h διαφημιση v6 white ειναι αρχες του ʽ00 δεν ειναι ρετρο μεχρι στιγμης
αληθεια ειναι του 2000; δεν το ηξερα,νομιζα οτι γυριστηκε καπου στα μεσα του '90

σ ευχαριστω πολυ για την ενημερωση jimijoop!!
 
[video=youtube;vAX-J_KoYGY]

στο βιντεο αυτο βλεπουμε καποιες ρετροδιαφημισεις,βεβαια τις περισσοτερες τις εχουμε ξαναδει.H μονη που ειδα μετα απο αρκετα χρονια ειναι αυτη με το λαδι "Αλτις"

Καποιες απ αυτες δεν θεωρουνται ρετρο καθως προβληθηκαν μετα το 1995
 
(1980) διαφημιση "METAXA" :


σχολιο του uploader : "Πάντα ατμοσφαιρικές οι διαφημίσεις του φημισμένου ποτού..Στη συγκεκριμένη,love is in the air,υπο τους ήχους γαλλικού άσματος με το "je t'aime..." να κυριαρχεί"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιος άραγε θα μου βρει τη διαφήμιση με εκείνο το τέλειο μελαχρινό κουκλί που έλεγε "Το πάρτυ ήταν υπέροχο χτες βράδι κλπ.κλπ. δεν είναι τυχαίο ότι πίνει μόνο Dewar's !"
 
panp είπε:
Ποιος άραγε θα μου βρει τη διαφήμιση με εκείνο το τέλειο μελαχρινό κουκλί που έλεγε "Το πάρτυ ήταν υπέροχο χτες βράδι κλπ.κλπ. δεν είναι τυχαίο ότι πίνει μόνο Dewar's !"
μηπως εννοεις αυτη τη διαφημιση ;

 
RESPECT ! Μιλάμε για ΤΟ κουκλί ! (Φωνή : Πέμη Ζούνη. Κι εγώ μάλλον από λάθος μπέρδεψα το "υπέροχο πάρτυ")
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dionisispap είπε:
Μερικές σκόρπιες μνήμες από ξεχασμένες (μάλλον) διαφημήσεις πριν ολοκληρωθεί η επέλαση του Αλτσχάιμερ..Τις τοποθετώ 79-83 περίπου.
2.Κολώνια Μεσιέ Καρβάν ή κάπως έτσι.

Εβγαινε ένας τύπος σαν σκιά και έτρεχε προς τα εμάς.

3.Κολώνια Λα Τουρ.

Με ένα πιλότο που γκομένιαζε με μία αεροσυνοδό ενώ ακουγόταν ΛαΤουρ Μεσιέ Λατουρ Μαντάμ.Ειχε και ωραίο τραγούδι.

2. Ανδρικά καλλυντικά Monsieur Carven, με μουσική υπόκρουση το Equinoxe 4 του Jean-Michel Jarre, μπορείς να το ακούσεις εδώ:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφημιση "lumilux - osram" (1983) :http://www.youtube.com/watch?v=XkWb6nzi_PI

σχολιο του uploader MrRetromemories: " "κανε οικονομια ,βαλε Lumilux" μας προτρεπει η φωνη του Λουκιανου Κηλαδωνη στην αξεχαστη διαφημιση της εταιρειας ηλεκτρολογικου υλικου "Osram" ..ιδιαιτερα χιουμοριστικη ως προς την αντιδραση των καταναλωτων για το κοστος του ρευματος που πληρωνουν με τις "ακριβες" και "φτηνες" λαμπες αλλων εταιρειων"
 
katerinak είπε:
σχολιο του uploader MrRetromemories: " "κανε οικονομια ,βαλε Lumilux" μας προτρεπει η φωνη του Λουκιανου Κηλαδωνη στην αξεχαστη διαφημιση της εταιρειας ηλεκτρολογικου υλικου "Osram" ..εταιρειων"
Ωωωπ, επιτρέψατέ μου να ... παρέμβω !!! Σε αυτό το διαφημιστικό σποτ μπορεί, μεν, να έχει γράψει το τραγουδάκι ο Λουκιανός Κηλαηδόνης, αλλά η φωνή που το τραγουδάει δεν είναι του Κηλαηδόνη !!! Είναι κάποιου τραγουδιστή με φωνή όμοια με του Κηλαηδόνη !!! Το ίδιο συνέβαινε με όλα τα διαφημιστικά σποτ, στα οποία ο Λ.Κ. έγραψε τα τραγουδάκια :"Όπου σαντιγύ Γιώτης Γκαρνί", "Σαφώς ανώτερος αφρός / προσάρ αφρότερος αφρός" κλπ κλπ !!!

Αλλά .... για πολλά - πολλά χρόνια κι εγώ έτσι πίστευα :ότι σε αυτά τα διαφημιστικά σποτ ο Λ.Κ. όχι μόνο έγραψε τα τραγουδάκια, αλλά τα ερμηνεύει κιόλας !!! Μέχρι που σε ένα τεύχος του περιοδοκού ΔΙΦΩΝΟ, κάπου το 1997 / 1998, διάβασα ένα άρθρο που αφορούσε τη μουσική που έγραψαν συνθέτες για διαφημιστικά σποτ !!! Εκεί διάβασα τη συνέντευξη του Κηλαηδόνη στην οποία δήλωνε ότι "συμφώνησε να γράφει τη μουσική για τις διαφημήσεις, αλλά να μην τις τραγουδάει ο ίδιος, κι έτσι βρήκαν γι' αυτές τραγουδιστή με φωνή που έμοιαζε στη δική του" !!! :eek:

:eek: [απ' το ίδιο αφιέρωμα πληροφορήθηκα για πρώτη φορά και ότι το "Σήμερα τα μακαρόνια είναι Κορώνα" είναι του αξέχαστου και πολύ αγαπημένου Μάνου Λοϊζου ... ] ....
 
Rinus Cesar είπε:
Ωωωπ, επιτρέψατέ μου να ... παρέμβω !!! Σε αυτό το διαφημιστικό σποτ μπορεί, μεν, να έχει γράψει το τραγουδάκι ο Λουκιανός Κηλαηδόνης, αλλά η φωνή που το τραγουδάει δεν είναι του Κηλαηδόνη !!! Είναι κάποιου τραγουδιστή με φωνή όμοια με του Κηλαηδόνη !!! Το ίδιο συνέβαινε με όλα τα διαφημιστικά σποτ, στα οποία ο Λ.Κ. έγραψε τα τραγουδάκια :"Όπου σαντιγύ Γιώτης Γκαρνί", "Σαφώς ανώτερος αφρός / προσάρ αφρότερος αφρός" κλπ κλπ !!!
Αλλά .... για πολλά - πολλά χρόνια κι εγώ έτσι πίστευα :ότι σε αυτά τα διαφημιστικά σποτ ο Λ.Κ. όχι μόνο έγραψε τα τραγουδάκια, αλλά τα ερμηνεύει κιόλας !!! Μέχρι που σε ένα τεύχος του περιοδοκού ΔΙΦΩΝΟ, κάπου το 1997 / 1998, διάβασα ένα άρθρο που αφορούσε τη μουσική που έγραψαν συνθέτες για διαφημιστικά σποτ !!! Εκεί διάβασα τη συνέντευξη του Κηλαηδόνη στην οποία δήλωνε ότι "συμφώνησε να γράφει τη μουσική για τις διαφημήσεις, αλλά να μην τις τραγουδάει ο ίδιος, κι έτσι βρήκαν γι' αυτές τραγουδιστή με φωνή που έμοιαζε στη δική του" !!! :eek:

:eek: [απ' το ίδιο αφιέρωμα πληροφορήθηκα για πρώτη φορά και ότι το "Σήμερα τα μακαρόνια είναι Κορώνα" είναι του αξέχαστου και πολύ αγαπημένου Μάνου Λοϊζου ... ] ....
Rinus Cesar φανταστηκα οτι το ιδιο θα συνεβαινε και σ αυτη τη διαφημιση,μας το ειχες ξαναγραψει εδω

ευχαριστουμε πολυ για ολες τις πληροφοριες που μοιραζεσαι μαζι μας καθε φορα και μαθαινουμε κι εμεις :)
 
Rinus Cesar είπε:
Ωωωπ, επιτρέψατέ μου να ... παρέμβω !!! Σε αυτό το διαφημιστικό σποτ μπορεί, μεν, να έχει γράψει το τραγουδάκι ο Λουκιανός Κηλαηδόνης, αλλά η φωνή που το τραγουδάει δεν είναι του Κηλαηδόνη !!! Είναι κάποιου τραγουδιστή με φωνή όμοια με του Κηλαηδόνη !!! Το ίδιο συνέβαινε με όλα τα διαφημιστικά σποτ, στα οποία ο Λ.Κ. έγραψε τα τραγουδάκια :"Όπου σαντιγύ Γιώτης Γκαρνί", "Σαφώς ανώτερος αφρός / προσάρ αφρότερος αφρός" κλπ κλπ !!!
Αλλά .... για πολλά - πολλά χρόνια κι εγώ έτσι πίστευα :ότι σε αυτά τα διαφημιστικά σποτ ο Λ.Κ. όχι μόνο έγραψε τα τραγουδάκια, αλλά τα ερμηνεύει κιόλας !!! Μέχρι που σε ένα τεύχος του περιοδοκού ΔΙΦΩΝΟ, κάπου το 1997 / 1998, διάβασα ένα άρθρο που αφορούσε τη μουσική που έγραψαν συνθέτες για διαφημιστικά σποτ !!! Εκεί διάβασα τη συνέντευξη του Κηλαηδόνη στην οποία δήλωνε ότι "συμφώνησε να γράφει τη μουσική για τις διαφημήσεις, αλλά να μην τις τραγουδάει ο ίδιος, κι έτσι βρήκαν γι' αυτές τραγουδιστή με φωνή που έμοιαζε στη δική του" !!! :eek:

:eek: [απ' το ίδιο αφιέρωμα πληροφορήθηκα για πρώτη φορά και ότι το "Σήμερα τα μακαρόνια είναι Κορώνα" είναι του αξέχαστου και πολύ αγαπημένου Μάνου Λοϊζου ... ] ....
Πολύ σημαντικη διευρκίνιση. Ισχύει και για το "Όπου κι αν είσαι, σε όποια γειτονιά, Κωτσόβολος νέα γενιά, Αριστείδου 9", που θα έπαιρνα όρκο ότι το λέει ο Λουκιανός;
 
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΑΦΡΟΥ ΞΥΡΙΣΜΑΤΟΣ "BEAU MEC" (1985)

1W_a0fi42q_TtGdRts-el-sK-9T2NZY=
 
διαφημιση Henninger (1985) :


σχολιο του uploader MrRetromemories : "Μπυρα σημαινει παρεα και ποδοσφαιρο . με αυτη τη λογικη ηταν πολυ πετυχημενη η ιδεα της Henninger να βαλει στην διαφημιση της τους φιλαθλους των τεσσαρων μεγαλων ελληνικων ομαδων να βλεπουν μαζι μπαλα και να πινουν μπυρα . η φωνη του σποτ ανηκει στον Ντανο Λυγιζο ενω συμμετεχουν οι παισγνωστοι ηθοποιοι Γιαννης Μποσταντζογλου , με κασκολ του Παναθηναικου και τεραστιο "τριφυλλι", και Ακης Φλωρεντης ως φιλος της ΑΕΚ που "απειλειται" να τις "φαει" απο δυο οπαδους του ΠΑΟΚ . η συγκεκριμενη διαφημιση γυριστηκε την ιδια περιοδο σε αλλη μια version , με το ιδιο "τραγουδακι" "
 
Πολύ ωραία και ευρηματική αυτή η σειρά διαφημήσεων της Henniger !!! Στο βιντεάκι, που έχει αναρτήσει η προλαλήσασα, βλέπουμε την "ποδοσφαιρική εκδοχή" του εν λόγω σποτ [το οποίο, όμως, παρουσιάζεται ... "κουτσουρεμένο" !!! Υπήρχαν μερικά sec ακόμη - που παρουσίαζαν κι άλλους "φιλάθλους" - τα οποία, όμως, δεν τα βλέπουμε !!! ] !!! Υπάρχουν όμως κι άλλες 2 εκδοχές : Α/ Η ... "μουσική εκδοχή" αυτού του σποτ, την οποία περιγράφω στο μπλογκ μου και, συγκεκριμένα, στο τόπικ "Το top-25 από αγαπημένα μου 80ς διαφημιστικά σποτάκια" !!! Στην "υποκειμενική λίστα" μου η διαφήμιση της Henniger ["μουσική εκδοχή"] κατέχει την 22η θέση [για περισσότερα ... σάς παραπέμπω εκεί] !!! Β/ Η ... "εκδοχή με τη μόδα" !!! Αυτό το σποτ δεν το πολυ-θυμάμαι, αλλά κάποιος συμφορουμίτης σε σχόλιό του στο μπλογκ μου κάνει τη σχετική αναφορά και σε αυτό !!! Για περισσότερα ... ανατρέξατε στο μπλογκ μου [στο νο 22] !!!

Πάντως, και στα τρία σποτ η ατάκα στο τέλος είναι ίδια κι απαράλλαχτη : Χέννιγκερ !!! Ίδια γεύση !!!


 
με παραξενεψε λιγο το γεγονος οτι και στη διαφημιση της μπυρας αλλα και του "χρυσου ντερμπυ της ΙΟΝ" υπαρχει το κοινο στοιχειο: οι φιλαθλοι

στη δευτερη περιπτωση μπορουμε ευκολα να το καταλαβουμε αφου το ντερμπυ σε ποδοσφαιρικο αγωνα το συνανταμε

Ηταν εντελως συμπτωματικο αυτο το κοινο στοιχειο στις δυο αυτες διαφημισεις ή ηταν ταση της τοτε εποχης;δηλαδη το να πηγαινει συχνα ο κοσμος στα γηπεδα οποτε σκεφτηκαν να κανουν μια πιο οικεια (προς το καταναλωτικο κοινο) διαφημιση;
 
katerinak είπε:
με παραξενεψε λιγο το γεγονος οτι και στη διαφημιση της μπυρας αλλα και του "χρυσου ντερμπυ της ΙΟΝ" υπαρχει το κοινο στοιχειο: οι φιλαθλοι στη δευτερη περιπτωση μπορουμε ευκολα να το καταλαβουμε αφου το ντερμπυ σε ποδοσφαιρικο αγωνα το συνανταμε

Ηταν εντελως συμπτωματικο αυτο το κοινο στοιχειο στις δυο αυτες διαφημισεις ή ηταν ταση της τοτε εποχης;δηλαδη το να πηγαινει συχνα ο κοσμος στα γηπεδα οποτε σκεφτηκαν να κανουν μια πιο οικεια (προς το καταναλωτικο κοινο) διαφημιση;
Στις "80ς διαφημίσεις" με "σκηνικό" τις κερκίδες ενός γηπέδου να προσθέσουμε, φυσικά, και αυτήν της τσίχλας ΙΟΝ : "φιλαράκι, φιλαράκι, πάει κάτω το μεράκι" .....

Όσο για την "τάση εκείνης της εποχής", με βάση όσα θυμάμαι και με βάση τις τόοοτε "παραστάσεις" μου [οι οποίες, επειδή ήμουνα τότε μικρούλης, ήταν΄κάπως "περιορισμένες"] μπορώ να απαντήσω το εξής : Στα 80ς το να "πηγαίνεις στο γήπεδο" είχε "άλλη χάρη και άλλη "νοστιμάδα"" σε σχέση με σήμερα !!! Εκείνη την εποχή, θυμάμαι, όσες φορές πήγα στο γήπεδο [όχι αρκετές] πραγματικά ... το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου !!! Για παράδειγμα, θυμάμαι με έναν συμμαθητή μου Απολλωνιστή [!!! υπάρχουν άραγε ακόμη οπαδοί του Απόλλωνα Αθηνών ??? ] παίρναμε τον ηλεκτρικό, πηγαίναμε στα ματς της Ριζούπολης και ... γυρίζαμε από το γήπεδο "ανανεωμένοι" !!! Ή, ακόμη, κάποιες Κυριακές πηγαίναμε σε κάτι οικογενειακούς μας φίλους στη Νέα Σμύρνη και εγώ με τον αδελφό μου αδημονούσαμε να έρθει η ώρα να μάς πάρει ο πατέρας μας για να πάμε στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης να δούμε Πανιώνιο [ο Μαυρίκης, ο Καναράς, ο Εμβολιάδης, ο Νόνι Λίμα κλπ είχαν γίνει "παιδικοί μας ήρωες" !!! ] !!! Ναι, εκείνη την εποχή πήγαινε άνετα στο γήπεδο ο οποιοσδήποτε : και ο μαθητής του ΄Γυμνασίου και ο μπαμπάς με τα παιδιά του .... Σήμερα όμως ..... ΄για το τι συμβαίνει σήμερα και ποιοι, πλέον, πηγαίνουν στα γήπεδα δεν μένει παρά να σάς "παραπέμψω" στο πρόσφατο ντέρμπι Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός, μάλλον δεν χρειάζεται να γράψω περισσότερα .... Και σκεφθείτε ... κοτζάμ Euro πήραμε και αντί να το εκμεταλλευτούμε και να κάνουμε "βήματα μπροστά" κάναμε "βήματα πίσω" ....

Γι' αυτό .... ας μείνουν αυτά τα διαφημιστικά σποτάκια για να μάς θυμίζουν ότι κάαααποτε, εκεί στα 80ς, το να πηγαίνεις στο γήπεδο είχε τη δική του "ομορφιά" και αποτελούσε πραγματική διασκέδαση .....
 
Rinus Cesar είπε:
Στις "80ς διαφημίσεις" με "σκηνικό" τις κερκίδες ενός γηπέδου να προσθέσουμε, φυσικά, και αυτήν της τσίχλας ΙΟΝ : "φιλαράκι, φιλαράκι, πάει κάτω το μεράκι" .....
Όσο για την "τάση εκείνης της εποχής", με βάση όσα θυμάμαι και με βάση τις τόοοτε "παραστάσεις" μου [οι οποίες, επειδή ήμουνα τότε μικρούλης, ήταν΄κάπως "περιορισμένες"] μπορώ να απαντήσω το εξής : Στα 80ς το να "πηγαίνεις στο γήπεδο" είχε "άλλη χάρη και άλλη "νοστιμάδα"" σε σχέση με σήμερα !!! Εκείνη την εποχή, θυμάμαι, όσες φορές πήγα στο γήπεδο [όχι αρκετές] πραγματικά ... το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου !!! Για παράδειγμα, θυμάμαι με έναν συμμαθητή μου Απολλωνιστή [!!! υπάρχουν άραγε ακόμη οπαδοί του Απόλλωνα Αθηνών ??? ] παίρναμε τον ηλεκτρικό, πηγαίναμε στα ματς της Ριζούπολης και ... γυρίζαμε από το γήπεδο "ανανεωμένοι" !!! Ή, ακόμη, κάποιες Κυριακές πηγαίναμε σε κάτι οικογενειακούς μας φίλους στη Νέα Σμύρνη και εγώ με τον αδελφό μου αδημονούσαμε να έρθει η ώρα να μάς πάρει ο πατέρας μας για να πάμε στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης να δούμε Πανιώνιο [ο Μαυρίκης, ο Καναράς, ο Εμβολιάδης, ο Νόνι Λίμα κλπ είχαν γίνει "παιδικοί μας ήρωες" !!! ] !!! Ναι, εκείνη την εποχή πήγαινε άνετα στο γήπεδο ο οποιοσδήποτε : και ο μαθητής του ΄Γυμνασίου και ο μπαμπάς με τα παιδιά του .... Σήμερα όμως ..... ΄για το τι συμβαίνει σήμερα και ποιοι, πλέον, πηγαίνουν στα γήπεδα δεν μένει παρά να σάς "παραπέμψω" στο πρόσφατο ντέρμπι Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός, μάλλον δεν χρειάζεται να γράψω περισσότερα .... Και σκεφθείτε ... κοτζάμ Euro πήραμε και αντί να το εκμεταλλευτούμε και να κάνουμε "βήματα μπροστά" κάναμε "βήματα πίσω" ....

Γι' αυτό .... ας μείνουν αυτά τα διαφημιστικά σποτάκια για να μάς θυμίζουν ότι κάαααποτε, εκεί στα 80ς, το να πηγαίνεις στο γήπεδο είχε τη δική του "ομορφιά" και αποτελούσε πραγματική διασκέδαση .....
ευχαριστουμε πολυ για ολες αυτες τις πληροφοριες Rinus Cesar!!
 
Πίσω
Μπλουζα