Retro Τηλεοπτικές Διαφημίσεις

επιπλα 120 [edit] το βιντεο δεν υπάρχει [edit]

super market tresco [edit] το βιντεο δεν υπάρχει [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] το βιντεο δεν υπάρχει [edit]

Στο βιντεο αυτο βλεπουμε τις παρακατω διαφημισεις :

βερνικι νυχιων madison (madison με πρωτεϊνες οπως Αμερικη..)

χαρτι υγειας super softex

τηλεοραση και βιντεο Ferguson

λικερ Tia Maria

υποδηματα Giano Petri

flash υγρο μπαταριας

καλσον OMSA

ο Σακης Μπουλας διαφημιζει την ταινια του Νικου Ζερβου «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

υγρο πιατων palmolive lemon lime

γουνες Τζελαλης

σαπουνι cleopatra

αντρικη και γυναικια κολωνια Ηamilton

καθαριστικο Azax

βερνικι νυχιων madison (αυτη που τραγουδαει η Μαντω)

περιοδικο "ρεπορταζ αγορας"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
Το πακετάκι περιλαμβάνει ένα σωρό ρετρό διαφημίσεις, όπως:.
Πω πωωωω ... εμένα, πάντως, η χαρά μου είναι που, μετά απόπ πολλάαα χρόνια, ξαναβλέπω τη διαφήμιση του ΕΥΡΗΚΑ [η οποία στη λίστα με τις Top-25 αγαπημένες διαφημίσεις, που έχω αναπτύξει στο μπλογκ μου, κατέχει τη 12η θέση !!! ] !!! Φοβερή η "σχολαστική" γιαγιά, αλλά και η τσαχπινούλα, δροσερή εγγονή με το "χοροπηδηχτό" βάδισμα .... το κάτι άλλο !!! Επίσης, θυμήθηκα ότι η κοπελιά :flower: :flower: .... είχε όχι μόνο υπέροχα μάτια, αλλά και .... όνομα : "Μίνα, πού πήγε ο λεκές" ???
 
ψαχνοντας βρηκα μια παλια διαφημιση της Amstel με το τραγουδι της Αmanda Lear '''Give a bit of mmm to me (1978)'' ,πρωτη φορα τη βλεπω..δεν ξερω αν εχει αναφερθει καπου αλλου : http://www.youtube.com/watch?v=5vHrrlkPLLg
 
Φοβερό σποτ !!! Το "υπονοούμενο" προσφέρεται με τον πλέον έξυπνο και πρωτότυπο, για κείνη την εποχή, τρόπο [άσχετα εάν σήμερα κάτι τέτοιο θα θεωρούταν "παρωχημένο" .... ] .... Πάντως, αυτή η διαφήμιση μαζί με τη διαφήμιση "Denin για τον άνδρα που δεν χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ" [έχουμε αναφερθεί σε άλλο τόπικ] προκάλεσαν ιδιαίτερη αίσθηση την εποχή που προβλήθηκαν [και, φυσικά, πολλά αρνητικά σχόλια για τα υπονοούμενά τους ... ] ....

Αααχ, βρείτε κι άλλα , βρείτε κι άλλαααα .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως έχω γράψει σε άλλο ποστ, η διαφήμιση AXE, που παραπέμπει η προλαλήσασα, είναι η πρώτη διαφήμιση για το εν λόγω προϊόν που προβλήθηκε στην ελληνική τηλεόραση !!! Έτσι τουλάχιστον θυμάμαι, αν κάποιος συμφορουμίτης έχει υπόψη του κάποιο προγενέστερο ΑΧΕ - σποτάκι μπορεί να με διορθώσει !!!

Και φυσικα ... αυτή η διαφήμιση είναι η πιο αξιοπρεπής και η πιο καλαίσθητη από όσες γυρίστηκαν για το εν λόγω προϊόν !!! Οι διαφημίσεις ΑΧΕ, που είδαμε από την επόμενη δεκαετία και εφεξής, ήταν, κατά την ταπεινή μου άποψη, πολύ κάτω του μετρίου, τόσο από απόψεως αισθητικής, όσο και σεναρίου !!! Αν οι διαφημιστές του εν λόγω προϊόντος έχουν την εντύπωση ότι εμείς οι άνδρες θέλουμε να βγαίνουμε στο δρόμο και ... να μάς κυνηγάνε μιλιούνια από γυναίκες, κάνουν μεγάλο λάθος !!! Επίσης, αν οι ίδιοι διαφημιστές νομίζουν ότι εμείς οι άνδρες θέλουμε γυναίκες που να κλωτσάνε "στην ψύχρα" το καροτσάκι ενός ανάπηρου ή να "μάς την πέφτει" η μέλλουσα γυναίκα του γιου μας [δυστυχώς, δυστυχώς σε αυτές τις διαφημίσεις τα είδαμε και τα δύο], κάνουν ακόμα μεγαλύτερο λάθος !!! Όσο κι αν οι εποχές έχουν αλλάξει, όσο κι αν οι "αντιλήψεις" περί φλερτ, ερωτικού κυνηγιού έχουν "διευρυνθεί"κλπ κλπ, ένα πράγμα δεν πρόκειται να αλλάξει : Ο άνδρας είναι που θα κυνηγήσει τη γυναίκα και όχι το αντίστροφο !!!

Γι' αυτό .... από τη σειρά των "διαφημίσεων ΑΧΕ" κρατάω μονάχα αυτήν, την πρώτη [όπως θυμάμαι] διαφήμιση, στην οποία μας παραπέμπει η προλαλήσασα !!! Είναι η μόνη που βλέπω με ευχαρίστηση χωρίς να νιώθω ότι προσβάλλεται η αισθητική μου ....
 
Rinus Cesar είπε:
Επίσης, αν οι ίδιοι διαφημιστές νομίζουν ότι εμείς οι άνδρες θέλουμε γυναίκες που να κλωτσάνε "στην ψύχρα" το καροτσάκι ενός ανάπηρου ή να "μάς την πέφτει" η μέλλουσα γυναίκα του γιου μας [δυστυχώς, δυστυχώς σε αυτές τις διαφημίσεις τα είδαμε και τα δύο], κάνουν ακόμα μεγαλύτερο λάθος !!!
Rinus Cesar αυτες τις διαφημισεις που περιγραφεις δεν τις θυμαμαι καθολου και μαλλον ειναι καλυτερα ετσι..

διαπιστωνω για πολλοστη φορα οτι οι παλιοτερες διαφημισεις ηταν πολυ καλυτερες απ τις σημερινες
 
ανακαλυψα νεο βιντεο με διαφημισεις που ανεβηκε σημερα :)

[edit] το βιντεο δεν υπάρχει [edit]

στο βιντεο αυτο βλεπουμε τις παρακατω διαφημισεις:

διαφημιση βορρας-νοτος (για την αναπτυξη της Αφρικης)

εγχρωμες φωτογραφιες polaroid

milka σοκολατα

gillette

coca cola

μπυρα kaiser

επιπλα κουζινας snaidero

τσιχλα stimorol

γαριδακια "μπαμπουλες"

οδοντοκρεμα gel kolynos

φουντουνια

βοτκα gorbatschow

διαφημιση εθελοντικη αιμοδοσια

διαφημιση ΟΧΙ βια στα γηπεδα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως θυμάται κανείς μια διαφήμιση στα μέσα της δεκαετίας του 80 που εάν δεν με απατά η μνήμη μου (ου γαρ έρχεται μόνο του κλπ κλπ...) διαφήμιζε ένα αποσμητικό/κολόνια/άρωμα? Το χαρακτηριστικό της διαφήμισης ήταν αυτό:


Η μουσική της διαφήμισης ήταν το Da,Da,Da των Trio και στο σημείο που ξεκινάει να ακούγεται το da,da,da, ήταν διασκευασμένο να ακούγεται η μάρκα του προιόντος (νομίζω ξεκινούσε από Μπα/Ba ). Θυμάμαι σκούρο φόντο και ανθρώπους να χορεύουν αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

(Πώς μου φτιάχνει την διάθεση βέβαια αυτό το κομμάτι δεν λέγεται :D - Αχά! )
 
Το ζητούμενο αποσμητικό/άρωμα /κολώνια στη διαφήμιση μάλλον ήταν το Badedas.
 
BETTY BOOP είπε:
Το ζητούμενο αποσμητικό/άρωμα /κολώνια στη διαφήμιση μάλλον ήταν το Badedas.
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση BETTY BOOP! :D Όντως το Badedas πρέπει να είναι. Έκανα και ένα γρήγορο ψάξιμο και είδα ότι και ο bernard.c το αναφέρει. Μα τίποτα να μην ξεφεύγει από εδώ μέσα? Άπαιχτοι!
 
Nassos83 είπε:
Βρέθηκε, αν και στην Ιταλική γλώσσα.
http://www.spot80.it/pubblicita-anni-80/spot/badedas-parfum-deodorant-1988

Και εμένα στο Badedas πήγαινε το μυαλό μου.
:bow:

Nassos είσαι κορυφή! Πρέπει να είναι τουλάχιστον 25 χρόνια από τότε που την είδα τελευταία φορά! Το σκούρο φόντο που θυμόμουν μάλλον ήταν η τελευταία σκηνή.

Ευχαριστούμε για το ψάξιμο και το λαβράκι φίλε! :)
 
Πω πωωω ... τη θυμάμαι τη διαφήμιση του badedas deodorant !!! Την ώρα που η κοπελιά αρωματιζόταν, βάζοντας το αποσμητικό σε διάφορα σημεία του σώματός της, μια γυναικεία φωνή έλεγε : "εδώ, κι εδώ" :eek: o_O .... Όσο για το τραγούδι που αποτελούσε τη μουσική επένδυσή του, το Da da da [με τους γερμανικούς στίχους]... χρονολογείται στις πολύ - πολύ αρχές των 80ς !!! Το θυμάμαι στην ίδια κασέτα με επιλογές από ξένα χιτς, που είχε πέσει στα χέρια μου γύρω στο 1981 !!! Τα άλλα τραγούδια της κασέτας ήταν τα Eye Of The Tiger - Survivor, Der Komissar - Falco, Abracadabra - Steve Miller Band και άλλα !!! Επρόκειτο για την πρώτη κασέτα με ξενόφερτη ποπ που έπεσε στα χέρια μου [και έκτοτε, ο 9-10χρονος τότε Rinus, εντυπωσιασμένος από τα νέα του ακούσματα, σαν να ανακάλυψε την Αμερική ένα πράμα, πήρε τη ... σοβαρή απόφαση να ασχοληθεί και με την "ξένη ποπ μουσική" :p :p:cool: .... ] ....
 
Η διαφημιση στα ιταλικα λεει :

badedas parfum deodorant,ειναι fascin στο σωμα σου

ανακαλυψε το lapeal,το νεο αρωμα του badedas

εδω,εδω κι εδω

δροσερη,ζωντανη,με ενεργεια

badedas parfum deodorant
 
La ringraziamo per la traduzione dello spot. :D

(Σας ευχαριστούμε για τη μετάφραση της διαφήμισης).
 
το βιντεο αυτο περιλαμβανει τις διαφημισεις:

μπαταρια ucar

γαλα milko

gel ξυρισματος prosar

πετρελαιο θερμανσης ΕΚΟ

Κωτσοβολος

θερμοσιφωνας ELCO duro glass

νεο Peugeot 106

εθνικη ασφαλιστικη

σοκολατα γαλακτος ΙΟΝ (γιαγια Νταιζη)

αθλητικα παπουτσια camino

COPLAM

γιαουρτι στραγγιστο ΜΕΒΓΑΛ

ουζο Tsantali

καραμελες mentos
 
Πίσω
Μπλουζα