Retro αλυσίδες Φαστ-Φουντ

Είχαν και εκείνο το frosty και εκείνες τις πατάτες με το τυρί και το μπέϊκον..... σλούρπ....
 
Παραδόξως... δεν έχω δοκιμάσει ποτέ Wendys
 
Μου έχουν λείψει οι πατάτες Deluxe των McDonalds..

Για κάποιο λόγο φαίνεται ότι περιλαμβάνονται μόνο στα μενού της ευρώπης.

No kidding πάντως... εδώ έγινε ολόκληρη εκστρατεία για τα fat products. Τώρα όλα τα φαστ φουντ έχουν αναρτημένο κατάλογο με τις θερμίδες και το ποσοστο απο saturated fat που έχει το κάθε προιόν. McDonalds, Wendy's, Burger King, White Castle.. όλοι είναι υποχρεωμένοι και πέφτει γερός έλεγχος.
 
Στο τερμα πατησιων υπηρχε ενα Kangoo. Ποτε δεν εμαθα αν ηταν αλυσσιδα η μονο του, ετσι ξεκαρφωτο. Τωρα ειναι Εβερεστ

Οταν ημουν μικρος, ακουγα κατι γνωστα μου παιδια να λενε εκει περα πηγαινε συνηθως 'υποκοσμος' και πρεζονια... και ελεγαν για μια φορα που ειδαν ενα με κοκκινα ματια (πρεζονι ντε)

Απο τοτε το εβλεπα με μισο ματι και πηγαινα παντα στα Γκουντυς που ηταν πιο περα... περασαν χρονια μεχρι να 'τολμησω' να παω :D
 
Ακομα δεν μπορω να ξεχάσω το corner στην πατησίων μιλαμε τρελες πιτσες θυμαμαι ειχα παει με εναν φιλαρακο και ειχαμε παραγγειλει μια πιτσα οσο ολο το τραπεζακι .....

τι pitsa hut και κοτσανες...
 
WENDY'S όλα τα λεφτά! Θυμάμαι είχε ένα στην Καλλιθέα, που ήταν κοντά τότε στην δουλειά μου... εκεί πήγαινα και χτυπαγα σχεδόν κάθε μέρα ένα burger με μπέικον και μανιτάρια!!! Εκεί ειχα κάνει και μία γνωριμία με μία κοπέλα που δούλευε σε...αντίπαλή μας εταιρεία... :D ...είχε πλάκα...γιατί καθόμασταν δίπλα δίπλα...με τα μπλουζάκια που έδειχναν που δουλεύαμε :D
 
Τα Cangoo έλεγαν πως ήθελαν να κάνουν αλυσίδα φαστ αλλά τους πρόλαβαν τα Goody's.

Παραδόξως δεν είχαν burger με κρέας καγκουρώ όπως έχουν στην Αυστραλία.

Μετά έγιναν Έβερεστ αλλά (νομίζω) έκλεισαν... όπως έκλεισαν και τα Mac Donald λίγο παραδίπλα!!!

Στα Corner στη Σαλονίκη έχω καταβροχθίσει την καλύτερη καρμποράρα ever. Στην Αθήνα μόνο οι πίτσες του μου άρεσαν...

Επίσης θυμάμαι και τα Μασκώτ ένα στην Πατησίων και ένα στην αρχή της Συγγρού που έκαναν φιλότιμες προσπάθειες αλλά έκλεισαν πολύ σύντομα...

Θραύση στην Πατησίων είχε κάνει το "Χρυσό Πουλί" (Golden Bird) με έμφαση στο κοτόπουλο πανέ πολύ πριν σκάσουν μύτη τα Goodie's. Αύγουστος του '81... μόλις είχα γυρίσει απογοητευμένη από τη Χίο...
 
MamaMyrto είπε:
Υπήρχε επίσης και το Αpetitto στην πλατεία καλογύρων (μετρό Δάφνης) όπου είχαν γυριστεί και πάρα πολλές ταινίες εκεί και ήταν πολύ in τότε ...
το Appetitto υπαρχει ακομα Mυρτο..Αλλα δεν ξερω αν φτιαχνει ακoμα burgers...εχω χρονια να παω
 
τα Hambo τα θυμάται κανείς; Είχαν πολύ ωραίο χάμπουργκερ.
 
gtsamour είπε:
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ για τα Wendy's.... ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έκλεισαν, πάντα είχαν κόσμο.
Τα Wendy's έκλεισαν γύρω στο 2000, όταν το κτήριο δόθηκε για εκμετάλλευση στην εταιρεία που τελικά δημιούργησε το Attica...

Κάτι ανάλογο συνέβη και με τα KFC στη Σωτήρος, στον Πειραιά. Έκλεισαν γιατί το κτήριο αγοράστηκε από το ZARA...

Αργότερα βέβαια άνοιξαν ξανά στο Πασαλιμάνι, αλλά με λιγότερη επιτυχία (κατά τη γνώμη μου)... και χωρίς το αμερικάνικο μπισκότο!
 
Hambo μια φορά και έναν καιρό που λένε, υπήρχαν στην πλατεία ελευθερίας στον μέγιστο Κορυδαλλό :D Είχαν ελαφρώς ποιοτικότερο φαγητό απο τα goodys.
 
Ναι, Quick στη Πάτρα. Είχα φάει το 1986 για πρώτη φορά. Στην συνέχεια Hambo στη πλατεία Νέας Σμύρνης - δυστυχώς τα Goody's διέλυσαν τον ανταγωνισμό τότε.

Πέραν αλυσίδων πάντως, θυμάται κανείς το Twins (νομίζω έτσι το έγραφαν) στην ίδια πλατεία; Κλασσικό ρετρό φαστφουντάδικο... έκλεισε μερικά χρόνια μετά το Hambo.

Το ευχάριστο είναι ότι τα McDonalds στη Ν. Σμύρνη έκλεισαν... προς το τέλος ζητούσαν προσωπικό επί μήνες... άμα σε φτύνουν και οι εργαζόμενοι και οι πελάτες... κλάφτα!

Στη Γλυφάδα υπάρχει ακόμη το Burger Queen... κλασσική δολοφονική σαβούρα με έξτρα λίγδα και μάκα. Λέω να πάω μία μέρα.

Τέλος θυμάται κανείς το Wammy's απέναντι από τον Εγκέφαλο στα Εξάρχεια; Το απόλυτα τελειωμένο φαστφουντάδικο. Αφού επέζησα του φαγητού του, πιστεύω ότι άνετα θα επιζήσω και της πυρηνικής καταστροφής, του Γκοτζίλα και της επίθεσης των δρακονιανών.
 
Frank213 είπε:
Τέλος θυμάται κανείς το Wammy's απέναντι από τον Εγκέφαλο στα Εξάρχεια; Το απόλυτα τελειωμένο φαστφουντάδικο. Αφού επέζησα του φαγητού του, πιστεύω ότι άνετα θα επιζήσω και της πυρηνικής καταστροφής, του Γκοτζίλα και της επίθεσης των δρακονιανών.
Έλεος! Έλιωσα στο γέλιο λέμε! :D
 
Frank213 είπε:
Ναι, Quick στη Πάτρα. Είχα φάει το 1986 για πρώτη φορά. Στην συνέχεια Hambo στη πλατεία Νέας Σμύρνης - δυστυχώς τα Goody's διέλυσαν τον ανταγωνισμό τότε.Πέραν αλυσίδων πάντως, θυμάται κανείς το Twins (νομίζω έτσι το έγραφαν) στην ίδια πλατεία; Κλασσικό ρετρό φαστφουντάδικο... έκλεισε μερικά χρόνια μετά το Hambo.

Το ευχάριστο είναι ότι τα McDonalds στη Ν. Σμύρνη έκλεισαν... προς το τέλος ζητούσαν προσωπικό επί μήνες... άμα σε φτύνουν και οι εργαζόμενοι και οι πελάτες... κλάφτα!

Στη Γλυφάδα υπάρχει ακόμη το Burger Queen... κλασσική δολοφονική σαβούρα με έξτρα λίγδα και μάκα. Λέω να πάω μία μέρα.

Τέλος θυμάται κανείς το Wammy's απέναντι από τον Εγκέφαλο στα Εξάρχεια; Το απόλυτα τελειωμένο φαστφουντάδικο. Αφού επέζησα του φαγητού του, πιστεύω ότι άνετα θα επιζήσω και της πυρηνικής καταστροφής, του Γκοτζίλα και της επίθεσης των δρακονιανών.
Νεοσμυρνιώτης ή μου φαίνεται?? :D :D

Twins.....Τι μου θύμισες τώρα,ΜΟΡΦΗ απλά......γαμώ τα σάντουιτς.....

Το Hambo στη Νέα Σμύρνη(το τιμούσα μικρός με τους δικούς μου) έκλεισε το 1990-1991 κάπου εκεί με τη λαίλαπα Goody's.Για McDonald's να μη σχολιάσω....

Off-topic αλλά εδώ και δέκα χρόνια δεν υπάρχει ούτε ο θρυλικός "Γαλαξίας"....
 
To πρώτο hamburger το είχα φάει στο Wammy στην Κηφισιά το οποίο δεν άντεξε τον ανταγωνισμό με το γειτονικό Σουβλατζίδικο (ΚΗΠΟΣ) και δικαίως.

Θυμάμαι κι εγώ Ιγκουάνα στη Ν. Φιλαδέλφεια και το PAcMan που το είχε πατέρας γνωστού μου.

Τα Wendys ήταν το καλύτερο burgerάδικο που υπήρξε ποτέ με εκείνο το Double Classic να μου έχει κάνει τεράστια ζημιά και το οποίο επί εποχής δραχμών κόστιζε εννιά!!! Κατοστάρικα.

Τα Goodys είχαν πολύ καλή επιχειρηματική πολιτική και προέβαλαν το γεγονός οτί είναι Ελληνικά. Άσχετα εάν το κρέας μέχρι πριν λίγα χρόνια ερχόταν (δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι γίνεται τώρα) από την Μποτσουάνα!!! (χωρίς πλάκα)

Θυμάμαι μενού Goodys στην Ομόνοια πριν πάρα πολλά χρόνια να είναι τελείωςε διαφορετικό από σήμερα.
 
Στη Φωκιωνος Νεγρη θυμαμαι καποια ονοματα που δεν υπαρχουν πια

Patafritas

Zio Peppe

Γυρος του Κοσμου

Pitta pan

Ξερετε ποσο ρετρο ειναι, και αν υπαρχουν ακομα οι αλυσσιδες;; η απλα εκλεισαν στη συγκεκριμενο μερος;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
apostolishatz είπε:
Νεοσμυρνιώτης ή μου φαίνεται?? :D :D
Twins.....Τι μου θύμισες τώρα,ΜΟΡΦΗ απλά......γαμώ τα σάντουιτς.....

Το Hambo στη Νέα Σμύρνη(το τιμούσα μικρός με τους δικούς μου) έκλεισε το 1990-1991 κάπου εκεί με τη λαίλαπα Goody's.Για McDonald's να μη σχολιάσω....

Off-topic αλλά εδώ και δέκα χρόνια δεν υπάρχει ούτε ο θρυλικός "Γαλαξίας"....
Ναι, Νέα Σμύρνη ;) Θυμάμαι ότι το Hambo στα τελευταία του είχε ρίξει απροσδόκητα τη ποιότητά του... πολλά burgers μισοψημένα κλπ.

Ο Γαλαξίας ήταν κλασσικό τεμάχιο, σταθερό στο χωροχρόνο (καναπέδες από τα 60ς και τελειωμένοι σερβιτόροι με σακκάκια του δράκουλα), με δικό του λαό - κλασσικά ρεμάλια (συνήθως πανιώνιοι) τα οποία πάλευαν - όχι με τη ζωή - αλλά με το μπετό-φραπέ, ενώ παράλληλα διάβαζαν αθλητικές εφημερίδες με τις ώρες.

Λέγεται ότι έκλεισε επειδή έληξε το συμβόλαιο με το Δήμο Νέας Σμύρνης, το οποίο είχε υπογραφεί επί χούντας. Οι φήμες θέλουν το μισθωτήριο να ήταν 5000δρχ το μήνα - σταθερά επί τριάντα χρόνια ;) Αληθεύει άραγε;

Δυστυχώς πλέον ο χώρος είναι ανεκμετάλλευτος ενώ είναι ο καλύτερος στη πλατεία. Αν άνοιγε μία δημοτική καφετέρια, τα έσοδα θα ήταν μεγάλα και θα χαλάρωναν λίγο και οι γύρω καφετζήδες (4,10 Ευρώ ο κρύος καπουτσίνο στο Ζολί... έλεος θύματα). Αντί αυτού, ανοίγει που και που για καμιά έκθεση με πίνακες κλπ. Χμμ ξέχασα που ζούμε...
 
Frank213 είπε:
Στη Γλυφάδα υπάρχει ακόμη το Burger Queen... κλασσική δολοφονική σαβούρα με έξτρα λίγδα και μάκα. Λέω να πάω μία μέρα.
Εδώ υποκλίνομαι και διαφωνώ ταυτόχρονα... Το Queen είναι από τα πιο κλασσικά ρετρό μαγαζιά με ίσως την καλυτερη βάφλα που έχω φάει ποτέ μου... Η γεύση αυτή δε συγκρίνεται με τίποτα, όσο για το χώρο πάλι... ε, έχει τα χάλια του, αλλά τι να κάνουμε...
 
Τα Wendy's τα είχα τιμήσει και με το παραπάνω. Θυμάμαι με νοσταλγία το μαγαζί Πανεπιστημίου και Πατησίων γωνία. Κατεβαίναμε στο κέντρο κάποια Σάββατα με την αδελφή μου και τον ξαδελφό μου για δίσκους και σχεδόν πάντα καταλήγαμε εκεί για φαγητό. Η αδελφή μου έτρωγε συνήθως τσίλι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω δει ενα ξεκάρφωτο hambo στην άνω γλυφάδα στην οδό γούναρη. δεν εχω φαει αλλα μου κάνει εντύπωση ότι δουλευει. παλαιότερα δεν υπήρχε. λέτε να έχουμε revival??
 
Πίσω
Μπλουζα