Retro εντελώς αποτυχημένες αγορές PC hardware !

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Τι θυμάστε να έχετε αγοράσει κατά το παρελθόν και να σας έχει βγει τελείως πατάτα,σε σημείο να μετανιώσετε φυσικά για την αγορά του ;

Εγώ μπορώ να πω ότι απέφευγα επιμελώς και για πολλά χρόνια τα "κακά μονοπάτια" του PC hardware,αλλά εντούτοις δε μπορώ να ξεχάσω:

1)Την αγορά ενός WD Caviar δίσκου,αν θυμάμαι καλά χωρητικότητας 1.2 GB,που ήταν πάναργος,σε σημείο να τον πάω πίσω για αλλαγή,να πάρω άλλον,απλά για να διαπιστώσω ότι κι αυτός ήταν εξίσου αισχρά αργός,έως ότου αρκετά αργότερα έμαθα ότι η συγκεκριμμένη σειρά είχε "θέμα" κι αφού στο μεταξύ κι ο δεύτερος δίσκος είχε φύγει,ήτοι...πωληθεί !!! :p

2)Μitsui 1x CD-ROM drive !

Απιστευτα faulty συσκευή (το είχα διασταυρώσει με φίλο μου,που την είχε επίσης) δε διάβαζε πολλά δισκάκια,ήταν συνεχώς κι όλο προβλήματα στην ανάγνωση δίσκων,και με μεγάλες καθυστερήσεις από την ώρα που εισήγαγα τα -πάσης φύσεως και μάρκας- δισκάκια σ' αυτή.

ΔΕΝ πρόλαβα καν να...την πετάξω,καθότι συν τοις άλλοις χάλασε και γρήγορα,κι επειδή δεν ήταν αγορά ακριβώς αλλά δώρο,δε μπόρεσα ποτέ να την αλλάξω !!

Νομίζω μάλιστα ότι την έχω ακόμη κρατημένη ως...ενθύμιο σ' ένα πατάρι,θα το τσεκάρω !! :)

3)Ίσως όμως η πιο ΤΕΡΑΣΤΙΑ -αν κι όχι ακόμη τόσο retro- πατάτα αγορά που έκανα ever,ακούει στο όνομα (Manli) GeForce FX 5200 !!!

Μιλάμε για μεγάλη φόλα κάρτα,που την γύρισα πίσω την επόμενη ημέρα που την πήρα !

Πήγα να κάνω τον...ξύπνιο και το λούστηκα,μια και την κάρτα αυτή η προηγούμενη Ti4600 Ultra που είχα (και που ακόμη βρίσκεται στα σωθικά του P3 μου) την έκανε απλά λιώμα !!

Απίστευτα κακές επιδόσεις,από μια κάρτα που υποτίθεται ότι ήταν μια γενιά μπροστά από τις 4άρες !

Μα πραγματικά ήταν...ελεεινά κακή κάρτα γραφικών ρε παιδιά !! :animlaugh: :animlaugh:

Εσείς λοιπόν τι έχετε να θυμάστε από τέτοια περιπτώσεις αγοράς ανάλογων....."διαμαντιών" ;; :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από τους Bigfoot που ανέφερα σε άλλο thread δε θυμάμαι άλλη αποτυχημένη αγορά.

Πάντως θυμάμαι ένας φίλος μου που πρωτομπήκε στον κόσμο των PC μετά την Amiga είχε αγοράσει έναν υπολογιστή με τα αρχικά ΑΜ (νομίζω το όνομα του μαγαζιού που του τον έστησε) ο οποίος του παρουσίαζε απίστευτα προβλήματα (βασικά δεν δούλευε με τίποτα).

Οπότε του είπαμε: ξέρεις τι σημαίνουν τα αρχικά ΑΜ; Αγόρασες Μ***κία. :D
 
Συμφωνώ με το Μάνο.

Κι εγώ είχα αγοράσει την 5200 σώνει και καλά για DX-9 συμβατότητα. Μέγιστες τρίχες. Μακράν η πιο αποτυχημένη σειρά της nVidia.

Την είχα πάρει για να αντικαταστήσω μια 4600 (που πρόσφατα δωρήθηκε στα pcs που ο Μάνος έφτιαξε για το Ζάνειο) και ευτυχώς δεν την είχα πουλήσει!

Από τότε πέρασε πολύς καιρός να ξανασυμπαθήσω την nVidia.

Επίσης είχα μετανιώσει όσο τίποτε την αγορά μιας οθόνης 15'' Tatung που είχα πάρει για να αντικαταστήσω μια 14άρα που είχε αρχίσει να τα δείχνει όλα πράσινα. Η οθόνη είχε μια κηλίδα στο κέντρο σαν καμένο pixel, την γύρισα πίσω και το επόμενο κομμάτι είχε το ίδιο πρόβλημα. Είχα τσακωθεί άγρια με το καταστηματάρχη όταν του πήγα πεσκέσι και το δεύτερο κομμάτι, και αυτός ήταν ο λόγος που δεν ξαναγόρασα τίποτε από το εν λόγω μαγαζί, το οποίο και έκλεισε πρόσφατα (ram shop στη Στουρνάρη νομίζω το έλεγαν).
 
Κανείς που να αγόρασε P166 MMX; :flower:

:rofl:
 
200mmx εγώ το Φεβρουάριο του 1998! Τι το αποτυχημένο είχε αυτή η cpu;
 
ο 200αρης MMX ηταν κορυφη για την εποχη του ... ειχε και 1mb l2 cache που για τοτε ηταν κατι θεικο!
 
Η πιο αποτυχημένη αγορά με διαφορά όμως!!!!

Κάρτα επεξεργασίας video Pinnacle Systems (έκανε vcd τότε).

Η μεγαλύτερη μούφα όλων των εποχών καθώς δεν υπήρξε ποτέ update για xp drivers. Φτου σας (pinnacle sucks!!!)
 
Συνήθες θύμα ο pits.... :(

Κάρτα tvtuner pinnacle η οποία ποτέ δεν δούλεψε σωστα ότι και να έκανα....

είχε κοστίσει και γύρω στις 35.000 δρχ.

Ψάχνοντας περιοδικά,συγκριτικά και τα λοιπά...αποφασίζω να τα 'σκάσω' και να πάρω το φοβερό κατα τα συγκριτικά soltek 478atx mobo!

Σίγουρα ηταν απο τις ποιό ηλίθιες αποφάσεις που έχω πάρει ποτέ στην ζωή μου...

Συνεχώς προβλήματα,μηδαμινή υποστίρηξη και 83.000δρχ που κλαίω ακόμα!

Αντιγραφικό sony dw-u10a που μου κόστισε 148.000δρχ!!!!8)

Αξιόλογο drive αλλά plextor δεν ήταν,έτσι πήρε 'πόδι'!

Αντιγραφικό plextor px-504a το οποίο σαν ηλίθιος που είμαι, ανακάλυψα ότι γράφει μόνο dvd+r αφού το αγόρασα και το εγκατέστησα.... :banghead: :banghead: :rant:

αυτα θυμάμαι προς το παρών....
 
Τολμώ να πω ότι δεν έχω κάνει ποτέ αποτυχημένη αγορά, ίσως γιατί κάθε φορά πριν αγοράσω κάτι περνάω καμμιά βδομάδα μελετώντας πληροφορίες από το Net.

Το πλησιέστερο που μπορώ να σκεφτώ είναι όταν αγόρασα μια FX5600. Όχι για το σχετικά αδύναμο 3D acceleration που το γνώριζα πριν την αγοράσω. Άλλωστε όλοι όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι η σχέση μου με 3D games στο PC είναι επιεικώς ανύπαρκτη τα τελευταία χρόνια. Αλλά γιατί έδωσα κάμποσα παραπάνω λεφτά για να πάρω κάρτα με video in. Είχα τότε μια ιδέα να πάρω video captures από παιχνίδια σε κονσόλες, κάτι που τελικά δεν έκανα ποτέ. Οπότε μπορεί κανείς να πει ότι αυτά τα λεφτά πήγαν στράφι.

Από φίλους, οι 2 μεγαλύτερες τραγωδίες που έχω βιώσει είναι:

Πρώτον, ένα 16x BTC DVD που είχε αγοράσει ένας. Εγώ τότε είχα ένα LiteOn που "φυσούσε". Φανταστείτε την έκπληξη μου όταν πήγα σπίτι του να στήσουμε το μηχάνημα και διαπίστωσα ότι το BTC είχε σοβαρό πρόβλημα ανάγνωσης σε κάποια original δισκάκια, ήταν σαφώς πιό αργό (αν και είχε την ίδια ονομαστική ταχύτητα) στα υπόλοιπα ενώ είχε αρνηθεί επίμονα να διαβάσει CDRW. Απλά φρίκη. Ευτυχώς σχετικά χαμηλού κόστους...

Και δεύτερο και κορυφαίο όλων των εποχών, η περίφημη ιστορία με τους σκληρούς δίσκους IBM Deskstar περί το 2000-2001. Δίσκοι που είχαν κατασκευαστικό ελάττωμα με αποτέλεσμα να χαλάνε λίαν συντόμως. Σε βαθμό που η κοινότητα του Net τους ονομάτισε με το παρατσούκλι "Deathstar" (google IBM Deathstar αν θέλετε να διασκεδάσετε λίγο) και η IBM μηνύθηκε σε class action lawsuit, το οποίο και έκλεισε με συμβιβασμό. Ε, λοιπόν, φίλος είχε αγοράσει 2 από δαύτους. Φυσικά σε λιγότερο από έξι μήνες, δεν είχε μείνει κανένας!
 
Eνα μεταχειρισμενο CDRW Recorder 2X της Yamaha (ειναι ζητημα αν εγραψε 10 CD) -

το ρισκο του secondhand ,ειχε στοιχησει ~ 100+Ευρω σημερινα λεφτα το 98-99 ...

Απο τις λιγες φορες που δεν εκανα εστω μια στοιχειωδη ερευνα αγαρας ,ηταν πριν προβω στην αγορα του Sony DVD drive - 1621 αν θυμαμαι καλα το μοντελο-,στην πραγματικοτητα κατασκευασμενο σπο την BTC (τα ειπε ολα ποιο πανω ο Maddog) .Αν και <<λειτουργουσε>> βγηκε μετα απο λιγο απο το tower ωσπου καποια στιγμη πεταχτηκε ....

Μια ΤΝΤ2 (M64) μεσω της Fleamarket τοτε ,o πωλητης δεν ανεφερε στην περιγραφη πουθενα οτι προκειται εμμεσα ή αμεσα για (Μ64) μια κομμενη εκδοση του TNT2 ,ενω δυστηχως η αγορα εγινε και μεσω αντικαταβολης . Πουληθηκε αμεσα -ως ΤΝΤ2 Μ64- ευτυχως με μικρες απωλειες .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Card reader από τα...Lidl(!), κάθε φορά που έβαζα original Sony memory stick, μου πετούσε bsod! Δεν την πολυσυμπαθούσε την Sony φαίνεται...
 
-επεξεργαστής Cyrix στα 200: ότι πιο incompatible είχα ποτέ,

-motherboard με υποστήριξη dual pentium pro: απλά ηλίθια επιλογή, αν τώρα δεν εκμεταλλευόμαστε πολυπήρηνα συστήματα φανταστείτε τό 1997

αν μου έρθουν και άλλα θα συμπληρώσω :)
 
tarasque είπε:
-motherboard με υποστήριξη dual pentium pro: απλά ηλίθια επιλογή, αν τώρα δεν εκμεταλλευόμαστε πολυπήρηνα συστήματα φανταστείτε τό 1997
Ανάλογα τι το έκανες. Φυσικά Windows 95 και 98 δεν υποστήριζαν δεύτερο επεξεργαστή οπότε αποκλειστικά ΝΤ. Εκεί ήταν χρήσιμο όχι τόσο γιατί υπήρχαν πολλές εφαρμογές που υποστήριζαν δύο επεξεργαστές αλλά γιατί μπορούσες να αφήσεις τον ένα να κάνει μια δουλειά και να δουλεύεις με τον άλλο. Βέβαια games στα ΝΤ δεν δούλευαν, έπρεπε να περιμένουμε τα 2000 για τη συνένωση των δύο κόσμων. :p
 
tarasque είπε:
-επεξεργαστής Cyrix στα 200: ότι πιο incompatible είχα ποτέ,
-motherboard με υποστήριξη dual pentium pro: απλά ηλίθια επιλογή, αν τώρα δεν εκμεταλλευόμαστε πολυπήρηνα συστήματα φανταστείτε τό 1997

αν μου έρθουν και άλλα θα συμπληρώσω :)

Kι εμενα αυτο μου ηρθε: Cyrix 6x86 MMX η κατι τετοιο. Ηταν αργος σε floating point, ομως για την τιμη του (η μιση του Ιντελ) δεν μπορω να πω οτι ηταν πατατα...
 
Cyrix είχα αγοράσει και εγώ τότε.Αλλα δεν μπορώ να πώ οτι μου δημιούργησε πρόβλημα ποτέ. Την μόνη μούφα που είχα αγοράσει ήταν ένα cdrecorder Yamaha , δεν θυμάμαι καθόλου το μοντέλο , ερχόταν πακέτο με scsi controler , και μάλιστα το clue της υποθεσης ήταν η μαγκια που εβαζες τα cd πρώτα σε ενα "κουτάκι" (στο μεγεθος πλαστικης θηκης για cd" και εβαζες όλο το κουτάκι στο drive!!! έγραφε 2χ,διάβαζε 4χ αν θυμάμαι καλά.Το θέμα είναι οτι το 50% των δισκων που εγραφα τα εκαιγε , και πολλά αυθεντικα δεν τα διάβαζε καθόλου.... Κρίμα τα λεφτα που είχα δώσει , τα μάζευα πεντακοσάρικο-πεντακοσαρικο !!
 
Cyrix επεξεργαστή εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ, άλλα έναν τέτοιο είχε ένας φίλος. Αν δεν κάνω λαθος 6χ86 στα 166. Το θέμα είναι πως δεν μπορούσες να είσαι ποτέ σίγουρος τι επεξεργαστής είναι! Καθέ φορά στο POST έλεγε άλλο νούμερο! Οποτέ ήθελε έλεγε 133, 166, η 200! Ναί χωρίς πλάκα! δεν ξέρω πως το έκανε αυτό, και τι φταίει, η CPU η η motherboard, άλλα είναι η μοναδική τέτοια περίπτωση που έχω δεί. Προσωπικά το ποίο αποτυχημένο κομμάτι PC hardware που έχω αγοράσει ποτέ, ήταν ένα CD-writer της phillips, SCSI, διπλής ταχύτητας, εγκατεστημένο στον Pentium MMX 200 που είχα. Επρεπε να κάνεις τάματα και προσευχές για να σου γράψει σωστά CD, πάνω απο τις μισές φορές τα έκαιγε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα αγοράσει το cd-rom της creative με το τηλεχειριστήριο τότε κάπου στα τέλη της...χιλιετίας. Χάλασε γρήγορα σχετικά και αντικαταστάθηκε με πρόταση της πλέξτορ με την οποία δεν είχα πρόβλημα. Κρίμα τα χρήματα που είχα δώσει συνεπαρμένος από την high tech αισθητική
 
s-stratos είπε:
Cyrix είχα αγοράσει και εγώ τότε.Αλλα δεν μπορώ να πώ οτι μου δημιούργησε πρόβλημα ποτέ. Την μόνη μούφα που είχα αγοράσει ήταν ένα cdrecorder Yamaha , δεν θυμάμαι καθόλου το μοντέλο , ερχόταν πακέτο με scsi controler , και μάλιστα το clue της υποθεσης ήταν η μαγκια που εβαζες τα cd πρώτα σε ενα "κουτάκι" (στο μεγεθος πλαστικης θηκης για cd" και εβαζες όλο το κουτάκι στο drive!!! έγραφε 2χ,διάβαζε 4χ αν θυμάμαι καλά.Το θέμα είναι οτι το 50% των δισκων που εγραφα τα εκαιγε , και πολλά αυθεντικα δεν τα διάβαζε καθόλου.... Κρίμα τα λεφτα που είχα δώσει , τα μάζευα πεντακοσάρικο-πεντακοσαρικο !!
Χα χα ένα από τα πρώτα CD-R που είχα. Ερχόταν πακέτο με ένα SCSI controller ISA αν θυμάμαι καλά. Ο controller ήταν απαράδεκτος. Απλά τον σούταρες και έβαζες άλλο controller σε PCI. Σε κάποιες εκδόσεις έδιναν PCI controller που ήταν και αυτός γεώμηλο.

Δεν θυμάμαι τι controller χρησιμοποιούσα τότε, αλλά έγραφα CDs σε μονή ταχύτητα και από DOS περιβάλλον. Είχα σχετικά δυνατό επεξεργαστή (Pentium 90 με Intel Plato mobo από το 1995) και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Χρησιμοποιούσα δισκάκια Plasmon και Philips. Άπαιχτο μηχάνημα, πουλήθηκε μαζί με τον υπολογιστή πολλά χρόνια μετά.

Δεν θυμάμαι πόσα tape cartridges είχα κάνει cd, αλλά μπορώ να πω ότι αναπολώ την εποχή αυτή..................
 
Pooky είπε:
Χα χα ένα από τα πρώτα CD-R που είχα. Ερχόταν πακέτο με ένα SCSI controller ISA αν θυμάμαι καλά.
Ναί φίλε μου , καλά θυμάσαι !! θυμάσαι οτι ηταν κορυφή τότε , αλλα τα έκαιγε τα δισκάκια λες και είχε μέσα κέρμα,και το έριχνε,και αμα ερχοταν κεφάλι το εκαιγε , αμα ερχόταν γράμματα στο έγραφε !!!
 
Και με το Philips που είχα, τα ίδια χάλια. Ισως ήταν γενικότερο το κακό με τα πρώτα CD-R ;
 
Πίσω
Μπλουζα