Retro...καταστάσεις

 Αλλά η χρήση της (κτητικής) γενικής στα σύγχρονα ελληνικά θηλυκά επίθετα δείχνει ότι οι γυναίκες θεωρούνταν ιδιοκτησία του πατέρα τους αρχικά και του συζύγου τους στη συνέχεια. Οπότε λογικό ήταν να αλλάζει το όνομα όταν άλλαζε ο ιδιοκτήτης. Κι όχι τίποτε άλλο, αλλά για την αγορά της συζύγου από τον σύζυγο δεν πλήρωνε ο αγοραστής (ο σύζυγος) αλλά το εμπόρευμα (η σύζυγος) με τη μορφή προίκας.
Ακριβώς: η γενική στο γυναικείο επίθετο δείχνει τον ιδιοκτήτη. Φυσικά το γεγονός ότι η γενική έχει άλλη κατάληξη από την ονομαστική δημιουργεί θέματα. Οι Ελληνίδες του εξωτερικού δεν έχουν διαφορετικό επίθετο από τους πατεράδες τους, πχ. Maria Menounos ? Η χρήση επιθέτων έγινε στα νεότερα χρόνια. Στην αρχαία Ελλάδα, οι άνθρωποι δεν είχαν επίθετα. Επίσης ακόμα και σήμερα, σε κάποιες χώρες του κόσμου, οι άνθρωποι δεν έχουν επίθετα, και χρησιμοποιούν το όνομα του πατέρα τους στην θέση του επιθέτου.

Άντε να δεχτώ ότι "ανήκω" στον πατέρα μου, μού έχει δώσει τα γονίδιά του, με έχει μεγαλώσει, δεν θα πάψει ποτέ να είναι πατέρας μου. Αλλά να "ανήκω" στον σύζυγό μου? Αυτό είναι εντελώς τρελό!

Όλα αυτά είναι κατάλοιπα των εποχών που οι γυναίκες δεν είχαν υπόσταση σαν άνθρωποι και θεωρούνται αντικείμενα. Τις αντάλλασσαν σαν προϊόντα και τις χρησιμοποιούσαν για την αναπαραγωγή του είδους. Ευτυχώς, τα πράγματα έχουν αλλάξει. Όχι αρκετά, αλλά έχουν αλλάξει.
 
Η πιο όμορφη ρετρό κατάσταση θα ήταν ας μου η υπερβολική και σουρεαλιστική διλασταση να είχαμε γεννηθεί τώρα και να είχαμε ζήσει τα παιδικά μας χρόνια, τα χρόνια της εφηβείας μας της ενηλικίωσης μας σε ακριβώς αντίθετη χρονική κατεύθυνσης από αυτή που ζήσαμε, και να βιώναμε το απώγειο των συναισθημάτων μας και των παραγωγικών μας χρόνων τις μαγικές δεκαετίες του '70 και του ΄80 όπου υπήρχαν αυτά που έχουν εκλείψει στις μέρες μας. Ανθρωπιά, ειλικρίνεια, αισιοδοξία, χαμόγελο, αληθινή επικοινωνία και συναισθήματα μεταξύ των ανθρώπων. Και κυρίως δικαίωμα στο όνειρο κάτι που σήμερα στερείται παντελώς από τους ανθρώπους.
Πάντως η εντελώς ρεαλιστική ρετρό κατάσταση που θα ήθελα να ξαναζήσω είναι η Ελλάδα μας τις μαγικές δεκαετίες που προανέφερα, όταν ήταν γεμάτη φως, λάμψη και όχι σκοτεινή, απαξιωμένη και κουρασμένη όπως είναι σήμερα.
 
Πολυ ενδιαφεροντα, οσα αναφερατε. Με καποια συμφωνω με καποια οχι.Π.χ. 'δεσποινις", ο ορος μονο γελια μου προκαλει. Τι θα πει δεσποινις? Μια γυναικα 5 105 ετων, ειτε ειναι Κυρια ειτε δεν ειναι. Και Κυρια ειναι αυτη που πρωτα απ'ολα σεβεται τον εαυτο της και μετα τους αλλους.
Αν λοιπον, συνοδευω μια τετοια Κυρια, ναι κι απο την μεση θα την κρατησω, και την πορτα θα της ανοιξω και το τσιγαρο θα της αναψω ( οχι με ζιπο βεβαια, απο ρονσον και πανω). Περισσοτερο γιατι αυτες οι αβροτητες ευχαριστουν εμενα, αλλα και σαν ενα δειγμα τιμης στην συντροφο και μανα.
Αγαπω και σεβομαι τους γονεις μου αλλα δεν ανηκω ουτε στον πατερα μου, ουτε στην μανα μου. Ανηκω σε μενα και στα ονειρα μου ( γεια σου, ρε Γιωργαρε!)
Γυναικεια βωμολοχια? μονο στην κρεβατοκαμαρα και με βραχνη φωνη.
Αν ξαναπαντρεβομουν σημερα, δεεεεεν θα παντρεβομουν. Τι επιθετο θαχε η γυναικα μου, δυαρα δεν δινω. Ελληνικο ονομα ναχει κι οχι Εβραικο. δεν εχω κατι με τους Εβραιους, απλα μια που βρεθηκα σε τουτη την γειτωνια του πλανητη, και ειπα οτι θα λεγομαι Ελληνας, ε! ας το τιμησω οσο περνει.
Οι αρχαιοι Ελληνες δεν ειχαν επιθετα, αλλα το ονομα του πατερα τους π.χ. Χρηστος ο του Αντωνιου, Αιας ο του Τελαμωνα. Ενταξει, αν το ονομα δεν δηλωνει κατι απο την προσωπικοτητα σου, απλα ενα εργαλειο ειναι.
Συμπερασμα? "Θελω να γυρισω στα παλαια. Εδω και τωρα"
 
Πίσω
Μπλουζα