Retro κουμπαράδες.

Εγώ πάντως θυμάμαι τον δικό μου, ασήκωτο από την πολύ μασαμπούκα. Επειτα τον "ξεκοιλιασα" και αγόρασα το πρώτο μου HANDHELD.:biglaugh::biglaugh:

.......η συνέχεια επί της οθόνης.........:biglaugh::biglaugh:
 
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υπήρχε και μία διαφήμιση στην τηλεόραση για τον φαταούλα, σωστά;
 
teflon είπε:
ΩΩΩΩωωωωωπ!!!! Νάτος ο ΦΑΤΑΟΥΛΑΣ !!!! :D :D
Ξεθάβω το θρεντ, γιατί βρέθηκε ένας ζωντανός.

Η Ms Teflona βρήκε στο πατρικό της, την κούτα με τα παιχνίδια και τα gadget, της παιδικής της ηλικίας . Ευτυχώς που υπάρχουν και οι καλές γιαγιάδες που συμμαζεύουν:biglaugh:

[edit] dead imageshack photo [edit]

Δεν είναι σε καλή οπτική κατάσταση, αλλα θα το "περιλάβω" και αυτό και θα το κάνω καινούργιο. :D

Υγ: Οποιος βρει σε ποιό παιχνίδι εποχής αναφέρεται η αφίσα πίσω από τον "φαταούλα", κερδιζει ρετρο συλλεκτικό αντικείμενο
Teflon υποκλίνομαι... :worship: :worship:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω τι φωτο ειναι αυτη επαθα πλακα δεν περιμενα να το ξαναδω μετα απο τοσα χρονια μπραβο teflon αξιος!!
 
αααα! κι εγώ είχα φαταούλα!!!
 
Μια εικόνα = 1000 λέξεις.

Απολαύστε retroκούμπαρο με retroκουτο και αναμνήσεις...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα ο κουμπαράς μου ήταν ο κλασικός του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, ξέρετε εκείνος ο μεταλλικός ορθογώνιος κουμπαράς που έγραφε στην μια πλευρά το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Ο δικός μου ήταν σε χρώμα κόκκινό και του αδελφού μου σε πράσινο χρώμα...

Υπάρχουν ακόμα στη βιβλιοθήκη στο σπίτι των γονιών μου δεν θυμάμαι βέβαια να τους χρησιμοποιούσαμε τακτικά, δεν ήταν κανένας μας της αποταμίευσης.... :D :D
 
Το μειονεκτικο με αυτον τον κουμπαρα (του ταμιευτηριου) ήταν πως απαξ και εριχνες κατι μεσα... το ξεχναγες!

Μου το ειχε παρει και μενα η μανα μου, αλλά.. ενιωθα πως "πετουσα" τα λεφτα μου εκει.

Εγω ηθελα να βγαζω και κανενα ψιλο που και που, οταν ξεμενα :flower:
 
Λορένα είπε:
Το μειονεκτικο με αυτον τον κουμπαρα (του ταμιευτηριου) ήταν πως απαξ και εριχνες κατι μεσα... το ξεχναγες!
Μου το ειχε παρει και μενα η μανα μου, αλλά.. ενιωθα πως "πετουσα" τα λεφτα μου εκει.

Εγω ηθελα να βγαζω και κανενα ψιλο που και που, οταν ξεμενα :flower:
Λορένα θυμησέ μου κάτι γιατί δεν είμαι σίγουρη, κλειδί είχαν ή δεν είχαν γιατί και εγώ δεν θυμάμαι αν τους είχαμε ανοίξει ποτέ....

Βέβαια επειδή δεν είμασταν όπως ανέφερα της αποταμίευσης δεν μας ενδιέφερε και ιδιαίτερα.... ;)
 
Μπράβο βρε vangel,είχα ξεχάσει τελείως τον συσκεκριμένο κουμπαρά!
 
Είχαμε και εμείς Ταχ. Ταμ. κουμπαράδες!!! :D

Μόνο που δε θυμάμαι να είχαν κλειδάκι. Τους πήγαινε η μαμά μου στο Ταμιευτήριο και το περιεχόμενο το κατέθεταν στο ατομικό μας βιβλιάριο.

Χάρη σε αυτά τα χρήματα πέρασα 3 χρόνια στην επαρχία :p .

Χάρη στην Κριό έχω και πάλι έναν τέτοιο κουμπαρά ;) .
 
Εκτός από φαταούλας λεγόταν και πονηρός κουμπαράς. Ο δικός μου ήταν κόκκινος και το πονηρός κουμπαράς ήταν γραμμένο επάνω με χρυσά γράμματα.

Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι...

να ένας παλιός σιδερένιος κουμπαράς του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Dead video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LadyHawke είπε:
Cult κουμπαράς παιχνίδι "Το Πονηρό Μήλο".
Πρόκειται για μία πλαστική συσκευή σε σχήμα μήλου. Στο εξωτερικό της είχε ένα κουμπί στο οποίο επάνω τοποθετούσες ένα νόμισμα και πίεζες ελαφρά. Τότε έβγαινε ένα πράσινο σκουλίκι και τράβαγε το νόμισμα μέσα!

Η συσκευή λειτουργούσε με κουρδιστήρι.

Τρελή πλάκα. :biglaugh:


Αυτόν εννοείς ε ? τον εχω στην συλλογη μου και θυμαμε τοτε οτι πιο πολυ το εβλεπα σαν παιχνιδι παρα σαν αποταμιευση !



P3023471.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Εκτός από φαταούλας λεγόταν και πονηρός κουμπαράς. Ο δικός μου ήταν κόκκινος και το πονηρός κουμπαράς ήταν γραμμένο επάνω με χρυσά γράμματα.Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι...

να ένας παλιός σιδερένιος κουμπαράς του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου

picture.php
τετοιον ειχα και εγω και με εκνευριζε γιατι το κλειδι το ειχε το ταμιευτηριο οποτε δεν μπορουσαμε να ξεκλεψουμε τιποτα ειχα και ενα γουρουνακι αλλα αυτο δεν καταφερε να γεμισει ποτε ντρεπομε που το λεω αλλα τρελενομουν για τσιχλες με σχημα φρουτου και τυρογαριδακια.............
 
Τα μόνα λόγια που θυμάμαι από την σχετική διαφήμιση του Πονηρού κουμπαρά είναι τα εξής:

"Εφτασε ο Φαταούλας. Ο πονηρός κουμπαράς."

Και έπειτα μάλλον εξηγούσε τον τρόπο λειτουργίας του.

Είχα αγοράσει γύρω στους τρεις. Δυστυχώς δεν είχαν καλή κατασκευαστική ποιότητα και χάλαγαν εύκολα.

Πάντως περισσότερο για διασκέδαση έκανε παρά για οικονομίες. Το "ντεπόζιτό" του ήταν πολυ μικρό.
 
Τα μόνα λόγια που θυμάμαι από την σχετική διαφήμιση του Πονηρού κουμπαρά είναι τα εξής:
"Εφτασε ο Φαταούλας. Ο πονηρός κουμπαράς."
Και έπειτα μάλλον εξηγούσε τον τρόπο λειτουργίας του.
Είχα αγοράσει γύρω στους τρεις. Δυστυχώς δεν είχαν καλή κατασκευαστική ποιότητα και χάλαγαν εύκολα.
Πάντως περισσότερο για διασκέδαση έκανε παρά για οικονομίες. Το "ντεπόζιτό" του ήταν πολυ μικρό.
candy είπε:
Δείτε τι βρήκα!!!
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο.Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]

Το πουλάνε κιόλας στο internet!!!:woot: (φαταούλα μου σε ξαναβρίσκω μετά από τόσα χρόνια!!!!:love:)

[edit] dead photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε παιδιά πού είναι η φωτογραφία και το βίντεο? Έπαθα στερητικό δεν τα βλέπω!!!
 
Να και ο πονηρός κουμπαράς ο ονομαζόμενος ''ΦΑΤΑΟΥΛΑΣ''...

DSC01212.jpg

DSC01213.jpg.

Συμφωνω με τον παραπανω συναδελφο ''CORE'' οτι δεν ειχε τοσο καλη κατασκευαστικη λειτουργια.

Το μοτερ γρυλλιζει ενω τα γραναζια ολο κολλανε (λογω παλαιοτητας)...

Παντως ειναι κατι το διασκεδαστικο...
 
Ναιαιαιαι! Μπάβο geotsi σε λατρεύω. Το θέλωωωωω! (παλιμπαιδισμός)
 
Πίσω
Μπλουζα