Retro κουμπαράδες.

Κουμπαρας του Ταχυδρομικου Ταμιευτηριου από αρχες δεκαετιας, του 1960. Τον ειχε παρει επαθλο η μητερα μου, σε διαγωνισμο στο δημοτικο σχολειο.

IMG_6970.jpg

IMG_6963.jpg

IMG_6964.jpg
 
παγκοσμια ημερα αποταμίευσης...

κουμπαρας Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου

002.jpg003.jpg
 
Πω πω τι μου θυμισατε τωρα με τον κουμπαρα του ταχυδρομικου ταμιευτηριου....Τον μισουσα!!!! :precry2:

Οταν μου τον φερανε, ηταν χακι, τον θυμαμαι καλα, εκανα (ας πουμε) αρκετη χαρα.

Μετα ομως που ζητησα το κλειδι (μεχρι τοτε νομιζα οτι το ειχε η μαμα μου) βρηκα οτι ειχε αυτο το ανελεητο bug: το κλειδι το ειχε το ταχυδρομειο!!!! Θυμαμαι ειχα φρικαρει!!!!:burn: Και μαλιστα ειχα θυμωσει παρα πολυ γιατι δεν αντεχα την ιδεα οτι καποιος αλλος (το κατεστημενο μου μεσα...) ειχε το κλειδι του δικου μου κουμπαρα!!!!

Οι γονεις μου δουλευανε ολη μερα και κανεις δεν μπορουσε να παει στο ταχυδρομειο να μου τον ξεκλειδωσει.

Πηρα λοιπον κι εγω το κατσαβιδι κρυφα, ενω κοιμοντουσαν ολοι, και θυμαμαι ξεχαρβαλωσα την κλειδαρια. Ειχε ενα πλαστικο κομματι μεσα σε ενα μεταλλικο ανοιγμα. Θυμαμαι καλα οτι, και που την ξεχαρβαλωσα, δεν ειχα κανενα απολυτως αποτελεσμα.

Η μονη λυση ηταν να παρω πιο λεπτο κατσαβιδι (ή μηπως μαχαιρι???? Πω πω....πως δεν εκοψα κανενα χερι τοτε....που να ξεραν οι δικοι μου τι εκανα εκεινο το μεσημερι!!!!) και αφου το βαλω στην κοχη που εκανε η βαση (που ηταν απο πιο μαλακο μεταλλο) και το υπολοιπο κουτι, να το χρησιμοποιησω σαν μοχλο.

Ετσι καταφερα να βγαλω απο το τρισαθλιο κουμπαρα μου τα λιγοστα φραγκοδιφραγκα που ειχα μαζεψει.

Αν και ο πραγματικος θησαυρος εκεινης της ημερας ηταν το οτι δεν εκοψα κανα δαχτυλο.... :eek:
Αμφιβάλλω για το ποιος ήταν ο κλειδοκράτορας, επειδή έχω την εντύπωση ότι θυμάμαι το κλειδί του κουμπαρά από το ταχυδρομικό ταμιευτήριο...  Ήταν ένα μικρό, με στρογγυλεμένο στέλεχος/κορμό, ελλειψοειδή λαβή με μεγάλη τρύπα στο κέντρο και διχάλα στο άλλο άκρο. Εκτός αν το μπερδεύω με άλλο κλειδί.
 
Να και ένας κουμπαράς-ρομπότ. Γυρίζοντας κανείς το αριστερό του χέρι ανασηκώνεται το  κράνος του και αποκαλύπτεται το πρόσωπο με σχισμή στη θέση του στόματος για να δεχθεί το κέρμα.  Η κίνηση του δεξιού χεριού δεν ενεργοποιεί τίποτε. Έχει ροδίτσες και μπορεί να μετακινείται όταν το σπρώχνει κανείς, δεν είναι ούτε ηλεκτρικό ούτε κουρδιστό. Κάτω από τα πόδια του υπάρχει πορτάκι για να βγάζει κανείς τα κέρματα. Ενδιαφέρον παρουσιάζει η απεικόνιση στην οθόνη στο στήθος του, έχει δύο εικόνες, ανάλογα με την γωνία που βλέπει κανείς. Του λείπουν δύο μικρές κεραίες. Το κατασκεύασε η εταιρεία ΑVON το 1985 στο Χόνγκ Κόνγκ.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg
 
Έψαξα σκληρά μήπως και βρω καμιά φωτό του "Πονηρού Κουμπαρά" με το χεράκι στο διαδίκτυο και τελικά βρήκα βίντεο από έναν πιτσιρικά που μας δείχνει τον πλήρως λειτουργικό παλιό κουμπαρά του πατέρα του. Συγκίνηση! Θυμίζω ήταν ελληνική πατέντα και κατασκευή (επάνω του αναγράφονταν και ο αριθμός ευρεσιτεχνίας).


Είχα τον κόκκινο. Πρέπει να μου τον αγόρασε ο πατέρας μου κάπου το '79-'80.

resize_image.jpg
 
Βρηκα τον πολυαγαπημενο μου κουμπαρα με διακοσμηση Στρουμφ. Δυστυχως ειχε πεσει και σπασει κατα την διαρκεια καποιου σεισμου πριν πολλα χρονια. Τοτε ειχα αναγκασει την μητερα μου να τον κολλησει. Μερικες δεκαετιες μετα η επισκευη κραταει ετσι κι ετσι.

Μπροστα. "Καταθέσεις στην στρουμφοτραπεζα"

P3097570.JPG

Πισω

P3097571.JPG

Το πανω μερος η σχισμη για τα χρηματα.

P3097572.JPG

Το κατω μερος

P3097575.JPG

Χωρις το καπακι

P3097573.JPG

Το καπακι

P3097574.JPG

Bonus! Ειχε μεσα διαφορα.

P3097565.JPG

Μια και δυο δραχμες, μεγαλες και μικρες.

P3097566.jpg

Πανω δεξια 500 δραχμες για τους Ολυμπιακους Αγωνες του 2004, το τελευταιο νομισμα σε δραχμες που εκδωθει. Μερικες πολυ πριν την εποχη μου και κατι τις απο το Βελγιο.

P3097567.jpg

Πανω πανω το πληθωριστικό κατοχικό χαρτονόμισμα των 25000 δραχμων.

P3097568.JPG
P3097569.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα