Retro κουμπαράδες.

metal kristi είπε:
τετοιον ειχα και εγω και με εκνευριζε γιατι το κλειδι το ειχε το ταμιευτηριο οποτε δεν μπορουσαμε να ξεκλεψουμε τιποτα
Πω πω τι μου θυμισατε τωρα με τον κουμπαρα του ταχυδρομικου ταμιευτηριου....Τον μισουσα!!!! :precry2:

Οταν μου τον φερανε, ηταν χακι, τον θυμαμαι καλα, εκανα (ας πουμε) αρκετη χαρα.

Μετα ομως που ζητησα το κλειδι (μεχρι τοτε νομιζα οτι το ειχε η μαμα μου) βρηκα οτι ειχε αυτο το ανελεητο bug: το κλειδι το ειχε το ταχυδρομειο!!!! Θυμαμαι ειχα φρικαρει!!!!:burn: Και μαλιστα ειχα θυμωσει παρα πολυ γιατι δεν αντεχα την ιδεα οτι καποιος αλλος (το κατεστημενο μου μεσα...) ειχε το κλειδι του δικου μου κουμπαρα!!!!

Οι γονεις μου δουλευανε ολη μερα και κανεις δεν μπορουσε να παει στο ταχυδρομειο να μου τον ξεκλειδωσει.

Πηρα λοιπον κι εγω το κατσαβιδι κρυφα, ενω κοιμοντουσαν ολοι, και θυμαμαι ξεχαρβαλωσα την κλειδαρια. Ειχε ενα πλαστικο κομματι μεσα σε ενα μεταλλικο ανοιγμα. Θυμαμαι καλα οτι, και που την ξεχαρβαλωσα, δεν ειχα κανενα απολυτως αποτελεσμα.

Η μονη λυση ηταν να παρω πιο λεπτο κατσαβιδι (ή μηπως μαχαιρι???? Πω πω....πως δεν εκοψα κανενα χερι τοτε....που να ξεραν οι δικοι μου τι εκανα εκεινο το μεσημερι!!!!) και αφου το βαλω στην κοχη που εκανε η βαση (που ηταν απο πιο μαλακο μεταλλο) και το υπολοιπο κουτι, να το χρησιμοποιησω σαν μοχλο.

Ετσι καταφερα να βγαλω απο το τρισαθλιο κουμπαρα μου τα λιγοστα φραγκοδιφραγκα που ειχα μαζεψει.

Αν και ο πραγματικος θησαυρος εκεινης της ημερας ηταν το οτι δεν εκοψα κανα δαχτυλο.... :eek:
 
τον πρωτο κουμπαρα που θυμαμαι ειναι ενα γκατζετακι του μουντιαλ Ισπανιας το 82,βρηκα και σχετικη φωτογραφια στο ιντερνετ koumpara.jpg

Ο κουμπαρας αυτος ηταν πλαστικος,ηταν αυτο το πορτοκαλι της φωτογραφιας που κρατουσε μια μπαλα και στην πισω οψη εγραφε Espana '82

τα κερματα εμπαιναν απο μια υποδοχη που ειχε εκει που ειναι τα φυλλαρακια,ενω για να βγαλεις τα κερματα απλα τον αναποδογυριζες και ειχε στο κατω μερος των παπουτσιων του ενα στρογγυλο πλαστικο το οποιο γυριζες.Ισως οι πιο μεγαλοι να το θυμουνται με λεπτομερειες,ημουν δεν ημουν 2 χρονων τοτε..
 
Παιδιά ο πιο κλασικός κουμπαράς που κυκλοφορούσε στα 80s ήταν ένα γουρουνάκι από λεπτό πλαστικό που φορούσε μια φόρμα εργασίας λες και επρόκειτο να αλλάξει τα λάδια του αυτοκινήτου! Μπορούσες να τον βρεις σε 4, 5 διαφορετικά χρώματα!! Μόλις γέμιζε δεν κρατιόσουν!! Επερνες ένα μαχαίρι.........και το γουρουνάκι μας είχε την ίδια κατάληξη με τα αληθινά όταν είναι παχιά παχιά!!

Σίγουρα πολλοί θα το θυμάστε αλλά δυστυχώς δε βρήκα ούτε μια φώτο!!
 
Εγω ειχα εναν του ταμιευτηριου τον κλασσικο με το κλειδακι και το χερουλι απο πανω.Θα ψαξω στο πατρικο μου και αν τον βρω θα τον βγαλω φωτο να τον δειτε.
 
Κουμπαράς σε μορφή χρηματοκιβωτίου οπου ανοίγει με συνδυασμό...

DSC01738.jpg

DSC01742.jpg

DSC01733.jpg

DSC01736.jpg
 
geotsi, πολύ εξελιγμένος ο κουμπαράς σου! :cool:

Δεν τον έχω ξαναδεί. Πότε περίπου κυκλοφόρησε?

Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες!
 
Μου τον ειχαν φερει ως δωρο αρχες 90... Παντως η σχεδιαση του και η κατασκευη του ειναι πιο παλια (θυμιζει παλια χρηματοκιβωτια). Ενω στην κατω πλευρα του εχει οδηγιες στα ελληνικα, οπου λεει τον τροπο οπου ανοιγει ο κουμπαρας και τον συνδυασμο του...

Υ.Γ. Δεν χρησιμοποιηθηκε ως κουμπαρας (γιατι ο συνδυασμος φαινοταν και το περιεχομενο εφευγε απο τον αδερφο μου) αλλα πιο πολυ ως διακοσμητικο στο οριζοντιο κασωμα της πορτας μαζι με κουκλακια)...
 
katerinak είπε:
τον πρωτο κουμπαρα που θυμαμαι ειναι ενα γκατζετακι του μουντιαλ Ισπανιας το 82,βρηκα και σχετικη φωτογραφια στο ιντερνετ Προβολή συνημμένου 35361Ο κουμπαρας αυτος ηταν πλαστικος,ηταν αυτο το πορτοκαλι της φωτογραφιας που κρατουσε μια μπαλα και στην πισω οψη εγραφε Espana '82

τα κερματα εμπαιναν απο μια υποδοχη που ειχε εκει που ειναι τα φυλλαρακια,ενω για να βγαλεις τα κερματα απλα τον αναποδογυριζες και ειχε στο κατω μερος των παπουτσιων του ενα στρογγυλο πλαστικο το οποιο γυριζες.Ισως οι πιο μεγαλοι να το θυμουνται με λεπτομερειες,ημουν δεν ημουν 2 χρονων τοτε..
Και εγώ αυτόν θυμάμαι. Πρέπει να γινότανε χαμός με αυτούς τότε λόγω του Μουντιαλ του 82 με την Ισπανια, όπως είπε και η katerinak. ;) Είχε και μία υπέροχη γλυκιά μυριωδιά αν θυμάται κανείς. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vangel είπε:
Μια εικόνα = 1000 λέξεις.Απολαύστε retroκούμπαρο με retroκουτο και αναμνήσεις...

fetch


Δεν θυμάμαι αν είναι αυτος αλλά εγω είχα ενα κουμπαρά που έβαζες το κέρμα πανω σε μια υποδοχή

και έβγαινε απο ένα πορτάκι ενα χεράκι το οποίο σέρνοντας εβαζε το κέρμα στο εσωτερικό του κουμπαρά....

Είχε και ενα ήχο λίγο τρομακτικό.. έτσι για το σασπένς :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo είπε:
Και εγώ αυτόν θυμάμαι. Πρέπει να γινότανε χαμός με αυτούς τότε λόγω του Μουντιαλ του 82 με την Ισπανια, όπως είπε και η katerinak. ;) Είχε και μία υπέροχη γλυκιά μυριωδιά αν θυμάται κανείς. :p
τι μου θυμισατε τωρα!!!και βεβαια αυτον τον κουμπαρα τον ειχα και εγω και 2 φιλοι μου.Καταφερα να τον κρατησω μεχρικαι τις αρχες του 2000 σαν συλλεκτικο στο δωματιο μου αλλα δυστυχως οταν ελειπα για σπουδες και μετα απο μια μετακομιση μου τον εξαφανισαν οι γονεις..και ακομη τον κλαιω μετα απο τοσα χρονια.Ακριβως ,ειχε γινει αναρπαστος τοτε θυμαμαι τον ειχαν απο καταστηματα παιχνιδιων εως και ψιλικατζιδικα.!Εβαζες κερματα πισω στην σχισμη πισω απο τα φυλλαρακια και κατω αναμεσα στα παπουτσια του που ειχε μια επιφανεια πλακε,ειχε ενα στρογγυλο καπακι που ανοιγε και εβγαζες τα κερματα!bibibo καλα το θυμηθηκες ειχε οντως μια μυρωδια φανταστικη απο μεσα και ακομη και μετα τοσα χρονια θυμαμαι ειχε διατηρηθει,ανοιγες το καπακι εβλεπες το πορτοκαλι εσωτερικο του και νομιζες οτι ησουν παλι στο 1982!!!ν αβοηθησω λιγο περισσοτερο περα απο την επιγραφη espana 82 στο πισω μερος ειχε λιγο πιο κατω χαραγμενη στο πορτοκαλι την μαρκα που το εβγαζε το προιον ,λεγοταν star.
[/QUOTE]
 
Σημερινη ρετροανακαλυψη Νο3. :)

Αυτη ειναι...Home edition! :D




Και παμε για την "μπλε" βομβα... :diablotin: :diablotin: :diablotin:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια που έχεις αυτόν τον κουμπαρά, μήπως βλέπεις κάπου πληροφορίες για την προέλευσή του;

Αναγράφει π.χ. αριθμό ευρεσιτεχνίας. Κάτι άλλο; Δεν τον βρίσκω πλέον ούτε στο Youtube.

Ίσως θέλει περισσότερο ψάξιμο..
 
LadyHawke είπε:
Cult κουμπαράς παιχνίδι "Το Πονηρό Μήλο".
Πρόκειται για μία πλαστική συσκευή σε σχήμα μήλου. Στο εξωτερικό της είχε ένα κουμπί στο οποίο επάνω τοποθετούσες ένα νόμισμα και πίεζες ελαφρά. Τότε έβγαινε ένα πράσινο σκουλίκι και τράβαγε το νόμισμα μέσα!

Η συσκευή λειτουργούσε με κουρδιστήρι.

Τρελή πλάκα. :biglaugh:

Παραλαγή του πιο πάνω κουμπαρά, ήταν ένας άλλος σε σχήμα κουτιού από όπου έβαινε ένα χεράκι και τράβαγε το νόμισμα μέσα.
Ανεξήγητο γιατί , υπήρχε αυτό που περιέγραψαν και άλλοι φίλοι......ο φόβος μην σε πιάσει το χεράκι,που πράγματι έκανε ένα περίεργο ήχο:biglaugh:, βέβαια πολλές φορές ήθελε λίγο και την βοήθεια μας γιατί του γλίστραγε το νόμισμα.Νάσαι καλά φίλη τι μου θύμισες. :thanx2:
 
Έχω ακόμα έναν κουμπαρά από την παιδική ηλικία, σε σχήμα γουρουνάκι. Θα προσπαθήσω να το βγάλω φωτο καμιά μέρα...
 
Εγώ είχα έναν κουμπαρά χειροποίητο, μου τον είχε φτιάξει ένας γνωστός μας γεράκος που έπιαναν τα χέρια του. Ήταν πήλινος, σε σχήμα κύβου, βαμμένος ροζ και με χρυσόσκονη απέξω. Από κάτω είχε βάση και ξεβίδωνες τέσσερις βίδες για να τον ανοίξεις. Πρέπει να το έχουν οι γονείς μου ακόμα. Ήταν πολύ χαριτωμένος κουμπαράς.
 
Οι γονείς μου έχουν ακόμη ένα κουμπαρά πλαστικό ο οποίος έχει μια φάτσα με έντονα μαγουλάκια και ανοικτά μάτια. Μιλάμε ότι έχει τρελή χωρητικότητα. Μια φορά είχε γεμίσει με 20ρικα, 100ρικα κτλ μέχρι πάνω και όταν τον αδειάσαμε μαζέψαμε περίπου 8000 δρχ. Πόσες φορές δε, τον επισκέφτηκα για κανένα ψιλό για ηλεκτρονικά ή για κανένα παγωτό του 100ρικου.
 
perlastar είπε:
Εγώ είχα έναν κουμπαρά χειροποίητο, μου τον είχε φτιάξει ένας γνωστός μας γεράκος που έπιαναν τα χέρια του. Ήταν πήλινος, σε σχήμα κύβου, βαμμένος ροζ και με χρυσόσκονη απέξω. Από κάτω είχε βάση και ξεβίδωνες τέσσερις βίδες για να τον ανοίξεις. Πρέπει να το έχουν οι γονείς μου ακόμα. Ήταν πολύ χαριτωμένος κουμπαράς.
Αυτός είναι ο κουμπαράς στον οποίον αναφερόμουν:

SAM_0104.jpg
 
είχα ΄μεταλλικό κουμπαρά, κάποτε χρησιμοποιούσα και μεταλλικό κυλινδρικό κουτί του καφέ για κουμπαρά...

πήλινος κουμπαράς-γουρουνάκι

γουρουνάκι-κουμπαράς.jpg

και άλλος κουμπαράς κουμπαράς.jpg
 
Δεν διάβασα πουθενά να αναφέρεται το παιχνίδι αυτό. Επίσης δε θυμάμαι η περιγραφή των χρημάτων να αντιστοιχεί στα χρήματα που εμείς χρησιμοποιούσαμε. Υποθέτω πώς θα ήταν τα ίδια.
 
Πίσω
Μπλουζα