Retro παιχνίδια που δεν τερματίσαμε ποτέ.

asemnos

RetroActive
Joined
11 Ιαν 2010
Μηνύματα
394
Αντιδράσεις
3
Και αναφέρομαι σε οποιαδήποτε ρετρό παιχνίδια, ανεξαρτήτως πλατφόρμας, με τα οποία ασχοληθήκαμε αρκετά έως πολύ αλλά δεν τα τερματίσαμε για οποιονδήποτε λόγο. Κάνω λοιπόν την αρχή:

Flashback, Sega Mega Drive, 1993




[edit] Dead pictures [edit]

Flashback--4.jpg
Προβολή συνημμένου 123866

[edit] Dead pictures [edit]



Αυτά είναι τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό, αν ζοριστώ λίγο θα θυμηθώ πολλααααά ακόμα...

Περιμένω να δω τα δικά σας (ας είναι και απλή αναφορά στο παιχνίδι)!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα περισσοτερα..Να λεγαμε καλυτερα τα παιχνιδια που τελειωσαμε,θα ηταν πιο ευκολο.Βασικα σχεδον ολα τα παιχνιδια που κανει review ο Alucard:p.Ηταν παντως διαολεμενα δυσκολα τα παιχνιδια τοτε.Μπορει να ειχαμε περισσοτερο χρονο αλλα η δυσκολια ηταν μεγαλη.2 που μου ερχονται στο μυαλο ειναι το Shadow of the beast 2 και το Karnov σε CPC 6128.Ιδιως στο Shadow of the Beast τι TEN PINTS εγραφα τι βοηθεια απο φιλους τιποτα :angry: ..
 
πραγματι το sotb 2 ήταν δύσκολο ακόμα και με cheats...πλέον το τελειώνω εύκολα στο youtube! ;)
 
SHINOBY, απο τα αγαπημένα μου, εξακολουθώ να το παίζω αλλα την πίστα του Lobster δεν μπορώ να την περάσω με τίποτα :angry:
 
Στο Mega Drive τα έχω καραλιώσει τα Shinobi, είναι κι εμένα απ' τα αγαπημένα μου! Ειδικά το Shadow Dancer που είναι και το πρώτο που έπαιξα, θυμάμαι τα πάντα απ' έξω! :D
 
Φυσικά και τα παιχνίδια που δεν τελειώσαμε ήταν πολύ περισσότερα... ίσως θα έπρεπε να επικεντρωθούμε σε αυτά που προσπαθήσαμε με όλες μας τις δυνάμεις να ολοκληρώσουμε αλλά αποτύχαμε.

Τα δύο που μου έρχονται στο μυαλό είναι το Moonstone και το Rodland.. ατέλειωτες ώρες και στα δύο αλλά στο μεν πρώτο δεν κατάφερνα να νικήσω τον καταραμένο Black Knight, στο δε δεύτερο τον τελικό boss της τελευταίας πίστας. Τελικά τα τέλειωσα και τα δύο μετά από πάρα πολλά χρόνια χάρη στα save state. Οπότε μάλλον είμαι εκτός θέματος. Α! Το Rick Dangerous δεν τελείωσα ποτέ.
 
alkis21 είπε:
ίσως θα έπρεπε να επικεντρωθούμε σε αυτά που προσπαθήσαμε με όλες μας τις δυνάμεις να ολοκληρώσουμε αλλά αποτύχαμε.
Το έθεσες ακόμα καλύτερα απο το αρχικό μου post, είτε παιχνίδια που τα λιώσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε είτε άλλα τα οποία τα παρατήσαμε χωρίς να τα τερματίσουμε και μας έμεινε ας πούμε το "άχτι"..
 
Τι παλούκι ήταν αυτό το Terminator 2 στο GameBoy! Δεν είχα καταφέρει επίσης τα:

Amstrad: karnov, zaptballs, spellbound dizzy, mask 3, marauder

Megadrive: Powermonger, Darius 2, Ecco 2, Mickey Mania

Snes: Chrono Trigger (ακόμα το παίζω αυτό!)
 
Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό και έχει μείνει απωθημένο:

93-1.jpg


Την τελευταία πίστα δεν μπορούσα με τίποτα! :p
 
Δεν ήταν ένα και δυο αλλά, με το shadow of the beast είχα πάθει την πλάκα μου! Απίστευτα δύσκολο...
 
Κι έλεγα να ξεκινήσω το Shadow of the Beast στο Sega CD αλλά με αυτά που διαβάζω δεν το κόβω λολ.
 
Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό και έχει μείνει απωθημένο:

93-1.jpg


Την τελευταία πίστα δεν μπορούσα με τίποτα! :p

Και φυσικά:

alex%20kidd.JPG


Πιστεύω το τελευταίο κάστρο δεν παλεύεται με τίποτα!

Αλλά έχω πολύ καιρό να το δοκιμάσω, μάλλον θα το προσπαθήσω πάλι...
 
Το Megalomania (tyrants) σε amiga

Για οσους δεν ξερουν ηταν ενα god-sim strategy απο τη sensible software.

Μαλλον κατι δεν εκανα σωστα και δεν με αφηνε να προχωρησω στην τελευταια εποχη. Οχι απο ελαττωματικη κοπια του παιχνιδιου. Καποιες προυποθεσεις επρεπε να πληροις για να πας στην τελευταια πιστα

Το τελειωσα βεβαια μετα απο χρονια σε emulator, οπου με αφησε να συνεχισω κανονικα. Ποτε δεν καταλαβα γιατι.

Και το sqweek μου ερχεται στο μυαλο. Νομιζω οτι ειχε 100 πιστες και εγω ειχα φτασει μια φορα στην 93. Δεν ειχαμε και save τοτε. Που να βρω το κουραγιο να ξαναφτασω τοσο μακρια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως asemne χάνεις που δεν έχεις τελειώσει το Flashback... έχει ένα από τα πιο εκπληκτικά φινάλε που έχω δει (το έπαιξα σε Amiga).
 
Μιλαμε για δυσκολα: project-x στην Α500, στην αρχικη εκδοση.

Αν τα δωσεται ολα, θα δειτε την αρχη της 2ης πιστας...

Υπολοιπα με βαθμο δυσκολιας που κατατασσεται στην κατηγορια "προγραμματιστικο λαθος"

δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να το τερματισεις:

-το level3 του πρωταθληματος, στο LOTUS 2 RECS στο megadrive

-το mortal kombat 3 στο gameboy

-το sotb 2 στην αμιγκα, χωρις να εχεις την λυση

-το rainbow island στην αμιγκα

-το r-type 2 στην αμιγκα

καλα στην αμιγκα υπαρχουν απειρα, καλυτερα μην συνεχισω.
 
alkis21 είπε:
Πάντως asemne χάνεις που δεν έχεις τελειώσει το Flashback... έχει ένα από τα πιο εκπληκτικά φινάλε που έχω δει (το έπαιξα σε Amiga).
Είναι το Νο.1 στη λίστα μου να τερματίσω, σίγουρα. Μετά θα πιάσω το Another World, το οποίο έχει και sequel στο SegaCD.
 
Αν αναφερεσαι στο out of this world, ειναι το ιδιο παιχνιδι.

Μου φαινεται οτι βγηκε ενα αλλο με το ονομα heart of darkness,

αλλα δεν ειναι τοσο καλο.
 
Συνήθως τα περισσότερα παιχνίδια που μου άρεσαν και ασχολιόμουν μαζι τους, τα τερμάτιζα. Αυτά που δεν τερμάτιζα ήταν παιχνίδια που βαριόμουν και τα παρατούσα. Αυτά όμως που θυμάμαι οτι δεν κατάφερα ποτέ να τελιώσω όσο και αν προσπάθησα ειναι τα εξής:

Snake Rattle & Roll (NES)

Εφτανα στην τελευταία πίστα χωρίς να χάσω ζωή μονο και μόνο για να τις χάσω όλες εκει. Τελικά το τελειωσα μια 10ετία αργότερα σε emulator αλλά δεν μετράει (save & load = cheat)

Alex Kidd in Miracle World (SMS)

Εφτασα μερικές φορές στην τελική οθόνη (που δεν ήξερα οτι ήταν τελική) αλλα φυσικά έχανα πάντα εκει γιατί στην αρχή δεν ήξερα τι να κανω και όταν καταλαβα πανω κατω τι πρεπει να κανω, σταματισα να προσπαθώ. Και αυτό το τελείωσα σε emulator.

Jurassic Park (Mega CD)

Αυτό το παιχνίδι μου έχει κατσει στον λαιμό. Αν και μου αρεσε αρκετά και το έπαιζα πολύ, παντα με μπερδευε και δεν ήξερα τι κα κανω και που να παω. Ειναι ίσως το μονο που προσπαθησα να τελιωσω σε emulator και δεν τα καταφερα ούτε τότε! Τελικά ειδα μια λύση του παιχνιδιού στο internet αλλά ξενέρωσα και δεν το προσπάθησα τελικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι εγω εκανα λαθος, οχι heart of darkness,

heart of the allien ειναι...
 
Πίσω
Μπλουζα