Retro παιχνίδια που δεν τερματίσαμε ποτέ.

mike είπε:
Ναι εγω εκανα λαθος, οχι heart of darkness, heart of the allien ειναι...
Απ' ότι έχω διαβάσει έχει ενα απο τα τραγικότερα φινάλε και ξενέρωσαν πολλοί φίλοι του παιχνιδιού.
 
στα 7-8 χρόνια που ασχολούμαι με retro παιχνίδια,ζήτημα είναι να έχω τερματίσει 8-9 :sad:

πάντως τα παιχνίδια που θέλω να τερματίσω όσο κανένα άλλο,αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα,είναι τα τρία πρώτα final fantasy (και το 9 ).
 
Αυτά τα δύο παιχνίδια μου έφαγαν την παιδική μου ηλικία προσπαθώντας να τα τερματίσω και ακόμη έχω μείνει στην προσπάθεια. Τώρα δε, που είμαι "κρύος" και δεν έχω την όρεξη και τη ζωντάνια που είχα μικρότερος, το θεωρώ αδύνατον να τα τερματίσω στο μέλλον.

588732_59524_front.jpg


%21BuvMrpQBWk~%24%28KGrHqQOKjoEvO0ucsKfBMBk2OshJg~~_12.JPG
 
Super frog η έκδοση για pc.

Έφτανα τελευταία πίστα,αλλά υπήρχε κάποιο ελάττωμα στην "κόπια" που είχα. Τα μήλα που ήταν διάσπαρτα στην πίστα και έπρεπε να μαζέψεις για να την περάσεις, ήταν πολύ λιγότερα από όσα έπρεπε.

Cool spot.

Έφτανα στην πίστα όπου έπρεπε να πηδάς από νούφαρο σε νούφαρο για να φτάσεις στο τέλος της πίστας. Το παιχνίδι όμως είχε ένα πρόβλημα: τα jumps δεν ήταν ακριβή και δεν είχες οπτική επαφή για το που πρέπει να προσγειωθείς.

Final Fantasy 7

Κάθε φορά που πάω να ξεκινήσω αυτό το παιχνίδι, κάτι θα συμβαίνει και δεν θα το προχωράω.
 
Μερικά που με στοίχειωσαν και δεν τα τελείωσα τότε που έπρεπε!! #)

XOR στον Amstrad 6128!

Ένα puzzle-maze game με ασπίδες και μάσκες που μου είχε βγάλει την πίστη! Πολλάαα ξενύχτια!

Fade to Black στο PC

Τι Metal Gear...εδώ να δείτε stealth! Θυμάμαι η κάμερα με ζόριζε αρκετά!

Contra στο Master System

Θυμάμαι πολλές φορές το pad να εκσφενδονίζεται προς την ανυποψίαστη telefunken tv μου!

Ninja Gaiden για NES

To level 6 απλά ΔΕΝ ΠΕΡΝΙΕΤΑΙ! :p
 
apositive είπε:
Contra στο Master SystemΘυμάμαι πολλές φορές το pad να εκσφενδονίζεται προς την ανυποψίαστη telefunken tv μου!
Contra στο Master System δεν υπάρχει! Δυστυχώς βέβαια, αλλά δεν υπάρχει...

Μάλλον εννοείς στο NES ή εννοείς άλλο παιχνίδι... ;)
 
To Project-X στην Amiga το είχα λιώσει κανονικά αλλά το μόνο που κατάφερνα ήταν να φτάνω στο τέλος της 3ης πίστας. Όταν αργότερα το τελείωσα με cheats έγινε προφανές ότι δε θα μπορούσα να το τελειώσω ποτέ κανονικά.

Για τα Shadow of the Beast δε το συζητάω καν, ήταν περισσότερο demo παρά παιχνίδια για μένα...

Τέλος ένα ακόμα παιχνίδι που είχα παίξει και προχωρήσει πάρα πολύ αλλά ποτέ δε το τελειώσαν ήταν το Operation Stealth για Amiga.
 
nemesis

Παιχνίδι που σε στελνει στο ψυχιατρειο,πρεπει να εχεις μεταπτυχιακό στα video games,να μπορουν τα ματια σου να κηνουντε ανεξαρτητα σαν του χαμελεοντα και τα δαχτυλα σου να μπορουν να προσομιωσουν τα συμπτοματα του παρκινσον

nemesis_2.gif
 
το νεμεσις μονο με cheats και no collision
 
Εγώ θυμάμαι δεν μπορούσα με τίποτα να προχωρήσω το Terminator για Mega Drive. Ούτε την πρώτη πίστα λέμε. Είναι τέτοιο το τραύμα που δεν έχω προσπαθήσει ούτε σε emulator...
 
Στον 1512 το Zaxxon ήταν ένα από τα παιχνίδια που δεν μπόρεσα να τελειώσω γιατί κολλούσα σε ένα σημείο, το οποίο μέχρι σήμερα δεν έψαξα ποτέ να βρω πως ξεπερνιέται. Μπορεί να ακουστεί απλό γιατί εμφανίζεται σχετικά νωρίς, είναι αυτό όπου το διαστημόπλοιο σταματάει στον αέρα μπροστά από ένα κτίριο, μπορείς να το μετακινείς πάνω κάτω αλλά δεν πάει μπροστά και τελικά τρως τη βόμβα στα μούτρα. Αν ξέρει κανένας ας βοηθήσει:

picture.php
 
Επίσης, δεν μπόρεσα ποτέ να τερματίσω ένα παιχνίδι της SEGA, που λέγονταν tee jam and big erl. Έχω όμως, την εντύπωση όσο και αν ακούγεται περίεργο αυτό, οτι το συγκέκριμένο παιχνίδι δεν είχε τελευταία πίστα8). Δεν ήταν μόνο να μαζεύεις βαθμούς, υποτίθεται οτι υπήρχε συγκεκριμένος στόχος από την αρχή, αλλά μυστηριωδώς μετά από ένα σημειό, απλά δεν μπορούσες να προχωρήσεις. Δοκίμασα τα πάντα, ζήτησα βοήθεια από άλλους φίλους παιχνιδομανιακούς αλλά άκρη, δεν βρέθηκε :( . Τόσα χρόνια έχω μείνει με την απορία, τι στο καλό έτρεχε με αυτό το παιχνίδι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A1200 είπε:
nemesis
Παιχνίδι που σε στελνει στο ψυχιατρειο,πρεπει να εχεις μεταπτυχιακό στα video games,να μπορουν τα ματια σου να κηνουντε ανεξαρτητα σαν του χαμελεοντα και τα δαχτυλα σου να μπορουν να προσομιωσουν τα συμπτοματα του παρκινσον

spyros_s είπε:
το νεμεσις μονο με cheats και no collision
Mαζί σας και εγώ - σίγουρα είναι πανδύσκολο (χαρακτηριστικό γνώρισμα των περισσότερων shmups), αν και κάποτε ο Aeon μου είχε πεί ότι το έχει τελειώσει χωρίς cheats στην έκδοση του C64, η οποία είναι εξίσου ζόρικη με την αυθεντική - αν θυμάμαι καλά !!
 
kajwbtfe είπε:
Τα περισσοτερα..Να λεγαμε καλυτερα τα παιχνιδια που τελειωσαμε,θα ηταν πιο ευκολο.Βασικα σχεδον ολα τα παιχνιδια που κανει review ο Alucard:p

Χαχαχαχα.

Που να δεις το παιχνίδι που θα κάνω αύριο review kajwbtfe ;)

Όσο για μένα, τα παιχνίδια που δεν κατάφερα να τελειώσω ήταν πολλά. Αξιοσημείωτη όμως δυσκολία είχε το Cobra.

Ας μην αναφέρω τα Rastan και Robocop τα οποία λόγω bugs στις εκδόσεις τους για τον C64, ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΑΝ (σαδιστικό ε; :) ).
 
Aυτα που δεν τελειωσα και ηθελα να τα τελειωσω ειναι το Amour Geddon, Walker & Infestation της Psygnosis και πρεπει να ειμαι απο τους λιγους που δεν τελειωσα το it came from the desert & Antheads στην A500 ενω στο CPC δεν καταφερα να τελειωσω το Survivor & το Thundercats
 
Τότε είμαι μαζί σου vagosgta γιατί ούτε και εγώ κατάφερα ποτέ να τερματίσω το It came from the desert στην 500αρα. :D

Για την ακρίβεια τα παιχνίδια που έχω τερματίσει είναι ελάχιστα 4 ή 5.

Αξιομνημόνευτης δυσκολίας πάντως ήταν το Ghosts'n'Goblins σε οποιαδήποτε πλατφόρμα και αν το έπαιξα.

Το ρημάδι το Commando που και στον 6128 και στην 500αρα μου είχε βγάλει το συκώτι και ποτέ δεν είδα πέρα από την 2η πίστα.

Το Bubble Bobble που μετά το 77ο επίπεδο δεν τα κατάφερα ποτέ. Ας είχα και παρέα.

Το Rainbow Islands που στον 6128, στην 500αρα και στο ps1 ούτε για πλάκα μετά το 6 επίπεδο. Στο mame τόσα χρόνια μετά βίας φτάνω στο 8ο επίπεδο (από τα 10). Aν μου κολλάγανε ένσημα για αυτό το παιχνίδι θα είχα βγει χρόνια τώρα στη σύνταξη!

Επίσης και εγώ στο Shadow of the beast δεν έκανα πάνω από 5 λεπτά παιχνιδιού. Όπως έχω ξαναγράψει παλαιότερα είχα φίλο που το τερμάτιζε χωρίς άπειρα σε Amiga 500!

Το Midnight Resistance στην Amiga που το είχα τελειώσει αλλά ποτέ δεν είδα το τέλος.

Το Utopia στην Amiga παρόλο τις άπειρες ώρες που είχα ρίξει, δεν κατάφερα ποτέ να φτάσω το 100% στο quality of life.

Αν θυμηθώ και άλλα θα γράψω.
 
Μεχρι στιγμης ειμαστε δυο απο του Αμιγκοβιους στο Retromaniax που δεν τελειωσαν το It came from the Desert να δεις που θα ειμαστε και οι μοναδικοι :D

Παντως το Utopia εχει φοβερη εισαγωγικη μουσικη.
 
vagosgta3 είπε:
Μεχρι στιγμης ειμαστε δυο απο του Αμιγκοβιους στο Retromaniax που δεν τελειωσαν το It came from the Desert να δεις που θα ειμαστε και οι μοναδικοι :D
Λες; :D

vagosgta3 είπε:
Παντως το Utopia εχει φοβερη εισαγωγικη μουσικη.
Όντως! Έχω φτιάξει ένα playlist από μουσική της AMIGA που ακούω κατά καιρούς και το συγκεκριμένο είναι μέσα σε αυτό.
 
Θέλω κάποια στιγμή να ξαναπαίξω και μόνος το Phantasmagoria και άλλα πολλάαααα.
 
1)Rainbow island για Α500 : αποδεδειγμενη νευρικη κριση !

2)project-x για Α500 : υπαρχουν ευτυχως 2 εκδοσεις. Αν ειχατε την early version, καλα να παθετε.

3)Shadow of the beast. Επειδη το τερματιζα συνεχεια με απειρες στην Α500, δοκιμασα να το παιξω χωρις cheat σε megadrive, και το πηγα σχεδον μεχρι το τελος! Επειδη ειχα αποτυπωμενα στο μυαλο μου οτι προκειται να συμβει, πριν συμβει απο το πολυ παιξιμο. Ισως στο megadrive ειναι πιο ευκολο και πιο μικρο!
 
Πίσω
Μπλουζα