Retro τηλεπαιχνίδια

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.934
Αντιδράσεις
1.177
«Με το κλειδί στο χέρι»: Παρουσιαστής ο αξέχαστος Βλάσης Μπονάτσος. Οι παίκτες έπρεπε σε λίγο χρόνο να ανοίξουν ένα διαμέρισμα και να κάνουν διάφορες δουλειές μέσα σε αυτό. Να φτιάξουν καφέ να ζεστάνουν την τυρόπιτα(lol) κ.λπ… :D

Παιχνίδι στην κρατική τηλεόραση που θύμιζε RPG(;!): Οι παίκτες διάλεγαν τη διαδρομή τους πάνω σ’ ένα τραπέζι που θύμιζε σκηνικό Warhammer και απαντούσαν σε ερωτήσεις. Θυμάμαι ότι σε κάποιες τοποθεσίες υπήρχε το λεγόμενο «Σοφό Μανιταράκι» και κάποιος δαίμονας, με την αντίστοιχη μουσική επένδυση. Βοήθεια exetlaios… :cool:

Παιχνίδι στην κρατική τηλεόραση με το όνομα «Τόμπολα»: Το μόνο που θυμάμαι είναι το γελοίο σήμα έναρξης με την απάλευτη μουσική… :eek:

«Ο Τροχός της Τύχης»: Γιώργος Πολυχρονίου ο πρώτος του παρουσιαστής. Μαζί του η … Κρίστα. (όλε)

«Mega Banca»: Πάλι με Πολυχρονίου και γλάστρα αυτή τη φορά η Μενεγάκη…

«Super Bingo»: Με τον Νίκο Μαστοράκη… αυτά.

«Το Μεγάλο Παζάρι»: Ανδρέας Μικρούτσικος, κουρτίνες, παράθυρα και πάνω απ’ όλα το Zong… LOL :D

«Κόντρες»: Με τον Βλάση. Είναι φοβερό, είναι τρομερό, είναι πάρα πολύ ωραίο… Αργότερα μετονομάστηκε σε «Κόντρα-Πλακέ» με τον Σπύρο Παπαδόπουλο.

«Τήλε - Μπλόφες»(!): Οι παίκτες έπρεπε να διαλέξουν τη σωστή απάντηση απ’ αυτές που τους πρότειναν διάφοροι ηθοποιοί μπλοφάροντας όλοι, εκτός από έναν. Μου έχει μείνει το high-tech(…) σκηνικό και ο Παύλος Κοντογιαννίδης… :cool:

«Ρουκ-Ζουκ»: Κάτι σαν παραλλαγή του παιχνιδιού «Χαλασμένο Τηλέφωνο». Με τη Μαίρη Μηλιαρέση.

Σας παρακαλώ συμπληρώστε όσα ξέχασα. ;)
 
Ως mega-fun της Αλιφερη που ειμαι ;) θα προσθεσω τα

"Τετραγωνα των Αστερων" και ενα αλλο στο οποιο οι παικτες παιζαν ουσιαστικα ενα κλωνο του PacMan με διαδρομους-πορτες και ερωτησεις!!!

Α,και ενα φρικτο παιδικο τηλεπαιχνιδι που στοιχειωνει τις παιδικες μου μνημες "Αγκυρες και Ροδες" (το χειροτερο ειναι οτι θυμαμαι ακομα το τραγουδι των τιτλων!!)....
 
ok...

"Σας αγαπω!!"
 
Εμμ..να παρω το κουτι Β καλυτερα ?....
 
Omenforever είπε:
«Με το κλειδί στο χέρι»: Παρουσιαστής ο αξέχαστος Βλάσης Μπονάτσος. Οι παίκτες έπρεπε σε λίγο χρόνο να ανοίξουν ένα διαμέρισμα και να κάνουν διάφορες δουλειές μέσα σε αυτό. Να φτιάξουν καφέ να ζεστάνουν την τυρόπιτα(lol) κ.λπ… :D
Μία από τις "γλάστρες" που είχε μαζί του, λεγόταν Πέρσα,

και ήταν γλυκύτατη !!! Μάλλον ... την έψηνε την τυρόπιττα !

Omenforever είπε:
Παιχνίδι στην κρατική τηλεόραση που θύμιζε RPG(;!): Οι παίκτες διάλεγαν τη διαδρομή τους πάνω σ’ ένα τραπέζι που θύμιζε σκηνικό Warhammer και απαντούσαν σε ερωτήσεις. Θυμάμαι ότι σε κάποιες τοποθεσίες υπήρχε το λεγόμενο «Σοφό Μανιταράκι» και κάποιος δαίμονας, με την αντίστοιχη μουσική επένδυση. Βοήθεια exetlaios… :cool:
Δεν το θυμάμαι ! Μήπως να ρωτήσουμε κάποιον από την Blizzard ?

Omenforever είπε:
«Ρουκ-Ζουκ»: Κάτι σαν παραλλαγή του παιχνιδιού «Χαλασμένο Τηλέφωνο». Με τη Μαίρη Μηλιαρέση.
Παιδιά, έχω πάιξει στο Ρουκ-Ζουκ, στην τρυφερή ηλικάι των 19 ετών ! :D
 
Παιδια η Μαρια Αλιφερη θελει ξεχωριστη σελιδα απο μονη της η κοπελα φωναζει 80ς απο μονη της. Εκτος απο τα τετραγωνα των αστερων θρυλικο ηταν και το <<Κανε οτι Κανω>> που αργοτερα παιχτηκε διασκευη απο τον Σακη Μπουλα στον ΑΝΤ1 χωρις ιδιαιτερη επιτυχια. Οσο για ενα τηλεπαιχνιδι που αναφερθηκε παραπανω με διαδρομους ηταν ο <<ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ>> στα ξεκινηματα του ΜEGA. Τωρα για υπολοιπα τηλεπαιχνιδια μπορω να γραψω κατεβατα ιδιως για τα ιδιωτικα οχι τοσο γιατι ειμαι φαν αλλα επειδη οταν κλεισαν τα 15 χρονια ο MEGA και ο ΑΝΤ1 τα SPECIAL αφιερωματα τους που ηταν ολοημερα καταγραφηκαν τιμης ενεκεν σε DVD. :) Α να μην ξεχασω να αναφερω αλλη μια cult μορφη απο την κρατικη TV τον Χρηστο Οικονομου ο οποιος παρουσιασε και τηλεπαιχνιδια που στο τελος τους παντα ελεγε ενα ανεκδοτο αλλα εμενα χαρακτηριστικες μου εχουν μεινει οι εκμπομπες του με τα ταξιδια του στο χολυγουντ (συνεντευξεις με τους star του τολμη και γοητεια καθως και βολτες σε θεματικα παρκα universal kai disney).Oπα μεγαλε βαλε και καμμια τελεια....... :D
 
Και πριν το σας αγαπω τι ελεγε το ξεχασατε!!!

Ελεγε Και μην ξεχνατε...σας αγαπω!!!!
 
Τι βλακεια σλογκαν!!! Μα τον μανιτου
 
Θυμίζω επίσης το παιδικό τηλεπαιχνίδι γνώσεων "Γράμματα και Αριθμοί" με τον Χρήστο Οικονόμου (αρχές '80) και το "Κούρσα με τον Χρόνο" με τον Κώστα Καρρά (νομίζω στο ξεκίνημα του ΑΝΤ1)

Ένα άλλο βρε παιδιά με τον Ντάνο Λυγίζο που το έπαιζε για καιρό στην κρατική τηλεόραση την δεκαετία του '80 το θυμάστε; Ήταν σε υπαίθριο χώρο, σε κάτι που έμοιαζε μεταξύ λούνα πάρκ και (πολύ) light survivor. Ήταν την ίδια περίπου περίοδο που είχε βγει από τον ίδιο το διαφημιστικό slogan "όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές".
 
Θυμαμαι ενα τηλεπαιχνιδι ακομα καπου το ξαναεχω γραψει στο φορουμ!

Το μεγαλο παιχνιδι...το θυμαστε??

Υπηρχε ενας μεγαλος πινακας με αριθμους απο κυβους απο το 1 εως το ?????

Οι παιχτες διαλεγαν ενα αριθμο γυρνουσε ενας κυβος και απο

πισω εμφανιζοταν ενα κομματι μιας παροιμιας παραλληλα επρεπε να

απαντησουν σε μια ερωτηση.Στο τελος επρεπε καποιος απο τους

παιχτες να βρουν την παροιμια!!!Ειχα ξετρελαθει απο τον πινακα

ημουν περιπου 7,8 χρονων και τον εκανα χειροτεχνεια!
 
Θα αναφέρω για άλλη μια φορά τα παιχνίδια χωρίς σύνορα καθότι κολλημένη με τη συγκεκριμένη εκπομπή της ΕΡΤ αλλά και ένα άλλο τηλεπαιχνίδι που δεν ξέρω αν θεωρείται retro, το crystal maze!!!
 
Θυμάστε τους "Γίγαντες και νάνους" με τον Αργύρη Παυλίδη στην κρατική???Νομίζω ότι είχε σχέση με φυσική και αστρονομία.
 
fontana είπε:
Θυμάστε τους "Γίγαντες και νάνους" με τον Αργύρη Παυλίδη στην κρατική???Νομίζω ότι είχε σχέση με φυσική και αστρονομία.

...και μια παλιά μου αγάπη. TI99/4A με speach synethesizer. Αν δεν κάνω λάθος αυτό πρέπει να ήταν το τηλεπαιχνίδι. Βρε κόλλημα με τον TI. Μετά από πολλά χρόνια κατάφερα και αγόρασα έναν μεταχειρισμένο από e-bay αλλά μου ήρθε χαλασμένος :(
 
fontana είπε:
Θυμάστε τους "Γίγαντες και νάνους" με τον Αργύρη Παυλίδη στην κρατική???Νομίζω ότι είχε σχέση με φυσική και αστρονομία.
"Κόκκινοι Γίγαντες και Άσπροι Νάνοι"

Παιχνίδι γνώσεων εάν θυμάμαι καλά;
 
Aργυρης Παυλιδης τι μου θυμισες τωρα ειχε κανει και αλλα παιχνιδια παρομοια και το παραπανω που αναφερες πρεπει να λεγοταν <<κοκκινοι γιγαντες ασπροι νανοι>> η το αντιστροφο.Υ.Σ Αν δεν κανω λαθος το σκηνικο πρεπει να ειχε γαλαξιες ζωγραφισμενους η μπαλες κρεμασμενες για πλανητες.
 
Eίχε το ηλιακό σύστημα στο πάνελ, με λαμπάκια που φώτιζαν την διαδρομή από τον Ήλιο μέχρι τον Πλούτωνα. Όσο περισσότερες ερωτήσεις απαντούσαν σωστά τόσο περισσότερο πλησίαζαν στον Πλούτωνα που είχε και τα τρελλά έπαθλα (θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κανείς δεν είχε καταφέρει ποτέ να φτάσει τόσο μακρία - ο μέσος όρος ήταν κοντά στον Δία).

Για εμένα ήταν το παιχνίδι γνώσεων που μαζί με το ντοκυμανταίρ Cosmos του Carl Sagan με έκανε να αγαπήσω την Αστρονομία. Ο Αργύρης Παυλίδης πραγματικά ο κατάλληλος παρουσιαστής στην κατάλληλη θέση. Cult από πλευράς γραφικών αξιώσεων (για την εποχή) και το σποτάκι έναρξης.
 
Πίσω
Μπλουζα