Retro τηλεπαιχνίδια

Θα αναφέρω για άλλη μια φορά τα παιχνίδια χωρίς σύνορα καθότι κολλημένη με τη συγκεκριμένη εκπομπή της ΕΡΤ αλλά και ένα άλλο τηλεπαιχνίδι που δεν ξέρω αν θεωρείται retro, το crystal maze!!!
Κορυφαίο τηλε-παιχνίδι παρόλο που ήταν του εξωτερικού και όχι ελληνικό. Ακόμα δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνει κάτι παρόμοιο κάποιο ελληνικό κανάλι. Θα ήθελα σαν τρελλός να πάω. Μόνο το Port Boyarde μοιάζει κάπως αλλά και πάλι, δεν έχει την αίσθηση που είχε εκείνο... (Τον καράφλα παρουσιαστή τον θυμάστε;; ;)
 
Sneaker είπε:
Κορυφαίο τηλε-παιχνίδι παρόλο που ήταν του εξωτερικού και όχι ελληνικό. Ακόμα δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνει κάτι παρόμοιο κάποιο ελληνικό κανάλι. Θα ήθελα σαν τρελλός να πάω. Μόνο το Port Boyarde μοιάζει κάπως αλλά και πάλι, δεν έχει την αίσθηση που είχε εκείνο... (Τον καράφλα παρουσιαστή τον θυμάστε;; ;)
Συμφωνώ απόλυτα!!!The Crystal Maze :thumbup:

Αναφέρεσαι στον Richard O'Brien :yoyo:
 
Καταπληκτικό παιχνίδι!! Νομίζω ότι το Fort Boyarde είναι απλά μια κακή απομίμησή του.
 
Για την ακρίβεια, το Fort Boyarde ήταν προγενέστερο του Crystal maze και πάνω σε αυτό βασίστηκε το τελευταίο. :)
 
Διαφωτίστε με σας παρακαλώ… :rolleyes:

Πως λεγόταν εκείνο το τηλεπαιχνίδι κλώνος των “American Gladiators” όπου, αντί για καλογραμμωμένα τούμπανα, οι παίχτες αντιμετώπιζαν κάτι Gothic φρικιά; Το έβαζε το Star(ή ο ΑΝΤ1; ) τα πρωινά στα μέσα των 90s κι έβγαζε αρκετό γέλιο… :cool:
 
Αυτό που λες omenfever δε μου θυμίζει κάτι αλλά το American Gladiators μου έφερε αρκετές αναμνήσεις στο νου... Αν θυμάμαι καλά το έπαιζε τα πρωινά του Σαββάτου και μου άρεσε τρελλά. Ήθελα πάρα πολύ να μπορούσα να πάω κι εγώ εκει...

(κλαψ - λυγμ - σνιφ)
 
Θυμάστε μήπως πως λεγόταν ένα παιχνίδι γνώσεων που παρουσίαζε η Πέγκυ Σταθακοπούλου. "Μονομαχίες" ή κάτι τέτοιο δεν είμαι σίγουρη.

Απευθυνόταν σε παιδιά Γυμνασίου-Λυκείου.

Επίσης θυμάμαι το "Ζωντανό Σταυρόλεξο" με την Ξένια Καλογεροπούλου.

Και δεν μπορώ να θυμηθώ αν το "Ομιλείτε Ελληνικά" με την Λιάνα Κανέλλη ήταν τηλεπαιχνίδι ή όχι.
 
"Τηλεφωνα μου να σου πω" με τον Τακη Μπινιαρη στο τραγουδι των τιτλων :D

Δεν θυμαμαι αν προλαβε να βγαλει πανω απο 3-4 επεισοδεια.....
 
:D που το θυμηθηκες!!??

τον ειδα σε κατι αφισες, προσφατα, στο δρομο!!
 
Ο Μπινιάρης έλεγε το τραγούδι των τίτλων σε ένα παιδικό παιχνίδι, νομίζω κάπως λεγόταν με το άλφα με το βήτα κλπ. Σε κάθε εκπομπή πήγαιναν σε ένα μέρος της Ελλάδας και έφτιαχναν ένα παραμύθι που όλα άρχιζαν από το γράμμα της πόλης που είχαν επισκεφτεί. Για παράδειγμα πήγαν στη Ζάκυνθο και όλο το παραμύθι είχε λέξεις από Ζ.
 
Ο Μπινιάρης εμφανιζόταν πέρσι νομίζω στο LE CHALET στην Πάρνηθα!!!
 
fontana ασφαλώς αναφέρεσαι στην εκπομπή ΜΕ ΤΟ ΑΛΦΑ, ΜΕ ΤΟ ΒΗΤΑ....

του 1986 (την εχω ξαναναφέρει όπως και πολλά άλλα δίχως απόκρυση) την οποία παρουσίαζε ο ηθοποιός Μιχάλης Μητρούσης. Όταν είχανε έρθει στη πάτρα λάβαμε μέρος στο κάστρο μας. Χέρομαι που την θυμάσαι :)
 
Stormwatch είπε:
"Τηλεφωνα μου να σου πω" με τον Τακη Μπινιαρη στο τραγουδι των τιτλων :D Δεν θυμαμαι αν προλαβε να βγαλει πανω απο 3-4 επεισοδεια.....
Αααα, τι μου θύμησες, όσο και αν είναι περίεργο θυμάμαι ακόμα -περίπου- το τραγουδάκι των τίτλων:

"Τηλεφώνα μου να σου πω,

το βραδάκι στις οκτώ..

Κάθε ντριν και κάθε ντραν,

κάθε ένα του καντράν,

δίνει Αθήνα δίνει Άρτα,

δίνει Κέρκυρα και Πάτρα"

ε, ίσως έχω κάνει κάτι μικρά λαθάκια αλλά κάπως έτσι πήγαινε...
 
καλώς ήρθες grtt...Καλώς ήρθες στις παλιές καλές εποχές!!
 
Καλά αυτό το "με το κλειδί στο χέρι" έπρεπε να λέγεται "με το πουλί(sorry κιόλας) στο χέρι" γιατί ποτέ δεν κατάφερε κανένας να πάρει το αμάξι ( ή ετσι θυμάμαι). Θυμάμαι που μου την έσπαγαν πολύ οι αγριοφωνάρες του Μπονάτσου ( ΠΟΤΕΕΕ??? ΤΩΩΩΩΩΩΡΡΡΡΡΡΡΡΑΑΑΑΑΑ!!!), και οι απίστευτα δύσκολες αποστολές ( βρες το διαφημιστικό του αμαξιού στην πρώτη ή δεύτερη προσπάθεια μέσα απο 200 βιντεοκασέτες!)
 
Επίσης ένα τηλεπαιχνίδι που λεγόταν Ρέμπους (μάλλον) το θυμάστε; Νομίζω με παρουσιαστή Μικρούτσικο στην κρατική. Ανάλογο των Ρέμπους που βρίσκουμε στα σταυρόλεξα. Θυμάμαι είχε μια πολύ φτηνιάρικη σκηνογραφία.

Ακόμα το Ραντεβού στα τυφλά με την Τριφύλλη ('ααααααααααααααχ', τι μαλ&*%$ες Θεέ μου).

Επίσης ένα παιχνίδι που το τυχερό ζευγάρι μετά τον τελευταίο γύρο κέρδιζε ένα ταξίδι. Η τελευταία δοκιμασία ήταν η εξής: έπρεπε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα να επιλέξουν μια-δυο από τις βαλίτσες που υπήρχαν στο πλατώ, να τις γεμίσουν με διάφορα ρούχα, να τις κλείσουν καλά. Επίσης οι βαλίτσες έπρεπε να είναι κοντά στα 20 κιλά, ούτε πάνω ούτε κάτω. Τίτλος κανείς;
 
Πως λεγόταν το μουσικό εκείνο τηλεπαιχνίδι που ο παρουσιαστής ρωτούσε τους διαγωνιζόμενους πόσες νότες ήθελαν, κι εκείνοι απαντούσαν από μία έως τρεις; Κατόπιν ο πιανίστας έπαιζε τις νότες αυτές και ο διαγωνιζόμενος προσπαθούσε να βρει το ελληνικό τραγούδι. Όσο περισσότερες οι νότες, τόσο λιγότεροι οι βαθμοί άμα το έβρισκε.
 
Λοιπον, δεν ξερω αν θυμιζει τιποτα σε κανεναν εμενα παντως μου ειχε κανει εντυπωση λογω του απιστευτου τρακ της παρουσιαστριας και του κιτς της εκπομπης...

Τηλεπαιχνιδι που παιχτηκε γυρω στο 84-85 στην τηλεοραση, δεν ξερω αν παιχτηκαν αλλα επεισοδια περαν του πρωτου. Η παρουσιαστρια (καποια αγνωστη που δεν ειχε ιδεα) εχει απεναντι της τους παικτες αλλα και τους καλεσμενους (θυμαμαι χαρακτηριστικα ήταν ο Λευτερης Πανταζης -πρωτη φορα τον εβλεπα- και ο ηθοποιος Νικος Τσουκας). Η παρουσιαστρια, με απιστευτο τρακ, κανει φοβερα σαρδαμ, τα εχει εντελως χαμενα, ειναι εκτος τοπου και χρονου, αλλα της λενε, άλλα απανταει... Χαρακτηριστικα παικτης της λεει οτι διαλεγει τον αριθμο 2 και αυτη ακουγεται να λεει χαμηλοφωνα στη βοηθο της -οχι αυτο, ανοιξε το 1-.

Το θυμαμαι παρα πολυ χαρακτηριστικα γιατι δεν ειχα δει κατι παρομοιο και παρουσιαστη τοσο σοκαρισμενο... Δεν πιστευω να παιχτηκε αλλο επεισοδιο γιαυτο θα ειναι δυσκολο να βρεθουν λεπτομερειες. Αν καποιου του θυμιζει κατι ή εχει ακουσει σχετικα;
 
Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το θέμα του τηλεπαιχνιδιού; Είχε κάποιo theme (μουσική, γενικές γνώσεις, ορθογραφία, κλπ);
 
mastoras είπε:
Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το θέμα του τηλεπαιχνιδιού; Είχε κάποιo theme (μουσική, γενικές γνώσεις, ορθογραφία, κλπ);
Μπα, δεν μπορω να θυμηθω... Θυμαμαι οτι διαλεγε αριθμο ο παικτης, και πισω απο τον αριθμο βρισκοταν ενας καλεσμενος.. Μετα ειχε κουβεντουλα με τον καλεσμενο... Τί κερδιζε, τί ρωτουσε ο καλεσμενος τον παικτη δε θυμαμαι.. Θυμηθηκα και μια σκηνη:

-παικτης: το 2

(ενω η βοηθος γυρναει το πισω μερος του αριθμου ωπου ηταν το ονομα του καλεσμενου, η παρουσιαστρια αναφωνει: Α, ο κος Ταδε! Χειροκροτημα!

-Βοηθος: Οχι μα εδω γραφει ο κος Δεινα

-Παρουσιαστρια: (Της φωναζει σιγανα αλλα οχι τοσο ωστε να μην ακουστει στο μικροφωνο) Κρυψτο γρηγορα!
 
Πίσω
Μπλουζα