Retro χρήμα

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.058
Τα αγαπημένα μου χρήματα (κέρματα/χαρτονομίσματα) που δυστυχώς δεν υπάρχουν πιά, ήταν τα παρακάτω (με σειρά προτίμησης) :

1) ΠΕΝΗΝΤΑΡΑΚΙ. Είναι αδιανότητο πλέον, ότι κάποτε κυκλοφορούσε κέρμα της μισής δραχμής ! Στην εποχή που το πρόλαβα βέβαια, δεν είχε από μόνο του αγοραστική αξία. Αν είχες όμως δύο από δαύτα, έπαιρνες .. μιά τσίχλα !

2) ΠΕΝΗΝΤΑΡΙΚΟ. Το χαρτονόμισμα με την Μπουμπουλίνα. Όταν ακόμα η δραχμή ήταν "σκληρό" νόμισμα !

3) ΠΕΝΗΝΤΑΡΙΚΟ. Το κέρμα που κυκλοφόρησε αρχε΄ς δεκαετίας 80. Στην εποχή του ήταν το μεγαλύτερο κέρμα (σε αξία). Θυμάμαι ότι πολλά παιδιά, αποταμιεύανε αποκλειστικά σε πενηντάρικα-κέρματα !

Λες και τα άλλα κέρματα ή χαρτονομίσματα, έπαψαν να υπάρχουν. Είχε πέσει τρελό κόλλημα τότε, με το συγκεκριμένο κέρμα ! Πολλοί πιτσιρικάδες ... λυπόνταν να το ξοδέψουν !
 
Μπουμπουλίνα; κάτι μου θυμίζει λες να είναι παρέα με τον Δημόκριτο στο κατοστάρικο που έχω στην ζελατίνα στο συρτάρι?
 
ambu_dare είπε:
Μπουμπουλίνα; κάτι μου θυμίζει λες να είναι παρέα με τον Δημόκριτο στο κατοστάρικο που έχω στην ζελατίνα στο συρτάρι?
Tο έχω σε φωτό, αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω να "φαίνεται" στα post μου.
 
Ο πατερας μου εκανε συλλογη οποτε λαχει με παλια νομισματα!

Τωρα εχει μαζεψει εκα καρο απο αυτα...πρεπει να υπαρχουν ολα!
 
Εμένα μου άρεσε το ασημί εικοσάρικο με τον Περικλή (? - διορθώστε με αν κάνω λάθος, το αντικατέστησαν με τον Καποδίστρια γρήγορα).

Ήταν αρκετά μεγάλο (όχι όσο το πενηντάρικο) και μ'αυτο μπορούσα να πάρω κάτι στο σχολείο! (δεκαετίες πριν)
 
50aob1.png


50byk6.png


Εξαιρετικά αφιερωμένα, στο αγαπητό Αmbu,

που μου έδειξε πως να φορτώνω εικόνες. :)
 
Πω πω τελειο θα σκαναρω και εγω!!!!

exetlaios πολυ καλο thread!!!!
 
akmakas είπε:
Πω πω τελειο θα σκαναρω και εγω!!!!exetlaios πολυ καλο thread!!!!
Δεν τα έχω σκανάρει, φίλε μου !

Τα βρήκα έτοιμα !

Στείλω το mail σου με PM, να σου στείλω ΟΛΑ τα χαρτονομίισματα. :)
 
@exetlaios

:eek:

...

Tα θέλω και εγώ φίλε μου...
 


Το χιλιάρικο που τώρα δίνουμε τόσο εύκολα με το ευρώ (ελα μωρέ 3 ευρώ κάνει).
 
Αυτό είναι ένα πεντακοσάρικο απ' τη συλλογή μου. Κάπου μέσα στα 80s πρέπει να αντικαταστάθηκε απ’ αυτό που είχε τον Καποδίστρια επάνω.

aw01bz6.jpg


aw02lr5.jpg


Αγαπημένο μου χαρτονόμισμα πάντως ήταν το παλιό χιλιάρικο με τον Ποσειδώνα και τη Μπουμπουλίνα. Μου άρεσε ειδικά όταν το έβλεπα στα κάλαντα από θείους και γνωστούς… :D
 
Που το ξέθαψα πάλι, αυτό το thread;

Λοιπόν...

Μια από τις ασχολίες μου είναι και η συλλογή retro νομισμάτων και χαρτονομισμάτων.

Πάρτε μια γεύση και θα επανέλθω...

picture.php


picture.php


picture.php
 
Ωραία πράγματα Ντίνο! Μπράβο σου!
 
Να'σαι καλά spyros_s! :)

Ορίστε κι άλλα:

picture.php


Όπως λέει και το άσμα "...δώσ'μου απ'αυτά τα καινούρια τα διακοσάρικααα!!!"

picture.php


Το παλιό πεντακοσάρικο

picture.php


Και το "καινούργιο"

Αλήθεια, έχει κρατήσει κανένας σας το σακκουλάκι με τα Ευρώ που δίνανε για να μας βάλουν στο "κλίμα";

picture.php
 
Εγω εχω απορια αν κρατησε κανεις ενθυμιο χαρτονομισμα πανω απο χιλιαρικο σε δραχμες.

Εγω ισως να εχω και 5χιλιαρο,10χιλιαρο με ετρωγε να το κρατησω αλλα το εδωσα.
icon10.gif


Και οχι Dino δεν θα με αναγκασεις να βγαλω και τα δικα μου εξω,μιλαμε για Χουντικες δεκαρες ,Βασιλικες κοσαρες μεχρι φοινικες Καποδιστρια και ισως και παλαιοτερα.
icon10.gif


 


Το σακουλακι σα χτες το θυμαμαι. :xm:

 
 
Χε χε...

Η απορία σου για τα πεντοχίλιαρα και δεκαχίλιαρα, θα λυθεί σύντομα! ;)

Έχω και εγώ πιο παλιά, αλλά είπα να ξεκινήσω από κάτι soft... :D
 
Καταλαβαινω για να εισαι στο 80ς κλιμα. :thumbup:

Eιχε βαλει και ο Exetlaios στις αγγελιες κατι κατοχικα και του ειχα πει να τα ποσταρει αλλα δεν....... :(
 
Πάρτε κι ένα πενηντάρικο απ' αυτά που σας αρέσουν.

picture.php
 
Γράψτε και τα υπόλοιπα,δεκάρικο ασημένιο που το πρόλαβα,αλλά νομίζω δεν είχε αξία τότε,δεν το έπαιρναν στα περίπτερα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγο πριν την οριστική απόσυρση των δραχμών είχαν κυκλοφορήσει 100 και 500 σε κέρματα με θέματα από τους Ολυμπιακούς. Κάπου τα έχω... αλλά ποιός τα σκανάρει... :p ΄

Επίσης, σε πείσμα των καιρών, έχω πάντα στο μπρελόκ μου εκτός από τον Κακοφωνίξ, και διάφορα κερματάκια που κυκλοφόρησαν μετά το 1896... Δεκαρούλες, πενταρούλες και δραχμούλες κυρίως.
 
Πίσω
Μπλουζα