Retro χρήμα

Ναι. Οι φωτογραφίες είναι δικές μου.

Δεν το έχω ζυγίσει, ούτε το έχω μετρήσει πάντως...

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 
Τρομερή σύμπτωση, σήμερα έπιασα επιτέλους στα χέρια μου ένα Φοίνικα, αν και σε κακή κατάσταση.

Αυτά τα έχουμε ξαναδείξει αλήθεια;:

scan0001p.jpg


scan0002f.jpg


:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:
 
gracia koskota

Omenforever είπε:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑ..omen,εισαι μεγαλος αλητης!!τι φοινικες μου λες..ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!δικο σου ειναι??[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zM0yyDtGBJs]YouTube - Pasokara
 
Τα ανωτέρω χαρτονομίσματα κοσμούν την συλλογή ενός φίλου... :rofl:
 
καλημέρα και απο μένα στο (πολύ ενδιαφέρον) forun για το retro χρήμα.

ωραία τα dollars στο 2ο απεικονίζετε ο Μένιος Κουτσόγιωργας ?

Παιδιά ξέρει κανείς σας εάν κικλοφόρησε 20αρικο (ασημένιο) σηλλεκτικής αξίας ,απο την περίοδο μέσα 10ετίας 70 με μέσα 10ετίας 80. (κατα 99 % δεν ειταν ο Περικλής)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η... 20αρα ηταν χορταστικο "λεφτό" και είχε και τρύπα που έμπαινε στα κλειδιά...

Πάντως, ένα "παλιό" χαρτονόμισμα που ποτέ δεν θα ξεχάσω (και πάντα έχω φυλαγμένο) είναι ένα μαϊμού πεντοχίλιαρο που κάποτε ξέβαψε μέσα στην άδεια τσέπη μου και μου πρόσφερε μεγάλη απογοήτευση...
 
εικοσαρικο ασημενιο ΔΕΝ υπαρχει την περιοδο που αναφερεις..υπαρχει χρυσο ,του 70,αναμνηστικο βεβαια.οι εκδοση του "περικλη" του 82 εχει καποια μικροσφαλματα-ποικιλιες,(5 ριγες στον αριστερο κιονα αντι 6)κλπ. που του δινουν ενα επιπλεον συλεκτικο ενδιαφερον..Η πρωτη εκδοση του 73 ειναι χαλκονικελιο και καποιος που δε γνωριζει,ενα νομισμα σε καλη κατασταση μπορει να το θεωρησει ασημενιο,η δευτερη εκδοση(του Γκιζικη) ειναι νικελ..αυτα.
 
Φίλε don dokken,βλέπω ότι έχεις αρκετές γνώσεις επί του θέματος αυτού,ε ;
 
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ ιδιαίτερα τον don doken για την αντπόκρηση.

Πεζουν τιποτα 5χίλιαρα (παλαιά ενοείτε) στο μοναστιράκι ? Εάν ναι, περίπου πόσο τα δίνουν ?

και 1000αρικα ,το τελευταίο που κικλοφόρηση , μίπος ξέρεις φίλε don doken ?

Πάντος πριν απο λίγο κέρο έκανα μια γίρα στιν Ηφαίστου ,και δεν ειπήρχαν πλανοδιοι πολιτές. Μόνο ένα γεράκο σινάντισα τυχαία καθώς έβγενα απο καποιο μαγαζί ,και δεν θα το πιστεψεις, βρήκα το αγαπημένο μου κέρμα στον πάγκο του, και μου το δωσε δωρεάν!!!
 
Όντως, το κατέχεις το θέμα don dokken!

Να και μερικά δικά μου εικοσάρικα, αλλά για να δεις τις γραμμές στους κίονες, χρειάζεσαι μεγεθυντικό φακό...

picture.php


Όσο για τα δολλάρια... Ά ρε εποχές!

Με "τούβλα" και Pampers!!! :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
..ακομα μπορουμε να βρουμε πεντοχιλιαρα κ δεκαχιλιαρα στην "ονομαστικη" τους τιμη..(χοντρικα)15 κ 30 ευρω αντιστοιχα.μην πληρωνετε παραπανω εκτος αν ειναι σε αψογη κατασταση.αποφυγετε το μοναστηρακι και δη τους"παγκους" προτιματε ειδικευμενα παλια μαγαζια με νομισματα κ γραμματοσημα κ οχι παλαιοπωλεια γενικως.ειναι μια συλλογη που θελει μερακι κ μονο (ισως κ λιγη τυχη,αλλα στις μερες μας..)μην περιμενετε οτι θα βγαλετε λεφτα απο τα παλια σας νομισματα και μην πουλατε..θυμαμαι οταν αποσυρθηκαν οι δραχμες,ο ΚΑΘΕ πικραμενος ,μεσω της εφημεριδας αγγελιων,ζηταγε μυθικα ποσα για νομισματα που μπορεις να βρεις..δωρεαν!ευχαριστω,επι προσωπικου,στη διαθεση σας για οτι τυχον γνωριζω(και για γραμματοσημα)αν θελετε το πιστευετε,αρχισα αυτες τις συλλογες πολυ πριν τα κομιξ ,τα πανινι κλπ που μαζευουν τα παιδια σ αυτες τις ηλικιες..
 
Να και μια τρυπια δεκαρα!

picture.php


picture.php


Την εχω παντα μαζι μου...
 
Μάλιστα.

Ενδιαφέροντα τα όσα είπες φίλε Don Dokken. Η πλάκα ποιά είναι ,έχω 500αρικο, 1000άρικο, αλλά και το κέρμα των 50δρχ ,τα παλαιά, εάν είσε ατομο άνω των 30, σίγουρα θα τα πρόλαβες και θα τα θυμάσε στην κυκλοφορία.

Φαντάζομαι οτι 1000αρικο και 500άρικο κενούργιο, βρίσκο πιό ευκολα.

10χίλαρο, όπως και 200άρικο, αλλα και 5χίλιαρο (κενούργιας κοπής) δεν με ενδιαφέρουν. Το αγαπιμένο χαρτονόμισμα της συλλογής μου είναι το 50άρικο ,που κικλοφορούσε στα 80ς ,καποτε οι 50 δρχ, είχαν αξία! Τέτοια χαρτονομίσματα πρέπει να κοσμούν τις συλλογές μας, για να θυμουνται οι παλιοι αλλα και να μαθένουν οι νεότεροι.Φίλε Don Dokken είμαι σίγουρος θα συμφονίσεις
 
Να σας θυμίσω;

picture.php


picture.php


Δυστυχώς δεν το έχω στη συλλογή μου...
 
Όταν το χρήμα στην Ελλάδα είχε ακόμα αξία(σχετικά με σήμερα).

Ό,τι αγόραζες τότε με 100 δρχ. τώρα το παίρνεις με 1 ευρώ

Αχ, η δραχμούλα μας!!! Πόσο μου έλειψε :cry: :cry: :cry:
 
1η λυκειου με εναμισι κατοσταρικο φραπες+σινεμα+ουφακια..τι να λεμε..
 
Σωστός!!!

Αναφέρεσε στη δεκαετία του 80 , καπου στα μέσα είχε η τυρόπιτα ένα 20άρικο(τουλάχιστον στο χωριό μου)

Εγώ πήγενα δευτέρα δημοτικού.
 
Πονεμένη ιστορία το Ευρώ...

Δυστυχώς... Δε μας μένει "φράγκο" σήμερα...
 
Aλήθεια παιδιά τι συλλογές απο δραχμές έχετε ? Εγώ πρέπει να χω συνολικά καπου στις 30-35 χιλιάδες (δεν τις έχω μετρήσει) ,σε χαρτονομίσματα και κέρματα.

Κάπου διάβασα οτι τα ποσά των δραχμων που ΔΕΝ έχουν αποσυρθει ξεπερνάνε το ασσύλιπτο νούμερο των 80 δισεκατομιρίων!!! (εγώ το πιστεύω)
 
Πίσω
Μπλουζα