Retro game packages

Πράγματι σήμερα μόνο οι Collector`s edition έχουν το κάτι τι παραπάνω. Δυστυχώς, όμως και το κόστος είναι δυνάλογα μεγάλο. Τότε, με την τιμή της κανονικής έκδοσης του παιχνιδιού έπαιρνες και ένα manual της προκοπής τουλάχιστον.
 
divined είπε:
Πράγματι σήμερα μόνο οι Collector`s edition έχουν το κάτι τι παραπάνω. Δυστυχώς, όμως και το κόστος είναι δυνάλογα μεγάλο. Τότε, με την τιμή της κανονικής έκδοσης του παιχνιδιού έπαιρνες και ένα manual της προκοπής τουλάχιστον.
τώρα τους ενδιαφέρει να βάζουν """οικολογικές""" συσκευασίες οπότε ακόμα και ένα μικρό artbook ή το soundtrack του παιχνιδιού το πληρώνεις έξτρα...
 
Πράγματι σήμερα μόνο οι Collector`s edition έχουν το κάτι τι παραπάνω. Δυστυχώς, όμως και το κόστος είναι δυνάλογα μεγάλο. Τότε, με την τιμή της κανονικής έκδοσης του παιχνιδιού έπαιρνες και ένα manual της προκοπής τουλάχιστον.
Αφήστε που οι περισσότερες Collector`s edition πλέον έχουν μέσα μόνο digital items.
 
DSC00952.jpg

Eδώ και κάποια απο την δικιά μου τεράστια συλλογή. :p

DSC00946.jpg

DSC00948.jpg

DSC00950.jpg
 
τι ωραια που ηταν καποτε τα παιχνιδια με τα κουτια τους , με τους χαρτες τους.. και τα λοιπα.. Τωρα σου πετανε ενα dvd case με ενα manual και πολλες φορες πρεπει να κατεβασεις το παιχνιδι απο το ιντερνετ. δηλαδη δεν υπαρχει καν μεσα στην θηκη....
 
Ajax87 είπε:
τι ωραια που ηταν καποτε τα παιχνιδια με τα κουτια τους , με τους χαρτες τους.. και τα λοιπα.. Τωρα σου πετανε ενα dvd case με ενα manual και πολλες φορες πρεπει να κατεβασεις το παιχνιδι απο το ιντερνετ. δηλαδη δεν υπαρχει καν μεσα στην θηκη....
και μιλάμε για βαρβάτα manual, του neverwinters night π.χ. έχει 220 σελίδες και μαζί υφασμάτινο χάρτη!αυτά πλέον τα βάζουν μόνο σε collectors edition μαζί με κανα άλλο μαραφέτι της πλάκας και σου ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλής σου!Και μετά σου λέει για πειρατεία, σιγά μην σκάσω 50 ευρώ για να πάρω μία πλαστικούρα της πλάκας ενώ το παιχνίδι το βρίσκεις παντού, δεν [edit] λέω εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Tupamaro δεν διαφωνώ μαζί σου,για αυτο το λόγο άνοιξα

και το θέμα εξάλλου...αλλά δεν νομίζω οτι σε υποχρεώνει κανείς να πάρεις

κάποια collectors edition ή να πάρεις κάποιο παιχνίδι την πρώτη μέρα

κυκλοφορίας που έχει 35ε!!

Δεν είναι δικαιολογία για την πειρατεία η τιμή,δηλαδή για την βενζίνη που

έχει πάει 2ε το λίτρο τι θα κάνεις?
 
Θα κατέβαζα ψηφιακή βενζίνη αλλά δεν υπάρχει τέτοιο πράμα. :p Γενικώς καλή η ηθικολογία αλλά ζούμε στο 2012 , η ψηφιακή αναπραγωγή μέσω της τεχνολογίας είναι παντού και κλείνοντας τα μάτια δεν βοηθά σε τίποτα.Είτε οι εταιρίες θα περιποιούνται τους πελάτες τους ανάλογα και θα βγάζουν όμορφες εκδόσεις που θα τις χαίρεσαι ή ας πάρουν τις φτηνιάρικες πλαστικούρες να τις βάλουν εκεί που ξέρουν.Δεν γίνεται να βρίσκεις σε τόσο φτηνές τιμές παιχνιδάρες και με φοβερή συσκευασία απο ερασιτεχνικες εταιρίες όπως το machinarium π.χ. και να πουλάνε με 50ευρα κάτι action της πλάκας και του 5ωρου.
 
Φοβερές οι συλλογές, απόλαυσα και τις 25 σελίδες. Μεγάλος μου καημός η συλλεκτική του morrowind που την έχασε η αδερφή μου όταν της το είχα δανείσει να το παίξει. Σύντομα όταν γυρίσω από διακοπές θα ανεβάσω και τα λίγα που έχω.
 
Eνα κουτακι 26 χρονων το ειχα καμποσο καιρο φυλαγμενο και ηθελε να ποζαρει, αποκλειστικα για το Retromaniax.





Codename: Iceman (PC, 1989) Sierra






Κουτι

 


attachment.php


 


Μανουαλ


 


attachment.php


 


Χαρτης κλειστος


 


attachment.php


 


Χαρτης ανοιχτος


 


attachment.php


 


9 Δισκετες 5,25" πως τις λετε οι πισαδες






attachment.php


 


4 Δισκετες 3,5" πως τις λετε οι πισαδες


 


attachment.php


 


 
Είχα καιρό να εμφανιστώ στο forum... Επομένως, καλώς σας βρήκα :)

Ένα δείγμα της, επίσης, μικρής συλλογής μου από big box PC games. Αποφάσισα να τα φωτογραφίσω όλα - τα επόμενα ελπίζω να τα προσθέσω σύντομα στο εν λόγω thread!

Το "κακό" ξεκίνησε με το King's Quest 3 το οποίο αποφάσισα, πριν χρόνια, να προμηθευτώ μέσω E-Bay για συναισθηματικούς λόγους. Ήταν, βλέπετε, το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ποτέ στον AMSTRAD PC1512 πριν...χμ... αρκετά χρόνια. Έκτοτε, όταν μου το επιτρέπει η τσέπη μου και πετύχω κάτι αξιόλογο κάπου, το προσθέτω στη συλλογή μου. Η προτίμησή μου στα adventures είναι εμφανής - αν εξαιρέσουμε το M&Μ 7...
 
Πολύ ωραίος ο Τάνταλος (καλωσήρθες και πάλι, btw !!), και με μεγάλη χαρά βλέπω άλλη μία αναβίωση του "ιστορικού" αυτού thread. :thumbup:

Πραγματικά δεν έχω κάτι περισσότερο να πω απο όσα έχω ήδη αναφέρει στα posts μου στις αρχικές σελίδες του thread, εκτός ίσως απο το ότι συνεχίζω ακόμα και σήμερα να θεωρώ τα παλιά, καλά κουτιά με τα διάφορα extras όχι μόνο πανέμορφα, αλλά και απαραίτητα, ως μέρος της προσωπικής μου "ιεροτελεστίας" που με βάζει όσο το δυνατόν καλύτερα στο κλίμα του εκάστοτε παιχνιδιού !! (αυτό ισχύει και για τα μοντέρνα games, όπου προτιμώ και πάλι να διαβάζω printed manuals και μετά να παίζω, παρά να μαθαίνω το παιχνίδι μέσω κάποιου "online"/in-game manual ή tutorial - εξ'ού και η αντίθετη άποψή μου με όσους θεωρούν τα διάφορα printed materials [manuals/χάρτες/νουβέλες,κλπ] στα μοντέρνα games, "ξεπερασμένα" και "περιττά")

Τάνταλε, υπέροχα τα δύο Discworld (με τον χιουμοριστικό και "πλούσιο" κόσμο τους) καθώς και το Might & Magic 7, ενώ εξαιρετικό είναι και το πασίγνωστο Last Express. :)

Παρατηρώ ότι διαθέτεις και το Larry II, αλλά και το King's Quest IV (το παιχνίδι που εισήγαγε αρκετούς pc users στον κόσμο των καρτών ήχου :) ).

To highlight βέβαια είναι το αγαπημένο σου King's Quest III, το οποίο βλέπω να συνοδεύεται και απο δύο "πιξελιασμένες" retro-3D φιγούρες των Manannan & Gwydion oι οποίες είναι "όλα τα λεφτά" !! :D

Eπίσης μόλις τώρα παρατήρησα και την εξαιρετική προσθήκη του Aardvark, με ένα ακόμα κλασσικό sierroπαίχνιδο, το Codename Iceman. :thumbup:

Θα τσεκάρω λίγο και τις περασμένες σελίδες, σε περίπτωση που έχω "χάσει επεισόδια"... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Πολύ ωραίος ο Τάνταλος (καλωσήρθες και πάλι, btw !!), και με μεγάλη χαρά βλέπω άλλη μία αναβίωση του "ιστορικού" αυτού thread. :thumbup:
Τάνταλε, υπέροχα τα δύο Discworld (με τον χιουμοριστικό και "πλούσιο" κόσμο τους) καθώς και το Might & Magic 7, ενώ εξαιρετικό είναι και το πασίγνωστο Last Express. :)

Παρατηρώ ότι διαθέτεις και το Larry II, αλλά και το King's Quest IV (το παιχνίδι που εισήγαγε αρκετούς pc users στον κόσμο των καρτών ήχου :) ).

To highlight βέβαια είναι το αγαπημένο σου King's Quest III, το οποίο βλέπω να συνοδεύεται και απο δύο "πιξελιασμένες" retro-3D φιγούρες των Manannan & Gwydion oι οποίες είναι "όλα τα λεφτά" !! :D
Καλώς σας βρήκα! Χθες είδα το post - ήδη 8 ετών! - του Pitsunami με το κουτι του King's Quest 2 και, αφού συνήλθα, είπα να δείξω κ εγώ κάποια από τα αποκτήματά μου. Τις επόμενες μέρες θα ανεβάσω και τα υπόλοιπα, εξάλλουν δεν είναι και πάρα πολλά...

Τέτοια threads ΔΕΝ πρέπει ποτέ να είναι "ανενεργά". That's what retro is all about! :D
 
Ενταξει νομίζω ότι είστε λίγο υπερβολικοί. Υπάρχουν ακόμα πολλά παιχνίδια στην αγορά με πολύ ωραία κουτιά κι απίστευτο περιεχόμενο. Απλά αυτό που γίνεται πλέον είναι ότι η κανονική κυκλοφορία ενός παιχνιδιού είναι ένα απλό blu-ray/dvd και πρέπει ν'αγοράσεις την collector's edition ή κάποια άλλη αν θες έξτρα περιεχόμενο. Αυτό έχει το καλό ότι μπορείς να επιλέξεις τι θες ανάλογα με την οικονομική σου δυνατότητα.

Για παράδειγμα ορίστε ένα δείγμα: skyrim collector's edition (το οποίο παρεμπιπτόντως το έχω αγοράσει)

2.JPG


Κι επειδή αναφέρατε τα παιχνίδια για CPC, θυμάμαι ότι είχα αγοράσει αρκετά τότε, και τα περισσότερα κουτιά ήταν απαράδεκτα. Μία δισκέτα κι ένα manual μονόχρωμο (σαν φωτοτυπία) είχαν μέσα τα περισσότερα. Πολύ λίγα είχαν κάτι παραπάνω..
 
michpan είπε:
Ενταξει νομίζω ότι είστε λίγο υπερβολικοί. [....] Κι επειδή αναφέρατε τα παιχνίδια για CPC, θυμάμαι ότι είχα αγοράσει αρκετά τότε, και τα περισσότερα κουτιά ήταν απαράδεκτα. Μία δισκέτα κι ένα manual μονόχρωμο (σαν φωτοτυπία) είχαν μέσα τα περισσότερα. Πολύ λίγα είχαν κάτι παραπάνω..
Δε νομίζω πως είναι υπερβολή το ότι τα παιχνίδια γνωστών εταιρειών είχαν πλούσιο περιεχόμενο και πολύ όμορφη συσκευασία. Υπήρχαν σίγουρα οι εκδόσεις που λες, όμως για αυτές υπήρχε πάντα μια εξήγηση η οποία είχε να κάνει με τη μεταπώληση "φτηνών" επίσημων κυκλοφοριών. Για παράδειγμα, όσον αφορά κάποια adventure games του παρελθόντος, υπήρχαν οι "Slash" εκδόσεις με πολύ φτωχό και χαμηλής ποιότητας περιεχόμενο στα κουτιά - όπως ακριβώς το περιέγραψες. Αυτές οι εκδόσεις προφανώς είχαν χαμηλή τιμή αγοράς και πιθανόν να αγοράζονταν "με το κιλό" από διάφορους, οι οποίοι μετά τα πουλούσαν σε τιμή ανάλογη με αυτή της "πλούσιας" έκδοσης.... Στο Ebay υπάρχουν άφθονα τέτοια παραδείγματα.

Σίγουρα στις μέρες μας υπάρχουν και κυκλοφορίες με πολύ πλούσιο περιεχόμενο, οι οποίες είναι όμως κατά κύριο λόγο "Collector's Edition" και προσφέρονται σε τιμή 3x, 4x της αρχικής. Σίγουρα έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις - όμως προσωπικά προτιμώ να δώσω πχ $3 και να πάρω το Steam Key, παρά να δώσω 19$ και να πάρω ένα DVD Case και ενα απλο DVD με το Manual ΜΕΣΑ στο DVD! Πάντα κοιτάω τις collector's editions - όμως οι τιμές τους είναι πολύ πιο ακριβές απ' όσο θα ήθελα... :) Η άλλη, δε, μόδα, είναι αυτές οι συλλεκτικές εκδόσεις να προσφέρονται μέσω Kickstarter - κάτι που προφανώς αυξάνει ακόμα περισσότερο την αξία τους μετά την κυκλοφορία του παιχνιδιού...
 
Michpan, μπορεί να υπάρχουν "ακόμα" στην αγορά πακέτα με χλιδάτο περιεχόμενο & καλούδια, αλλά όπως σωστά ανέφερε ο Τάνταλος, πρόκειται για συλλεκτικές εκδόσεις οι οποίες είναι πολύ πιό ακριβές απο τον μέσο όρο τιμής ενός καινούριου game όταν πρωτοκυκλοφορούν (η συλλεκτική του Skyrim είχε κοντά στα 130 ευρώ όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Τώρα, πέντε χρόνια μετά, είναι φυσικά φτηνότερη).

Επίσης, άλλοι παράγοντες είναι και το τι είδους παιχνίδι αγοράζεις - καθώς και απο ποιά εταιρία. Π.χ. μία αγορά παιχνιδιού CPC (μιά και τα ανέφερες) απο την Microprose, ή κάποιου adventure game απο Infocom ή Magnetic Scrolls, θα περιλάμβανε κάτι παραπάνω στο κουτί συγκριτικά με την αγορά ενός action game - όπως π.χ. το Manic Miner, το Nebulus, ή το International Karate.

Οπως και να 'χει πάντως, το θέμα είναι (και εδώ μιλάμε για γεγονός, και όχι υπερβολή) ότι εκείνες τις εποχές οι κυκλοφορίες παιχνιδιών με πλούσια περιεχόμενα στο πακέτο (και μιλάμε ασφαλώς για κανονικές κυκλοφορίες, και όχι για πανάκριβες "συλλεκτικές" εκδόσεις) ήταν κάτι πολύ πιό συχνό συγκριτικά με σήμερα, όπου τέτοια παραδείγματα σπανίζουν.

Τώρα, ένα μικρό σχόλιο σχετικά με τις "Slash" εκδόσεις που ανέφερε ο Τάνταλος, και οι οποίες όντως ήταν budget re-releases: (αν συλλέγετε παιχνίδια, πιθανότατα τις έχετε πετύχει).

Επειδή είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρχει κόσμος που -δεν- τις έχει ακουστά, να αναφέρουμε ότι αιτία γι' αυτό είναι ότι πρόκειται για αμερικάνικες budget κυκλοφορίες, που εδώ στην ευρώπη μας ήταν άγνωστες. ;)

Aντίθετα, σε εμάς οι budget κυκλοφορίες ήταν απο άλλα brands, απο τα οποία θα αναφέρω πολύ πρόχειρα ορισμένα που μου έρχονται στο μυαλό:

Rack-It

Rebound (αυτές οι δύο ήταν budget brands της Hewson - αν θυμάμαι καλά)

Silverbird (της Telecomsoft, τα μη-budget releases της οποίας ήταν απο Firebird & Rainbird)

Ricochet

Plus (oι δύο παραπάνω απο Mastertronic)

Encore (της Elite)

Prism Leisure

Kixx

Kixx XL (oι δύο παραπάνω απο US Gold)

Respray (της Domark)

GBH

GBH Gold (οι δύο παραπάνω απο Gremlin)

16 bits UNIQUE quality

Action Sixteen (Digital Integration)

Mirror Image (της Mirrorsoft)

The Hit Squad (της Ocean)

ACID

PowerPlus

Buzz

16 Blitz

...Tάνταλε, ξέχασα να σε ρωτήσω για τα 3D μοντέλα. :) Να υποθέσω ότι έχεις τρισδιάστατο εκτυπωτή;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα