Retro game packages

Είμαι και εγώ δηλωμένος fan των απίστευτων κουτιών και manuals των ρετρο-παιχνιδιών (απο την εποχή που πρωτοαντίκρυσα το Elite)
Εννοείς αυτό κάτω αριστερά? :D

[edit] Dead imageshack pic[edit]

Και κάτι άλλο:

[edit] Dead imageshack pic[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Billy το moonstone είναι σπάνιο παιχνίδι; Σε τι τιμές το έχεις δει να φτάνει;
 
telonio είπε:
Billy το moonstone είναι σπάνιο παιχνίδι; Σε τι τιμές το έχεις δει να φτάνει;
Αν μιλάμε για Amiga, ναί, είναι αρκετά σπάνιο - ή ίσως να πω καλύτερα "περιζήτητο". Το έχω δεί να φτάνει απο 65 ευρώ μέχρι και... 110 (!) σε μία πρόσφατη δημοπρασία.

Αν μιλάμε για την έκδοση για pc, μπορεί να βρεθεί και σε χαμηλότερες τιμές.

Captain Kal είπε:
Εννοείς αυτό κάτω αριστερά;
Χαχα !! Διαστημόπληκτε σύντροφε Captain Kal, ναι, γι' αυτό το παιχνίδι μιλάμε (βλέπω έχεις την αμερικάνικη έκδοση της Rainbird για Amiga) - αν και εγώ είχα πρωτοδεί την έκδοση της Acornsoft για BBC με σαφώς πιό "χλιδάτο" περιεχόμενο (νουβέλλα, ship chart, κλπ). Την ίδια φιλοσοφία στο περιεχόμενο των κουτιών συνέχισε και η Firebird στα διάφορα οκτάμπιτα ports που ακολούθησαν.

Βλέπω έχεις και μερικά ακόμα υπέροχα διαστημικά παιχνίδια:

- Frontier, και First Encounters. Tα sequels του Elite. Εχουμε φάει την ζωή μας με δαύτα, έτσι δεν είναι; Το υλικό που περιλαμβάνεται στα κουτιά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ - ειδικά ο τεράστιος χάρτης του πρώτου.

- Federation of Free Traders. Review είδαμε στο τεύχος 9 του Sprite. Δεν ήταν και η μεγαλύτερη εισπρακτική επιτυχία, αλλά για τους άρρωστους σαν και εμάς, είναι "εκ των ουκ άνευ".

- Mercenary 3. Καλά τι να λέμε τώρα. Ο ορισμός του κλασσικού. Ειδικά εσύ που έχεις ασχοληθεί και με τις ελληνικές μεταφράσεις, φαντάζομαι θα το έχεις λιώσει !! :D

- Space Rogue. Απο τα αγαπημένα μου διαστημικά παιχνίδια. Συνδιασμός περιπέτειας και space-sim. Με την κλασσική εγγύηση της Origin όσον αφορά το ποιοτικό περιεχόμενο σε manuals, star-maps, schematics, κλπ.

Α, ρε να μην έχω μία ψηφιακή φωτογραφική μηχανή να σου ανταποδώσω τις φωτογραφίες !! :D

pitsunami είπε:
Οχι όλα 100ευρο!! Πού τέτοια τύχη??:biglaugh: Μόνο τα τελευταία στο πρώτο post! :) είμαι λιγάκι άρρωστος τι να κάνω?:biglaugh:
Αααααα !! Είπα και εγώ !! (ήρθε η καρδιά μου στη θέση της :D )

Oσο για το αν είσαι άρρωστος, τότε και οι υπόλοιποι τι είμαστε; Εδώ που μαζευτήκαμε, είμαστε για να μας κλείσουν όλους μέσα !! :biglaugh:

Επειδή τα παιχνίδια σου είναι πάρα πολλά, θα κάνω σχόλια για μερικά μόνο από αυτά, επιλεκτικά:

- Wing Commander: Το παιχνίδι-σταθμός του Chris Robers, που με έκανε να αγοράσω pc, όπως μερικά χρόνια πριν το Defender of the Crown με έκανε να θέλω να πάρω Amiga. Το "περιοδικό" Claw Marks ήταν υπέροχο, και μέσα υπάρχουν και μερικά απίστευτης λεπτομέρειας blueprints.

- Jimmy White's Whirlwind Snooker. Το παιχνίδι που επανέφερε στο προσκήνιο τα μπιλιαρδοπαίχνιδα στα 16 bits (διανθισμένο με τις τρελιάρικες λεπτομέρειες του του Archer MacLean. Θυμάστε τις μπάλλες που σας έκαναν γκριμάτσες; ). Aκολούθησε και το Whirlwind Pool. Μέσα στο πακέτο εκτός απο το manual με τις αναλυτικές οδηγίες, υπήρχε και ένα πραγματικό κομμάτι κιμωλία ("τεμπεσίρι") για την στέκα σας !!

- Knights of the Sky. Υπέροχο παιχνίδι με διπλάνα του Α' Παγκοσμίου Πολέμου. Το όνομα Microprose αποτελεί γνωστή εγγύηση για τα λεπτομερή manuals και φυσικά τους χάρτες.

- Overlord & Dawn Patrol, της Rowan (σίγουρα θα θυμάστε και παλιότερους τίτλους, όπως το Reach for the Skies). Παιχνίδια ικανά να σε κάνουν να πληρώσεις αρκετά μεταφορικά, εξαιτίας των βαρύτατων manuals !! :D

- Ishar. Γαλλικό rpg αξιώσεων που πραγματικά "λέει" - και φυσικά έρχεται με τα ανάλογα manuals.

- Birds of Pray. Είμαι σίγουρος ότι θυμάστε την εισαγωγή του, που είχε κάνει αίσθηση. Η ποικιλία των αεροσκαφών που εξομοιώνονται σε αυτό το παιχνίδι είναι πραγματικά τεράστια - όπως τεράστιο είναι και το manual.

- Shuttle. Οτι και να πούμε είναι λίγο. Το παιχνίδια αυτό αποτελούσε το κοντινότερο στάδιο που μπορούσε να βρεθεί χρήστης υπολογιστή σε πτήση διαστημικού λεωφορείου, χωρίς να είναι αστροναύτης !! To υλικό που περιλαμβάνεται στο κουτί θα σας κάνει να διαβάζετε για μέρες - ίσως και εβδομάδες !! (ελπίζω η επανέκδοση απο την Hit Squad να το περιλαμβάνει στο ακέραιο).

- Genesia. Εξαιρετικά ενδιαφέρον populous-οειδές παιχνίδι, το οποίο αξίζει να έχει κανείς original.

- Wolfenstein 3D. Καλά, αυτό που το πέτυχες βρε θηρίο; Ουδέν σχόλιον !! :D

- Dune & Dune 2. Aν και διαφέρουν μεταξύ τους, είναι εξαιρετικά παιχνίδια - το καθένα στον τομέα του. Οι φανατικοί των rts σίγουρα έχουν παίξει το δεύτερο, ενώ το πρώτο είναι ένα πολύ καλό μίγμα στρατηγικής και adventure.

- Colonization. Ποτέ η ανακάλυψη & αποίκηση της Αμερικής (μέχρι και τον πόλεμο της ανεξαρτησίας) δεν ήταν τόσο διασκεδαστική !! Ενα παιχνίδι με την σφραγίδα του Sid Meier, που θα λατρέψουν οι "διαβαστεροί" strategάδες (το manual, όλα τα λεφτά).

- Armour-Geddon 2: Ενα σπάνιο sequel, που συνδιάζει στρατηγικό σχεδιασμό και simulator δράση.

- Sensible Golf. Το πιό χιουμοριστικό παιχνίδι γκολφ στην Amiga. Συνοδευόταν και απο δύο πολύ καλά manuals - νομίζω.

- Dungeon Master 2. Στην εποχή του μερικοί (ευτυχώς λίγοι) βιάστηκαν να το χαρκτηρίσουν παρωχημένο και παλιομοδίτικο. Μην ξεγιελιέστε. Είναι φανταστικό παιχνίδι, πιστό στο πνεύμα των παραδοσιακών computer rpgs.

- Αshes of Empire. Ενα απο τα παιχνίδια στρατηγικής (και δράσης) του ΘΕΟΥ Mike Singleton. Tα περιεχόμενα του κουτιού είναι κάτι το μοναδικό. Μέχρι και βιντεοκασσέτα θα βρείτε μέσα !!

- Starglider 2. Δεν νομίζω ότι υπάρχει φίλος των space-sims που να μην το έχει παίξει !! Εκτός απο τα manuals, το πακέτο ήταν υπερ-πλήρες με το πόστερ του, και την πολύ ωραία νουβέλλα του.

- Baldur's Gate & Tales of the Sword Coast. Οι φανατικοί των Forgotten Realms δεν ήταν δυνατόν να χάσουν αυτό το αριστούργημα !! Στην Ελλάδα, ελάχιστες μέρες πριν την κυκλοφορία της ευρωπαϊκής έκδοσης, ορισμένα καταστήματα είχαν φέρει την αμερικάνικη έκδοση που είχε και τον χάρτη !! (μετά απο την κατακραυγή των ευρωπαίων, o χάρτης στην ευρωπαϊκή έκδοση τελικά συμπεριλήφθηκε στο expansion !!). Μιλάμε όπως καταλάβατε για παιχνίδια που απέκτησα ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ στα μαγαζιά (με ακρίβεια ημέρας - για να μην πω και ώρας. Μόνο αντίσκηνο δεν έστησα !!).

- Exile. H έκδοση για CD32 αυτού του πραγματικά αχανούς και ΥΠΕΡΟΧΟΥ παιχνιδιού του παλαίμαχου BBC, έχει τα ίδια ποιοτικά γραφικά με την AGA έκδοση, και αποτελεί ό,τι καλύτερο έχει περάσει απο την οθόνη της Amiga μας.

Το manual συμπληρώνεται με την απαραίτητη ιστοριούλα για να σας βάλει στο κλίμα. Απίθανο παιχνίδι.

...μακάρι να είχα χρόνο να γράψω και για τα υπόλοιπα υπέροχα παιχνίδια στις φωτογραφίες !!

Και πάλι μπράβο για την συλλογή σου pitsunami. :)
 
Mercenary 3. Καλά τι να λέμε τώρα. Ο ορισμός του κλασσικού. Ειδικά εσύ που έχεις ασχοληθεί και με τις ελληνικές μεταφράσεις, φαντάζομαι θα το έχεις λιώσει !!

Μπά!!!. Ακόμα δεν έχω παίξει κανένα από αυτά που έχω μεταφράσει.:biglaugh: (Άσε που που με έχει ποιάσει μόνιμη σπαρίλα και έχει κολλήσει στο 50% το Dion Crisis :biglaugh:)

Space Rogue. Απο τα αγαπημένα μου διαστημικά παιχνίδια. Συνδιασμός περιπέτειεας και space-sim. Με την κλασσική εγγύηση της Origin όσον αφορά το ποιοτικό περιεχόμενο σε manuals, star-maps, schematics, κλπ.
Όντως πολύ καλό game, και πολύ ωραίο package. (Και το βρήκα πολύ φθηνά το καλοκαίρι. Γύρω στα 15 ευρώ).

Federation of Free Traders. Review είδαμε στο τεύχος 9 του Sprite. Δεν ήταν και η μεγαλύτερη εισπρακτική επιτυχία, αλλά για τους άρρωστους σαν και εμάς, είναι "εκ των ουκ άνευ".
Έχω ακόμα την κασσέτα με την μουσική. Κάποτε πρέπει να την περάσω σε wav

Armour-Geddon 2: Ενα σπάνιο sequel, που συνδιάζει στρατηγικό σχεδιασμό και simulator δράση.
Έχω το πρώτο original. Αυτό δυστυχώς δεν το είχα παίξει πολύ.

Αshes of Empire. Ενα απο τα παιχνίδια στρατηγικής (και δράσης) του ΘΕΟΥ Mike Singleton. Tα περιεχόμενα του κουτιού είναι κάτι το μοναδικό. Μέχρι και βιντεοκασσέτα θα βρείτε μέσα !!
Τολμώ να πω ότι η έκδοση για PC ήταν καλύτερη από αυτή της Amiga. Γενικά έφτιαχνε φοβερά παιχνίδια στα 16μπιτα (γιατί δεν είχα 8μπιτο για να ξέρω), αλλά έχαναν με το χειρισμό τους. Που να είναι άραγε σήμερα?

Starglider 2. Δεν νομίζω ότι υπάρχει φίλος των space-sims που να μην το έχει παίξει !! Εκτός απο τα manuals, το πακέτο ήταν υπερ-πλήρες με το πόστερ του, και την πολύ ωραία νουβέλλα του.
Το έχω χωρίς κουτί. Νομίζω η δισκέτα του είναι dual Amiga / Atari ST.

είμαι λιγάκι άρρωστος τι να κάνω?
Ναι. Ο μόνος είσαι νομίζεις. :D
 
Captain Kal είπε:
Έχω ακόμα την κασσέτα με την μουσική. Κάποτε πρέπει να την περάσω σε wav
Πρέπει να την είχα βρεί και σε mp3 πριν κάποιο καιρό !! Mόλις πάω σπίτι, θα postάρω !!

Captain Kal είπε:
Τολμώ να πω ότι η έκδοση για PC ήταν καλύτερη από αυτή της Amiga. Γενικά έφτιαχνε φοβερά παιχνίδια στα 16μπιτα (γιατί δεν είχα 8μπιτο για να ξέρω), αλλά έχαναν με το χειρισμό τους. Που να είναι άραγε σήμερα?
Στο pc θυμάμαι ήταν ταχύτερο, οπότε έχεις δίκιο, μάλλον έπαιζε καλύτερα.

Πάντως, αφού δεν είχες οκτάμπιτο μηχάνημα, ένα σου λέω: Παίξε ΤΩΡΑ Lords of Midnight !! (έχουν βγεί και remakes - σίγουρα το γνωρίζεις - οπότε μην χάνεις καιρό !!)

Captain Kal είπε:
Το έχω χωρίς κουτί. Νομίζω η δισκέτα του είναι dual Amiga / Atari ST.
Nαι, η δισκέττα ήταν dual boot (είχε γίνει αναφορά και στο Special Review του Pixel, αν θυμάμαι καλά).

Νομίζω ότι το παιχνίδι το είχε πάρει το μάτι μου στο retromarket - δεν ξέρω όμως αν υπάρχει ακόμα.
 
Γενικά πρέπει να κάνουμε μια παιχνιδο - επανάληψη. (Ή στην 1200 ή στον WinUAE). To Lord of Midnights το δοκίμασα, αλλά δεν μου κάθησε καλά. (Ίσως δεν του έδωσα πολύ χρόνο. Δεν διάβασα και manual .... :D )
 
:animeek: Καλά τι να πώ?? :clap:

Το baldurs gate είναι το αγαπημένο μου rpg και το πήρα και εγώ μόλις βγήκε...τώρα λιώνω το temple of elemental evil... :)

Βγάλτε καμια φώτο ρε παιδιά να δώ και άλλα τώρα που έχω ξεμείνει απο φράγκα και δεν μπορώ να πάρω άλλα!! :icon_cry:
 
!!

ΟΛα τα λεφτά το thread αυτό...Ζήλεψα....θα βάλω και γω την δική μου συλλογή από PC Games!!!
 
...προχώρα άφοβα thamonas, περιμένουμε φωτογραφίες. :D

(επι τη ευκαιρία, ορίστε και ένα link για το μουσικό θέμα του FOFT που λέγαμε παραπάνω).
 
[edit] Dead imageshack pic[edit]

new stuff!!!! :happyjump:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το ULTIMA UNDERWORLD 1 που έχω, έχει μέσα ένα μικρό πουγκί με 6 μεταλλικά runes , όπως αυτα που έχεις στο παιχνίδι! :)

και το Alone In The Dark, έχει μέσα ένα γράμμα, μια παλιά εφημερίδα του 1900κάτι, ένα πιστοποιητικό θανάτου και το μικροσκοπικό copy-protection βιβλιαράκι!
 
!!

Να και η δική μου συλλογή από PC GAMES:...

[edit] Dead imageshack pics [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλα τα παιχνίδια της εποχής δίναμε και από κάτι μέσα. Ειδικά τα παιχνίδια των Sierra, Microprose κλπ ήταν πανδαισία…

Ακόμα και «ταπεινοί» τίτλοι όπως το BattleTech: The Crescent Hawks' Revenge δίναμε έστω μία μικρή αφίσα μέσα, μαζί με το πάντα προσεγμένο εγχειρίδιο.

To Ultima IX παρότι μέτριο παιχνίδι, μέσα στο κουτί του μόνο το σκήπτρο του Lord British δεν είχε…

Thamonas: Seal Team? Πρωτότυπη για την εποχή παιχνιδάρα, φοβερό! Θυμάμαι και το review του USER. :armed:
 
Σωκράτη ,μικρή μεν, αξιέπαινη δε η συλλογη σου. Αφου εχεις το Dig και το Beast within, τέλος!
 
Omenforever είπε:
Thamonas: Seal Team? Πρωτότυπη για την εποχή παιχνιδάρα, φοβερό! Θυμάμαι και το review του USER. :armed:

Φίλε πολύ καλό παιχνιδάκι..το είχα λιώσει. από τα πρώτα tactical shooters με πάρα πολύ στρατηγική!

Rygar..η συλλογή είναι πολύ μεγαλύτερη...Προσπάθησα να διαλέξω κάποια που είχαν ιδιαίτερα καλούδια μέσα:biglaugh:
 
Και για να θυμηθουμε και λιγο την εταιρεια που καθιερωσε ποιοτικα παιχνιδια και συσκευασιες στις αρχες του 80, οταν ολοι οι αλλοι εριχναν απλα ενα cartridge σε μια χαρτονενια συσκευασια και με ενα ψευτο-manual.

.................................................. ...................... IMAGIC

[edit] Dead pic[edit]

Ασημενια-νικελ χαρτονενια συσκευασια, με συρταρωτη πλαστικη θηκη που εμπαινε απο το κατω μερος, υπερπληρες manual, διαφημιστικο leaflet με ποιοτητα χαρτιου που ακομα και περιοδικο θα ζηλευε, εγγραφη στο Imagic club με discounts και προσφορες σε παιχνιδια και αξεσουαρ, την εγγυηση (απο τις πρωτες εταιρειες που το καθιερωσε), και εννιοτε και διαγωνισμους με φανταστικα δωρα.

Οτι απολαυσαμε τα μετεπειτα χρονια και μεχρι τα τελη του 80 απο πληρες και ποιοτηκες συσκευασιες παιχνιδιων σε home computers και consoles, το χρωσταμε σε αυτη την εταιρεια..

..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα