Retro game packages

!

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που μας λες Phil και ιστορικής σημασίας...Δεν γνώριζα υπηρχε τόσο μεράκι από τότε...
 
Παντα θα υπαρχει καποιος που θα κανει κατι διαφορετικο και θα σβυσει τον συναγωνισμο. Μπορει η Activision να εφτιαχνε φανταστικα παιχνιδια για το 2600, αλλα οι συσκευασιες της δεν ειχαν καμια απολυτως διαφορα απο αυτα της Atari. Χωρια που οι ετικετες απο τα cartridge της ηταν φτιαγμενες απο το χειροτερο υλικο απο καθε αλλη εταιρεια της εποχης! Οποιος εχει κρατησει στα χερια του cartridge της Activision, ξερει καλα τι εννοω.

Η Imagic εθεσε τον πυχη πολυ ψηλα τοτε, και σχεδον καμια αλλη εταιρεια δεν μπορουσε (η δεν ηθελε να ξοδευτει) να συγκριθει ως προς την ποιοτητα, τοσο στα παιχνιδια, οσο και στην συσκευασια και στην παροχη εξυπηρετησης και υποστηριξης.

Για μενα η Imagic ηταν η καλυτερη εταιρεια που υπηρξε ποτε. Οταν ολες οι αλλες εταιρειες παραγαν παιχνιδια αμφιβολου ποιοτητας, και με ενα generic κουτι για να προωθηθει για πωληση, δεν ειναι τυχαιο οτι οδηγηθηκε η ολη σκηνη του videogaming στο crash του 84.

Επισης αλλη μια εταιρεια που ακολουθησε ενα παραπλησιο δρομο (αλλα οχι με τοσες προσφορες σαν πακετο), ηταν η Parker Brothers. Με απλα και προσεγμενα παιχνιδια, ενα ωραιο και πρακτικο στυλ cartridge και ενα πολυ καλο manual, η εταιρεια αυτη ειχε την ανθεκτικοτερη συσκευασια. Και ειναι φυσικο, καθως τα κουτια απο τα παιχνιδια της, ηταν απο τα ιδια υλικα (και ανοιγαν-κλειναν με τον ιδιο τροπο) με τα επιτραπεζια παιχνιδια της. Κυριολεκτικα ο καλυτερος τροπος συσκευασιας (ως προς αντοχη στο χρονο).

..
 
Παιδιά εγώ δυστυχώς δηλώνω άνεργος :icon_cry: , εννοώντας ότι δεν έχω κανένα παιχνίδι από τα κλασσικά σε κουτί. Δυσκολες εποχές τότε πριν 10-12+ χρόνια, κυρίως από οικονομική άποψη.
 
Kαι τώρα Νίκο ας είναι καλά το ebay. ;)
 
Βρε το ΕΒΑΥ καλά θα'ναι, εγώ δε θα είμαι καλά από τις παντοφλιές :D

Να'ξερες πόσα πράγματα θέλω να πάρω.... :icon_cry:
 
'Άρα εμείς οι υπόλοιποι (ανύπαντροι) ό,τι προλάβουμε να αγοράσουμε,ε Νίκο;
 
Ναι ναι! Βάρα τώρα που έχεις καιρό :D
 
Ναι ναι! Βάρα τώρα που έχεις καιρό
I will respectfully disagree. :biglaugh: Αν και παντρεμένος, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. :D (Μόλις πριν από λίγο αγόρασα καινούργιο μόνιτορ, και ηχεία, ενώ περιμένω και ένα 6128+). :biglaugh:

Αν και δεν είναι τόσο παλιά games ακολουθούν την παράδοση, των παλιών καλών packages:

The Elder Scrolls III: Morrowind

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Neverwinter Nights

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Πρόκειται για δύο συλλεκτικές εκδόσεις που κυκλοφόρησαν μόνο στην Αμερική νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...καλά, είστε όλοι φοβεροί !! :thumbup:

Eίδα απίστευτα παιχνίδια - απο το υπέροχο Ultima IX, μέχρι το Heroes of Might & Magic, το Alone in the Dark, και το Seal Team, που το είχε δεί ένας φίλος μου και είχε πάθει πλάκα με την αγωνιώδη ατμόσφαιρά του.

Εξαιρετικά ενδιαφέρον και το post του phil_vr, για την Imagic.

Ειδική αναφορά αξίζει και στο sequel του Battletech: The Crescent Hawks' Inception (παιχνίδι που είχα λιώσει στην Amiga μου), για το οποίο έγραψε ο Omenforever, και αποτελούσε το πρώτο παιχνίδι απο το οποίο άκουσα speech μέσω της Soundblaster Pro στο '386 pc μου !! (ακόμα το θυμάμαι απ' έξω: "Infocom presents... The Crescent Hawks' Revenge" !!).
 
Captain Kal είπε:
I aggree that you disaggree :biglaugh:

Από πέρισυ το Μάιο, έχω ανακτήσει όλη μου τη συλλογή, έχοντας δώσει πάνω από 3 χιλιάρικα. Απλά αστειεύομαι με το Μάνο. Το είπα μονο και μόνο από παράπονο επειδή δε μπορώ να αγοράσω ό,τι θέλω, και λογικό είναι. Αμα ήμουν μόνος, θα τα αγόραζα όλα :D
 
Το είπα μονο και μόνο από παράπονο επειδή δε μπορώ να αγοράσω ό,τι θέλω, και λογικό είναι. Αμα ήμουν μόνος, θα τα αγόραζα όλα
Τότε συμφωνούμε. :biglaugh::biglaugh: 'Ωρες ώρες θα ήθελα να αγοράσω όλο το ebay :biglaugh:.
 
Ε οχι εντάξει, ο Βαγγέλης είναι φίλος μας.....ας του δώσουμε μια ευκαιρία πριν το μεγάλο ριφιφι... :diablotin:
 
Υπηρχε ενα διαστημα στην ιστορια της Nintendo, που ζηλεψε τα πακετα συσκευασιας της Imagic, με τα standard που εδωσε στα software houses για το Gameboy!

Αργοτερα ξαναεπεσε στα επιπεδα Atari, με την κυκλοφορια του GBA, με τις χαρτινες εσωτερικες συσκευασιες, το σταματημα με τις πλαστικες θηκες, και το σταματημα στα poster. Εστω και για λιγο, και για ενα μηχανηματακι τοσο μικρο και ιδιαζον οπως το Gameboy, ειχαμε την καλυτερη ποιοτητα σε συσκευασιες παιχνιδιων απο εταιρεια μετα το crash του 84, αλλα δεν παιρνει τα σκηπτρα απο την Imagic, καθως η Nintendo δεν ηταν ενα software house που απλα ηθελε να δωσει οτι καλυτερο ειχε στον κοσμο και να ισοπεδωσει τα παντα. Ετσι, Imagic still rules!

[edit] Dead photobucket pics [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ώρα λοιπόν για τα αποκαλυπτήρια της πολύ ανανενωμένης PCοσυλλογής μου !

Για αρχή έβγαλα μια photo με όλα τα κουτιά από original PC games :

picture.php


Kαι στη συνέχεια επιμέρους photos αυτών:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Από αυτά πολύ πρόσφατα αποκτήματα είναι τα 11th Hour,Under a killing moon,7th Guest,Ripper,Pandora Directive,Riddle of Master Lu,

Επίσης πρόσφατα όμως είναι και τα Black Dahlia,Gabriel Knight 3,X-files,Blade Runner,Tex Murphy Overseer,Under a killing moon-Pandora Directive Double edition,The longest Journey,Quake III

Τα πιο παλιά -στην κατοχή μου- κομμάτια από αυτά είναι τα Phantasmagoria I & II,Curse of Monkey Island,Grim Fandango και τα μη-adventures Commandos και F1 Racing...

Tα υπόλοιπα αποκτήθηκαν ενδιάμεσα κατά καιρούς....

Πάμε να δούμε και τις κασετίνες των CD....

Όλες μαζί..

picture.php


Και επιμέρους....

picture.php


(κακή photo αυτή,πρέπει να την ξαναβγάλω...)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Κόλλησα δίπλα στις κασετίνες και τα original games σε DVD-cases,όπως βλέπετε...

Όπως φαίνεται εδώ στην 2η φωτό,το 11th Hour το έχω και στην αγγλική αλλά και στην αμερικάνικη έκδοση,ενώ προσέξτε στην 4η φωτό το σπανιότατο Harvester,του οποίου έχω μόνο την κασετίνα....

Σε DVD-cases είναι τα The Dig,Sam and Max hit the road,Full Throttle,Grim Fandango,Escape from Monkey Island,Gabriel Knight 3 και Crysis special edition.Το τελευταίο ήταν δώρο γενεθλίων,τα παιχνίδια της Lucasarts είχαν κυκλοφορήσει σε ενιαίο πακέτο (τα 4 πρώτα για την ακρίβεια),το οποίο αγόρασα αμέσως μόλις βγήκε,ενώ το Escape from Monkey Island το "τσίμπησα" προσφάτως.To Gabriel Knight 3 το είχα πετύχει παλιά σε εξαιρετική τιμή και το πήρα επίσης,άνευ δεύτερης σκέψης...

Όπως βλέπετε λοιπόν,πλέον τα Gabriel Knight 3 και Grim Fandango υπάρχουν διπλά,ενώ κάτω κάτω (και στην τελευταία photo φαίνεται ασφαλώς καλύτερα) είναι ανοιγμένη η πολύ όμορφη κασετίνα του Ripper (από την αμερικάνικη έκδοση είναι αυτή).Κοιτάξτε images που έχουν βάλει οι τύποι πάνω στα CD's.Εκπληκτικά απλά....

Τα X-files και Black Dahlia δυστυχώς δεν έχουν κασετίνα από τις εταιρείες,αλλά δίνονται τα CD's τους μέσα στα κουτιά σε διάφανες slim θήκες ξεχωριστά το καθένα (μα τι ξενέρωμα ! ),ενώ δυστυχώς η έκδοση του Under a killing moon που πήρα,δεν έχει την τετραπλή κασετίνα,αλλά δύο double CD-cases χωρίς εξώφυλλο.Anyway,τι να κάνουμε...

Αυτά εν ολίγοις για τώρα,δεν έβγαλα photos και τα games που έχω σε DVD-cases από περιοδικά (PC Master δηλαδή στην ουσία..),μια και δεν είναι αυτό που λέμε "100% αυθεντικά"....

Είναι αρκετούτσικα πάντως κι αυτά ομολογουμένως...

Και η συλλογή αυτή θα εμπλουτιστεί με τον καιρό ασφαλώς !

Σημαντικότατο ρόλο στο φτιάξιμο της μέχρι τώρα συλλογής μου έχουν παίξει από εδώ μέσα -και θέλω να τους ευχαριστήσω-,ο Rygar,o teflon και o Maddog,σε διαφορετικές περιπτώσεις και περιόδους ο καθένας...

Mάγκες,να είστε καλά !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, οφείλω να ομολογήσω πως ο Manos, έχει φτιάξει μία ΑΣΤΕΡΑΤΗ adventurοσυλλογή, ικανή να "σκανδαλίσει" κάθε λάτρη του είδους !! (ο Master Αντρέας θα ήταν περήφανος !!)

Αρκετά απο αυτά τα παιχνίδια τα έχω και εγώ μεν, αλλά σίγουρα θα ήθελα και μερικά πιό σπάνια που βλέπω εδώ !! :D (μέχρι και το τελευταίο της σειράς των Larry έχει ο Manos, ένα κομμάτι με ιδιαίτερα νοσταλγική αξία !!)

Χαίρομαι ασφαλώς που βρέθηκαν και τα Ripper & Black Dahlia που τα γύρευες καιρό !!

Μάνο, υπάρχει κάποιο άλλο αγαπημένο παιχνίδι που ψάχνεις ακόμα, ή έχει "κλείσει" η συλλογή;
 
Βρηκες και το Ripper... :bow:

Τρομερη συλλογη
 
billy είπε:
Χαίρομαι ασφαλώς που βρέθηκαν και τα Ripper & Black Dahlia που τα γύρευες καιρό !!Μάνο, υπάρχει κάποιο άλλο αγαπημένο παιχνίδι που ψάχνεις ακόμα, ή έχει "κλείσει" η συλλογή;
billy,αν το καλοσκεφτείς,η συλλογή ποτέ δε κλείνει...

Αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτά που έψαχνα μανιωδώς,τα βρήκα επιτέλους !

Kambia είπε:
Βρηκες και το Ripper...
Χα,και να σου πω και το καλό ;

Το έχω δύο φορές πλέον,αφού απέκτησα και το ευρωπαικό,άνευ κουτιού όμως εκείνο (δηλαδή τα CD's με το manual..)

Βασικά η πεντάδα των παιχνιδιών που έχω "διπλά" είναι:Grim Fandango,Gabriel Knight 3,Ripper,11th Hour αλλά και 7th Guest,καθότι έχω δύο φορές την (αμερικάνικη) πολύ όμορφη κασετίνα του

(με πολύ πιθανό σενάριο τη μία να την πουλήσω,αφού είναι πανομοιότυπες...)

Πέραν του τελευταίου βέβαια,100% ίδια δεν είναι τα τέσσερα πρώτα,καθότι τα Grim Gandango και Gabriel Knight 3 τα έχω "κουτάτα",αλλά και σε DVD-cases,ενώ τα 11th Hour και Ripper τα έχω σε ευρωπαϊκή και αμερικάνικη έκδοση... :D
 
Πίσω
Μπλουζα