RetroArch (PC)

Δεν εχω παντως καταφερει να κανω map καποιες λειτουργιες του στο pad (πχ το virtual keyboard)
Είχα κι εγώ αυτό το θέμα.

Το default hotkey είναι το F11, στα core options απλά επέλεξε το κουμπί στο gamepad που θες (εγώ έχω βάλει το select/mode πχ) και από την τεράστια λίστα κουμπιών που σου δίνει βρες το F11 και βάλτο εκεί.

Εγώ πρόσθεσα και την γραμμή input_hold_fast_forward_axis = "+5" στο VICE x64.cfg έτσι ώστε να πατάω το δεξί trigger και να κάνει τα loading γρήγορα μέσω fast forward του RetroArch, χωρίς να χρησιμοποιώ το "warp" του core που δεν είναι τόσο καλό.

Επιστρέφοντας στα core options, στο αριστερό trigger έβαλα το hotkey που αλλάζεις port στο joystick μιας και δεν ξέρεις πότε ένα παιχνίδι χρησιμοποιεί το port 1 ή το 2.

Στα shoulders έβαλα τα γράμματα "y" και το "n". Ετσι μπορώ να περνάω στα γρήγορα τα cheat/option screens που επιλέγεις Y/N.

Το fire είναι στο κουμπί A του XBOX και το Space το έβαλα στο κουμπί Β μιας και χρησιμοποιείται σαν δεύτερο κουμπί στο παιχνίδι 1942 που δοκίμασα (κάνει loop το αεροπλάνο).

Τα υπόλοιπα τα πατάω μέσω του Virtual Keyboard αλλά τα hotkeys που έβαλα καλύπτουν τα περισσότερα παιχνίδια πιστεύω.
 
Χμμμμ...πως τα εβαλες? Στη λιστα φερνει τα RETROK του πληκτρολογιου. Στο Start διαλεξα το RETROK_F11 αλλα δεν κανει κατι.

BTW θα σου χρειαστει και το Run/Stop σε καποιο κουμπι.
 
Χμμμμ...πως τα εβαλες? Στη λιστα φερνει τα RETROK του πληκτρολογιου. Στο Start διαλεξα το RETROK_F11 αλλα δεν κανει κατι.

BTW θα σου χρειαστει και το Run/Stop σε καποιο κουμπι.
Με τα RETROK ρύθμισα κι εγώ. Εβαλα το F11 στο select/mode κουμπί του 360 και μου λειτούργησε. Το run/stop το έβαλα στο Start και λειτουργεί και αυτό.

Λίγο πιο κάτω στα core options έχει κάποια hotkeys, σιγουρέψου ότι το virtual keyboard είναι το F11.

Εχεις χειριστήριο 360 αυθεντικό? Δεν θυμάμαι. Αμα έχεις καμιά μαιμού μπορεί τα κουμπιά να είναι μπερδεμένα. Πχ να βάζεις το start εσύ αλλά να περιμένει το start του 360 και στο δικό σου χειριστήριο να αντιστοιχεί σε κάποιο άσχετο κουμπί.
 
1567259377836901759591.jpg

Καλα δεν το εχω βαλει? Δεν λειτουργει παντως ενω το F11 παιζει μια χαρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως υπάρχει κάτι άλλο στο κουμπί start απο το control/input menu και κάνει conflict? Για δοκίμασε να το βάλεις σε άλλο κουμπί.

Ειναι το gamepad microsoft ή μαϊμού?
 
Original wired XBOX360 pad.

Επισης αλλο ενα περιεργο.

Ξεκιναω πχ το Delta

Στην οθονη του crack παταω το fire και δεν κανει κατι.

Αν πατησω F11, πατησω το κουμπι Joy και ξαναπατησω F11 για να φυγει, με το fire φευγει απο την οθονη του crack... 

Δεν ξερω αν κανει conflict με τα παλια mappings του Vice...ψυλλοι στα αχυρα

EDIT

Ειχε κρατησει παλιο remap αγκρρρ. Τωρα λειτουργει το Virtual Keyboard
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κουμπί joy είναι αυτό που αλλάζει τα ports για το joystick σωστά?

Οταν πατάς λοιπόν το fire δεν ακούει γιατί το συγκεκριμένο παιχνίδι θέλει το άλλο port. Oπότε οταν πατάς το joy, αλλάζει port και μετά γι αυτό δουλεύει το fire. Tα μισά παιχνίδια ακούνε το port 1 και τα άλλα μισά το port 2. Ετσι μου είχαν σπάσει τα νευρά και στον standalone emulator. Από ότι κατάλαβα είναι το φυσιολογικό. Δεν ξέρω γιατί είναι έτσι, τα παράπονά σας στους home computers, εγώ με κονσόλες έπαιζα και έγινα άνθρωπος :p

Επίσης το κάθε παιχνίδι έχει τα δικά του controls και στην οθόνη του crack, σε άλλα φεύγει με space πχ. Σε άλλα με run/stop κλπ.

Σβήσε ότι παλιό είχες κάνει και φτιάξε φρέσκα configs.

Εχεις joytokey ή xpadder? Δες μηπως έχεις βάλει τίποτα στο start από εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλα μια ξεχασμενη remap βλακεια απο το παλιο vice στα Controls...
 
Για μένα βάλε το κουμπί joy κάπου στο gamepad για να μην το αλλάζεις συνέχεια το port με το virtual keyboard ή από τα core options.
 
Λοιποοον..τα καλα νεα

Πλεον το Flycast μπουταρει τα indies (Last Hope, Gunlord κτλ)

Κακα νεα

Φαινεται οτι τουλαχιστον στο τελευταιο Nightly, δεν λειτουργουν τα core και dir overrides
 
Επιτέλους κατάφερα να κάνω τον Phoenix emulator να δουλέψει στο Rocketlauncher. Οπότε το έβαλα σαν default για τα παιχνίδια που δεν τρέχουν στο virtual jaguar core.

Δυστυχώς είναι closed source οπότε δεν πρόκειται να βγει κάποιο Phoenix core.
Τον προσθεσα και εγω στο Launchbox με βαση αυτο τον οδηγο  (emulator και translation απο τα Ρωσσικα)

Κριμα που δεν εχει shaders

Το compatibility ειναι σαφως ανωτερο του Retroarch core. 

Το προβλημα με τα Overides παραμενει και σε αυτο το ninghtly
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το προβλημα με τα Overides παραμενει και σε αυτο το ninghtly
Εγώ δεν έχω θέμα ούτε με το χθεσινό, ούτε με το σημερινό nightly.

Κατι θα ξε-ρύθμισες. Σιγουρέψου ότι στο main config έχεις auto_overrides_enable = "true"
 
Σε ποια cores δεν σου δουλεύουν τα override?

Καμιά φορά μετονομάζουν τον φάκελο καποιου core και ότι remaps/shaders/configs έχεις κάνει πρεπει να τα μεταφέρεις στον νεο φάκελο και να τα μετονομάσεις. Μου είχε τύχει με καποια Mednafen cores που μετονόμασαν τους φακέλους τους σε beetle.
 
Μιας και αναφερθηκε σε προηγουμενα posts το hyperspin,ειχε παρει ο αδερφος μου την εκδοση με τα 2tb αλλα ηθελε ρυθμισεις.Εμενα πχ για 15khz στην crt δεν με βολευει.Εχει παλιες εκδοσεις απο emulators και αν καποιος θελει crt φιλτρα στην οθονη hd οθονη δεν ξερω αν υπαρχει κατι της προκοπης.

Δεν παιζω μεσω retroarch.Φαινεται φοβερο αλλα τοσα πολλα ποστς για ρυθμισεις και ρυθμισεις μου φαινονται σαν κινεζικα ολλα αυτα.
Ουτε που καταλαβαινω τι σημαινουν πολλες λεξεις με ρυθμισεις που γραφονται.

Ειμαι κομπλε μεσω της απλης εκδοσης mame που δειχνει μονο απλα τις φωτογραφιες στο παιχνιδι.Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο στο mame και τους emulators ειναι η σωστη απεικονηση των παλιων παιχνιδιων που δεν ειναι τιποτε αλλο απο crt οθονη.

Αν δεν ειχα crt τηλεοραση (ευτυχως ομως εχω για αποδοση στο 100% στο θεμα εικονας/κινησης) θα επελεγα τις ρυθμισεις που εχει και ο imgema στην hd.

Aν ηθελα ομως κανονικη καμπινα εννοειται μονο crt οθονη.Καμπινα για παλια παιχνιδια με οθονη hd τυπου lcd-led-oled ουτε να βλεπω δεν θελω.
Δεν εχει καμια σχεση με 90s ετσι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το RetroArch είναι είναι αρκετά περίπλοκο πρόγραμμα και άνετα θα χαθείς την πρώτη φορά. Ασε που οι αλλαγές που κάνουν μερικές φορές χωρίς προειδοποίηση μπερδεύουν ακόμα και τους βετεράνους, μέχρι κάποιος να τους πει "α ναι, το αλλάξαμε αυτό, sorry".

Ομως οι δυνατότητες που προσφέρει είναι τόσο σημαντικές που έχουμε καταντήσει να στεναχωριόμαστε όταν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε έναν standalone emulator γιατί δεν υπάρχει core στο RetroArch. Εγώ αρχικά ψήθηκα όταν είδα το shader του Game Boy (πλέον δεν μπορώ να με φανταστώ να κάνω emulate το GB χωρίς αυτήν την οθόνη). Αλλά στην πορεία ανακάλυψα ένα σωρό άλλα πράγματα που πλέον δεν μπορώ χωρίς αυτά Το αποτέλεσμα είναι που μετράει για μένα. Ναι μπορεί να έφαγα πόσα 8ωρα να το μάθω αλλά αυτήν την στιγμή το setup μου δεν θα το άλλαζα για κανένα άλλο. Πραγματικά, όταν βλέπω κάποιον να χρησιμοποιεί απλούς emulators μου φαίνεται λες και είναι από άλλη εποχή.

Φαντάσου να έχεις ένα πρόγραμμα που να σου παίζει όλα τα συστήματα από το Atari 2600 μέχρι το Dreamcast. Να είναι ένα ενιαίο πράγμα με το ίδιο menu και δυνατότητες σε όλα τα συστήματα και να μπορείς να μεταπηδάς από το ένα στο άλλο πανεύκολα, γρήγορα και ομαλά, χωρίς να ανοιγοκλείνουν παράθυρα, χωρίς να ανοιγοκλείνουν οθόνες ή να αλλάζουν αναλύσεις κλπ, όπως γίνεται πάντα όταν πας από τον έναν emulator στον άλλον. Φαντάσου να έχεις πρόσβαση σε χιλιάδες full βιβλιοθήκες με αυτόν τον τρόπο ενώ είσαι αραχτός στον καναπέ και δεν χρειάζεται καν να αγγίζεις πληκτρολόγιο η mouse. Τα πάντα όλα, μέχρι και τις πιο βαθιές ρυθμίσεις να τα κάνεις αραχτός με το χειριστήριο λες και είναι μια εύχρηστη κονσόλα.

Και όλο αυτό το θηρίο που έχεις στήσει να είναι 100% portable, οπότε εύκολο να το κάνεις backup ή να το μεταφέρεις σε άλλο σύστημα χωρίς πολύ πονοκέφαλο. Από τότε που χρησιμοποιώ το RA έχω ξεχάσει να ασχολούμαι με το να προσέχω και να κάνω backup τα saves πχ αφού και αυτά σώζονται μέσα στο οικοσύστημα. Και να μην αναφέρω ότι μέχρι στιγμής τα saves είναι συμβατά μεταξύ διαφορετικών core, πχ και τα 3 N64 cores χρησιμοποιούν τα ίδια αρχεία. Οπότε το θέμα που είχα να κάνω convert από τον έναν emulator στον άλλον είναι παρελθόν.

Και μετά έχεις ένα σωρό άλλες δυνατότητες όπως μειωμένο input lag σε κάποια cores, απόλυτο syncing στην οθόνη σε εικόνα και ήχο ακόμα και αν έχεις 144/240 hz οθόνη (υπάρχει option και για αυτές οπότε δεν χρειάζεται να την ρίχνω στα 60hz). Εχεις τα overrides που σου επιτρέπουν ξεχωριστά options/controls/shaders για κάθε core, σύστημα ή παιχνίδι. Μπορείς να κάνεις την οθόνη ότι μέγεθος θες ώστε να την χωρέσεις σε κάποιο overlay, όπως κάνω εγώ πχ με τα handhelds. Και ένα σωρό άλλα που δεν θυμάμαι ή δεν χρησιμοποιώ ο ίδιος ή απλά βαριέμαι να γράφω άλλο :p

Με λίγα λόγια, αξίζει τον κόπο.
 
Μιας και αναφερθηκε σε προηγουμενα posts το hyperspin,ειχε παρει ο αδερφος μου την εκδοση με τα 2tb αλλα ηθελε ρυθμισεις.
Το 99% (για να μην πω όλα) τα setup Hyperspin που κυκλοφορούν online ή στο Ebay δεν είναι καν ρυθμισμένα η τεσταρισμένα. Ενα copy paste αρχείων κάνουν. Ουσιαστικά μόνο τα media files και τα roms παίρνεις και όχι ένα λειτουργικό σύστημα. Ο λόγος είναι απλος, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να φτιάξεις ένα portable σύστημα χρησιμοποιώντας 50+ διαφορετικούς emulators για όλα τα συστήματα. Απλά δεν γίνεται αυτό το πράγμα. Στην καλύτερη περίπτωση να δουλεύουν τα μισά από τύχη.

Συν αυτό που είπες, ότι έχει παλιές versions των όποιων emulator μέσα. Λογικό αφού όλα αυτά προέρχονται από το ίδιο γενικό αρχείο, σιγά μην κάτσει κάποιος να κάνει update. Copy-paste, βάλε μέσα και άλλα 200 ISOs του PS2 να φαίνεται πιο μεγάλο το setup και άγιος ο θεός.

Για να δουλέψει ένα τέτοιο σύστημα θέλει τρελή δουλειά που ούτε εγώ ο παρανοϊκός δεν θα καθόμουν να την κάνω και πάλι θα αφήσεις κάποια συστήματα απ΄εξω. Ετσι είχα μπλέξει με ένα setup 8ΤΒ που μου φόρτωσε ένας και μετά από εβδομάδες δουλειάς τον γείωσα στο τέλος.

Θα πρέπει να σκεφτεί ο άλλος που το πουλάει ότι θα το πάρει κάποιος άσχετος που απλά θέλει να παίζει και όχι να ρυθμίζει. Οσα περισσότερα συστήματα/emulators έχει, τόσο πιο δύσκολο να γίνει αυτό. Αν όμως κάτσεις και φτιάξεις ένα με το RetroArch πχ αντί για 20-30 emulators, τότε μπορείς να έχεις αυτήν την λειτουργικότητα απλά δεν θα έχεις τόσα πολλά συστήματα. Αντε πες να βάλεις και 4-5 καλοστημένους emulators μέσα για να συμπληρώσεις τα βασικά που δεν έχει το RetroArch όπως τα Sega Model 2/3, atomiswave και κανένα PS2. Ετσι φτάνεις τα 40 με 50 συστήματα σύνολο και λειτουργούν ΟΛΑ.

Αλλά σοβαρά τώρα, βλέπω που βάζουν μέσα κάτι PopCap games ή κάτι indie PC games, κάτι "ΑΑΕ" με περίεργους emulators που θα μπορούσαν τα παιχνίδια να τρέχουν καλύτερα στο MAME, κάτι Triforce που είναι εκεί μόνο για την φιγούρα αφού μόνο το Mario Kart έχει γίνει emulate στο σύστημα και ένα σωρό άσχετα. Βάλε και κάτι Type X που από μόνα τους είναι μανούρα να τρέξουν, άσε μέσω Hyperspin. Θεωρητικά μπορείς να βάλεις ότι σου κατέβει στο κεφάλι, ένα απλό frontend είναι το Hyperspin. To θέμα είναι τι θέλεις εσύ να έχεις και τι είναι δυνατόν να δουλεύει από το ένα PC στο άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally: Tασο εχω ενα προβλημα με τα cores,Το rocketlauncer,με τα overides με καποιες λειτουργιες στο gamepad και με κατι γεμιστα που δεν ξερω ακομα αν θα ειναι με κιμα η χωρις κιμα.

imgema: Πανο δες στο main config να εχεις auto_overrides_enable = "true" αλλα και το  default hotkey είναι το F11 να ξερεις.Για τα γεμιστα δεν μπορω να σε βοηθησω και με την επιλογη για κιμα η οχι  γιατι δεν τα δεχεται ακομα το Retroarch μαλον σε μελοντικο update θα διορθωθει το προβλημα θα τα δεχεται κανονικα και θα υπαρχει η επιλογη κιμας η οχι.

Wally: Τασο μπραβο ρε φιλε ευχαριστω για την βοηθεια εκανα ολα τα παραπανω και πλεον λειτουργουν τα παντα στην εντελεια και για τα γεμιστα θα περιμενω το μελοντικο update πρεπει οπωσδηποτε να μπουνε στο RetroArch.Αφου τα λυσαμε ολα τα προβληματα προς το παρον ηρθε η ωρα για να ασχοληθουμε και με κανα παιχνιδακι.

imgema: Ποιο παιχνιδακι ρε πανο εδω εχουμε ρυθμισεις,ρυθμισεις και παλι ρυθμισεις τι να τα κανουμε τα παιχνιδια εγω να φανταστεις εχω παρει 3 λαπτοπ και ενα PC απο φιλους ωστε να τους εγκαταστησω το RetroArch απο την αρχη οποτε ξανα ρυθμισεις,ρυθμισεις και παλι ρυθμισεις.

Wally: Kαλα λες τασο να ημαστε καλα να να λυνουμε τα προβληματα απο της ρυθμισεις να γουσταρουμε ποια παιχνιδια τωρα :beer:

:p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με λίγα λόγια, αξίζει τον κόπο.
Το παραπανω post του metalcandyman τα ξεκαθαριζει ολα.(εχει πολυ γελιο)

imgema εννοειται οτι ειναι super το retroarch αλλα και γω δεν την παλευω με τοσες ρυθμισεις.Θα ανοιξω το απλο mame θα παιξω τα παιχνιδια και ολα κομπλε.Και γρηγορα φορτωνουν και παιζω με τις σωστες αναλυσεις στην crt.Aυτο που με ενδιαφερει ειναι το παιχνιδι και εφοσον παιζουν στους emulators απλα και γρηγορα με ενα δυο κλικ απ το ποντικι ολα κομπλε.

Μετα εχω και τις γνησιες κονσολες στις crt με multicart και εδω απλα ανοιγω την τηλεοραση και την κονσολα και παιζω.

Υπαρχει η σωστη εικονα και ειναι ολα ετοιμα για παιχνιδι.Emulators και αυθεντικες κονσολες.

Για το hyperspin δεν καταφερα να παιξω πολλα απο αυτα που ειχε μεσα.Οπως εγραψε και ο metalcandyman  (οποτε ξανα ρυθμισεις,ρυθμισεις και παλι ρυθμισεις).

Ουτε που ασχοληθηκα.
 
Πίσω
Μπλουζα