RetroArch (PC)

Αποτυγχανει επειδη δεν μπορει να καταλαβει πως να το φορτωσει και τραβαει τη τελευταια ελπιδα που ειναι το |CPM

Θα φτιαξεις ενα override για το παιχνιδι αυτο οπου θα απενεργοποιεις το Auto Load

Το ξεκινας ξανα, πατας Scroll Lock για να εχεις Game Focus On, CAT και στην οθονη που θα σου βγει run"ERE

Ανεβασα το bug για το virtual keyboard στο Github...ίδωμεν

Get Dexter (Europe)-190925-203703.png

Get Dexter (Europe)-190925-203647.png
 
Ο κύριος λόγος ύπαρξης του RetroArch είναι να τρέχει σε Linux, pi η σε παλιό hardware σαν emulation box οπότε λογικό να επικεντρωνονται στο performance. Σιγά μην πάει ο άλλος με i7 9ης γενιάς να λοκαρει όλο το PC να τρέχει καναπεδατο emulation nes, master system και τα λοιπά.

Εν τω μεταξύ σε Android ο psx rearmed παίζει τρένο σε ότι χρεπι συσκευή.. - 2πυρηνο, 1gb Ram και δεν συμμαζεύεται - τον έχω ρίξει λόγω jit Core και δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα με κάποιο παιχνίδι.
 
Αποτυγχανει επειδη δεν μπορει να καταλαβει πως να το φορτωσει και τραβαει τη τελευταια ελπιδα που ειναι το |CPM

Θα φτιαξεις ενα override για το παιχνιδι αυτο οπου θα απενεργοποιεις το Auto Load

Το ξεκινας ξανα, πατας Scroll Lock για να εχεις Game Focus On, CAT και στην οθονη που θα σου βγει run"ERE

Ανεβασα το bug για το virtual keyboard στο Github...ίδωμεν

Προβολή συνημμένου 199652

Προβολή συνημμένου 199653
Οπότε δεν γίνεται μόνο με χειριστήριο?
 
Απο τη στιγμη που το virtual keyboard δεν βγαινει (τουλαχιστον σε εμενα - παλια λειτουργουσε)...μπαααα

Ξενερωμα,ε? :)

Δεν ξερω αν το κανεις snapshot σε καποιο PC emulator. Λογικα φορτωνει snapshots o Caprice
 
Απο τη στιγμη που το virtual keyboard δεν βγαινει (τουλαχιστον σε εμενα - παλια λειτουργουσε)...μπαααα

Ξενερωμα,ε? :)

Δεν ξερω αν το κανεις snapshot σε καποιο PC emulator. Λογικα φορτωνει snapshots o Caprice
Ok φόρτωσα το παιχνίδι manually και έκανα save state αφού το φόρτωσε. Μετά δοκίμασα να το κάνω load και σε πάει μετά το φόρτωμα. Οπότε κομπλέ.
 
Εχω κανει μια γρηγορη επιλογη για CPC (δεν συμπαθω την πλατφορμα ιδιαιτερως).

Αν θες σου δινω το pack μαζι με οτι media εχω για αυτο.
 
Απλά δεν έχω ιδέα από την βιβλιοθήκη του Amstrad. Υπάρχει καμιά καλή λίστα με καμιά 300αριά-400αριά καλά παιχνίδια να επικεντρωθώ εκεί?
300 παιχνίδια που να αξίζει να τα παίξεις σε CPC αντί σε άλλο format λίγο δύσκολο το κόβω να υπάρχουν   :p . 300-400 πάντως καλά παιχνίδια του CPC, ναι εύκολα.Αν κάνεις μια ψαχτική στο 1001 computer games έχει πολλά για CPC και γράφω αν είναι καλύτερα στον CPC ή αλλού (δώσε κυρίως προσοχή στις θέσεις 101-220 αλλά θα προστεθούν λογικά και πολλά άλλα όταν καταπιαστώ με spectrum). Έχετε δοκιμάσει αντί να μπλέκετε με τον CPC να παίξετε τα παιχνίδια converted σε GX4000
 
1@Wally[/USER] Νομίζω κανονικές rom είναι σαν αυτά που παίζει η κονσόλα. Αν δηλαδή τα γράψεις σε cartridge παίζουν κανονικά στο GX4000. 

Μιας και όπως καταλαβαίνετε το έχω ψάξει πάρα πολύ με computer games τελευταία :)  μπορώ να φτιάξω μια λίστα με παιχνίδια που α) είναι καλά και β) έχουν την καλύτερη έκδοση ή είναι αποκλειστικά για CPC. Βέβαια για 300-400 που ζητάει ο 1@Imgema[/USER] μάλλον δύσκολο αλλά  δεν θα  ξέρω σίγουρα αν δεν την τελειώσω πρώτα. Πάντως μια κατοστάδα πρέπει να βγαίνει. 

 
Οταν "ξεδιαλέγω" για ένα σύστημα δεν λαμβάνω υπόψιν άλλα συστήματα. Πχ στον Amstrad θέλω να μαζέψω τα roms που αξίζουν για κάποιον που θα είχε μόνο αυτό το σύστημα και όχι κάποιο άλλο με ενδεχομένως καλύτερα ports. Εξάλλου το αγαπημένο μου άθλημα είναι να κάθομαι και να συγκρίνω ο ίδιος όλα τα ports από κάποιο παιχνίδι. Πατάς μετά ένα search "Golden Axe" πχ και σου βγάζει όλα τα Golden Axe από όλα τα συστήματα, Arcade, κονσόλες, homes, handhelds κλπ σε μία μικρή λίστα και τα συγκρίνεις.

Πιο πολύ για αυτόν τον λόγο αποφάσισα να συμπεριλάβω και home computers στο προσωπικό setup μου γιατί ξέρω ότι στα homes υπάρχουν άπειρα arcade ports για να συγκρίνω με αυτά των κονσολών.

Αυτό με τον Amstrad GX4000 δεν το ήξερα. Και την κονσόλα αυτήν την τρέχω μια χαρά με ένα παλιό MESS core που κράτησα (ευτυχώς).

Πέρα από το αίσθημα πληρότητας που ικανοποιεί η ύπαρξη των full sets, πιάνω τον εαυτό μου να χάνεται μέσα στους ατέλειωτους τίτλους και να μην παίζω στο τέλος τίποτα...
Τώρα είμαι σε φάση να έχω όλα τα παλιά games που υπάρχουν σε μία όμορφη βιβλιοθήκη/database που να μπορώ να έχω πρόσβαση σε κάθε game άμεσα, γρήγορα και από την άνεση του καναπέ. Tα roms τα έχουμε αλλά τώρα κολλάμε στο να τα ντύσουμε όλα με media για την ομορφιά. Και αμα είσαι και ψυχαναγκαστικός και δεν μπορείς να κοιμηθείς γιατί σε ένα σύστημα έχεις κάποια κενά, εκεί είναι που την πατάς :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένας καλός μπούσουλας για τον CPC είναι το http://www.cpcgamereviews.com/gameslist.html βέβαια δεν συμφωνώ με όλα τα reviews. 9 στο Bravestarr πχ; Δεν μπογώ να του βάλω παγαπάνω από τγία. :p  

Πάντως την λίστα λέω να την φτιάξω παρόλα αυτά για να έχουν οι αμστραντάδες κάτι για να περηφανεύονται. Ιδίως άμα δεις Αγγλικό φόρουμ οι cpc users τρώνε τρελό τρολάρισμα. Γράφει ο κακομοίρης ο Γάλλος ή ο Έλληνας ή κανάς καημένος Άγγλος που έτυχε να του πάρουν οι γονείς του Amstrad αντί για Speccy κάτι, και πετάγεται ο Άγγλουρας και απαντάει "But the CPC is a bit shite, innit?" 
 
Καλα κρασα!

Τελικα λειτουργει το virtual keyboard στον Caprice αλλα πρεπει να εισαι Τιραμολα.

Κρατας πατημενο το Start, με το X βγαινει το virtual keyboard και με πατημενο παλι το START κουνας μοχλο για να πατησεις τα κουμπια!!!!

Ελεος! (παλι δεν βρισκω το gif με τον Γεωργιου!)
 
Καλά αυτό δεν αλλάζει από κάπου?
 
Οχι, ο τυπας εβαλε τα παντα με combo (και πρεπει αν αλλαξεις στα Options ενα απο τα Controls απο "Joystick" σε "qaop")...μαλλο θα επαιζε πολυ Street Fighter 2 μικρος...
 
1@Wally[/USER]

Μου είπες ότι τα Game & Watch λειτουργούν στο RetroArch. Ομως σε ποιο core? Στο "gw" core δουλεύουν τα roms που κατεβάζεις από το buildbot. Ομως δεν δουλευουν αυτά που είναι στο MAME romset. Ουτε με το MAME core δεν δουλευουν αυτά. Και τα Game & Watch του MAME έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα από αυτά που έχει στο buildbot.

 
Μαλλον δεν το περιεγραψα καλα.

Με το RetroArch τρεχω τα του handheld core

Τα MAME να τρεχω με MAMEUI64. Νομιζω ειχα προσπαθησει να τα παω με MAME core αλλα εφαγα τα μουτρα μου (νομιζω πως η δεν επαιζαν ή δεν εβρισκαν το artwork folder..._)
 
Ξαναπες το μου μία γιατί πάλι δεν κατάλαβα :p

Με το retroArch τρέχεις τα handheld με το gw_libretro core σωστά?

Αρα τα roms των handheld δεν είναι από το MAME romset αλλά τα κατέβασες από εδώ:

http://buildbot.libretro.com/assets/cores/Handheld Electronic Game/

Καλά μέχρι εδώ?
 
Πως μπορει να γινει αυτο το αθλιο θεμα να μην με το εμφανιζει καν οταν παταω ''μη αναγνωσμενο περιεχομενο''.Να το αποκλεισω εντελως να μη βλεπω τιποτα ουτε της δυο αραδες πχ απο το τελευταιο Post που φαινεται οταν παταω μη αναγνωσμενο περιεχομενο.Δεν μπορω να βλεπω αλλες ρυθμισεις και ρυθμισεις και ρυθμισεις γιαυτο το καταραμενο retroarch σιγα σιγα θα αρχισουν να τρεχουν αιμα τα ματια μου.
 
Δεν είναι τίποτα Βασίλη. Απλά βρίσκεσαι στο 3ο στάδιο της αναστάτωσης, που είναι ο θυμός. Το τελευταίο στάδιο είναι η αποδοχή, που θα γίνεις κι εσύ ένας από εμάς. Θα μπαίνεις στο topic και θα ρωτάς για τα config folders, τα overrides και τα cores. :beerz:

Edit: Πάντως κι εγώ ήθελα να το κάνω αυτό για κάποια topics αλλά δεν βρήκα κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πλάκα είναι ότι ρυθμίζεις ρυθμίζεις και μετά άμα κάνεις το λάθος "save on exit" και εχεις κάνει καμια γκέλα εκεί να δεις γλέντια.
 
Πίσω
Μπλουζα