RetroArch (PC)

Εξαιρετικα τα shaders για GB και GBC!
 
Θα με τρελανει!!!

Κραταει παντα για παντου τον τελευταιο shader που επελεξα παρα το γεγονος οτι σωζω το override!!

Θα συνεχιζω τα πειραματα...

Εν τω μεταξυ ο CRT-Royal-Kurozumi για καποια cores (πχ το FMSX) αποδειχθηκε πολυ βαρυς. Κοιταω για alternatives.
 
Σιγουρέψου ότι τα overrides είναι ON!

configuration / load override files automatically = ON.

Το ίδιο και τα remap files. Βασικά όλα ON σε αυτό το menu εκτός από το save on Exit ίσως (εκτός αν σε βολεύει)

Να ρωτήσω κιόλας, τι CPU έχεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ...θα τσεκαρω

Εχω εναν Core 2 Quad Q9400 @3.00 και μια GeForce 750Ti Dual
 
Ο mednafen Saturn θα πέσει λίγο βαρύς.

Δοκίμασε στα πιο ελαφριά cores να βάλεις GPU Sync = ON να δεις αν έχει διαφορά στο input lag.

Και αμα βρεις κανένα καλό shader για Vectrex πες μας κι εμάς :)
 
Imgema είπε:
Σιγουρέψου ότι τα overrides είναι ON!
configuration / load override files automatically = ON.

Το ίδιο και τα remap files. Βασικά όλα ON σε αυτό το menu εκτός από το save on Exit ίσως (εκτός αν σε βολεύει)

Να ρωτήσω κιόλας, τι CPU έχεις?
Ολα ειναι ΟΝ

Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω και αν μη τι αλλο εχω μεγαλη εμπειρια απο δυστροπα εμουλατορια.

Για να δεις καποια απο τα τρελα που αντιμετωπιζω...

Εδω βλεπεις οτι εχω στημενο shader τον gba_color.cg. Οταν τον εβαλα, επαιξε μια χαρα.

fetch


Ξανανοιγω το RetroArch, τσεκαρω οτι εχω ακομα τον ιδιο shader πανω στο gba color core

και ξεκιναω παιχνιδι...

fetch


Που ειναι ο shader οεο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχας να ξέρεις ότι το gambatte είναι και για το κλασσικό GameBoy. Και το κάθε core σώζει ένα shader. Οπότε δες μήπως τρέχεις άλλο core για το GB color ώστε να έχεις και τους δύο διαφορετικούς shaders.

Αυτό το shader που έχεις φορτώσει στην φωτό εσύ τον έχεις μετονομάσει?

Για κανε τα εξής βήματα:

Load Shader Preset

Μετά πήγαινε στον φάκελο handheld.

Φόρτωσε τον "lcd-grid-v2.cg"

Οπως είναι μετά πάτα "Save core preset"

Μην κάνεις "save as" ούτε να το μετονομάσεις. Δοκίμασέ το έτσι λίγο.

Επίσης κάνε το εξής.

Ανοιξε το Retroarch.cfg στο root.

Κάπου υπάρχει η γραμμή "video_shader_enable ="

Βεβαιώσου ότι είναι "true".

Αμα δεν δουλέψει κάνε και το άλλο. Πήγαινε στον φάκελο που είναι σωσμένο το RetroArch. Υπάρχει ένας φάκελος που λέγεται config. Μέσα εκεί φτιάξε έναν φάκελο "Gambatte". Μέσα εκει φτιάξε ένα "Gambatte.cfg" Και μέσα στο cfg γράψε "video_shader = "C:\RetroArch\shaders\handheld\lcd-grid-v2.cg" ή όπου έχεις βάλει το RetroArch τέλος πάντων.

Αν υπάρχουν ήδη όλα αυτά απλά πρόσθεσε την γραμμή με τον shader στο cfg.

Αμα δεν δουλέψει μετά απο όλα αυτά κάνε το άλλο. Ανοιξε την μπαλκονόπορτα. Δες αν είναι ψηλά. Αν ναι, τότε πήδα. :p

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελα τι έγινε, διορθώθηκε το θέμα που είχες?

Δεν πιστεύω να πήδηξε ρε παιδιά...
 
Δεν προλαβαααααααααααα....γκντουπ χαχαχαχαχα

Θα το δω λεπτομερως σημερα. Σκεφτομαι να κατεβασω και καμια stable διοτι ειμαι με nightly build.

Eυχαριστω για την βοηθεια και την υπομονη σου!!
 
Οχι μην κατεβάσεις stable. Κατέβασε την τελευταία nightly.

Η τελευταία stable είναι αρχαία.
 
Εφτιαξα ολα τα cfg με το χερι.

Με μια πρωτη ματια, φαινεται σαν να εχει στρωσει το πραγμα.

Θα τσεκαρω επισταμμενα
 
Δεν το χω δοκιμάσει γιατί ήδη οτι χρειάζομαι το κάνω με το original UI
 
Εχει καταλαβει κανεις πως δουλευει το NetPlay?

Επισης μπορω πχ να βρω Online τυχαια καποιον να παιξω Gunstar Heroes co-op?
 
Καλη φαση αλλα ειναι μετεξελιξη αυτου που υπαρχει και στο RetroPie που θελει πολυ keyboard για να παιξεις ενα παιχνιδακι. Αλλο ενα βασικο προβλημα ειναι οτι δεν καταλαβαινει να κανει autodetect τα carts. Παντως ασχολουνται σοβαρα και ελπιζω να εχουμε επιτελους ενα ευκολο core (διαλεγω παιχνιδι - παιζω - απο τον καναπε) για A8/5200
 
Το δοκίμασες? Εγώ αυτό δοκιμάζω τώρα και όλα τα roms μου ανοίγουν αυτόματα. Το μόνο που λείπει είναι να πατάς start αντί για F4, το οποίο το φτιάχνουν μολις τώρα που γράφω αυτό το post. Μολις γίνει και αυτό δεν θα χρειάζεσαι καθόλου keyboards.

Θέλει λίγο configure στην αρχή να μπεις στο menu του emulator να βάλεις τα σωστά bios.

Edit: Έτοιμο το core.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι πρεπει να κανω για να το δω? Update σε καποιο nightly build?
 
H RetroArch και γενικα οι emulators εχουν φαει μενγαλο αναθεμα λογω του input lag.

Ενας τυπας εκανε κατι αυτονοητο που ουδεις ειχε σκεφτει: να μετρησει το input lag σε μια κονονικη SNES κονσολα

Αποτελεσμα? Πάνω απο 3.5 frames lag. H Retroarch (SNES9x2010 core) προσθετει αλλο ενα frame.

Ενας αλλος τυπος το παει παρακατω και αρχιζει να συγκρινει input lag και απο αλλα κονσολικα. Θα ποσταρει τα ευρηματα του εδω
 
Πίσω
Μπλουζα