RetroArch (PC)

Σκέφτηκα κάτι άλλο. Λες ότι δεν στα ανιχνεύει. Εννοείς δεν στα δείχνει μετά από scan? Γιατί κι εμένα δεν μου δείχνει τίποτα. Ομως εγώ δεν το χρησιμοποιώ ποτέ το scanning του RetroArch, το τρέχω σαν emulator μέσω άλλων frontends (Launchbox και Hyperspin). Για δοκίμασε να το τρέξεις manually το Rom, δηλαδή κανονικά load core και μετά load content. Να δεις αμα δουλεύει. Αμα στο τρέχει έτσι σημαίνει ότι υπάρχει θέμα με το scanning.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: Ace
Windows 8.1 ελληνικά, αλλά όλα τα άλλα cores παίζουν κανονικά στο 1.7.0 και το WonderSwan ας πούμε, που είναι χαμηλής ανάλυσης όπως το Lynx... Από την άλλη το Lynx παίζει σίγουρα μέχρι και την 1.6.7! Άβυσσος...

Imgema είπε:
Σκέφτηκα κάτι άλλο. Λες ότι δεν στα ανιχνεύει. Εννοείς δεν στα δείχνει μετά από scan? Γιατί κι εμένα δεν μου δείχνει τίποτα. Ομως εγώ δεν το χρησιμοποιώ ποτέ το scanning του RetroArch, το τρέχω σαν emulator μέσω άλλων frontends (Launchbox και Hyperspin). Για δοκίμασε να το τρέξεις manually το Rom, δηλαδή κανονικά load core και μετά load content. Να δεις αμα δουλεύει. Αμα στο τρέχει έτσι σημαίνει ότι υπάρχει θέμα με το scanning.

Ναι, έτσι το τρέχει! Ευχαριστώ πολύ Imgema! Άρα αυτό είναι καραμπινάτο bug στο native Front End. Απορώ πώς δεν έχει γίνει ακόμα bug report, αφού στο google search δεν έβγαζε τίποτα σχετικό, γι' αυτό και κατέληξα εδώ να ψάχνω τα προφανή, αλλά τελικά με δικαίωσες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ψάξω λίγο στο forum τους μπας και αναφέρουν πουθενά τέτοιο πρόβλημα.
 
Θα κοιτάξω και κάποια στιγμή στο forum τους να δω αν το έχουν υπ όψην τους το θέμα.
 
  • Like
Reactions: Ace
RetroArch, ότι καλύτερο, τι να λέμε τώρα. Θες καλή CPU για να ενεργοποιήσεις όλα τα options για το μικρότερο δυνατό input lag αλλα αξίζει τον κόπο.
 
Οι dreamcast emulators τι specs θέλουν για να παίζουν αξιοπρεπώς? Σε laptop με i5 του 12 και σε desktop με quad core 6600 έχω πολύ χαμηλή απόδοση ή θα έχω προβλήματα με τον ήχο. Επίσης, αρκετά gdi dumps δεν παίζουν. Αν τα φορτώσω με πετάει στο desktop o retroarch . Ψάχνω για σχετικό documentation αλλά δεν βρίσκω τίποτα σχετικό με gdi dumps.
 
Ρε μαγκες για λυστε μου μια απορια οσον αφορα το Retroarch.Εγω ειμαι ασχετος οσον αφορα το retroarch αλλα για πειτε μου λιγο ποια ειναι η χρησιμοτητα του; Εγω εχω οσους emulators θελω στο pc μου τρεχω οποιον θελω να χρησιμοποιησω επιλεγω το rom και παιζω το παιχνιδι που θελω δηλαδη αν εχω το retroarch τα θα κερδισω θα εχω πχ ολους τους emulators μαζι και θα τους επιλεγω απο ενα menu και αυτο ειναι ολο η απλοποιηση δηλαδη η θα με δωσει και κατι παραπανω απο το να παιζω τα παιχνιδια στους emulators οπως το κανω τωρα;;;
 
Ρε μαγκες για λυστε μου μια απορια οσον αφορα το Retroarch.Εγω ειμαι ασχετος οσον αφορα το retroarch αλλα για πειτε μου λιγο ποια ειναι η χρησιμοτητα του; Εγω εχω οσους emulators θελω στο pc μου τρεχω οποιον θελω να χρησιμοποιησω επιλεγω το rom και παιζω το παιχνιδι που θελω δηλαδη αν εχω το retroarch τα θα κερδισω θα εχω πχ ολους τους emulators μαζι και θα τους επιλεγω απο ενα menu και αυτο ειναι ολο η απλοποιηση δηλαδη η θα με δωσει και κατι παραπανω απο το να παιζω τα παιχνιδια στους emulators οπως το κανω τωρα;;;
Φίλε Βασίλη θα σου φτιάξω μία απλή λίστα του γιατί το χρησιμοποιώ εγώ:

1) Κοινό μενού. Aντι να έχεις πχ 10 διαφορετικούς emulators με 10 διαφορετικά menu και τις ιδιοτροπίες του καθένα, είναι σαν να έχεις έναν emulator που υποστηρίζει 10 συστήματα και έχεις το ίδιο menu σε όλα, οπότε είναι πολύ πρακτικό. Μπορείς πχ να κάνεις και copy paste τα options ενός system/game σε άλλο. Δεν είναι σαν απλό frontend που σου ανοίγει τους emulators που ήδη έχεις. Φαντάσου κάτι σαν το Kega Fusion που σου τρέχει Mega Drive, Master System, 32X κλπ. Ε, το RetroArch μοιάζει κάπως με αυτό (δεν είναι το ίδιο όμως) απλά υποστηρίζει δεκάδες συστήματα.

2) Shaders. Υπάρχουν εκατοντάδες επιλογές για scanline/CRT effects καθώς και borders αλλά το highlight για μένα είναι το shader του original game boy:

1484564719807-zk7dwy8.jpg


3) Options για μικρότερο input lag. Οπότε σε πολλά συστήματα έχεις λίγο καλύτερη απόκριση αν αυτό σε ενδιαφέρει. Οσο πιο δυνατή CPU έχεις, τόσο πιο πολλά απο αυτά τα options μπορείς να ενεργοποιήσεις, γι αυτό και είναι πολύ καλή επιλογή για Desktop PCs.

4) Perfect sync. Το RetroArch σου επιτρέπει να έχεις sync με την οθόνη στα 60hz και τον ήχο χωρίς microstutters στην εικόνα ή pops στον ήχο. Ενδεχομένως κάποιοι standalone να έχουν τέτοια θέματα.

5) Εύκολο update των cores. Το να κάνεις υpdate έναν από τους emulators/cores στο RetroArch περιλαμβάνει την αντικατάσταση ενός μονο dll αρχείου και τέλος.

6) Overrides. Τι σημαίνει αυτό με απλά λόγια. Μπορείς να σώζεις ρυθμίσεις για κάθε σύστημα ξεχωριστά ή και για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Shaders, core options, controls, video, sound, τα πάντα. Οτι options υπάρχουν στο RetroArch μπορούν να σωθούν για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, είναι σαν να τρέχεις το κάθε παιχνίδι στο δικό του sandbox ένα πράγμα. Αυτό είναι τρομερά χρήσιμο, ειδικά στο N64 για μένα.

7) Δυνατότητα να ελέγχεις τα πάντα μέσω του χειριστηρίου. Αράζεις στο κρεβάτι ή τον καναπέ και δεν χρειάζεται να ακουμπάς mouse/keyboard.

8) Tα περισσότερα frontends το υποστηρίζουν. Αφού έχεις φτιάξει ένα καλό RetroArch setup μετά είναι πολύ εύκολο να το ανοίγεις σαν απλό emulator με ότι άλλο frontend θες οπότε έτσι έχεις και τα media/boxart που θες να στήσεις. Εγώ το χρησιμοποιώ με το Hyperspin και το Launchbox. Και γενικά από μόνο του είναι γρήγορο και ελαφρύ πρόγραμμα, δεν έχει lag στο menu δεν κάνει τσαχπινιές όταν τρέχει ένα παιχνίδι ακόμα και όταν αλλάζεις σύστημα κλπ.

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι ή options που μπορεί να τα ξεχνάω αλλά αυτά είναι τα βασικά για μένα. Υπάρχουν όμως και μειονεκτήματα. Οπως για παράδειγμα, μερικά cores δεν είναι up to date ή οι standalone εκδόσεις είναι καλύτερες. Καποια συστήματα δεν υποστηρίζονται καθόλου, οπως το PS2 πχ ενώ κάποια άλλα είναι καλύτερα σαν standalone όπως το N64 και το Dreamcast (με το demul). Αλλά για ότι άλλο το προτιμώ μέσω RetroArch. Από τα συστήματα που ασχολούμαι εγώ, δεν χρησιμοποιώ RatroArch για τα εξής:

- PS2 (δεν υπάρχει core)

- Sega Model 2/3 (δεν υπάρχουν cores)

- WiiU (δεν υπάρχουν cores)

- Dreamcast (το Demul είναι καλύτερο)

- Gamecube/Wii (το core δεν είναι τόσο καλό όσο το standalone)

- N64 (το m64p είναι καλύτερο, όμως και το Parallel με το Angrylion είναι καλό αν το σύστημα το αντέχει)

- PSP (Καλό και το core αλλά για κάποιο λόγο το core δεν βλέπει τα saves μου)

- 3DS (το core δεν είναι τόσο καλό όσο το standalone)

- Ηome computers (Spectrum/Amiga/C64 κλπ).

- Και κάτι νέους arcade emulators που βγαίνουν τελευταία (Tekknoparrot πχ) εφόσον δεν υπάρχουν cores.

Οτι άλλο σύστημα το κάνω emulate μέσω RetroArch. Και έχω και τα standalones πάντα σαν δεύτερο option.

Μπορεί να σου φανεί λίγο περίπλοκο στην αρχή γιατί έχει ΠΟΛΛΑ options και ρυθμίσεις αλλά όταν το μάθεις δεν θα μπορείς χωρίς αυτό :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Imgema[/USER] καποια στιγμη πρεπει να μας παρουσιασεις το setup σου, τις επιλογες σου ωστε να εμβαθυνουμε περισσοτερο.

Εγω απορροφηθηκα πολυ απο το RetroPie που ομως ειναι ενα ελαφρως κουτσουρεμενο πραγμα μπροστα στο RetroArch

 

1@Imgema[/USER] καποια στιγμη πρεπει να μας παρουσιασεις το setup σου, τις επιλογες σου ωστε να εμβαθυνουμε περισσοτερο.
Θα το ήθελα αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς να το κάνω.

Ουσιαστικά χρησιμοποιώ το RetroArch σαν emulator (αφού έχω φτιάξει όλα τα configs και τα shaders οπως θέλω) και το τρέχω μέσω RocketLauncher/Hyperspin ώστε να έχω τo πλούσιο περιβάλλον του τελευταίου με τα videos κλπ. Το RetroArch από μόνο του δηλαδή δεν το τρέχω εκτός και αν θέλω να αλλάξω κάποια ρύθμιση. To menu του δηλαδή δεν κάνει (για μένα) για να τρέχεις από εκεί ένα setup με full collections από roms.

Είναι καμιά 40αριά συστήματα που έχω στήσει έτσι. Με άλλα 10 περίπου που τα τρέχω με standalone emulators. Ουσιαστικά στο δικό μου emulation setup θεωρώ η πιο πολύ δουλειά έχει γίνει στο σετάρισμα του hyperspin και τα assets. Το RetroArch μόλις μάθεις να το ρυθμίζεις το σετάρεις πολύ εύκολα/γρήγορα και κάνεις τις αλλαγές σου χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Απλά μέχρι να το μάθεις και να καταλάβεις τι κάνει το κάθε τι είναι όλη η μανούρα. To μόνο δύσκολο θεωρώ είναι τα control setup που εκει γενικά δεν είναι τόσο εύχρηστο όσο του OpenEmu ας πούμε.

Το Retropie δεν το γνωρίζω καθόλου και ούτε έχω ασχοληθεί. Φαντάζομαι αφορά πιο αδύναμα συστήματα σε hardware? Ε, τώρα με το PC δεν έχω την υπολογιστική ισχύ που θέλω (να ταν και άλλη) οπότε δεν θέλω να στήσω κάτι άλλο, λίγο με το κινητό ασχολήθηκα να έχω ένα portable setup αλλά θα το κάνω όταν αποκτήσω ένα πιο δυνατό γιατί με το S3 και τις μικρές σε μέγεθος SD κάρτες (32GB max) δεν μπορώ να κάνω τα πράγματα που θέλω.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω απο το παραπανω ποστ κρατησα οτι υπαρχει λειτουργικος emu για 3DS. :p

thanks imgema
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά με έχει απογοητεύσει ο RetroArch στις τελευταίες εκδόσεις. Οι λόγοι πολλοί και διάφοροι

Ο core του ATARI Lynx δεν κάνει scan κανένα ROM set και εντελώς ξαφνικά πλέον δεν τρέχει τίποτα, ούτε καν με "Load content", λύση που αναφέρθηκε πιο πάνω. Ο core του Intellivision δεν τρέχει τίποτα. Ο core του Vectrex όποτε θέλει ξεκινάει, όποτε θέλει μένει σε μαύρη οθόνη, χώρια που δεν υποστηρίζει background layers με κάποιο εύκολο/προφανή τρόπο, ο core του DS κλείνει τον emulator με κάποιο error code "Τα Windows ψάχνουν λύση κλπ". Γενικά μου θυμίζει MESS στα πρώτα του βήματα: a buggy, alpha state, incomplete mess... :D

Το μόνο που αξίζει για μένα πλέον, είναι κάποια Game & Watch που δεν έχει ο MAME και ίσως τα Wonderswan και VirtualBoy Cores, που όμως μια χαρά τα υποστηρίζει και ο Mednafen/MedLaunch.
 
Θεωρώ πως το RetroArch δεν αξίζει σαν frontend/game launcher αλλά σαν multi-emulator. Κατά την γνώμη μου απλά χρησιμοποίησε κάποιο άλλο ανώτερο frontend (πχ Launchbox) και τρέχε μέσω αυτού το RetroArch σαν emulator. Πες ότι το RetroArch είναι κάτι σαν το Mednafen δηλαδή, ένας multi-system emulator.

Οσον αφορά τα cores, αυτά είναι ξεχωριστές δουλειές από ξεχωριστά άτομα. Καποια cores όντως δεν είναι τόσο καλά. Και μερικές φορές μπορεί και να τα χαλάνε. Γι αυτό κρατάω πάντα backups των προηγούμενων cores που είχα.

Το Intellivision core είναι καινούριο και λίγο buggy και θέλει καποια bios files πολύ συγκεκριμένα (αυτά που είχα πριν δεν τα έβλεπε). Εχω όμως και ένα MESS core από το 2015 που είναι καλύτερο (δεν ξερω αν υπάρχει όμως για download πλέον). Τώρα κάτι DS, 3DS, Gamecube, PSP κλπ, καλύτερα να έχεις τα standalones. Αλλά εγώ προσωπικά έχω ξεχάσει όλα τα standalones για συστήματα παλιότερα από N64. Για το Vertrex δεν ξέρω μιας και το τρέχω και αυτό μέσω του MESS 2015 core.

Και μιας και αναφέραμε το Mednafen, από ότι ξέρω όλα τα cores του υπάρχουν και στο RetroArch και αυτήν την στιγμή που μιλάμε είναι updated.

Οσον αφορά το ROM scanning κλπ, δεν το χρησιμοποιώ ποτέ για τον λόγο του ότι έχω το RetroArch σαν multi-emulator οπως είπα πιο πάνω. Νομίζω ότι οι περισσότεροι έτσι το χρησιμοποιούν αφού γενικά το UI του θεωρείται δύσχρηστο από τους περισσότερους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Βασίλη θα σου φτιάξω μία απλή λίστα του γιατί το χρησιμοποιώ εγώ:

1) Κοινό μενού. Aντι να έχεις πχ 10 διαφορετικούς emulators με 10 διαφορετικά menu και τις ιδιοτροπίες του καθένα, είναι σαν να έχεις έναν emulator που υποστηρίζει 10 συστήματα και έχεις το ίδιο menu σε όλα, οπότε είναι πολύ πρακτικό. Μπορείς πχ να κάνεις και copy paste τα options ενός system/game σε άλλο. Δεν είναι σαν απλό frontend που σου ανοίγει τους emulators που ήδη έχεις. Φαντάσου κάτι σαν το Kega Fusion που σου τρέχει Mega Drive, Master System, 32X κλπ. Ε, το RetroArch μοιάζει κάπως με αυτό (δεν είναι το ίδιο όμως) απλά υποστηρίζει δεκάδες συστήματα.

2) Shaders. Υπάρχουν εκατοντάδες επιλογές για scanline/CRT effects καθώς και borders αλλά το highlight για μένα είναι το shader του original game boy:



3) Options για μικρότερο input lag. Οπότε σε πολλά συστήματα έχεις λίγο καλύτερη απόκριση αν αυτό σε ενδιαφέρει. Οσο πιο δυνατή CPU έχεις, τόσο πιο πολλά απο αυτά τα options μπορείς να ενεργοποιήσεις, γι αυτό και είναι πολύ καλή επιλογή για Desktop PCs.

4) Perfect sync. Το RetroArch σου επιτρέπει να έχεις sync με την οθόνη στα 60hz και τον ήχο χωρίς microstutters στην εικόνα ή pops στον ήχο. Ενδεχομένως κάποιοι standalone να έχουν τέτοια θέματα.

5) Εύκολο update των cores. Το να κάνεις υpdate έναν από τους emulators/cores στο RetroArch περιλαμβάνει την αντικατάσταση ενός μονο dll αρχείου και τέλος.

6) Overrides. Τι σημαίνει αυτό με απλά λόγια. Μπορείς να σώζεις ρυθμίσεις για κάθε σύστημα ξεχωριστά ή και για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Shaders, core options, controls, video, sound, τα πάντα. Οτι options υπάρχουν στο RetroArch μπορούν να σωθούν για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, είναι σαν να τρέχεις το κάθε παιχνίδι στο δικό του sandbox ένα πράγμα. Αυτό είναι τρομερά χρήσιμο, ειδικά στο N64 για μένα.

7) Δυνατότητα να ελέγχεις τα πάντα μέσω του χειριστηρίου. Αράζεις στο κρεβάτι ή τον καναπέ και δεν χρειάζεται να ακουμπάς mouse/keyboard.

8) Tα περισσότερα frontends το υποστηρίζουν. Αφού έχεις φτιάξει ένα καλό RetroArch setup μετά είναι πολύ εύκολο να το ανοίγεις σαν απλό emulator με ότι άλ&la
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βγηκε η 1.7.1

Tι να προτιμαμε D3D,OpenGL ή Vulkan?

Βρηκα αυτο:

Here is a quick test of me running the 2048 core on a Titan XP with an Intel i7 7700K CPU (running Windows 10 with latest nvidia drivers) - I am running this in windowed mode -

D3D11 - 2500/2700fps

D3D12 - 1980fps

D3D9 - 1640fps

GL - 1450/1480fps

Vulkan - 2000/2100fps
 
Ομως τα παραπανω banchmarks δεν ειναι ενδεικτικα μιας και ο τυπος εχει ενα τρελο CPU και μια τρελη καρτα.

Λογικα η χρηση Vulkan θα ελαφρυνει τον φορτο της CPU στελνοντας δουελια στην GPU και ετσι ακομα και πιο αδυναμα συστηματα θα εχουν καλυτερο performance.

Διαβαζω σκορπια οτι οι ιδιοι shaders δουλευουν πλεον για DX11/DX12/Vulkan αλλα δεν εχω καταλαβει ποιοι. Eιναι οι slang?

Επισης παλια σκορπια διαβαζω οτι σχεδον ολα τα cores ειναι video driver agnostic αλλα δενε χω καταφερει να βρω μια λιστα.

Και τελος, ποιο shader για scanlines προτεινετε που να δουλευει με Vulkan?
 
Για τους slang shaders λένε ότι είναι αλλά ακόμα είναι νωρίς, δεν ξέρω. Εγώ ακόμα gl χρησιμοποιώ.

Οτι είναι slang θα δουλεύει με Vulkan πάντως.

Από scanlines μου αρέσει ο geom αλλά χωρίς την κούρμπα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχω χρησιμοποιησει το RetroArch αλλα ειναι οντως εντυπωσικακο το εφε τις οθονης του πρωτου game boy που εβαλε ο imgema.Παιδια αν μπορειτε βαλτε και καμια φωτο απο mame η κονσολες με crt εφε.  
 
 
Πίσω
Μπλουζα