RetroArch (PC)

Wally είπε:
H RetroArch και γενικα οι emulators εχουν φαει μενγαλο αναθεμα λογω του input lag.
Αυτο με το input lag εχει καταντησει κουραστικο. Τοσα χρονια παιζουμε με εξομοιωτες, τωρα πως βρηκανε οτι και καλα υπαρχει προβλημα στα παιχνιδια ετσι, ακομα να το καταλαβω. Περισσοτερο για ελιτισμο μου φερνει παρα σε καποιας μορφης προβληματος.
 
Μα το RetroArch υποτίθεται ότι έχει εξτρά options που βελτιώνουν το input lag σε σχέση με standalone emulators.

Την μεγαλύτερη διαφορά την έχω δει με το N64. Αν βάλω το standalone στην LCD είναι unplayable. Με το RetroArch γίνεται όσο γρήγορο όσο και στο CRT monitor που έχω. Δεν φτάνει την πραγματική κονσόλα και στην περίπτωση του N64 υπάρχει περισσότερο lag σε σχέση με άλλα cores αλλά είναι πολύ καλύτερα από ότι οι standalone, τουλάχιστον όταν παίζουμε σε LCD.

Edit: Ξανακοίταξα το link. Η διαφορά με το πραγματικό SNES σε CRT και το RetroArch είναι μόλις 1 frame. Δλδ το ίδιο το SNES έχει και αυτό λίγο input lag. Αυτό σημαίνει ότι το RA είναι τόσο κοντά όσο είναι δυνατόν να είναι προς το παρόν. Oι υπόλοιποι emulators μόνο στην καλύτερη των περιπτώσεων να φτάνουν αυτήν την επίδοση.

Εdit 2: Το 4,6 μου φαίνεται πολύ, αν και δεν ξέρω τον τρόπο που το μετράει. Στο δικό μου σύστημα έχω 3 frames lag στους SNES cores. Αν κι εγώ το μετράω με το pause + frame advance οπότε δεν ξέρω κατα πόσο accurate είναι σαν μέτρημα. Πάντως ο Mario πηδάει στο 3ο frame αφού πατήσω το jump.

Το χειρότερο core σε θέμα lag είναι το Mednafen Saturn. Αλλά αυτό είναι θέμα του συγκεκριμένου core και όχι του RA. Εκεί πιάνω από 5 frames ή παραπάνω. Πάντως και το SSF δεν είναι καλύτερο. Μονο το yabause είναι καλό σε αυτό το θέμα (αλλά χάλια σε όλα τα υπόλοιπα).

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bγηκε νεα εκδοση (1.6.3)

Εχω να ασχοληθω με τον SuperModel απο οταν αλλαξαν την ιστορια με το GUI.

Χαρηκα διαβαζοντας αυτο:

What’s up next?

* We are working hard right now on getting the PPSSPP / Supermodel cores that we have promised ready.
 
Για να διαφυλαξουν bandwidth οι devs της RetroArch δεν εχουν καποιο αυτοματοποιημενο τροπο να βλεπεις ποια cores σου ειναι outdated,τι δεν εχεις και να τα αναβαθμιζεις στην τελευταια εκδοση.

Λυση εδω με μια Java εφαρμογη (μονο για Windows)

Βαλτε το σε δικο του φακελο, δωστε το Path για το cores φακελο του RetroArch σας.

Αν το jar δεν τρεχει με διπλο κλικ, τρεξτε αυτο
 
Wally είπε:
Αυτό που χρειάζεται είναι ένα option (ας το πούμε έτσι) που να ενεργοποιεί όλα τα άλλα options δεξιά και αριστερά που μειώνουν το input lag. Η έστω να τα βάλουν όλα σε ένα menu να τα βρίσκουμε γρήγορα. Παρόλα αυτά είναι και πάλι θέμα cores. Οτι και να κάνεις, το N64 και το Mednafen Saturn θα έχουν υπερβολικό lag μέχρι οι ίδιοι οι emulators/cores να διορθωθούν.
 
Ελαφρως off topic...

Πηρε το αυτι μου οτι η εκδοση 18 του Kodi (Leia) θα περιεχει ROM Launcher βασισμενο στο LibRetro και θα φορτωνει ROMS απο το Internet Archive.

Καλη φαση θα ελεγα...ουτε rom folders, ουτε εξτρα αποθηκευτικος. Ευλογια κυριως για τα Raspberry (ωστε να μην χρειαζεται τοσο συχνα swap sd αναλογα να θες να δεις εργακι ή να παιξεις videogames). Εικαζω οτι θα ειναι μια λυση μονο για μη απαιτητικους emulators...

Συντομα θα το διαπιστωσουμε ιδιοις ομασι (εκτος αν εχουμε καποιον beta tester αναμεσα μας να μας τα ξερασει ολα χαχαχαχα)
 
Και ένα άλλο νέο είναι ότι βγήκε επιτέλους ένα core για το intellivision. Οπότε τώρα όλη η τριάδα που δεν είχε cores και έπρεπε να τα τρέχεις μέσω MESS/ΜΑΜΕ (Atari 5200, colecovision, intellivision) έχουν τα δικά τους cores και μπορείς να παίξεις σαν άνθρωπος.
 
Καλη φαση. Δεν τα εχω δοκιμασει.

Προβληματικο πρεπει να ειναι ακομα το core για τα 8bit Atari (εκτος αν το 5200 core που δεν το εχω σεκαρει, διορθωνει και αυτα)

To G&W core παραμενει διαλυμενο
 
Το μόνο κακό είναι ότι όλα αυτά τα cores θέλουν εξτρά αρχεία στα folders του RetroArch.

To Atari800 core (για το 5200) ήθελε ένα cfg στο root αν θυμάμαι καλά, αν και έχω πολύ καιρό να το κάνω update το συγκεκριμένο.

To BlueMSX (για το colecovision) θέλει κάτι φακέλους και ένα σωρό αρχεία στο system folder.

To FreeInt (για το intellivision) θέλει δύο bios files.

Οπως και να έχει το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από το MESS/MAME. Στο MAME ποτέ δεν μου δούλεψαν τα συστήματα μέσω RetroArch ενώ σε ένα παλιότερο MESS core παίζανε αλλά δεν λειτουργούσαν τα controls στο Coleco και το Intelivision ενώ στο 5200 λειτουργούσε μόνο το ένα κουμπί (οπότε αν έπαιζες Moon Patrol πχ λειτουργούσε μόνο το fire και όχι το jump).

Όποιος θέλει με PM μπορώ να τον βοηθήσω στην εύρεση των παραπάνω.
 
Εγώ θα ήθελα μια βοήθεια παρακαλώ, γιατί δεν μου τρέχουν με τίποτα τα ROMs του ATARI Lynx.

Σε παλιότερη έκδοση έτρεχαν κανονικά τώρα βγάζουν error. Ξέρει κανείς τι άλλαξε; Εν τω μεταξύ και έχω και το lynxboot.img στον φάκελο system, όπως παλιά άλλωστε, και τρεις διαφορετικές εκδόσεις ROMs δοκίμασα με διαφορετικά CRC και τίποτα, τζίφος...
 
Ποιο core χρησιμοποιείς για το Lynx? Γιατί υπάρχει το handy και ένα core του Mednafen (μπορεί να υπάρχει και κανένα άλλο που δεν θυμάμαι)
 
  • Like
Reactions: Ace
...και με τα δύο δοκίμασα, δεν παίζει κανένα.

Edit: Εν τω μεταξύ το standalone mednafen, λειτουργεί με το rom set που έχω κανονικά, όπως και οι παλιότερες εκδόσεις του RetroArch άλλωστε. Δεν θυμάμαι επειδή έχω σβήσει και τους παλιούς φακέλους, χρειαζόταν κάτι άλλο εκτός από το lynxboot.img στο φάκελο system;

Edit 2: Μπαααα, βρήκα ένα παλιό setup του RetroArch 1.6.7 που είχα, μια χαρά παίζουν οι ROMs μου με τον Handy core, συνδυασμός, που αρνείται πεισματικά να δουλέψει στον RetroArch 1.7.0, κάτι σπάσανε στο "διάβασμα" των ROMs.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως δοκίμασα το τελευταίο nightly του RetroArch και το τελευταίο handy core και δουλεύει. Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις κι εσύ το nightly και όχι το stable και βάλε και τα αρχεία από το "redist" φάκελο που έχει στο buildbot.
 
  • Like
Reactions: Ace
...το redist.7z το βρήκα. Όταν λες να το βάλω στο buildbot, τι εννοείς;

Α, και μήπως μπορείς να μου πεις το CRC32 του Double Dragon, ας πούμε, που έχεις, ποιο είναι;
 
Το buildbot είναι από εκεί που τα κατεβάζεις όλα αυτά. Μαζί με το redist έχει και τα nightlies του RetroArch, δηλαδή μόνο τα exe τα οποία γίνονται update κάθε μέρα σχεδόν. Χρησιμοποίησε αυτά και όχι το stable release.

To crc του rom δεν ξέρω πως να το δω είναι η αλήθεια...
 
  • Like
Reactions: Ace
...κατάλαβα τι εννοούσες με το buildbot, αλλά δεν σε πρόλαβα. Μάλλον έχω λάθος ROMset, δεν εξηγείται αλλιώς, διότι ούτε με το Nightly τρέχει το Lynx. Το CRC32 του ασυμπίεστου ROM θα με βοηθούσε.
 
Δοκίμασε το zip που σου έστειλα με PM, δεν ξέρω αν το εκανα σωστά μιας και δεν έχω ξαναστείλει PM μετά από την αναβάθμιση
 
...Imgema ευχαριστώ αλλά τελικά, είναι το ίδιο με το δικό μου ROMset -το Handy set- το οποίο σε εμένα, δεν το ανιχνεύει καν ο νέος RetroArch. Μόνο το No Intro set ανιχνεύει, αλλά δίνει error όταν πάω να το τρέξω. Τι να πω;

Τελευταία ερώτηση: 64bit ή 32bit χρησιμοποιείς;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
64 bit.. προσπαθώ να σκεφτώ κάτι που να έχουμε κάνει διαφορετικο... Μήπως έχεις Windows 10?

Θυμάμαι με τα Windows 10 είχε ένα κόλλημα με το RetroArch αμα είχες σαν γλώσσα γραφής τα Ελληνικά, για κάποιο λόγο.
 
  • Like
Reactions: Ace
Πίσω
Μπλουζα