RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Δυστυχώς όχι.
Βλέπω "κοσμογονικές" αλλαγές.
Μάλλον χάνονται και πολλές πληροφορίες όπως για παράδειγμα στις Ανθρώπινες Ιστορίες όπου δεν εμφανίζονται πλέον τα επεισόδια.Το
Κρίμα που δεν θα μπορέσεις απόψε...

Μη σε ανησυχεί αυτό - ειδικά τις "Ανθρώπινες ιστορίες" (τις οποίες τις ενημέρωνα αυτές τις μέρες με ονόματα επεισοδίων και ηθοποιούς), αλλά και όλες τις άλλες σειρές με λίστα επεισοδίων, τις έχω υπ' όψιν μου για να αλλάξω τον κώδικα ανάλογα (δηλαδή να χρησιμοποιήσω το νέο κώδικα αν δεχτούμε τις αλλαγές ή να επαναφέρω τον παλιό κώδικα στα λήμματα αν δεν τις δεχτούμε..)

ΥΓ Οι αλλαγές δεν είναι απαραίτητα "κακές", διότι μπορούν να μας διευκολύνουν στη δουλειά μας.. ! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μόλις μίλησα με Naso (τηλεφωνικά) και τον Bernard (zoomικά).
Συμφωνήσαμε στα παρακάτω:
- Τα νέα attributes θα παραμείνουν μέσα στα templates. Όποιος θέλει τα χρησιμοποιεί, όποιος πάλι δεν θέλει, δεν τα χρησιμοποιεί.
- Θα μιλήσουμε περισσότερο για το episode template ίσως σε κάποιο video conf ή audio για να μπει και ο Κώστας

Μόλις ξεκίνησα ένα rebuild και λογικά σε λίγες ώρες θα φαίνονται πάλι οι σελίδες σωστά.
 
Μόλις μίλησα με Naso (τηλεφωνικά) και τον Bernard (zoomικά).
Συμφωνήσαμε στα παρακάτω:
- Τα νέα attributes θα παραμείνουν μέσα στα templates. Όποιος θέλει τα χρησιμοποιεί, όποιος πάλι δεν θέλει, δεν τα χρησιμοποιεί.
- Θα μιλήσουμε περισσότερο για το episode template ίσως σε κάποιο video conf ή audio για να μπει και ο Κώστας

Μόλις ξεκίνησα ένα rebuild και λογικά σε λίγες ώρες θα φαίνονται πάλι οι σελίδες σωστά.
Σε ευχαριστούμε για τη διευκρίνιση Αντώνη.

Νάσο - η λίστα επεισοδίων σε σειρές όπως οι "Ανθρώπινες Ιστορίες" (αλλά και σε άλλες σειρές) και τα trivia που είχαν χαθεί σε κάποιες σειρές, επανήλθαν αυτόματα:
 
Μια ερώτηση:
Βρίσκω 18 σελίδες TvTheater που έχουν category=4 αλλά το template δεν έχει καν category. Να υποθέσω ότι έχει γίνει "copy" η λογική από τις Σειρές;
Τι προτείνετε να κάνω;
Προσθέτω το category από Series? ή το τρώω και από τις 18?

"Το μονόπρακτο της Πέμπτης"
"Το μικρό θέατρο"
"Το θέατρο της Κυριακής"
"Το μεγάλο τηλεοπτικό θέαμα a.k.a. Θέατρο"
"Το θέατρο των νέων"
"Το θέατρο της Τετάρτης"
"Το θέατρο της εβδομάδος"
"Το θέατρο του μήνα"
"Ελληνικό και ξένο μονόπρακτο"
"Η παράσταση της Κυριακής"
"Θέατρο στον ΑΝΤ1"
"Κωμωδίες της Αθήνας"
"Η μικρή σκηνή"
"Πέφτει το βράδυ"
"Παιδικό θέατρο (1998)"
"Παιδικό θέατρο"
"Οι τρελλοί της εποχής"
"Ο θίασος
 
Μια πρόταση.
Αν δεν γνωρίζουμε πληροφορία ας μη βάζουμε
Π.χ

Αυτό δεν λέει τίποτα, όπως δεν λέει το

Ούτε το
Νομίζω ότι είναι καλύτερο να γραφτεί στα σχόλια:
|com1=Ο δεύτερος κύκλος τελείωσε στις 28/04/1974
Όταν βρεθεί ολόκληρη η πληροφορία τότε εννοείται ότι μπαίνει στο attribute
 
Μια πρόταση.
Αν δεν γνωρίζουμε πληροφορία ας μη βάζουμε

Π.χ


Αυτό δεν λέει τίποτα, όπως δεν λέει το


Ούτε το

Νομίζω ότι είναι καλύτερο να γραφτεί στα σχόλια:

Όταν βρεθεί ολόκληρη η πληροφορία τότε εννοείται ότι μπαίνει στο attribute
Έχεις δίκιο! Θα το προσέχουμε από εδώ και στο εξής.
 
Έχουμε Τίτη ή Τιτή Κυριακίδου είναι το σωστό. Έχουμε και τα 2 στη βάση
Χρήστος Γόδας και Χρήστος Γοδάς
Πάρι Ταμπακά και Παρί Ταμπακά
Κώστας Κουνάλης / Κουναλής
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να ζητήσω μια χάρη. Ας μην χρησιμοποιούμε τα attributes με άλλον τρόπο

Δείτε πως έχουν οριστεί κάποια gs εδώ. Αν θέλουμε ημερομηνία να ορίσουμε ένα νέο attribute γι' αυτό το λόγο.
π.χ: gsdt=
 
Γειά σας παιδιά.

Στο λήμμα "Για πάντα μαζί" υπάρχει μια τηλεταινία του Ant1 από το 2005. Ωστόσο με το ίδιο όνομα υπάρχει κι άλλη μία τηλεταινία πάλι από τον Ant1, η οποία τυγχάνει να είναι μάλιστα κατά πέντε χρόνια παλαιότερη. Η τηλεταινία, με την υπογραφή των Χάρη Ρώμα και Άννας Χατζησοφιά, προβλήθηκε τη παραμονή της Πρωτοχρονιάς του 2000.

Οι πληροφορίες γι αυτή τη τηλεταινία είναι πολύ λίγες. Τα καλά νέα είναι ότι υπάρχει ολόκληρη στο YouTube αλλά με χάλια ποιότητα.

Ας διορθώσουμε λοιπόν το λήμμα και ας βάλουμε και τους συντελεστές.

Αν μπορούσα θα το έκανα ο ίδιος αλλά έχω λίγο χαθεί με την όλη διαδικασία.
 
Γειά σας παιδιά.

Στο λήμμα "Για πάντα μαζί" υπάρχει μια τηλεταινία του Ant1 από το 2005. Ωστόσο με το ίδιο όνομα υπάρχει κι άλλη μία τηλεταινία πάλι από τον Ant1, η οποία τυγχάνει να είναι μάλιστα κατά πέντε χρόνια παλαιότερη. Η τηλεταινία, με την υπογραφή των Χάρη Ρώμα και Άννας Χατζησοφιά, προβλήθηκε τη παραμονή της Πρωτοχρονιάς του 2000.

Οι πληροφορίες γι αυτή τη τηλεταινία είναι πολύ λίγες. Τα καλά νέα είναι ότι υπάρχει ολόκληρη στο YouTube αλλά με χάλια ποιότητα.

Ας διορθώσουμε λοιπόν το λήμμα και ας βάλουμε και τους συντελεστές.

Αν μπορούσα θα το έκανα ο ίδιος αλλά έχω λίγο χαθεί με την όλη διαδικασία.
Πες μου τις διορθώσεις και θα το κάνω εγώ
 
Πες μου τις διορθώσεις και θα το κάνω εγώ

Έχουν δημιουργηθεί από τον ίδιο σταθμό (ant1) δύο τηλεταινίες άσχετες μεταξύ τους με το ίδιο όνομα. Στην retrodb υπάρχει μόνο η 2η, η πιο πρόσφατη του 2005. Δεν υπάρχει η πρώτη τηλεταινία με το ίδιο όνομα (Για Πάντα Μαζί) η οποία παίχτηκε στις 31/12/2000 22:45μμ και ήταν με τον Χάρη Ρώμα. Είναι δύο διαφορετικές και άσχετες μεταξύ τους τηλεταινίες, οι οποίες έχουν το ίδιο όνομα και είναι από το ίδιο κανάλι.
 
Έχει σταλεί το εξής στο Retromaniax facebook group. Παρακαλώ όσοι ασχολούνται να το δουν:

"Καλημέρα.Το μήνυμα αφορά στην συμμετοχή μου στην σειρά ''Αγριες Μέλισσες'' στον 2ο κυκλο στον ρόλο του Δήμου Φωτόπουλου του ιδιοκτητη της δισκογραφικής ,συμμετοχή που είναι η μοναδική (!) που δεν έχει καταγραφει στο retro DB ούτε στην σελίδα μου ( Δημήτρης Παπανικολάου Ι ηθοποιος) ούτε στην σελίδα με τους ηθοποιούς συμμετέχοντες της σειράς. Εχω ξαναστείλει σχετικό μήνυμα για διόρθωση αλλά δεν απαντήθηκε. Σας ευχαριστώ για τις διορθωτικές σας ενέργειες".
 
Έχει σταλεί το εξής στο Retromaniax facebook group. Παρακαλώ όσοι ασχολούνται να το δουν:

"Καλημέρα.Το μήνυμα αφορά στην συμμετοχή μου στην σειρά ''Αγριες Μέλισσες'' στον 2ο κυκλο στον ρόλο του Δήμου Φωτόπουλου του ιδιοκτητη της δισκογραφικής ,συμμετοχή που είναι η μοναδική (!) που δεν έχει καταγραφει στο retro DB ούτε στην σελίδα μου ( Δημήτρης Παπανικολάου Ι ηθοποιος) ούτε στην σελίδα με τους ηθοποιούς συμμετέχοντες της σειράς. Εχω ξαναστείλει σχετικό μήνυμα για διόρθωση αλλά δεν απαντήθηκε. Σας ευχαριστώ για τις διορθωτικές σας ενέργειες".
Το αίτημα του ηθοποιού έγινε δεκτό, περιλαμβάνεται πλέον στους συμμετέχοντες στις Άγριες Μέλισσες.
Αν θέλει ας μας στείλει βιογραφικό για τα trivia.
AEON ενημέρωσε τον ηθοποιό παρακαλώ.
 
Στην ταινια Μια ζωη την εχουμε προσθεστε και το Νικο Βανδωρο. Τον βλεπουμε προς το τελος του εργου στη σκηνη του Λευκου Χορου να πλειοδοτει για ενα φιλι της Μπιμπης.
 
Έχει γίνει λάθος στην ημερομηνία θανάτου.
Δεν είμαι σίγουρη οτι έχει γίνει λάθος. Βλέπω πως την έχει βάλει ο Νάσος την ημερομηνία. Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρίσκω αυτό το άρθρο που δημοσιεύθηκε (και μάλιστα από αναδημοσίευση) στις 11 το πρωί στις 5/2/15 οπότε ίσως το 4 του Νάσου να είναι το σωστό και το 5 που κυκλοφορεί το λάθος. Πρέπει κάπως να επιβεβαιωθεί.
 
Με αφορμή το θάνατο της ηθοποιού Αλέκας Λαμπρινού, βρήκα ένα λάθος σημαντικό στη βάση. Φαίνεται πως η ηθοποιός Ρίτα Λαμπρινού και η ηθοποιός Μαργαρίτα Λαμπρινού είναι δύο διαφορετικά πρόσωπα. Εμείς έχουμε όλες τις παραγωγές περασμένες στην ηθοποιό Μαργαρίτα Λαμπρινού, τη σύζυγο δηλαδή του Σταύρου Ξενίδη. Η Ρίτα Λαμπρινού είναι η ηθοποιός που έπαιζε στη Λούφα & Παραλλαγή τη μητέρα του Κιμούλη (αυτήν με τα τάπερ και τις τουλούμπες). Το ζήτημα που προκύπτει είναι πως με εξαίρεση τη Λούφα, δε γνωρίζω σε ποιες παραγωγές πήρε μέρος η μια και σε ποιες η άλλη. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει
 
Πίσω
Μπλουζα