RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Στην ταινία Διαμάντω ο παραγωγός πρέπει να διορθωθεί (είναι Θανάσης Σύλιας η παραγωγή).
 
https://retrodb.gr/wiki/index.php/Ράνια_Χιώνη

https://retrodb.gr/wiki/index.php/Ράνια_Χιόνη

Πρεπει να ειναι το ιδιο πρόσωπο. Αν δεν κανω λαθος ειναι η αστρολογος στην εκπομπη της Μαρινας Κουντουράτου.

Βλεπω παιζει κυριως σε σειρες του Ρηγα, αναρωτιεμαι αν εχουν καποια σχεση.
Διορθώθηκε είναι η Ράνια Χιόνη.
 
Καλημέρα. Ξαναείδα το "Νησί" -λίγο επειδή πολλοί από τους ηθοποιούς παίζουν στον "Σασμό", λίγο επειδή θα βάλει την συνέχειά του η Ερτ- και διαπίστωσα πως δεν αναφέρεται η συμμετοχή της Μαριάνθης Μενεγάκη στο ρόλο της γιατρού Αθηνάς Μανάκη.
Ας το συμπληρώσει κάποιος αν γίνεται :)
Προστέθηκε στο cast. Ευχαριστώ.
 
Στο retroDB για τον Αλέξανδρο Λογοθέτη, μια διόρθωση:
Η μητέρα του δεν είναι η ηθοποιός Μαρία Ζαχαρή. Η Μαρία Ζαχαρή είναι απλά η 2η σύζυγος του πατέρα του (Ηλία Λογοθέτη).
Η μητέρα του Αλέξανδρου Λογοθέτη είναι η Χανιώτισσα συγγραφέας κι ψυχοθεραπεύτρια Ευτυχία Καλλιτεράκη. Το έχει αναφέρει πολλές φορές ο ίδιος σε συνεντεύξεις του (μια απο αυτές είναι αυτή) αλλά κι πρόσφατα στην εκπομπή "Στούντιο 4" στην ΕΡΤ στις 28/9/2022.
 
Στην ταινια Η Αθηνα τη νυχτα αφηγητης δεν ειναι ο Νικος Τσιφορος οπως αναγραφεται στη RetroDB, αλλα ο Σταυρος Ξενιδης.
 
Υπάρχει μια πληροφορία στο διαδίκτυο πως ο συνθέτης Κώστας Καπνίσης ήταν γιος της παλιάς ηθοποιού Αφροδίτης Λαουτάρη. Δε μπορώ όμως να την επιβεβαιώσω. Δίνω περισσότερες πιθανότητες στο να έχει γίνει λάθος. Γνωρίζει κανείς;
το εχω ακουσει κ εγω αυτο αλλα δεν μπορω να πω εγκυρα
 
Στο retroDB για τον Αλέξανδρο Λογοθέτη, μια διόρθωση:
Η μητέρα του δεν είναι η ηθοποιός Μαρία Ζαχαρή. Η Μαρία Ζαχαρή είναι απλά η 2η σύζυγος του πατέρα του (Ηλία Λογοθέτη).
Η μητέρα του Αλέξανδρου Λογοθέτη είναι η Χανιώτισσα συγγραφέας κι ψυχοθεραπεύτρια Ευτυχία Καλλιτεράκη. Το έχει αναφέρει πολλές φορές ο ίδιος σε συνεντεύξεις του (μια απο αυτές είναι αυτή) αλλά κι πρόσφατα στην εκπομπή "Στούντιο 4" στην ΕΡΤ στις 28/9/2022.
Διορθώθηκε. Ευχαριστώ.
 
Παιδια θελω μια γνωμη. Ακομα και προσβαση στη retrodb αν ειχα και παλι θα σηκωνε συζητηση πριν το αλλαξω. Ξερετε τη βιντεοταινια Παλικάρι στα θρανία; Ειναι απο τις λιγες βιντεοταινιες που παρακολουθησα ολοκληρη καπως ανετα, και προσφατα την ειχε παιξει καποιες φορες και την ξαναειδα. Θεωρειται ομως κωμωδία; Κατα τη γνωμη μου, με εξαιρεση τον Τασο Κωστη και το Σπυρο Ιωαννου που κανουν λιγο comic relief, και μια-δυο αναλαφρες στιγμες, ανηκει στην κατηγορια "Κοινωνικη". Ισως ειναι απο τις λιγες εξαιρεσεις βιντεοταινιων που δεν ειναι σαχλες κωμωδιες. Ισως πρεπει να διορθωθει αυτο, αφου ακουσουμε μερικες γνωμες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
να τολμησουμε τον ορο του σακελαριου;
δραματικη κωμωδια;
δραμτικη ας πουμε ειναι η σκηνη με το βασιλη τσαγκλο που τον εριξαν πι μαθητες στο προαυλιο
 
Νομιζω οι κατηγοριες στη βαση ειναι συγκεκριμενες (εχουν αριθμο) και δεν ξερω αν προβλεπεται αυτη
 
Θέλω τη βοήθεια των φίλων (όποιου γνωρίζει, χωρίς υποθέσεις) σχετικά με την περίπτωση του Νικήτα Πλατή. Τα βιο που κυκλοφορούν αναφέρουν οτι ο Πλατής έκανε 2 γάμους, με κάποια Αγγελική Πλατή και με την ηθοποιό Γκόλφω Μπίνη με την οποία είχε ένα γιο. Για λόγους που δε με παίρνει ο χρόνος να αναπτύξω, πιστεύω οτι πρόκειται για λάθος. Η πρώτη σύζυγος του Πλατή πρέπει να ήταν η Μπίνη (γεν 1904) και η δεύτερη η Αγγελική, η οποία είναι και αυτή ηθοποιός σύμφωνα με τα στοιχεία που έχω, η Αγγελική Γκαλίτση (γεν 1926). Η ηθοποιός αυτή υπάρχει η μεγάλη πιθανότητα να είναι η Λίτσα Γκαλίκου (αλλού αναφέρεται και ως Λίτσα Γκαλ), ενώ ως Γκαλίτση αναφέρεται μόνο εδώ.
Για να μη μακρυγορώ, πρέπει να βεβαιωθούμε κάπως πως Γκαλίτση και Γκαλίκου είναι το ίδιο πρόσωπο, αν μπορεί κάποιος να το βρει στις ταινίες θα είμαι ευγνώμων. Προσωπικά είμαι βέβαιη. Φυσικά σε όλες τις ταινίες, είτε ως Γκαλίτση είτε ως Γκαλίκου εμφανίζεται με τον Πλατή πράγμα που με βεβαιώνει πως είναι η δεύτερη και τελευταία του σύζυγος, καθώς είναι απίθανο να παντρεύτηκε τη Μπίνη μετά το '70. Επίσης ο ηθοποιός λίγο πριν πεθάνει εξέδωσε ένα βιβλίο με ποιήματα το οποίο αφιερώνει στην Αγγελική (και θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να ήταν η πρώτη του σύζυγος και να της αφιέρωνε ποιήματα, λεπτομέρεια που δε φαίνεται να συγκίνησε τους ηλεκτρονικούς βιογράφους του).
Το εν λόγω ποίημα:

Γυναίκα μου Αγγελική/ έχεις ψυχή αγγελική/ και δεν ξεχνώ που μ' έσωσες/ σε κάποια κλινική. Με έχεις πάντα καθαρό/ σα νά'μαι πρίγκιπας σου/ παρ' όλα τα απαίσια/ φριχτά αρθριτικά σου. Γι' αυτό κι εγώ σε έγραψα/ σε δίκαιο κατάστιχο/ ότι κι αν έχω στη ζωή/ δικά σου θε να γίνουνε/ όταν με πιάσει λάστιχο. Μα μες τα τόσα σου καλά/ έχεις κι ένα κακό/ όχι γι' άλλους μα για με, είναι προσωπικό/ ποτέ δε σ' αρσε η ζωγραφική μου/ ακόμα και στο θέατρο/ σκληρή μού'κανες κριτική στην υποκριτική μου. Αν πεις για τα τραγούδια μου/ τα Παραπονεμένα δηλαδή/ δεν τ' άφησες ν' ανθίσουνε/ και σε χλωρό κλαρί. Τόσο καιρό δε μίλαγα/ γιατί δεν το συνήθιζα/ να σε κακοκαρδίζω/ μα ήρθε η ώρα να στο πω/ για να σ' εκδικηθώ/ ΕΤΟΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ/ ΣΕ ΣΕΝΑ ΤΟ ΧΑΡΙΖΩ.
 
Παιδια θελω μια γνωμη. Ακομα και προσβαση στη retrodb αν ειχα και παλι θα σηκωνε συζητηση πριν το αλλαξω. Ξερετε τη βιντεοταινια Παλικάρι στα θρανία; Ειναι απο τις λιγες βιντεοταινιες που παρακολουθησα ολοκληρη καπως ανετα, και προσφατα την ειχε παιξει καποιες φορες και την ξαναειδα. Θεωρειται ομως κωμωδία; Κατα τη γνωμη μου, με εξαιρεση τον Τασο Κωστη και το Σπυρο Ιωαννου που κανουν λιγο comic relief, και μια-δυο αναλαφρες στιγμες, ανηκει στην κατηγορια "Κοινωνικη". Ισως ειναι απο τις λιγες εξαιρεσεις βιντεοταινιων που δεν ειναι σαχλες κωμωδιες. Ισως πρεπει να διορθωθει αυτο, αφου ακουσουμε μερικες γνωμες.
 
Rakeesh, η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για κωμωδία με κοινωνικές προεκτάσεις.
Όταν κυκλοφόρησε στα videoshops "δηλώθηκε" ως κωμωδία.
 
Θέλω τη βοήθεια των φίλων (όποιου γνωρίζει, χωρίς υποθέσεις) σχετικά με την περίπτωση του Νικήτα Πλατή. Τα βιο που κυκλοφορούν αναφέρουν οτι ο Πλατής έκανε 2 γάμους, με κάποια Αγγελική Πλατή και με την ηθοποιό Γκόλφω Μπίνη με την οποία είχε ένα γιο. Για λόγους που δε με παίρνει ο χρόνος να αναπτύξω, πιστεύω οτι πρόκειται για λάθος. Η πρώτη σύζυγος του Πλατή πρέπει να ήταν η Μπίνη (γεν 1904) και η δεύτερη η Αγγελική, η οποία είναι και αυτή ηθοποιός σύμφωνα με τα στοιχεία που έχω, η Αγγελική Γκαλίτση (γεν 1926). Η ηθοποιός αυτή υπάρχει η μεγάλη πιθανότητα να είναι η Λίτσα Γκαλίκου (αλλού αναφέρεται και ως Λίτσα Γκαλ), ενώ ως Γκαλίτση αναφέρεται μόνο εδώ.
Για να μη μακρυγορώ, πρέπει να βεβαιωθούμε κάπως πως Γκαλίτση και Γκαλίκου είναι το ίδιο πρόσωπο, αν μπορεί κάποιος να το βρει στις ταινίες θα είμαι ευγνώμων. Προσωπικά είμαι βέβαιη. Φυσικά σε όλες τις ταινίες, είτε ως Γκαλίτση είτε ως Γκαλίκου εμφανίζεται με τον Πλατή πράγμα που με βεβαιώνει πως είναι η δεύτερη και τελευταία του σύζυγος, καθώς είναι απίθανο να παντρεύτηκε τη Μπίνη μετά το '70. Επίσης ο ηθοποιός λίγο πριν πεθάνει εξέδωσε ένα βιβλίο με ποιήματα το οποίο αφιερώνει στην Αγγελική (και θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να ήταν η πρώτη του σύζυγος και να της αφιέρωνε ποιήματα, λεπτομέρεια που δε φαίνεται να συγκίνησε τους ηλεκτρονικούς βιογράφους του).
Το εν λόγω ποίημα:

Γυναίκα μου Αγγελική/ έχεις ψυχή αγγελική/ και δεν ξεχνώ που μ' έσωσες/ σε κάποια κλινική. Με έχεις πάντα καθαρό/ σα νά'μαι πρίγκιπας σου/ παρ' όλα τα απαίσια/ φριχτά αρθριτικά σου. Γι' αυτό κι εγώ σε έγραψα/ σε δίκαιο κατάστιχο/ ότι κι αν έχω στη ζωή/ δικά σου θε να γίνουνε/ όταν με πιάσει λάστιχο. Μα μες τα τόσα σου καλά/ έχεις κι ένα κακό/ όχι γι' άλλους μα για με, είναι προσωπικό/ ποτέ δε σ' αρσε η ζωγραφική μου/ ακόμα και στο θέατρο/ σκληρή μού'κανες κριτική στην υποκριτική μου. Αν πεις για τα τραγούδια μου/ τα Παραπονεμένα δηλαδή/ δεν τ' άφησες ν' ανθίσουνε/ και σε χλωρό κλαρί. Τόσο καιρό δε μίλαγα/ γιατί δεν το συνήθιζα/ να σε κακοκαρδίζω/ μα ήρθε η ώρα να στο πω/ για να σ' εκδικηθώ/ ΕΤΟΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ/ ΣΕ ΣΕΝΑ ΤΟ ΧΑΡΙΖΩ.
Αγγελική Γκαλίτση, Λίτσα Γκαλίκου & Λίτσα Γκαλ δεν υπάρχει στη μελέτη του Θόδωρου Έξαρχου, στον Νικήτα Πλατή όμως, διαβάζουμε το εξής: "Υπήρξε σύζυγος της ηθοποιού Γκόλφως Μπίνη και αργότερα παντρεύτηκε, σε δεύτερο γάμο, την Αγγελική Πλατή". Στο δε λήμμα της Αγγελικής Πλατή, το μόνο που γράφει ειναι: "Δεύτερη σύζυγος του ηθοποιού Νικήτα Πλατή. Συνεργάστηκε μαζί του, κυρίως σε περιοδεύοντες θιάσους". Στο blog "Έλληνες Ηθοποιοί" όπου τα παιδιά εκεί ταυτοποιούν μέσα απ' τις ταινίες τους ηθοποιούς, έχουν μία φωτογραφία στο λήμμα της Λίτσας Γκαλίκου και αναφέρουν τις ταινίες που έχουμε κι εμείς. Μένει να ρωτήσεις και εκεί μήπως μπορεί να γίνει ταυτοποίηση της Αγγελικής Γκαλίτση στο "Ουδείς Αναμάρτητος" ('67), εάν κάποιος φίλος εδώ δεν έχει την ταινία ή δε μπορεί να την ταυτοποιήσει κι από κει και πέρα θα πρέπει να τη βρεις θεατρικά (πριν το '65 ενδεχομένως). Το ότι η Αγγελική Πλατή είναι η Αγγελική Γκαλίτση, νομίζω ότι το κλείσαμε! Ως Λίτσα Γκαλ που την έχεις δει; Με τη Γκόλφω Μπίνη υποθέτω δε ξέρουμε πότε χώρισαν, αλλά με τον Νικήτα Πλατή ξεκίνησαν σε θιάσους από το 1943.
 
Rakeesh, η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για κωμωδία με κοινωνικές προεκτάσεις.
Όταν κυκλοφόρησε στα videoshops "δηλώθηκε" ως κωμωδία.
Νομιζω 'κοινωνικη με κωμικα στοιχεια' (τα οποια προανεφερα) ειναι πιο ακριβες, αλλα αν διαφωνεις θα ηθελα να ακουσω καποια επιχειρηματα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο blog "Έλληνες Ηθοποιοί" όπου τα παιδιά εκεί ταυτοποιούν μέσα απ' τις ταινίες τους ηθοποιούς, έχουν μία φωτογραφία στο λήμμα της Λίτσας Γκαλίκου και αναφέρουν τις ταινίες που έχουμε κι εμείς. Μένει να ρωτήσεις και εκεί μήπως μπορεί να γίνει ταυτοποίηση της Αγγελικής Γκαλίτση στο "Ουδείς Αναμάρτητος" ('67
Θα ψάξω να βρω την ταινία ουδείς αναμάρτητος μήπως μπορέσω να ταυτοποιησω Γκαλίκου με Γκαλιτση. Υπάρχει ένας Κερκυραίος ερευνητής που μελετά και δημοσιεύει στοιχεία για Κερκυραίους καλλιτέχνες,https://drepani.gr/ekpaideusi/item/12081-kerkyraioi-ithopoioi-1926-1940-g-meros

Εδώ διαβάζουμε ότι η Γκαλίτση είναι η σύζυγος Πλατή, που στις περισσότερες βίο τη βρίσκουμε απλώς Αγγελική Πλατή. Το ότι Γκαλίτση και Γκαλίκου είναι το ίδιο πρόσωπο είναι μια δική μου σκέψη που ξεκίνησε από το " Λιτσα Γκαλ", και εδραιώθηκε καθώς η Γκαλικου στις λίγες τις εμφανίσεις παίζει πάντα με τον Πλατή
Ο Εξαρχος βεβαιώνει αυτό για το οποίο ήμουν σχεδόν σίγουρη, ότι η Αγγελική σε κάθε περίπτωση είναι η δεύτερη σύζυγος κι όχι η πρώτη που αναφέρεται παντού
 
Καλησπέρα. Ο παρακάτω ηθοποιός δεν έχει παίξει στους Ασφαιρους (2015). https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Γιώργος_Χατζηκυριάκος

Πρόκειται για συνωνυμία με τον Γιώργο Χατζηκυριάκο, επίσης ηθοποιό ο οποίος έχει παίξει σε Σασμό και Κόκκινο Ποτάμι - η Συνέχεια.

Πρόκειται για αυτόν εδώ:
 
Πίσω
Μπλουζα