RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Στην ταινια Η αμαρτια της ομορφιας προσθεστε και την Λουιζα Μπατιστα. Η ηθοποιος υποδυεται την γιατρο που τηλεφωνει στα Αστερια την βραδια των καλλιστειων για να ανακοινωσει στην Μπετυ Λιβανου το ατυχημα του Λευτερη Βουρνα.
 
έκατσα μια μέρα και έγραψα την φιλμογραφία του Γιάννη Οικονομίδη (όσα πιο πολλά μπόρεσα) και αν μπορείτε να το διορθώσετε.Υπάρχουν αρκετά λάθη στην retro db που τον μπερδεύουν με κάποιον ηθοποιό λόγω συνωνυμίας.Έφτιαξα αυτό το σχέδιο με τις ταινίες που έχει σκηνοθετήσει και πάιξει σε μικρούς ρόλους ως ηθοποιός:

Γιάννης Οικονομίδης

Ημερομηνία γέννησης:1967 Λεμεσός Κύπρος

-Τηλεοπτικές σειρές στις οποίες έχει παίξει:

(δεν έχει παίξει σε καμιά τηλεοπτική σειρά)

- Κινηματογραφικές ταινίες τις οποίες έχει σκηνοθετήσει:

Επεισόδιο (1989) (μυθοπλασία μικρού μήκους)

Καλημέρα νύχτα (1990) (ντοκιμαντέρ μικρού μήκους)

Σταδιακή βελτίωση του καιρού (1992) (μυθοπλασία μικρού μήκους)

Μόνο μυρίζοντας γιασεμί (1995) (ντοκιμαντέρ μικρού μήκους)

Η ζωή που θα 'θελες (1995) (ντοκιμαντέρ μεσαίου μήκους)

Σπιρτόκουτο (2002)

Η ψυχή στο στόμα (2006)

Μαχαιροβγάλτης (2010)

Το μικρό ψάρι (2014)

Η μπαλάντα της τρύπιας καρδιάς (2020)


-Κινηματογραφικές ταινίες που έχει παίξει:

Γκοντ/Μπαζ (2000 ταινία μικρού μήκους)

Kι αν φύγω θα ξανάρθω (2005)

Αγρύπνια (2005)

Ισοβίτες (2008)

Κάθαρση (2009)

Wasted Youth (2011)

Χαμένο Κορίτσι (2012)

Suntan (2014)

Μαζί ή τίποτα (Αus Dem Nichts) (2017 γερμανική ταινία του Fatih Akin)

Όλα για όλα (2018)

Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος, αλλά πρέπει να µιλήσουµε για κάτι πολύ σοβαρό (2019)

Πρόστιμο (2020)

*επίσης εμφανίζεται στο ντοκιμαντέρ για το έργο του Νίκου Νικολαϊδη "Σκηνοθετώντας την κόλαση" (2011)


-Eκπομπές στις οποίες έχει κάνει την σκηνοθεσία :


H τέχνη της φωτογραφίας (1996 -ντοκιμαντέρ ΕΤ2 σε 13 επεισόδια)

πηγές λίστας: www.retrodb.gr
www.shortfilm.gr
www.imdb.com
www.cine.gr
Σίγουρα διόρθωση θέλουν και του Γιάννη Οικονομίδη (όπως σας τα είχα παραθέσει το 2020) αφού συγχέεται η φιλμογραφία του με αυτή κάποιου συνονόματου ηθοποιού
 
Πρέπει να υπάρχουν πάνω από... μία βιντεοταινίες με τον Επιθεωρητή Ξεφτέρη,

Η πληροφορία για το Επιθεωρητής Ξεφτέρης "Επιδρομή στη βίλλα των αγγέλων" προϋπήρχε.

Για το Χωρίς μαλλί και γνώση βρέθηκε η βιντεοταινία με εξώφυλλο και τίτλο συνεπώς επιβεβαιώθηκε

Αναζητείται ακόμα η πρώτη.

Διορθώθηκε και η χρονολογία γέννησης της Ρίτας Άντλερ.
Καλησπέρα! Έχω και τις δύο ταινίες με διαφορετικό τίτλο αλλά ίδια ταινία!! Δεν ξέρω εάν είναι πειραγμένη... Το εξώφυλλο για το "Χωρίς μαλλί και γνώση" δεν το έχω δει! Όπως ξαναείπα...για την έρευνα! :)

1709052959392.pngScreenHunter 12.jpg
ScreenHunter 11 (01).jpg
 
Δεν ξέρω αν τα παιδιά εννοούν τη φώτο που υπάρχει και στο greek-movies ως εξώφυλλο...
1709053857958.png
 
Σχετικά με το επεισόδιο "Χάι Ροκ Κούλουμα" για τη σειρά Χάι Ροκ (Μega 1992-94)

537.jpg


Αυτό το επεισόδιο παίχτηκε Καθαρά Δευτέρα 1994. Ήταν στη Β σεζόν του Χάι Ροκ, είναι επιβεβαιωμένο. Είχα φτιάξει κι σχετικό post από το 2019, ήταν τότε που υπήρχαν όλα τα επεισόδια της σειράς online στο διαδίκτυο κι το είχα αντλήσει απο εκεί. Η πληροφορία της IMDB με ημερ.προβολής 16/2/1992 είναι 100% λάθος. Αλλωστε η σειρά ξεκίνησε Σεπτέμβριο 1992.

Εδω θα δείτε κι το post: Χάι Ροκ Κούλουμα
 
Σίγουρα διόρθωση θέλουν και του Γιάννη Οικονομίδη (όπως σας τα είχα παραθέσει το 2020) αφού συγχέεται η φιλμογραφία του με αυτή κάποιου συνονόματου ηθοποιού
Αυτό θέλει λίγη δουλίτσα. Όσο εύκολο είναι να γίνει ένα λάθος τόσο δύσκολο είναι να διορθωθεί. Μήπως έχεις καμιά ιδέα ποιος είναι ο Γιάννης Οικονομίδης ο ηθοποιός;
Έχουμε κι ένα πρόβλημα με το οτι δε μπορούμε να βάλουμε 2 ιδιότητες. Ή θα περαστεί ως σκηνοθέτης ή ως ηθοποιός. Στις ταινίες που έχει μια κάποια συμμετοχή θα εμφανίζεται είτε πως έχει παίξει σε όλες είτε πως τις έχει σκηνοθετήσει όλες. Αυτός βέβαια επειδή είναι γνωστός, θα περαστεί φυσικά ως σκηνοθέτης που είναι και η βασική του ιδιότητα. Στα σχόλια από κάτω θα αναφέρουμε και τη δραστηριότητα του ως ηθοποιός.
Θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία που θα έχω το χρόνο.
 
Αυτό θέλει λίγη δουλίτσα. Όσο εύκολο είναι να γίνει ένα λάθος τόσο δύσκολο είναι να διορθωθεί. Μήπως έχεις καμιά ιδέα ποιος είναι ο Γιάννης Οικονομίδης ο ηθοποιός;
Έχουμε κι ένα πρόβλημα με το οτι δε μπορούμε να βάλουμε 2 ιδιότητες. Ή θα περαστεί ως σκηνοθέτης ή ως ηθοποιός. Στις ταινίες που έχει μια κάποια συμμετοχή θα εμφανίζεται είτε πως έχει παίξει σε όλες είτε πως τις έχει σκηνοθετήσει όλες. Αυτός βέβαια επειδή είναι γνωστός, θα περαστεί φυσικά ως σκηνοθέτης που είναι και η βασική του ιδιότητα. Στα σχόλια από κάτω θα αναφέρουμε και τη δραστηριότητα του ως ηθοποιός.
Θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία που θα έχω το χρόνο.
Δυστυχώς τον Οικονομίδη τον ηθοποιό δεν τον ξέρω καθόλου
 
Αυτό θέλει λίγη δουλίτσα. Όσο εύκολο είναι να γίνει ένα λάθος τόσο δύσκολο είναι να διορθωθεί. Μήπως έχεις καμιά ιδέα ποιος είναι ο Γιάννης Οικονομίδης ο ηθοποιός;
Έχουμε κι ένα πρόβλημα με το οτι δε μπορούμε να βάλουμε 2 ιδιότητες. Ή θα περαστεί ως σκηνοθέτης ή ως ηθοποιός. Στις ταινίες που έχει μια κάποια συμμετοχή θα εμφανίζεται είτε πως έχει παίξει σε όλες είτε πως τις έχει σκηνοθετήσει όλες. Αυτός βέβαια επειδή είναι γνωστός, θα περαστεί φυσικά ως σκηνοθέτης που είναι και η βασική του ιδιότητα. Στα σχόλια από κάτω θα αναφέρουμε και τη δραστηριότητα του ως ηθοποιός.
Θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία που θα έχω το χρόνο.
ενας ειναι ο σκηνοθτης γιαννης οικονομιδης ειναι και ηθοποιος ,εχει παιξει και σε ξενη ταινια σημαντικο ρολο,δεν με βοηθα η μνημη μου τωρα
 
ενας ειναι ο σκηνοθτης γιαννης οικονομιδης ειναι και ηθοποιος ,εχει παιξει και σε ξενη ταινια σημαντικο ρολο,δεν με βοηθα η μνημη μου τωρα
Αυτό λέει κι ο @paulochelao24 αλλά δεν ξέρω ποιος είναι ο σκέτος ηθοποιός. Ο σκηνοθέτης-ηθοποιός είναι γνωστός.
 
Αυτό θέλει λίγη δουλίτσα. Όσο εύκολο είναι να γίνει ένα λάθος τόσο δύσκολο είναι να διορθωθεί. Μήπως έχεις καμιά ιδέα ποιος είναι ο Γιάννης Οικονομίδης ο ηθοποιός;
Έχουμε κι ένα πρόβλημα με το οτι δε μπορούμε να βάλουμε 2 ιδιότητες. Ή θα περαστεί ως σκηνοθέτης ή ως ηθοποιός. Στις ταινίες που έχει μια κάποια συμμετοχή θα εμφανίζεται είτε πως έχει παίξει σε όλες είτε πως τις έχει σκηνοθετήσει όλες. Αυτός βέβαια επειδή είναι γνωστός, θα περαστεί φυσικά ως σκηνοθέτης που είναι και η βασική του ιδιότητα. Στα σχόλια από κάτω θα αναφέρουμε και τη δραστηριότητα του ως ηθοποιός.
Θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία που θα έχω το χρόνο.
Μπας και ψάχνεις αυτόν; Μαντεψιά ..
Ο Γιάννης Οικονομίδης aka Johnny O. είναι ιδρυτικό μέλος της θεατρικής ομάδας Splish-Splash, που είναι εμπνευσμένη από την εποχή του βωβού κινηματογράφου και διασκευάζει κλασικά κινηματογραφικά έργα, βασιζόμενη περισσότερο στην κίνηση και την έκφραση των ηθοποιών, τη μουσική και το γρήγορο ρυθμό και ελάχιστα στο λόγο.
 
Μπας και ψάχνεις αυτόν; Μαντεψιά ..
Ο Γιάννης Οικονομίδης aka Johnny O. είναι ιδρυτικό μέλος της θεατρικής ομάδας Splish-Splash, που είναι εμπνευσμένη από την εποχή του βωβού κινηματογράφου και διασκευάζει κλασικά κινηματογραφικά έργα, βασιζόμενη περισσότερο στην κίνηση και την έκφραση των ηθοποιών, τη μουσική και το γρήγορο ρυθμό και ελάχιστα στο λόγο.
Α, ωραία... Με μια γρήγορη ματιά ο Γιάννης Οικονομίδης δεν είναι 2, αλλά σίγουρα 3, και με τις πληροφορίες που μας δίνεις ίσως 4.
ο ένας είναι ο γνωστός σκηνοθέτης
ο 2 είναι ένας ηθοποιός που παίζει στα τηλεοπτικά με πρώτη εμφάνιση το 1999
ο 3 είναι ένας σεναριογράφος μιας βιντεοκασέτας
ο 4 είναι αυτός που μας λες. Αυτός βέβαια μπορεί να ταυτίζεται με τον 2, μπορεί και όχι. Μπορεί επίσης να μην έχουμε παραγωγές δικές του στη βάση οπότε μέχρι ώρας να μη μας ενδιαφέρει. Αργότερα βέβαια θα τον βρούμε κάπου οπότε καλά κάνεις και τα γράφεις.
 
Α, ωραία... Με μια γρήγορη ματιά ο Γιάννης Οικονομίδης δεν είναι 2, αλλά σίγουρα 3, και με τις πληροφορίες που μας δίνεις ίσως 4.
ο ένας είναι ο γνωστός σκηνοθέτης
ο 2 είναι ένας ηθοποιός που παίζει στα τηλεοπτικά με πρώτη εμφάνιση το 1999
ο 3 είναι ένας σεναριογράφος μιας βιντεοκασέτας
ο 4 είναι αυτός που μας λες. Αυτός βέβαια μπορεί να ταυτίζεται με τον 2, μπορεί και όχι. Μπορεί επίσης να μην έχουμε παραγωγές δικές του στη βάση οπότε μέχρι ώρας να μη μας ενδιαφέρει. Αργότερα βέβαια θα τον βρούμε κάπου οπότε καλά κάνεις και τα γράφεις.
Πολύ μπέρδεμα…τι τραβάς κ εσύ..χαρά στην υπομονή σου
 
Πολύ μπέρδεμα…τι τραβάς κ εσύ..χαρά στην υπομονή σου
Εντάξει, το βρήκα. Ο 2 και ο 4 (αυτός δηλαδή των πληροφοριών σου) είναι το ίδιο πρόσωπο. Γνωστός είναι ως πρόσωπο, αλλά προσωπικά δεν ήξερα το όνομα του. Τον ταυτοποίησα όμως. Οπότε είναι ένας ο σκηνοθέτης με την φιλμογραφία που κατέγραψε ο @paulochelao24, 2 o ηθοποιός με τηλεοπτική παρουσία που είναι γνωστός και ως Johnny O , και τρίτος ένας σεναριογράφος με μόνο σενάριο σε μια βιντεοκασέτα.
Μια χαρά. Τώρα απομένει να φτιάξουμε 3 νέα προφίλ, να μπούμε σε όλες τις παραγωγές και να βάλουμε το σωστό Γιάννη Οικονομίδη, και το προφίλ που ήδη υπάρχει να το κάνουμε συγκεντρωτικό των Γιάννηδων Οικονομίδηδων! Πανεύκολο!
:beer:
Αν κάποιος έχει απορία, ο Γιάννης Οικονομίδης Johnny O είναι αυτός εδώ σε παλιά εκπομπή του Αναστασιάδη
 
Εντάξει, το βρήκα. Ο 2 και ο 4 (αυτός δηλαδή των πληροφοριών σου) είναι το ίδιο πρόσωπο. Γνωστός είναι ως πρόσωπο, αλλά προσωπικά δεν ήξερα το όνομα του. Τον ταυτοποίησα όμως. Οπότε είναι ένας ο σκηνοθέτης με την φιλμογραφία που κατέγραψε ο @paulochelao24, 2 o ηθοποιός με τηλεοπτική παρουσία που είναι γνωστός και ως Johnny O , και τρίτος ένας σεναριογράφος με μόνο σενάριο σε μια βιντεοκασέτα.
Μια χαρά. Τώρα απομένει να φτιάξουμε 3 νέα προφίλ, να μπούμε σε όλες τις παραγωγές και να βάλουμε το σωστό Γιάννη Οικονομίδη, και το προφίλ που ήδη υπάρχει να το κάνουμε συγκεντρωτικό των Γιάννηδων Οικονομίδηδων! Πανεύκολο!
:beer:
Αν κάποιος έχει απορία, ο Γιάννης Οικονομίδης Johnny O είναι αυτός εδώ σε παλιά εκπομπή του Αναστασιάδη
ειναι 2 ο γνωστος σκηνοθετης και ηθοποιος και αυτος στο βιντεο με τον θεμο
ο τριτος με ενα μονο σεναριο βιντεο νομιζω ειναι ψευδωνυμο
 
ειναι 2 ο γνωστος σκηνοθετης και ηθοποιος και αυτος στο βιντεο με τον θεμο
ο τριτος με ενα μονο σεναριο βιντεο νομιζω ειναι ψευδωνυμο
Οι Γιάννηδες Οικονομίδηδες ταυτοποιήθηκαν με τις φωτογραφίες τους, τις φιλμογραφίες τους και τα όλα τους. Φυσικά υπάρχει και τρίτος, είναι συγγραφέας. Λείπουν τα βιογραφικά τους στοιχεία, αλλά θα περαστούν κι αυτά κάποια στιγμή.
Γιάννης Οικονομίδης
 
Πίσω
Μπλουζα