RetroDB - Πρόοδος εργασιών

Έφυγα για δουλειά και μου ήρθε φλασιά στον δρόμο ότι έκανα γκάφα, αλλά ήταν αργά... :sweat: Μόλις μπήκα και έσπευσα να το διορθώσω, αλλά δεν πρόλαβα. Συγνώμη για το μπέρδεμα βρε Μαριάννα... :sad: Ένα άλλο λάθος που έκανα σε προηγούμενο post είναι που ανέφερα την σειρά "Η Ελίζα Και... Οι Άλλοι". Σ' εκείνο το λήμμα έχει προχωρήσει λίγο το πράμα και έχει γίνει καλή δουλειά. Σε αντιδιαστολή με το "Ντόλτσε Βίτα" που είναι μία απ' τις περιπτώσεις που προανέφερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλα βρε, τι Μαριάνα, τι Κατερίνα! :biglaugh: Αφού δε με είπες "Μπάμπη", είμαι καλά! :biglaugh:

Για να απαντήσω συνοπτικά σε αυτά που λες :

Περί RetroDB2: Τίποτα δεν εγκαταλείφθηκε. Το project δουλεύεται ακόμα από τον Αντώνη (Shock) προγραμματιστικά και μόλις χτιστεί (γιατί μιλάμε για μια εντελώς custom εφαρμογή που θα είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα μας), τότε θα ξεκινήσω κι εγώ να δουλεύω το interface. Ε, όσο να το πεις, θα είναι κάτι ολοδικό μας, που θα το έχουμε ακριβώς έτσι όπως το θέλουμε. Οπότε και η υπομονή επιβάλλεται, και ο χρόνος είναι ένα μέγεθος συγκρίσιμο, καθώς δε μπορείς να δώσεις ημερομηνία ολοκλήρωσης για κάτι που δεν έχεις ξανακάνει!

Μέχρι τότε λοιπόν, μένουμε με το Wiki portal του RetroDB.

Οπότε, έχουμε καλά νέα και κακά νέα.

Τα κακά νέα είναι ότι αν σου φαίνεται δύσχρηστο, δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα... Θα πρέπει να συντηρήσουμε την υπάρχουσα λύση, μέχρι να γίνει (όταν γίνει) η μετάβαση.

Τα καλά νέα είμαι.... εγώ! :) Μπορούμε να πιάσουμε μαζί και με τις υποδείξεις σου, να κάνω διορθώσεις που θα σου κάνουν λίγο πιο εύκολη τη ζωή!

Κάποια από τα πράγματα που αναφέρεις, τα έφτιαξα εγώ, οπότε έχω εξοικειωθεί κάπως με τις ιδιοτροπίες της βάσης και της πλατφόρμας γενικότερα.

Να προτείνω κάτι άλλο, μιας και μαζί φαίνεται να συνεργαζόμαστε καλά και να κάνουμε καλή ομάδα!

Θα μου λες ένα πράγμα τη φορά από αυτά που θες να γίνουν εδώ και θα μου λες πώς ακριβώς το θες. Έτσι ακριβώς έκανα και με τη Lass για το template που είχε ζητήσει.

Ένα πράγμα τη φορά. Θα σου δίνω υπολογιζόμενο χρόνο υλοποίησης.

Μόλις το τελειώνω, θα σου λέω ότι ολοκληρώθηκε και να το ελέγξεις για διορθώσεις.

Εφόσον μου επιβεβαιώσεις ότι είναι οκ, κλείνουμε το τρέχον case και πάμε στο επόμενο.

Αν κάτι δε γίνεται, θα στο πω κατευθείαν, ώστε να βρούμε άλλο τρόπο λύσης.

Όμως, σε παρακαλώ, ένα πράγμα τη φορά! :) Μη μου δώσεις κανένα κατεβατό των 4 παραγράφων, γιατί δε θα μπορέσω να το κάνω....

Επίσης, θα δέχεσαι τις ερωτήσεις μου, όσο χαζές ή αυτονόητες κι αν σου φαίνονται! Μπορεί να έχω μια ....καλή σχέση με τον προγραμματισμό, αλλά δεν έχω σχέση ούτε με wiki portals, ούτε με κινηματογράφο!.... Οπότε υπομονή και θα απαντάς, όπως αν έπρεπε να τα εξηγήσεις σ' ένα πεντάχρονο!

Αν συμβιβάζεσαι με αυτούς τους όρους, είμαι στη διάθεσή σου.

Και φυσικά, το ίδιο ισχύει και για όλους τους υπόλοιπους feeders! :)
 
Και επανέρχομαι μετά από 1 μήνα.

Που είναι στην κεντρική σελίδα τα κουμπιά για να δει κανείς τις "Εταιρίες Παραγωγής", τους "Σκηνογράφους", τους "Κινηματογραφιστές" που έχω αναφέρει και εδώ μέσα αλλά και προσωπικά με pm σε υπεύθυνο εδώ και δύο χρόνια;
Τα κουμπιά έχουν δημιουργηθεί, καθώς και οι κατηγορίες (όπου δεν υπήρχαν).

Effective immediately & ορατά άμεσα στη RetroDB.

Το μόνο πρόβλημα που έχω, είναι με τους Κινηματογραφιστές, που δεν τους έχω κάνει bind με καμία κατηγορία, καθώς δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να δείχνει αυτό το κουμπί.

Δοκίμασε τα άλλα 2 και πες μου, αν είναι εντάξει. Αν όχι, τα φτιάχνουμε όπως θες.

Μόλις φτιάξουμε και τους Κινηματογραφιστές, προχωράμε παρακάτω! ;)

Αφτιά! :D
 
Σ' ευχαριστώ πολύ Μαριάννα!! :) Ένα κουμπάκι ακόμη θα χρειαστεί, που το ξέχασα. Της "Μουσικής Επιμέλειας" στο οποίο είχες φτιάξει μεταβλητή στις θεατρικές παραστάσεις. Αυτή η μεταβλητή θα πρέπει να περαστεί και σε όλες τις άλλες κατηγορίες και κυρίως στις "Τηλεοπτικές Εκπομπές" και "Θεατρικές Παραστάσεις" που έχουν να κάνουν με την τηλεόραση, που έχουμε ένα σωρό λάθη, αλλά άστο και θα το κάνω εγώ αυτό. Οι "Κινηματογραφιστές" είναι αυτοί που έχουν κάνει τη φωτογραφία, επομένως η μεταβλητή "cinematography" που βρίσκεις στο template των κινηματογραφικών ταινιών.

Παρακάτω, χρειάζεται ένα template για παντός τύπου "Επεισόδια" κι άλλο ένα για τις "Τηλεταινίες". Εκεί θα μπαίνουν τα λήμματα όλων των τηλεοπτικών σειρών και των τηλεοπτικών εκπομπών, που θα πρέπει κάποια στιγμή να ανοιχτούν. Το μόνο μου πρόβλημα είναι το πως θα φαίνονται αυτά στο προφίλ ενός συντελεστή. Τα επεισόδια των τηλεοπτικών σειρών θα πρέπει να φαίνονται μαζί με τις τηλεοπτικές σειρές και εκείνα των τηλεοπτικών εκπομπών στις τηλεοπτικές εκπομπές. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Το template για τις "Τηλεταινίες" θα είναι ακριβώς όπως εκείνο των τηλεοπτικών σειρών με αρκετές μεταβλητές λιγότερες. Όταν μεταφερθούν όλες οι τηλεταινίες εκεί, θα καταργηθούν κάποιες μεταβλητές που είχαμε δημιουργήσει στις τηλεοπτικές σειρές, που δε θα χρειάζονται πλέον. Πρέπει να γίνει για να διαχωριστούν οι δύο τύποι των παραγωγών αυτών.

Υ.Σ. Το κουμπί "Μουσικοί" θα πρέπει να αλλάξει σε "Μουσικοί Παραγωγοί", όπου ξεκαθαρίζεται καλύτερα και διαχωρίζεται, πλέον, απ' το κουμπί "Μουσική Επιμέλεια" που είναι να δημιουργηθεί.

Υ.Σ.2 Ξέχασα πως πρέπει να δημιουργηθεί και το κουμπί "Συγγραφείς", όπου είναι η μεταβλητή "author"! Πως και πως το περιμέναμε για να αναδειχθούν κι αυτοί...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Σ' ευχαριστώ πολύ Μαριάννα!! :) Ένα κουμπάκι ακόμη θα χρειαστεί, που το ξέχασα. Της "Μουσικής Επιμέλειας" στο οποίο είχες φτιάξει μεταβλητή στις θεατρικές παραστάσεις. Αυτή η μεταβλητή θα πρέπει να περαστεί και σε όλες τις άλλες κατηγορίες και κυρίως στις "Τηλεοπτικές Εκπομπές" και "Θεατρικές Παραστάσεις" που έχουν να κάνουν με την τηλεόραση, που έχουμε ένα σωρό λάθη, αλλά άστο και θα το κάνω εγώ αυτό. Οι "Κινηματογραφιστές" είναι αυτοί που έχουν κάνει τη φωτογραφία, επομένως η μεταβλητή "cinematography" που βρίσκεις στο template των κινηματογραφικών ταινιών.
Anytime! :flower:

Οκ, copying data:

α) Θέλουμε άλλο ένα κουμπάκι: "Μουσική Επιμέλεια" και θα του βάλω την αντίστοιχη μεταβλητή από τις θεατρικές παραστάσεις.

β) Έφτιαξα τους Κινηματογραφιστές. Επιβεβαίωσε plz ότι είναι εντάξει.

γ) Τη μεταβλητή "Μουσική Επιμέλεια" θα την περάσεις εσύ στα templates που λείπουν, οπότε δε χρειάζεσαι κάτι από μένα, σωστά?

Επιβεβαίωσέ μου pls τα παραπάνω και το πολύ σε 1 μέρα θα είναι έτοιμα.

Μόλις τελειώσουμε με αυτά, προχωράμε με το υπόλοιπο μήνυμά σου! ;)
 
Ναι, εγώ θα την περάσω! Όλα εντάξει είναι! Σ' ευχαριστώ και πάλι! :) Proseed!
 
Άψογα! Άρα αρχίσαμε να μπαίνουμε σε μια ρέγουλα! :)

Λοιπόν, έκανα τα κουμπιά, αλλά επίσης δεν τα έχω κάνει bind, γιατί στην περίπτωση της μουσικής επιμέλειας, δεν έχω δεδομένα για να δημιουργήσω την κατηγορία (θα βάλω κάπου το nickname μου, για να δημιουργήσω την κατηγορία και να την "κουμπώσω" πάνω στο συγκεκριμένο button), ενώ στη δε μουσική παραγωγή (είναι το ΥΣ από το post σου), δεν ήξερα αν θες να αφήσω "κουμπωμένους" τους μουσικούς, όπως ήταν στο απλό κουμπί.

Πες μου σε παρακαλώ αν συμφωνείς με αυτά που γράφω κι αύριο θα είναι έτοιμα!

Επίσης αύριο θα σου φτιάξω και το κουμπί με τους συγγραφείς!

Αν γίνουν αυτά, κλείνουμε με το θέμα των κουμπιών και μπορώ να πιάσω τα templates ένα - ένα και να φτιάξουμε ότι χρειάζεσαι! :)
 
Το κουμπί με τους συγγραφείς: Έτοιμο.

Στο κουμπί "Μουσικοί παραγωγοί", "κούμπωσα" τους Μουσικούς. Πες με αν είμαστε εντάξει...

Εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με το κουμπί "Μουσική Επιμέλεια".... Ξεκίνα να βάζεις κόσμο και θα το φτιάξω εγώ στο δρόμο....

Τελειώσαμε με τα κουμπάκια? :)

Αν ναι, πες με με ποιο template θες να ξεκινήσουμε! :)
 
Μπράβο βρε Μαριάννα! :thanx2: Πρώτα πρώτα θα πρέπει να διορθώσω τον Χρήστο Μουραμπά, επιτέλους, ο οποίος έχει κάνει τη μουσική επιμέλεια σε 370 παραγωγές τουλάχιστον! Το πρώτο template θα πρέπει να είναι αυτό των τηλεταινιών, φυσικά κι έπειτα των επεισοδίων! Το template των τηλεταινιών ας είναι το "TVmovie" και των επεισοδίων το "TVepisode".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάνουμε καλή ομάδα τελικά! ;)

Οκ, θα πιάσω πρώτα το TVmovie. Δώσε με μια - δυο μέρες καιρό και θα επανέλθω!

(κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλού μου το "Μουσική Επιμέλεια" να το φτιάξω, μόλις προσθέσεις λίγο κόσμο, για να μπορώ να "τσιμπήσω" την κατηγορία! :) )
 
Ζητάω δημοσίως μια παράταση μερικών ημερών...

Μου πέσαν μαζεμένα πράγματα από τη δουλειά + διαβάσματα....

Μόλις βρω λίγο χρόνο, θα ασχοληθώ και θα επανέλθω.

Sorry!....

onion_club_manga_emoticon_large_-13.jpg
 
Μαριάννα κι εγώ δεν έχω κάτι παρά ελάχιστα πράγματα. Δε βρίσκω χρόνο με τίποτα... Μην ανησυχείς. Θα σου πω εγώ να προχωρήσεις όταν δω πως έχει βγει κάποια δουλειά! Take your time.
 
Μόλις είδα τη Μελίτα Κούρκουλου ως "σκηνοθέτη" και την έβαλα προς διαγραφή. Προσοχή!! Ο βοηθός σκηνοθέτη ΔΕΝ είναι σκηνοθέτης! Εάν έχετε φτιάξει κι άλλα τέτοια προφίλ, διαγράψτε τα τώρα που είναι νωρίς! Ήδη γίνεται ένα μπάχαλο με αυτούς που έχουν κάνει μουσική επιμέλεια ως συνθέτες και με τους σεναριογράφους ("μετάφραση" κτλ. που κακώς έχουν προστεθεί ως ξεχωριστοί εξαρχής, στο template των θεατρικών παραστάσεων εκτός τηλεόρασης)! Μη δημιουργείτε τέτοια προφίλ γιατί ήδη είμαστε εκτός ελέγχου..!
 
Παιδιά εχουμε ακόμα Χριστουγεννιατικη η μαλλον Πρωτοχρονιάτικη ατμόσφαιρα, ωραιοοο :cheers: εννοω όπως μπαίνεις στο πόρταλ
 
Δημιούργησα το νέο template για τα "Επεισόδια" οποιασδήποτε κατηγορίας παραγωγής. Έφτιαξα και την κατηγορία, όπου για αρχή πέρασα ένα επεισόδιο από τηλεοπτικές σειρές και ένα από τηλεοπτικές εκπομπές, για να τα δούμε. Στα templates ηθοποιών και μουσικών συνθετών, πέρασα για την ώρα το νέο template και φαίνονται οι δύο αυτές παραγωγές. Θα προχωρήσω με τα υπόλοιπα και βλέπουμε τι άλλο χρειάζεται. Δεν είναι λύση στο πρόβλημα του να φαίνονται τα επεισόδια χύμα στο προφίλ και όχι με κάποια απόκρυψη, φωλιασμένα, αλλά τουλάχιστον απεμπλέκονται από τις τηλεοπτικές σειρές σε δικό τους (επιτέλους!) template και προστίθενται σε αυτά, τα επεισόδια των τηλεοπτικών εκπομπών, μιας και όλα επεισόδια είναι, στην ουσία. Με αυτόν τον τρόπο αποσυμφορίζονται κατεβατά με επεισόδια στις τηλεοπτικές σειρές οποιουδήποτε προφίλ και εμφανίζονται παρακάτω, στη δική τους, πλέον, κατηγορία. Μένει να μεταφέρουμε τα λήμματα των επεισοδίων αυτών στο νέο template.
 
Πίσω
Μπλουζα