RetroDB - Πρόοδος εργασιών

Θα προσπαθησω εγω το βραδυ. Πρεπει πρωτα να θυμηθω πως το εκανα :)
 
bernard.c είπε:
Καλησπέρα παιδιά,
Ποιος θα αναλάβει να δημιουργήσει τα νέα tmplates: "Μεταγλωτισμένα" και "Παρουσιαστής";

Εγώ νομίζω ότι δεν μπορώ / δεν έχω τα δικαιώματα για να το κάνω...
Θα το κάνω εγώ
 
A, ωραία! Όταν δημιουργηθούν , έχω κάποιο υλικό να περάσω στους παρουσιαστές.
 
Μπράβο Shock να δω επιτέλους τους παρουσιαστές, σαν παρουσιαστές, και να χαρώ.

Το template για τα μεταγλωτισμένα θα πρέπει να περιέχει υποκατηγορίες.
 
Αν δημιουργηθούν τα templates, τις υποκατηγορίες μπορούμε να τις φτιάξουμε σύμφωνα με τις παραμέτρους που έθεσες Νάσο.

Το θέμα είναι η δημιουργία - η διαμόρφωση είναι εύκολη και μπορούμε να την αναλάβουμε έπειτα εμείς (εννοώ οι feeders). :)
 
nasos kolias είπε:
Μπράβο Shock να δω επιτέλους τους παρουσιαστές, σαν παρουσιαστές, και να χαρώ.
Το template για τα μεταγλωτισμένα θα πρέπει να περιέχει υποκατηγορίες.
Εε μη βιάζεσαι υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα για τους παρουσιαστές :)

Όταν είχαμε ξεκινήσει την RetroDB δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα έφτανε στο σημείο που είναι σήμερα οπότε το software που χρησιμοποίησα και οι μέθοδοι κατηγοριοποίησης έχουν όρια τα οποία και έχουμε φτάσει.

Δεν είναι τίποτα να φτιάξω άλλο ένα template με παρουσιαστές αλλά σκεφτείτε την περίπτωση που ένας παρουσιαστής είναι και παραγωγός. Όπως υπάρχει πρόβλημα αυτή τη στιγμή όταν ένας ηθοποιός είναι και σκηνοθέτης σε κάποια ταινία έτσι και εδώ θα υπάρχει θέμα όταν κάποιος έχει παραπάνω από έναν ρόλο.

Το πρόβλημα θα λυθεί άμεσα με την έκδοση 2 της RetroDB που δεν θα βασίζεται σε wiki και στα απλά queries που γίνονται αυτή τη στιγμή.

Παρόλα αυτά δε θέλω σε καμία περίπτωση να σταματήσω τον feedοργασμό σας οπότε μπήκε το template:host ώστε να κρατηθούν κάπου τα δεδομένα.

Η δομή του είναι παρόμοια με του template:actor.

Όσο αφορά το template:translated θα ήθελα να μου πείτε τι έχετε σκοπό να καταχωρήσετε ώστε να το τροποποιήσω κατάλληλα.

Για να μπουν στην πρώτη σελίδα τα δύο νέα buttons θα πρέπει να φτιαχτούν νέα images ή να γυρίσουν σε CSS3.

Προς τους διαχειριστές:

Έχω προσθέσει τα κατάλληλα CSS3 στο gumax skin (main.css) είναι επιλογή σας αν θα τα χρησιμοποιήσετε ή θα φτιάξετε νέα images για τα buttons.
 
Φίλε Shock, σε ευχαριστούμε πολύ για τη δημιουργία των νέων templates Host και Translated. :)

Όσον αφορά το νέο template Translated, δημιούργησα τις εξής κατηγορίες (Types):

1 = Μεταγλωτισμένη κινηματογραφική ταινία

2 = Μεταγλωτισμένη ταινία κινουμένων σχεδίων

3 = Μεταγλωτισμένη τηλεοπτική σειρά

4 = Μεταγλωτισμένη σειρά κινουμένων σχεδίων

5 = Μεταγλωτισμένη τηλεοπτική εκπομπή

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με τις παραπάνω κατηγορίες ή αν επιθυμείτε και την προσθήκη κάποιων ακόμα.

Ως εκ τούτου, οι δύο πρώτες μεταγλωτισμένες παιδικές σειρές έχουν ανοιχτεί:

- http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Κάντυ_Κάντυ

και

- http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Σπορτ_Μπίλλυ

Θα ακολουθήσουν και άλλες για τις οποίες έχουμε ήδη στοιχεία στο forum...

Όσον αφορά το template των τηλεοπτικών σειρών Series, το επανέφερα στην προηγούμενή του μορφή (πριν κάνω την δοκιμαστική προσθήκη των μεταγλωτισμένων).

Shock είπε:
Εε μη βιάζεσαι υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα για τους παρουσιαστές :)
Όταν είχαμε ξεκινήσει την RetroDB δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα έφτανε στο σημείο που είναι σήμερα οπότε το software που χρησιμοποίησα και οι μέθοδοι κατηγοριοποίησης έχουν όρια τα οποία και έχουμε φτάσει.

Δεν είναι τίποτα να φτιάξω άλλο ένα template με παρουσιαστές αλλά σκεφτείτε την περίπτωση που ένας παρουσιαστής είναι και παραγωγός. Όπως υπάρχει πρόβλημα αυτή τη στιγμή όταν ένας ηθοποιός είναι και σκηνοθέτης σε κάποια ταινία έτσι και εδώ θα υπάρχει θέμα όταν κάποιος έχει παραπάνω από έναν ρόλο.

Το πρόβλημα θα λυθεί άμεσα με την έκδοση 2 της RetroDB που δεν θα βασίζεται σε wiki και στα απλά queries που γίνονται αυτή τη στιγμή.

Παρόλα αυτά δε θέλω σε καμία περίπτωση να σταματήσω τον feedοργασμό σας οπότε μπήκε το template:host ώστε να κρατηθούν κάπου τα δεδομένα.

Η δομή του είναι παρόμοια με του template:actor.
Τέλεια! Να ρωτήσω: Η 2η έκδοση της RetroDB είναι μέσα στα σχέδια δηλαδή;
 
Ευχαριστούμε Shock!! :D

Πάντως στη δεύτερη έκδοση, να κάνετε κάποιο κόλπο να σταματήσουν οι αντιγραφές κειμένων από εμάς! Με το που θα πατάει κάποιος το δεξί κλικ, να βγαίνει δαγκάνα! :p
 
Καλημέρα παιδιά,

Σχετικά με το νέο template Host (Παρουσιαστής), έγιναν χθες πολλές αλλαγές κατηγοριοποίησης από Actor σε Host. Παρ' όλα αυτά, πρέπει να είναι και άλλοι πολλοί παρουσιαστές καταχωρημένοι σαν ηθοποιοί, που δεν πρόλαβα/κατάφερα να εντοπίσω χτες. Αν θέλετε, ρίξτε κι εσείς μια ματιά και κάντε τις αλλαγές όπου χρειάζεται.

Καλή μέρα,

B
 
Είδα τη σελίδα της Νάκυς Αγάθου στη retrodb και οφείλω να πω ότι δεν μου άρεσε. Θέλει κάτι ακόμα.

Πιστεύω ότι θα πρέπει να ανοίξουμε μια σελίδα στη retrodb στις εκπομπές με τον τίτλο :

"Παρουσίαση προγράμματος" ή όπως αλλιώς μας αρέσει

για να περιληφθούν όλες οι παρουσιάστριες ΕΙΡΤ-ΕΡΤ-ΥΕΝΕΔ-ΕΡΤ2 κλπ. Μήπως δε πρέπει να ανοίξουμε μια σελίδα για κάθε κανάλι

"Παρουσίαση προγράμματος ΕΙΡΤ"

p1=Νάκυ Αγάθου, p2, p3.......

"Παρουσίαση προγράμματος ΥΕΝΕΔ" κλπ

Με αυτόν τον τρόπο όλο αυτό το υλικό που υπάρχει στο retromaniax στον τομέα παρουσιάστριες θα μπορέσει να αξιοποιηθεί στη retrodb. Φτάνει να ξέρουμε σε ποιό κανάλι έκαναν την παρουσίαση.
 
nasos kolias είπε:
Είδα τη σελίδα της Νάκυς Αγάθου στη retrodb και οφείλω να πω ότι δεν μου άρεσε. Θέλει κάτι ακόμα.
Πιστεύω ότι θα πρέπει να ανοίξουμε μια σελίδα στη retrodb στις εκπομπές με τον τίτλο :

"Παρουσίαση προγράμματος" ή όπως αλλιώς μας αρέσει

για να περιληφθούν όλες οι παρουσιάστριες ΕΙΡΤ-ΕΡΤ-ΥΕΝΕΔ-ΕΡΤ2 κλπ. Μήπως δε πρέπει να ανοίξουμε μια σελίδα για κάθε κανάλι

"Παρουσίαση προγράμματος ΕΙΡΤ"

p1=Νάκυ Αγάθου, p2, p3.......

"Παρουσίαση προγράμματος ΥΕΝΕΔ" κλπ

Με αυτόν τον τρόπο όλο αυτό το υλικό που υπάρχει στο retromaniax στον τομέα παρουσιάστριες θα μπορέσει να αξιοποιηθεί στη retrodb.
Συμφωνώ απόλυτα με την πρότασή σου naso για να ανοιχθούν εκπομπές "Παρουσίαση προγράμματος ΕΙΡΤ", "Παρουσίαση προγράμματος ΥΕΝΕΔ" κλπ, ούτως ώστε να μπορέσουν να περαστούν και να αξιοποιηθούν όμορφα όλες οι (πολλές πλέον) πληροφορίες που έχουμε σχετικά με το θέμα.

Αν δεν έχετε αντίρρηση (και δεδομένης της αγάπης μου για το θέμα), να ξεκινήσω να ετοιμάζω κάτι; Ήδη έχω σώσει και επεξεργαστεί πολλές φωτογραφίες στο προσωπικό μου αρχείο και δεν θα με δυσκολέψει σχεδόν καθόλου.

nasos kolias είπε:
Φτάνει να ξέρουμε σε ποιό κανάλι έκαναν την παρουσίαση.
Ξέρουμε, ξέρουμε!! :)
 
Καλησπέρα παιδιά,

Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να περάσατε ωράια στις γιορτές!

Μέσα στον Δεκέμβριο, κάποια μέλη του forum με προεξάρχοντα τον tonytony ανάρτησαν έναν τεράστιο αριθμό αφισών του Ελληνικού κινηματογράφου. Οι αφίσες αυτές έχουν τώρα (κατά 95%) χωριστεί ανά γράμμα από την διαχειριστική ομάδα του forum και έχουν πάρει μια ξεχωριστή θέση στο forum που τις αναδυκνύει και τις προβάλλει ξεχωριστά από άλλα θέματα.

Δεν ξέρω αν μπορεί με κάποιο τρόπο η διαχειριστική ομάδα του forum να μας βοηθήσει σε αυτό το έργο, αλλά όμορφο θα ήταν όλες αυτές οι αφίσες κάποια στιγμή να κοσμούσαν και τα αντίστοιχα λήματα της RetroDB... Έχω δει Νάσο ότι έχεις κάνει ήδη κάποιες πρώτες αναρτήσεις, απλά αναρωτιέμαι πώς θα μπορούσαμε να φέρουμε σε πέρας αυτό το τεράστιο έργο συστηματικά και με τον ελάχιστο δυνατό χρόνο (καθώς ο χρόνος που θα απαιτηθεί θα είναι ούτως ή άλλως τεράστιος...)
 
krem13 είπε:
ελπίζω να μην βιαστείτε γιατί θα πρέπει να επιβεβαιωθεί η χρονική περίοδος που προβλήθηκε (εγώ πάντως δεν είμαι σίγουρος για τις ημερομηνίες) και σχετικά με το σήμα,αυτό που φωτογράφησα είναι το σήμα που είχε πάνω το τσαντάκι με τα δώρα που πήρα όταν πήγα και έπαιξα,το κανονικό της εκπομπής ήταν λίγο διαφορετικό,πάντως άμα το θέλετε μπορώ να το σκανάρω.
Και τόσον καιρό μετά, ακόμη δεν έχουν βρεθεί πληροφορίες για να περαστεί. Και βέβαια το θέλουμε μόλις μπορέσεις!

krem13 είπε:
εγώ είμαι σίγουρος ότι έχει παίξει,δεν ξέρω σε πόσα επεισόδια αλλά τουλάχιστον μέχρι πριν 2-4

mhmerotategiatipino είπε:
Η Ζετα Δουκα επαιξε σε 4 επεισοδια. Αν θελετε μπορω να σας πω οταν ολοκληρωθει η σειρα αναλυτικα το καστ (αυτη ειναι και η βαση που φτιαχνω καθε σαιζον).
Ευχαριστώ, εκ των υστέρων έστω, και τους δυο σας για την άμεση απάντηση!

bernard.c είπε:
Καλημέρα παιδιά,
Σχετικά με το νέο template Host (Παρουσιαστής), έγιναν χθες πολλές αλλαγές κατηγοριοποίησης από Actor σε Host. Παρ' όλα αυτά, πρέπει να είναι και άλλοι πολλοί παρουσιαστές καταχωρημένοι σαν ηθοποιοί, που δεν πρόλαβα/κατάφερα να εντοπίσω χτες. Αν θέλετε, ρίξτε κι εσείς μια ματιά και κάντε τις αλλαγές όπου χρειάζεται.

Καλή μέρα,

B
Έκανες πολύ καλές αλλαγές τότε, θυμάμαι! Πλέον εδώ και καιρό, δεν πρέπει να υπάρχει παρουσιαστής ως ηθοποιός. Βέβαια ποτέ μη λες ποτέ..!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προς άπαντες που πιθανόν έχουν πληροφορίες. Πριν τρεις βδομάδες περίπου κάνοντας νέα έρευνα από παλαιότερα και νεότερα τηλεπεριοδικά για Κυπριακές τηλεοπτικές σειρές, βρήκα πως έχω κάνει κάποια γκάφα... Στα διάφορα τηλεπεριοδικά είδα πως το μοναδικό Κυπριακό κανάλι που αναφέρεται, είναι αλλού γραμμένο ως "ΡΙΚ" κι αλλού ως "RIKSAT" (ή "RIK SAT"). Επειδή δεν γνωρίζω πότε το "ΡΙΚ" έσπασε σε "ΡΙΚ 1" και "ΡΙΚ 2" κι επειδή δεν ξέρω που αναφερόταν το τηλεπεριοδικό, έβαζα τις σειρές που εντόπιζα στο "ΡΙΚ" σκέτο που έχουμε. Μικρό το κακό γιατί μόλις μάθουμε την ημερομηνία αλλαγής, αλλάζουμε στην κάθε σειρά το συγκεκριμένο πεδίο. Το πρόβλημα είναι ότι με το "ΡΙΚ" ή "RIK SAT" που ανακάλυψα, δεν ξέρω πλέον αν πρόκειται για πρώτη προβολή σειράς ή επαναλήψεις στο δορυφορικό της Κύπρου. Δεν ξέρω δηλαδή αν το "ΡΙΚ" που αναφέρονταν σε Ελληνικά τηλεπεριοδικά, ήταν πάντοτε (ουσιαστικά) το "RIK SAT". Τότε αλλάζουν πολλά δεδομένα κι έχουμε να κάνουμε μονάχα με επαναλήψεις (δε φαντάζομαι να είχαν παραγωγές αποκλειστικά για την δορυφορική τους τηλεόραση) παρά με πρώτες προβολές στις διάφορες τηλεταινίες, τηλεοπτικές σειρές και θεατρικές παραστάσεις. Πρέπει να το κοιτάξουμε και όποιος γνωρίζει σχετικά, θα παρακαλούσα να ενημερώσει.
 
Έχει δίκιο ο φίλος Mandrake στα παραπάνω γραφόμενά του.

Όποιος φίλος / φίλη από την Κύπρο μπορεί, ας μας δώσει λίγη βοήθεια για να μπορέσουμε να καταγράψουμε συστηματικότερα και με περισσότερη ακρίβεια τα προγράμματα που έχουν προβληθεί από την Κυπριακή τηλεόραση - και κυρίως από το ΡΙΚ...

:please:
 
Μηπως πρεπει να κανουμε μια γενικοτερη επισημη ανακοινωση προς τους Κυπριους ρετρομανεις?

Η κοινοτητα εχει καταφερει το ακατορθωτο...να εγκιβωτισει - κατα το δυνατο - την Ελληνικη (κυριως) κοινωνικη πραγματικοτητα των 70s-80s...αλλα δεν θα ειμαστε "πληρεις" ως προς το "Ελληνικη" αν δεν συμπεριλαβουμε και τα Κυπριακα πεπραγμενα!

Πχ...υπαρχουν αντιστοιχες κοινοτητες στη Μεγαλονησο με τις οποιες μπορουμε να επικοινωνησουμε?
 
Έχω βρει κάποιες πληροφορίες και για άλλες τηλεοπτικές σειρές (μυθοπλασίας), τηλεταινίες και κάποιες θεατρικές παραστάσεις και από άλλα κανάλια όπως "Λόγος", αλλά μου λείπουν στοιχεία για να δω πότε ακριβώς ξεκίνησαν. Με τον Νάσο έχουμε ρίξει τρελό ψάξιμο με τα ονόματα που λόγω της ιδιαίτερης ορθογραφίας τους η αλήθεια είναι πως μας έχουν ταλαιπωρήσει και κάνουμε διορθώσεις επί των διορθώσεων αλλά δεν το βάζουμε κάτω. Στην μεγάλη πλειοψηφία τους (αν όχι όλα) πρέπει να έχουμε σωστά περασμένα όσα μέχρι στιγμής έχουμε. Από σκηνοθέτες, σεναριογράφους, θεατρικούς συγγραφείς, μουσικούς συνθέτες, μουσικούς τραγουδιστές, ηθοποιούς κτλ. Στις τηλεοπτικές σειρές έχουμε, πιστεύω, καλύψει ένα μεγάλο κομμάτι απ' το 1990 κι έπειτα, αλλά παλαιότερα δεν έχουμε αρχείο και ως γνωστόν η Κυπριακή τηλεόραση προϋπήρχε της Ελληνικής. Γι' αυτό χρειαζόμαστε βοήθεια στο να δούμε πως και τι. Δεν υπάρχει πουθενά κάποια βάση δεδομένων και αμφιβάλλω αν υπάρχει και σχετική βιβλιογραφία/μελέτη (διαφορετικά θα την είχαμε, έστω, ακουστά) να ανατρέξουμε. Πάσα βοήθεια δεκτή!
 
γεια σας μπορουμε να βαλουμε συναυλιες στην retrodb?
 
jimijoop είπε:
γεια σας μπορουμε να βαλουμε συναυλιες στην retrodb?
εχει περασει ενας μηνας και ακομα δεν εχει απαντηθει αυτη η ερωτηση ελπιζω να απαντηθει συντομα γιατι εχω πληροφοριες για συναυλιες και και μια αλλη ερωτηση:

μπορουμε να βαλουμε ξενες ταινιες και σειρες που εχουν παιξει ελληνες ηθοποιοι στην retrodb?
 
Δεν έχω χρόνο αυτό το καιρό για να προσθέσω αυτή τη δυνατότητα στην RetroDB.

Μπορείς όμως να δημιουργήσεις ένα thread και να μπει εκεί ότι πληροφορία υπάρχει, κάτι τέτοιο είχε κάνει και ο Νάσος πριν ξεκινήσουμε το "πέρασμα".

Με το που ξεμπερδέψω από τα ορυχεία, τα βάζουμε κάτω, βλέπουμε τη μορφή που πρέπει να έχει το αντίστοιχο section, το φτιάχνω και τα περνάμε copy/paste από το thread στην RetroDB

:cool:
 
Πίσω
Μπλουζα