RetroDB: Τεχνικά Θέματα

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το "πετάει" και το "από κάτω", οπότε δώσε μου έναν τίτλο που στο έκανε να το δω και ο ίδιος. Και είναι κάθε φορά οι ίδιες αφίσες σε συγκεκριμένους τίτλους που ψάχνεις; Ακόμα καλύτερα θα ήταν να κάνεις ένα screenshot και να μας το δείξεις εδώ!
 
Για το παραπάνω σοβαρότατο πρόβλημα δεν πήρα ποτέ απάντηση από τις 17 Σεπτεμβρίου 2019. Σήμερα η "RetroDB" φαίνεται να μην ανοίγει καν... Συμβαίνει κάτι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος αλλά κάθε φορά που επιχειρώ να μπω στο retromaniax μου βγάζω ένα κόκκινο θαυμαστικό και μου λέει ότι η σελίδα δεν είναι ασφαλής και ότι μπορεί να μου υποκλέψουν κάποια δεδομένα (?????? ). Οι επιλογές που μου δίνει είναι " Πίσω στην ασφάλεια" και "Σύνθετα". Πατάω "Σύνθετα" και με παραπέμπει σε ένα "Προχωρήστε στη μετάβαση στο retromaniax" (κάτι τέτοιο τέλος πάντων)... Μπαίνω μέσα και πάω να πατήσω οπουδήποτε, και ξανά μανά, από την αρχή η ίδια ειδοποίηση με το θαυμαστικό.
 
Ειχε απλα ληξει ενα certificate. Πλεον οι broswers εχουν γινει μυγιαγκικτοι (για καλο λογο παντως)

Ο 1@Shock[/USER] αποκατεστησε το προβλημα.

1@Mandrake[/USER] υποθετω οτι το ιδιο συμβαινει και για την RetroDB. Λογιακ θα αποκατασταθει κι αυτο.

Σορρυ παιδια

 
Η "RetroDB" έχει τεχνικό πρόβλημα. Μπορεί να το κοιτάξει κάποιος; Όπου και να μπεις εμφανίζεται παρόμοιο μήνυμα με αυτό:

MediaWiki internal error.

Original exception: [61e3b2e1a24a2a483706a613] 2020-04-05 16:37:47: Fatal exception of type "Wikimedia\Rdbms\DBConnectionError"

Exception caught inside exception handler.

Set $wgShowExceptionDetails = true; at the bottom of LocalSettings.php to show detailed debugging information.
 
Η "RetroDB" έχει τεχνικό πρόβλημα. Μπορεί να το κοιτάξει κάποιος; Όπου και να μπεις εμφανίζεται παρόμοιο μήνυμα με αυτό:

MediaWiki internal error.

Original exception: [61e3b2e1a24a2a483706a613] 2020-04-05 16:37:47: Fatal exception of type "Wikimedia\Rdbms\DBConnectionError"

Exception caught inside exception handler.

Set $wgShowExceptionDetails = true; at the bottom of LocalSettings.php to show detailed debugging information.
κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω από χτές την νύχτα που προσπάθησα να μπώ στην retro db
 
Για κάποιες ημέρες έφτιαξε και πλέον άρχισε πάλι με παρόμοια μηνύματα:

MediaWiki internal error.

Original exception: [647b2f58119d8ae3d86ab41e] 2020-04-11 21:44:09: Fatal exception of type "Wikimedia\Rdbms\DBConnectionError"

Exception caught inside exception handler.

Set $wgShowExceptionDetails = true; at the bottom of LocalSettings.php to show detailed debugging information.



είτε με αυτά:

Αποτυχία ασφαλούς σύνδεσης

Προέκυψε σφάλμα κατά την σύνδεση στο www.retrodb.gr.

Η σελίδα που προσπαθείτε να δείτε δεν μπορεί να εμφανιστεί επειδή δεν είναι δυνατή η πιστοποίηση της αυθεντικότητας των ληφθέντων δεδομένων.

Επικοινωνήστε με τους ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας για να τους πληροφορήσετε για το πρόβλημα.



και μόλις μου έβγαλε ένα νέο:

[d58125a903d68d2a5ad2f5de] 2020-04-11 21:46:44: Fatal exception of type Wikimedia\Rdbms\DBQueryError

Ήρθε το τέλος; :alien:
 
Για κάποιες ημέρες έφτιαξε και πλέον άρχισε πάλι με παρόμοια μηνύματα:

MediaWiki internal error.

Original exception: [647b2f58119d8ae3d86ab41e] 2020-04-11 21:44:09: Fatal exception of type "Wikimedia\Rdbms\DBConnectionError"

Exception caught inside exception handler.

Set $wgShowExceptionDetails = true; at the bottom of LocalSettings.php to show detailed debugging information.
Άλλαξα μια παράμετρο στη βάση και έκανα restart ελπίζω να μη το ξαναβγάλει. Το ότι το βγάζει κάποιες φορές και κάποιες οχι έχει να κάννει με το φορτίο και την στιγμή, (bots, άλλοι χρήστες κλπ)

Αποτυχία ασφαλούς σύνδεσης

Προέκυψε σφάλμα κατά την σύνδεση στο www.retrodb.gr.

Η σελίδα που προσπαθείτε να δείτε δεν μπορεί να εμφανιστεί επειδή δεν είναι δυνατή η πιστοποίηση της αυθεντικότητας των ληφθέντων δεδομένων.

Επικοινωνήστε με τους ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας για να τους πληροφορήσετε για το πρόβλημα.
Αυτό δε γίνεται να το έβγαλε τώρα. Έχει σχέση με το expiration του SSL Certificate. Έκοψε η Let's Encrypt μια batchιά certificates που είχαν πρόβλημα (από τη δική τους μεριά) και κάναμε reissue.


και μόλις μου έβγαλε ένα νέο:

[d58125a903d68d2a5ad2f5de] 2020-04-11 21:46:44: Fatal exception of type Wikimedia\Rdbms\DBQueryError

Ήρθε το τέλος; :alien:
Είναι το ίδιο με το πρώτο
 
Κάτι συμβαίνει πάλι. Έκανα επεξεργασία προφίλ και με πέταξε έξω. Δεν ξέρω αν την αποθήκευσε.
"Δεν είναι δυνατή η προσβαση σε αυτόν τον ιστότοπο".
 
Αυτό δε γίνεται να το έβγαλε τώρα. Έχει σχέση με το expiration του SSL Certificate. Έκοψε η Let's Encrypt μια batchιά certificates που είχαν πρόβλημα (από τη δική τους μεριά) και κάναμε reissue.

Τι εννοείς δε γίνεται; Αφού μου το έβγαλε και μάλιστα σε 3-4 διαφορετικά tabs που είχα κάνει refresh και δούλευα παράλληλα! Μήπως παίζει κάτι με 2ο certificate από αλλού; Όπως διαβάζεις, τα προβλήματα συνεχίζονται... Με το τεράστιο delay ωρών όταν εισάγουμε δεδομένα, έχει γίνει κάποια ενέργεια επίλυσής του από τον Νοέμβρη που το ανέφερα ή συνεχίζουμε στο ίδιο μοτίβο αναγκαστικών επανέλεγχων μέχρι να καταρρεύσουμε εντελώς;
 
Κώστα όσον αφορά το SSL:
Τον έλεγχο του certificate τον έχει το Certificate Authority στην περίπτωση μας η Let's Encrypt. Προφανώς δεν βάζω βγάζω certificates έτσι απλά. Μια φορά την ημέρα τρέχει ένα αυτοματοποιημένο script και κοιτάει αν χρειάζεται ανανέωση. Αν χρειάζεται φέρνει ένα καινούριο. Αλλά για να γίνει expired θα πρέπει να πέτυχες την περίπτωση που είπα παραπάνω (η CA ακύρωσε μια batchιά από certificates) ή να έχει γίνει κάτι με το scrpt και να μην έχει τρέξει.
Το τελευταίο δεν φτιάχνει-χαλάει-φτιάχνει χαλάει. Θα γίνει update και πάλι τα ίδια μετά από 2 μήνες. Μη βασιστείς σε αυτά που λέω εγώ, φαινεται και στον browser σου (το κλειδάκι πάνω αριστερά).

Όσον αφορά την ανανέωση.
Όταν έχεις πολλές σελίδες στο mediawiki γίνεται μια μορφή caching και μετά από κάποια ώρα καθαρίζει κάποιο job τις παλιές σελίδες και τις ξαναχτίζει. Παλαιότερα είχα ένα script που έκανε συνεχόμενα purges, κάτι που όμως δεν είναι σωστό.
Μπορείς να κάνεις αυτό που λέει στη σελίδα του mediawiki για refresh. Αν δε σου κάνει να δω αν σε αυτή την έκδοση μπορώ να κάνω αυτό που έκανα και παλιότερα.
 
Φαντάζομαι όμως πως κάθε Fandom λειτουργεί κατ' αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή εμείς έχουμε περισσότερες σελίδες από οποιοδήποτε άλλο wikia εκεί έξω και γι' αυτό συμβαίνει μόνο σ' εμάς αυτό; Στη "Βικιπαίδεια", για παράδειγμα, γιατί όταν περνάω κάτι η αλλαγή φαίνεται άμεσα; Εκεί δεν έχουν πολλές σελίδες; Δε ξέρω αν με καταλαβαίνεις, μιλάμε για ώρες αναμονής, όχι για δευτερόλεπτα... Θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις αλλά μου φαίνεται πως είναι μεγάλη φασαρία και όταν έχω να περάσω πολλά δεδομένα και αλλαγές που παίρνουν ώρες (έχω κάτσει σερί και 15 ώρες να κάνω προσθήκες/αλλαγές), δεν έχω την πολυτέλεια σε κάθε αλλαγή που κάνω να προχωρώ κατ' αυτόν τον τρόπο... Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι τις μέρες που βολεύει να δουλέψουμε, δουλεύουμε πραγματικά. Δεν φτιάχνουμε ένα λήμμα και τέλος. Εάν λοιπόν όλες αυτές οι αλλαγές που κάναμε παραπέμπουν σε συνωνυμίες ή έχουμε κάνει λάθη και δεν έχουμε δημιουργήσει σωστό σύνδεσμο, δημιουργείται μία σειρά από προβλήματα που αφήνουμε πίσω μας διότι δεν είμαστε σε θέση να ελέγχουμε όλη αυτή τη δουλειά ξανά και ξανά για ώρες, μέχρι να δεήσει το MediaWiki να εισάγει τα δεδομένα όπως πρέπει. Πρέπει να βρεθεί μία λύση οριστική. Γιατί δεν προσαρμόζεις ένα νέο script να κάνει purges; Και γιατί λες ότι αυτό δεν είναι σωστό; Επειδή είναι ενεργοβόρο; Εφόσον δεν κάνει ζημιά στα δεδομένα και ΔΕΝ επηρρεάζει την εργασία μου την ώρα που την κάνω (σε φόρτωση σελίδων για παράδειγμα), εμένα μου φαίνεται μια χαρά διαδικασία! Αυτό που βιώνουμε τώρα, είναι εφιάλτης. Και πραγματικά απορρώ τουλάχιστον με τον @nasos kolias που δεν αναφέρει τίποτα τόσον καιρό που βλέπει και τα γράφω αυτά. Οι υπόλοιποι πες περνάνε λίγα πράγματα και αραιά, οπότε δεν τους φαίνεται ιδιαίτερα. Αλλά ο Νάσος θα 'πρεπε να 'χει ενοχληθεί με τη σειρά του και παρόλα αυτά τηρεί σιγή ιχθύος. @Shock χρειαζόμαστε κάτι δραστικό για να μη δημιουργείται αυτό το πρόβλημα. Δοκίμασε σε παρακαλώ με εκείνο το script που είχες βάλει παλιά, να τελειώνει κι αυτή η ιστορία. 16 μέρες περίμενα μέχρι να φτάσει αυτή εδώ η απάντηση, για να μου πεις πάλι ότι "δεν άλλαξε τίποτα". Θα γεράσουμε πριν την ώρα μας...
 
Έχουμε πρόβλημα:


MediaWiki internal error.

Original exception: [444840695650a26d6a29875b] 2020-06-24 19:18:49: Fatal exception of type "Wikimedia\Rdbms\DBConnectionError"

Exception caught inside exception handler.

Set $wgShowExceptionDetails = true; at the bottom of LocalSettings.php to show detailed debugging information.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα πρέπει να διορθώσουμε σιγά σιγά τις "rmxlink" όπου αυτές υπάρχουν, οι οποίες οδηγούν στα αντίστοιχα νήματα διαφόρων παραγωγών & συντελεστών που υπάρχουν στο "Retromaniax", διότι είναι προβληματικές και δεν οδηγούν πλέον πουθενά στο νέο φόρουμ. Στο σύνολό τους είναι 1.103 τέτοια απ' ότι βλέπω και θα χρειαστεί αρκετή δουλειά να τα φτιάξουμε! Εδώ βλέπουμε μία λίστα ανά 500 τέτοια, στην οποία πρέπει να ελέγξουμε εάν οδηγούν σωστά ή όχι (κάποια ίσως έχουν διορθωθεί αν και πρέπει να είναι απειροελάχιστα) και θα πρέπει να βοηθήσουμε όλοι όσο μπορούμε για να τα επαναφέρουμε. Άλλωστε η σχέση "Retromaniax"-"RetroDB" είναι αλληλένδετη και καλό θα ήταν απ' το ένα να οδηγούμαστε στο άλλο! Προσωπικά δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα στο παρελθόν να προσθέσω τέτοιους συνδέσμους, μιας και έβλεπα ότι αντίστοιχα δεν υπήρχαν σε πολλές παρουσιάσεις εδώ μέσα που να οδηγούν στη βάση (και έστω κάποιον εκ της Διαχειριστικής Ομάδας να τα προσθέσει, εφόσον το εκάστοτε μέλος δε μπορούσε πλέον να επεξεργαστεί την παρουσίαση που είχε ανοίξει). Παρόλα αυτά εμείς οφείλουμε να έχουμε σωστούς υπερσυνδέσμους σε όσα λήμματα υπάρχουν μέχρι στιγμής κι από κει και πέρα βλέπουμε για τη δημιουργία νεότερων. Ελπίζω όλοι να βάλετε ένα χεράκι, διότι είναι αρκετά... Να καλωσορίσω επ' ευκαιρίας το νέο μέλος Terminus, ο οποίος ζήτησε να βοηθήσει προς αυτή την κατεύθυνση! :)
 
Παιδιά όλα φτιάξιμο θέλουν. Όποιο rmxlink είναι της μορφής www.retromaniax.gr/vb/* πρέπει να αντικατασταθεί από το νέο link του forum. Kαλό κουράγιο. Άμα θέλετε βοήθεια, πείτε μου.
 
Εγώ κλασικά δεν κατάλαβα.
Μπαίνω στο πρώτο που βλέπω «Όλγα παπαιωάνου». Πάω επεξεργασία βλέπω το "rmxlink" . Το πατάω με βγάζει εδώ. Τι κάνω; Τα σβήνω όλα και βάζω το πρότυπο του host ή αφού βγάζει κάπου δεν αλλάζω τίποτα;;
Κι αυτά που στο παλιό φόρουμ έβγαζαν και τώρα δε βγάζουν ψάχνουμε να βρούμε το νέο σύνδεσμο ή απλώς τα σβήνουμε να μην υπάρχουν καθόλου;
 
Αν σε βγάζει σημαίνει πως έχει διορθωθεί! Αν σε βγάζει σε νεκρή σελίδα όμως, πρέπει να βρεθεί και ν' αντικατασταθεί με εκείνη του νέου φόρουμ. Η μεταβλητή παραμένει ως έχει. Ο σύνδεσμος πρέπει να αλλάξει! Δες τι έκανε ο Terminus εδώ. Αυτό προϋποθέτει βέβαια να βρούμε τα αντίστοιχα νήματα του φόρουμ για να τα αντικαταστήσουμε. Θέλει δουλίτσα... Δε θα τελειώσει γρήγορα. Εάν το "Retromaniax" είχε indexes με τα θέματά του, είτε αυτά είναι παραγωγές, είτε πρόσωπα, θα τα βρίσκαμε εύκολα και γρήγορα. Τώρα θέλει ψάξιμο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα