RetroDB Feeders

lolisman είπε:
Καλημέρα σας...Είμαι και εγω πολύ χαρουμενος που είμαι μελος πια της ομάδας και θα προσπαθησω και εγω να βαλω ενα λιθαράκι σ' αυτό το δημιούργημα.

Αποφασισα να ασχοληθώ με τον παλιο ελληνικό κινηματογράφο καταρχήν και οταν με το καλό τελειωσω με τις ταινιες αυτές(1950-1985) να συνεχισω και με τους ηθοποιούς αυτης της εποχης.

Δεν σας κρυβω οτι με πειραξε που ειδα στις σελιδες (της rdb) νεων ηθοποιών που δεν εχουν ούτε δεκα χρονια δουλειας να υπαρχουν βιογραφιες -σχόλια-φωτογραφιες και πολλά άλλα, ενω σε αυτες των μεγάλων μας ηθοποιων δεν υπαρχει ουτε ΜΙΑ ΛΕΞΗ.

Υπόσχομαι αυτο σε λιγο καιρό να αλλαξει.
Πρώτον, καλώς όρισες και καλό feeding, που λέει και ο Νάσος! :)

Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις για τους ηθοποιούς, να πω κάποια πράγματα, μιας και εγώ ξεκίνησα την ιδέα του βιογραφικού και των σχολίων. Ασχολήθηκα κυρίως αρχικά, με όσους δεν υπάρχουν πουθενά στοιχεία τους, καθώς οι μεγάλοι είναι πασίγνωστοι και φυσικά όλοι ξέρουν λίγο - πολύ τη ζωή και το έργο τους. Δεν υπήρχε περίπτωση να περιοριστεί το θέμα μόνο στους καινούριους, αλλά η retrodb είναι πράγμα που χτίζεται κομμάτι - κομμάτι και προσθέτονται κατά κόρον σπάνια στοιχεία. Με τον καιρό, λοιπόν, θα αποκτήσουν όλοι οι ηθοποιοί τις προσωπικές τους πληροφορίες.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λογια. :)

Ευχομαι σε όλους καλό σαββατοκύριακο και καλή Καθαρή Δευτέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lolisman είπε:
Καλημέρα σας...Είμαι και εγω πολύ χαρουμενος που είμαι μελος πια της ομάδας και θα προσπαθησω και εγω να βαλω ενα λιθαράκι σ' αυτό το δημιούργημα.

Αποφασισα να ασχοληθώ με τον παλιο ελληνικό κινηματογράφο καταρχήν και οταν με το καλό τελειωσω με τις ταινιες αυτές(1950-1985) να συνεχισω και με τους ηθοποιούς αυτης της εποχης.
Φίλε lolisman, να σε Καλωσορίσω κι εγώ με τη σειρά μου (με μια μικρή καθυστέρηση λόγω της σύντομης "απουσίας" μου τις τελευταίες μέρες) στην ομάδα της RetroDB.

Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που έχεις καταπιαστεί με τον Ελληνικό κινηματογράφο, διότι έχουμε ακόμα πολλές ελλείψεις στο κομάτι αυτό και σκοπεύω κι εγώ να συνεισφέρω όταν ολοκληρώσω κάποιες καταχωρήσεις στα Τηλεοπτικά.

Καλή Αρχή και καλές προσθήκες! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε lolisman ήθελα κι εγώ να συμμετέχω σε βιογραφικά απλά έχει τεθεί ορισμένες φορές το θέμα της "αντιγραφής" ώστε να αναφέρουμε την πηγή και προσωπικά έχ προβληματιστεί στο ποια τέλος πάντων πηγή θα ήταν περισσότερο αξίοπιστη ώστε να καταπιαστεί κανείς να αντιγράψει αρχικά ότι βρει απ' αυτήν και να ψάξει εν συνεχεία για τους υπόλοιπους που λείπουν ή για επιπλέον πληροφορίες στους ήδη υπάρχοντες. Επειδή λοιπόν μας λείπουν τόσα πολλά κι επειδή δεν είχα καταλήξει στην πιο αξιόπιστη πηγή, προσωπικά περνάω κατά καιρούς μόνο ότι εναλλακτικά ονόματα, ψευδώνυμα, συγγενείς σε trivia αλλά & ημερομηνίες γέννησης και (αν χρειάζεται) θανάτου για να έχουμε μια συσχέτιση μεταξύ των καλλιτεχνών, τουλάχιστον, και μια μικρή εικόνα μέχρι να γίνουν τα βιογραφικά. Περνάω ότι βρίσκω λοιπόν, σε οποιονδήποτε χώρο κι αν αυτοί ανήκουν..αρκεί να βρίσκονται στην βάση! Θα τα πούμε μέσα! :)
 
Θέλεις δηλαδή να περνάς την 1η προβολή στην τηλεόραση ή επαναλήψεις για οποιαδήποτε φορά έχει παιχτεί στην τηλεόραση; Στην 1η περίπτωση δεν ακούγεται άσχημο αλλά ας αναφέρεται μόνο στο trivia κανονικά με ίδιου μεγέθους χαρακτήρες. Δεν υπάρχει λόγος να δημιουργηθεί μεταβλητή για κάτι τέτοιο. Εδώ η τηλεόραση χρησιμοποιείται απλά ως μέσον για να προβληθεί, εκτός μεγάλης οθόνης, η όποια κινηματογραφική ταινία ξανά. Στην 2η περίπτωση, προσωπικά, δεν συμφωνώ... Την διαδικασία αυτή την κάνουμε καθαρά στις τηλεοπτικές παραγωγές επειδή, φαντάζομαι, το κομμάτι της παραγωγής είναι ως επί το πλείστον δικό τους. Άλλη γνώμη;
 
Mandrake είπε:
Θέλεις δηλαδή να περνάς την 1η προβολή στην τηλεόραση ή επαναλήψεις για οποιαδήποτε φορά έχει παιχτεί στην τηλεόραση; Στην 1η περίπτωση δεν ακούγεται άσχημο αλλά ας αναφέρεται μόνο στο trivia κανονικά με ίδιου μεγέθους χαρακτήρες. Δεν υπάρχει λόγος να δημιουργηθεί μεταβλητή για κάτι τέτοιο. Εδώ η τηλεόραση χρησιμοποιείται απλά ως μέσον για να προβληθεί, εκτός μεγάλης οθόνης, η όποια κινηματογραφική ταινία ξανά. Στην 2η περίπτωση, προσωπικά, δεν συμφωνώ... Την διαδικασία αυτή την κάνουμε καθαρά στις τηλεοπτικές παραγωγές επειδή, φαντάζομαι, το κομμάτι της παραγωγής είναι ως επί το πλείστον δικό τους. Άλλη γνώμη;
Συμφωνώ με τον Mandrake.
 
Συμφωνώ και εγώ με τον Mandrake,

Πραγματικά όμως θα άξιζε η αναφορά της πρώτης τηλεοπτικής προβολής κάθε ταινίας στα trivia.
 
Eντάξει παιδιά και εγω συμφωνω μαζί σας...

το σκέφτηκα πιο καλά και νομίζω έχετε δίκιο...
 
Εγώ πάλι είμαι υπέρ της δημιουργίας νέων πεδίων. Θα υπάρξει module της RetroDB στο μέλλον "Σαν σήμερα" το οποίο θα κάνει extract από πεδία ημερομηνιών για να φέρνει τέτοιου είδους πληροφορίες.
 
Ερώτηση:

Στις κινηματογραφικές ταινίες βάζουμε κάποιον τραγουδιστή KAI όταν ακούγετε μόνο η φωνή του

π.χ. Αντώνης Καλογιάννης στην ταινια <<ένας νομοταγής πολίτης>> ή μόνο όταν εμφανίζεται

και ο ίδιος στην ταινία π.χ.Καζαντζίδης-Μαρινελλα στην ταινία <<η κυρία δήμαρχος>>;
 
Αν ο ρόλος του τραγουδιού είναι του χαλιού ή πλάτες δεν νομίζω να αξίζει. Αν το τραγούδι έχει γραφτεί για την ταινία είναι στο soundtrack που λέμε ε νομίζω ότι αξίζει.

Τώρα που το σκέφτομαι δεν έχουμε soundtrack μέσα, κάποια παραπομπή σε δίσκο.....
 
Φίλε lolisman με χαρά να συζητήσουμε οτιδήποτε, απλά δεν είναι το κατάλληλο thread. Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα τις όποιες απορίες/σκέψεις μας να τις δίναμε σε κάποιο άλλο, όπως για παράδειγμα αυτό εδώ που είχε ανοίξει πριν 2 χρόνια ο Shock! Εδώ είναι για τα "καλωσορίσματα". :) Κατά τ' άλλα θα παρατηρήσεις πως όταν έχουμε κάποιον (κυρίως σε σειρές συμβαίνει, βέβαια) που ερμηνεύει στους τίτλους αρχής, δεν βάζουμε ότι συμμετέχει στην ταινία παρά τον αναφέρουμε στο trivia. Αυτός που ερμηνεύει στους τίτλους αρχής ανήκει αποκλειστικά και μόνο στο soundtrack της σειράς/ταινίας και όχι στο cast! Στο cast ανήκει όποιος φαίνεται ή ακούγεται/υποδύεται (στην περίπτωση κάποιου κουκλοθέατρου, θεάτρου σκιών ή κινουμένου σχεδίου). Αν πάλι εννοείς περιπτώσεις που έχουμε ντουμπλαρισμένο ηθοποιό με φωνή κάποιου άλλου γνωστού καλλιτέχνη τότε τι να σου πω... Δε μου έχει τύχει εδώ μέσα. Γνωρίζω πως στο imdb, στο cast σίγουρα περνούνται οι κασκαντέρ, όπου αυτοί είναι γνωστοί, με υποσημείωση στον χαρακτήρα που αλλάζουν. Η περίπτωση του ντουμπλαρίσματος όμως δεν αναφέρεται συνήθως σε καμία βάση δεδομένων. Ειδάλως σε ταινίες του εξωτερικού θα υπήρχαν άπειρες αναφορές στις Αμερικάνικες (για παράδειγμα) κινηματογραφικές ταινίες που προβάλλονται στην Γερμανία ή την Ιταλία. Ειδικά οι Ιταλοί θεωρούνται πλέον "μανούλες" στο ντουμπλάρισμα! Στην Ελλάδα δεν έχουμε παραδείγματα τέτοια παρά μόνο σε κάποιες Βραζιλιάνικες, Μεξικάνικες ή Τούρκικες (πλέον) τηλεοπτικές σειρές.

Φίλε Shock σε είδα που αγχώθηκες εδώ. Ξέρω λίγα πράγματα αλλά δυστυχώς, αφενός λόγω περιορισμένης γνώσης δε θα μπορούσα να συνεισφέρω ιδιαίτερα κι αφετέρου δεν υπάρχει χρόνος να ασχοληθώ και με αυτό αυτή την περίοδο. Είμαι πραγματικά πνιγμένος. Μπορώ μόνο να σε καθησυχάσω στο να μην αγχώνεσαι με κάτι user votting και comments για την ώρα. Είναι δευτερευούσης σημασίας. Αυτό που ενδιαφέρει αρχικά είναι τα ονόματα, οι κατηγορίες και οι ιδιότητες των προσώπων που κυρίως μας καίνε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς ορίζω το μέλος lass στην ομάδα της retrodb. Καλή αρχή :)
 
Ένα ζεστό καλωσόρισμα και από μένα lass.

H retrodb έχει πολύ "δουλειά" ακόμα.

Ο lolisman kai o jimiloop έχουν πάρει "φωτιά", έτσι καλύπτουν την δική μου προσωρινή αποχή λόγω υποχρεώσεων.

Νά΄στε καλά παιδιά.
 
Ευχαριστώ nasos_kolias. Είναι εφικτό να μας δώσετε κάποιες

κατευθύνσεις ως προς το που υπάρχουν περισσότερες ελλείψεις;
 
Μιας και το γνωρίζω, ας απαντήσω. Ελλείψεις υπάρχουν σε ταινίες μικρού μήκους (οι κινηματογραφικές, μονάχα, ξεπερνάνε τις 3.600) και σε ταινίες ντοκιμαντέρ (κινηματογραφικές & τηλεοπτικές). Επίσης υπάρχουν πάρα πολλές ελλείψεις στους χαρακτήρες που υποδύονται οι ηθοποιοί σε οποιαδήποτε κατηγορία (σε κινηματογράφο, τηλεόραση ή βίντεο).
 
Mandrake είπε:
Ελλείψεις υπάρχουν σε ταινίες μικρού μήκους (οι κινηματογραφικές, μονάχα, ξεπερνάνε τις 3.600)
Είχα ξεκινήσει να βάζω ταινίες μικρού μήκους αλλά λόγω του ότι δεν υπάρχει σαν είδος στη retrodb είπαν να σταματήσει για λίγο η εισαγωγή τέτοιων ταινιών.
 
Ο Νάσος κι εγώ ήμασταν αυτοί. Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι το post μου εκείνο δεν ήταν αποτρεπτικό στο να κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια θελήσεις και εννοείται πως δεν έχω δικαίωμα να κάνω υποδείξεις σε κάποιον feeder (μιας και δεν δουλεύω ο ίδιος, πλέον, μέσα) για το πως πρέπει να χειριστεί το κάθε θέμα. Απλά επειδή πέρασα κι απ' αυτό το στάδιο για δύο χρόνια σχεδόν, εμπειρικά σου αναφέρω τι "λείπει", τι "πρέπει να φτιαχτεί" για να σε ενημερώσω και προειδοποιήσω για τυχόν διπλό και τριπλό κόπο που θα κάνεις όταν κάποια τεχνικά θέματα κάποια στιγμή, τελικά, διευθετηθούν. Όταν δεν υπάρχει λοιπόν ο "σκελετός" και θέλεις να δουλέψεις πάνω εκεί μπορείς να αυτοσχεδιάσεις με τον τρόπο που σου έδειξα, στην αναφορά του trivia, αλλά εάν κι εφόσον γίνει κάποια στιγμή (λέμε τώρα...) η κατηγορία αυτή, δε θα μπορούν να μεταφερθούν εκεί ως "δια μαγείας". Θα πρέπει, χειροκίνητα, να κάνετε αλλαγές ξανά. Ναι, λοιπόν, περνιούνται οι μικρού μήκους στις κινηματογραφικές ταινίες (αφού τέτοιες είναι οι περισσότερες (ας πούμε...)), αλλά υπάρχει αυτό το θέμα το οποίο θα πρέπει να λάβετε σοβαρά υπόψιν. Από κει και πέρα εσείς αποφασίζετε σε ποιο κομμάτι και με ποιον τρόπο θα θέλατε να συνεισφέρετε στον ελεύθερο χρόνο σας.

Και μιας και το παρέλειψα, ένα άλλο κομμάτι που υπάρχουν σημαντικές ελλείψεις είναι τα βιογραφικά. Σε οποιονδήποτε συντελεστή. Πλην κάποιων απειροελάχιστων (μέσα στα ονόματα που υπάρχουν στην βάση) που μπορεί να έχει περάσει κατά καιρούς ο Βερνάρδος, ο Νάσος, η Αναστασία, ο Μανώλης και ο Δημήτρης (φαντάζομαι, απ' το jimijoop), λείπουν απλά τα άπειρα. Κι αυτό κυρίως γιατί δεν είχαμε συμφωνήσει και καταλήξει στο παρελθόν, πως θα πρέπει να αναφέρουμε τις "πηγές" ή αν θα πρέπει να υπάρχει κάποια κοινή πηγή για πιο πληρέστερα βιογραφικών ας πούμε. Τέλος πάντων έμεινε "ξεκρέμαστο" αυτό και γι' αυτό δεν ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα. Αυτό που περνούσαμε και περνάτε μέχρι και σήμερα, είναι κυρίως κάποια βασικά πράγματα που ταυτοποιούν κάποιο πρόσωπο. Αυτό που "άτυπα" είχαμε συμφωνήσει είναι να υπάρχει το ίδιο όνομα σε τουλάχιστον δύο παραγωγές. Εάν αυτό δεν ισχύει, μπορεί και πάλι να ανοίξει κάποιος προφίλ, έχοντας υπόψιν ένα ή και περισσότερα απ' τα παρακάτω, για την ταυτοποίηση ενός προσώπου:

α) Να περαστεί κάποια ημερομηνία (ή έστω χρονολογία) γέννησης ή θανάτου.

β) Να περαστεί στο trivia η συγγένεια με κάποιο άλλο γνωστό πρόσωπο του θεάματος, της τέχνης, της πολιτικής, της ιστορίας κτλ.

γ) Να περαστεί στο trivia κάποιο άλλο ψευδώνυμο με το οποίο είναι γνωστό το πρόσωπο αυτό ή/και κάποιο πραγματικό του όνομα, σε περίπτωση που στις περισσότερες παραγωγές που εμφανίζεται χρησιμοποιεί κάποιο καλλιτεχνικό.

δ) Να αναρτηθεί κάποια φωτογραφία του προσώπου αυτού.

Όλα αυτά, επαναλαμβάνω, πως είναι "άτυπα" και απλά τα έχουμε συζητήσει με τον Νάσο κατά καιρούς, στο παρελθόν, ότι καλό θα ήταν να τα έχουμε στα υπόψιν πριν δημιουργήσουμε προφίλ, ως "δικλείδες ασφαλείας". Εάν κάποιο ή κάποια απ' τα παραπάνω είναι τεκμηριωμένα, τότε εκ του ασφαλούς, μπορεί να δημιουργηθεί ένα προφίλ σε ένα πρόσωπο το οποίο πράγματι υφίσταται και λέγεται έτσι. Και πάλι θα μπορούσε να γίνει λάθος αλλά ελαχιστοποιείται κατά πολύ αν τηρηθούν τα ανωτέρω. Από κει και πέρα όποιος θέλει τα ακολουθεί, αλλιώς ας ρισκάρει. Προτάσεις κάνω...
 
Mandrake είπε:
Μιας και το γνωρίζω, ας απαντήσω. Ελλείψεις υπάρχουν σε ταινίες μικρού μήκους (οι κινηματογραφικές, μονάχα, ξεπερνάνε τις 3.600) και σε ταινίες ντοκιμαντέρ (κινηματογραφικές & τηλεοπτικές). Επίσης υπάρχουν πάρα πολλές ελλείψεις στους χαρακτήρες που υποδύονται οι ηθοποιοί σε οποιαδήποτε κατηγορία (σε κινηματογράφο, τηλεόραση ή βίντεο).
Επισης υπαρχουν ελλειψεις και σε τηλεοπτικες εκπομπες αλλα και σε επαναληψεις σειρων.
 
Πίσω
Μπλουζα