Retroid #01

Retroid #01 2022-02-20

No permission to download

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.766
Φοβερη εκπληξη μπραβο ρε μαγκες ολοι οσοι πηρατε μερος γιαυτο το project.Aς γραψει ομως καποιος και πως το διαβαζουμε γιατι ακρη δεν βρηκα μεχρι τωρα οπου και αν πατησα :p :p :p :p
 
Λίγα λόγια για το περιοδικό, το οποίο μπορείτε να βρείτε και εδώ.

Τα reviews των παιχνιδιών με γραφιστικό layout τα ξεκίνησα εδώ στο GRM, μετά από μερικά που είχε κάνει ο φίλος Dino τότε. Έκτοτε τα ανεβάζω εδώ και έχω και ένα blog. Το Retromaniax έχει μια ιδιάτερη θέση για εμένα και για το ίδιο το περιοδικό. Αφού αν δεν υπήρχε ποτέ το GRM και ειδικά ο φίλος Dino δεν έφτιαχνε τότε reviews με γραφιστικό layout, σήμερα το περιοδικό απλά δεν θα υπήρχε. Επίσης πρέπει να αναφέρω πως δεν είμαι γραφίστας, απλά γνωρίζω μερικά πράγματα στο Photoshop και στο Illustrator. Επιπλέον δεν είχα ασχοληθεί ποτέ πιο πριν με την δημιουργία περιοδικού.

http://telonio-reviews.blogspot.com/

H ιδέα ήταν να μαζέψω μερικά reviews, αλλά και διαφορετικά θέματα όπως hardware, ταινίες, κόμικ κλπ και να τα ενώσω σε κάτι που να θυμίζει περιοδικό. Φυσικά η ιδέα άρεσε και σε αρκετούς φίλους, οι οποίοι έγραψαν αρκετά άρθρα για το περιοδικό. Αν και θα ήθελα πάρα πολύ να το τυπώσω, αυτό θα σήμαινε πως θα έπρεπε να βάλω μια τιμή για να βγούν τα έξοδα. Ήθελα όμως εξαρχής να είναι εντελώς δωρεάν για όποιον ενδιαφέρεται.

Θα παρατηρήστε πως όλες οι διαφημίσεις είναι αστείες μέχρι και γελόιες. Αυτός ακριβώς ήταν και ο στόχος μου. Ακόμη και κάποια σοβαρή διαφήμιση να υπάρχει στο μέλλον, σίγουρα θα υπάρχει κάποια άλλη φαντάστική που θα την τρολάρει. Μπορεί να σας φένεται περίεργο, αλλά δεν θέλω το περιοδικό να έχει το απόλυτα σοβαρό ύφος, όπως είχαν τα αντίστοιχα του χώρου. Επίσης σημαντικό είναι πως κανένα άρθρο δεν μοιρλατρεί για το παρελθόν.

Μια ημέρα πριν την κυκλοφορία δημόσια, είχα βγάλει το εξώφυλλο online. Έλαβα ένα μύνημα από κάποιον που μου πρότεινε να γράψω ένα άρθρο για την assembly γλώσσα των 8bit. Δυστηχώς θα τον απογοητεύσω και στο μέλλον, γιατί δεν έχω ιδέα από αυτή τη γλώσσα.

Πότε θα βγει το δεύτερο τεύχος, ειλικρινά δεν έχω ιδέα προς το παρόν. Είναι κάτι που γίνεται στον ελεύθερο χρόνο μου και δεν έχω έσοδα από αυτό για να ορίσω dead lines κλπ. Σίγουρα σε μερικούς μήνες θα είναι έτοιμο. Για το δεύτερο περιοδικό έχω ήδη αρκετό υλικό, που ήταν για το πρώτο τεύχος. Λογικά από το 3ο τεύχος θα χαρώ όποιος θέλει να συμμετέχει σε αυτό.

Να ευχαρηστήσω θερμά και εδώ του φίλους που συμμετείχαν με τα άρθρα τους.

Omenforever
Alucard
Kωνταντίνος Κυρίμης
Johny Cade
Κώστας "The Punisher"
 
Ολα τα λεφτα το περιοδικο οση ωρα το διαβαζω τωρα..Μολις το ειδα πριν στο θεμα αρχισα αμεσως το διαβασμα και εκατσε κουτι για κυριακη μεσημερι πινοντας το καφεδακι...Ευχαριστουμε πολυ Μαριε.
 
Εξαιρετικά καλοσχεδιασμένο και πολύ πλούσιο σε ύλη, το περιοδικό που επιμελήθηκε ο (φίλος από τα παλιά) Μάριος!!! :beer:
Δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο, απλά να πω ότι "έλιωσα" με τις διαφημίσεις - σφήνες!!! :biglaugh:

Μάριε, σε ευχαριστώ πολύ για την αναφορά σου στο όνομά μου και χαίρομαι πολύ που εξέλιξες τόσο πολύ τις δημιουργίες σου, πάνω στον τομέα των reviews, με γραφιστικό layout, αλλά και που σου έδωσα εγώ το έναυσμα για όλο αυτά!
Φοβερή δουλειά (πραγματικά), και με κάτι για όλους!

Πολλά μπράβο και στα παιδιά που συμμετείχαν!
Keep up the good work!!! :clap:
 
ΩΩΩΩωωωπααα!!!!!
Ε ΟΧΙ ΡΕ Γα-moto-auto sport να μην το δώ την Κυριακή και να το ξεζουμίσω....
Έριξα μια γρήγορη ματιά και φαίνεται παρα πού ωραία δουλεια!!!!! Μπράβο σε όλους!!!
Το artwork στα game - reviews πραγματικά κάνει θράυση.
Επίσης εντόπισα και "χιούμορ" και αυτοτρολιά το οποίο μου αρέσει πάρα πού να υπάρχει σε "ερασιτεχνικές" δουλειές!!!
Θα επανέλθω με πιο αυστηρή κριτική. Κρατηθείτε....
 
@dkssprs Να ξέρεις, τα reviews μου με τα δικά σου joystick γίνονται, Respect!

Βρίσκω τελείως μεταφυσικό και απίστευτο το ότι από ΤΟΣΑ παίγνια επέλεξες να κάνεις review για το "Amazing Spiderman". Νόμιζα ότι μόνο εγώ είχα αποτεφρώσει το είναι μου με αυτό το ΚΑΡΑΚΑΚΤ παίγνιο.

Απόλυτος σεβασμός Σου πρέπει.
 
@dkssprs Να ξέρεις, τα reviews μου με τα δικά σου joystick γίνονται, Respect!
Τώρα τι ήθελες κ το έγραψες αυτό ....
Θες να με αποσυντονισεις τελείως κ έχω κ δουλειά σήμερα .....
ΠΕΤΑΩ ΣΤΑ ΣΎΝΝΕΦΑ!!!!
Χαίρομαι πάρα πολύ που το ευχαριστιέσαι!!!

off topic : Επειδη χρησιμοποιείς το Alucard και εγω αυτόν καιρό δίνω πόνο στο castlevania sotn ..... Τι έπος είναι και αυτό!!!!!!
 
H ρετροκαρδιά σας χτυπά ακόμα; Δεν «κουραστήκατε» να ασχολείστε με τα «παλιά»; Το «κρατάτε αληθινό» ακόμα; Αν ναι, τότε εσείς οι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ εναπομείναντες νοσταλγοί της «Χρυσής Εποχής» θα ανταμειφθείτε πλουσιοπάροχα στο δεύτερο τεύχος το οποίο ετοιμάζεται πυρετωδώς, και το οποίο μεταξύ άλλων θα περιλαμβάνει καταιγιστική συνέντευξη από διακεκριμένη προσωπικότητα ηρωικού περιοδικού Υπολογιστών!

Μετανοείτε!!!
 
Διάβασα πρόσφατα το 1ο τεύχος του Retroid καθώς έτυχε να μου το στείλει προσωπικά ένα από τα παιδιά που γράφουν σε αυτό, ο Κώστας “the punisher” καθώς ασχολήθηκα για 7 τεύχη στο περιοδικό Grid και ήθελε να με ρωτήσει πως μου φάνηκε. Η δουλειά και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικά καθώς φαίνεται ξεκάθαρα η αφοσίωση αλλά και η αγάπη για αυτή την δημιουργία. Περιμένω ανυπόμονα να διαβάσω το 2ο τεύχος και θα χαρώ να το παρουσιάσω σε μελλοντικό read through στο κανάλι που διατηρώ, κάτι το οποίο κάνω με ελληνικά παλιά gaming περιοδικά. Συνεχίστε με το ίδιο πάθος!
 
Ας ευχηθούμε μόνο το Retroid να καταφέρει να αποκτήσει πάνω από τέσσερα τεύχη, σπάζοντας έτσι την "κατάρα" των ωραίων ρετροπροσπαθειών του παρελθόντος (iamretro και pcmrace) που ξεκίνησαν με φόρα, αλλά σταμάτησαν αμφότερα μετά την κυκλοφορία του τετάρτου τεύχους τους.
 
Σύντομα θα είναι διαθέσιμο και το δεύτερο τεύχος του περιοδικού.

Issue 2 for GRM.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Aνυπομωνω λεμε φοβερα θεματα βλεπω και παλι.Μαριε κατι που παρατηρησα ομως και δεν ξερω αν εχει γραφτει επιτηδες ετσι ομως παιχνιδι Ghouls 'n Goblins δεν υπαρχει.Οποτε η γραφτηκε ετσι επιτηδες για καποιο λογο η εχει γινει λαθος και οποιος το εγραψε ηθελε να γραψει Ghouls 'n Ghosts.
 
Πίσω
Μπλουζα