RetroManiaX - Νέες δυνατότητες / ενημέρωση

Φορτωσαμε ενα slider στην αρχικη σελιδα που θα βαζουμε τα πιο "καυτα" θεματα.

Προσωρινα εχουμε βαλει 4 για δοκιμες ωστε να σταθεροποιησουμε τη συμπεριφορα του module και να τσεκαρουμε την συμβατοτητα του.

O Δεκεμβρης θα ειναι πολυ "βαρυς" απο αποψη περιεχομενου οποτε σε λιγες μερες θα γεμισει με φρεσκια υλη.

Τυχον ασυμβατοτητες με browsers θα παρακαλουσαμε να αναφερθουν στο αντιστοιχο υποφορουμ.
 
Wally είπε:
Φορτωσαμε ενα slider στην αρχικη σελιδα που θα βαζουμε τα πιο "καυτα" θεματα.
Προσωρινα εχουμε βαλει 4 για δοκιμες ωστε να σταθεροποιησουμε τη συμπεριφορα του module και να τσεκαρουμε την συμβατοτητα του.

O Δεκεμβρης θα ειναι πολυ "βαρυς" απο αποψη περιεχομενου οποτε σε λιγες μερες θα γεμισει με φρεσκια υλη.

Τυχον ασυμβατοτητες με browsers θα παρακαλουσαμε να αναφερθουν στο αντιστοιχο υποφορουμ.
Είναι πάρα πολύ όμορφο! :)

Προς ενημέρωσή σας & όχι ακριβώς ασυμβατότητα - οι 4 "μπίλιες" που δείχνουν πόσες εικόνες περιέχονται στο slider πέφτουν στο αριστερό μέρος της οθόνης και πάνω στο "Καινούρια Θέματα".

Το παρόν συμβαίνει σε Safari & σε Firefox σε MAC OS X.

Σε Safari:

safari_screen.jpg

Έκδοση Safari: Version 5.1.1 (7534.51.22)

Σε Firefox:

firefox_screen.jpg

Έκδοση Firefox: Version 8.0.1

Έκδοση Mac OS X: Version 10.7.2 - Build 11C74

Υποψιάζομαι ότι ίσως έχει να κάνει και με την ανάλυση της οθόνης μου.... Στο παρόν pc είναι 1280 x 800...

Ε, δεν έχω κάτι άλλο για feedback! Αν χρειάζεστε κάποια άλλη πληροφορία, εδώ είμαι! :)
 
Ναι, έχει απόλυτη σχέση με την ανάλυση της οθόνης. Στο δικό μου Firefox 8.0 σε Win 7/32 και ανάλυση 1920x1080, το πρόβλημα εμφανίζεται αν κάνεις manual resize το πλάτος του παραθύρου. Από κάποιο μέγεθος και επάνω, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, από εκεί και κάτω σταδιακά "πέφτει" όλο και περισσότερο πάνω στα υπόλοιπα όπως δείχνει η εικόνα της D@redevil.
 
Μπραβο debuggers!

Αυριο θα το στενεψω
 
Στο pc της δουλειάς με τη δοκιμαστική ανάλυση 1280 x 768, φαίνεται να διορθώθηκε το πρόβλημα. Οπότε λογικά θα παίζει σωστά και στην 1280 x 800! ;)

Πολύ καλή ιδέα, πάντως! Εντελώς "πουλ-μουρ"! :)
 
Πηγαμε στη νεα εκδοση που υποσχεται πιο γρηγορο browsing. Μεγαλες διαφορες θα δειτε στα mobile.
 
Wally είπε:
Πηγαμε στη νεα εκδοση που υποσχεται πιο γρηγορο browsing. Μεγαλες διαφορες θα δειτε στα mobile.
Ετσι ακριβως ειναι.Αυτη την στιγμη απο το iphone γραφω και γενικα ασχολουμαι με το site και φαινεται ολα να ειναι πιο γρηγορα απο πριν.
 
Εκανα καποια πραγματα default στην Εξελιγμενη Αναζητηση διοτι ηταν δυσχρηστη πριν.
 
Ε, μα! Αυτό το "search multiple content types" χρήσιμο, δε λέω - αλλά αν δεν το γυρνούσες στην καρτέλα "single content", τα έβλεπες "όλα"!

Ευχαριστούμε! :)
 
Πηγαμε στην εκδοση 4.1.10 στη πλατφορμα και το skin.

Οτι περιεργο βρειτε, καντε ενα κοπο να το ποσταρετε

Το μεγαλο dropdown στις Ειδοποιησεις εχει ηδη αποσταλει για διορθωση
 
Η Kambia με τη βοηθεια της Caprice, αλλαζει την κατηγοριοποιηση του Culture / Lifestyle.

Προχωρησαμε σε μεγαλυτερη εξειδικευση των υποκατηγοριων μιας και το πληθος των θεματων οχι μονο το επιτρεπει αλλα πλεον το επιβαλει.

Νομιζω οτι οι μεταφορες θεματων συνεχιζονται και θα εχουν ολοκληρωθει μεχρι αυριο.
 
Το φορουμ αναβαθμιστηκε στην εκδοση 4.2. Ειναι η πρωτη major version της VB εδω και πανω απο εναμιση χρονο.

Αυτη τη στιγμη την "ισιωνουμε". Μπορει να παρατηρησετε "αναταραξεις".

Οταν δουμε ολες τις νεες δυνατοτητες, θα κανουμε και ενα ενημερωτικο ποστ.
 
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν πατάς το "νέο περιεχόμενο" δεν σου δείχνει απλά την λίστα των topics που έχουν νέα μηνύματα όπως πριν, αλλά λεπτομερή αναφορά στο ότι κάνει ο καθένας σαν user. Αυτό μπορεί να είναι καλό αν μπαίνεις συνέχεια, αν όμως περάσουν 2-3 μέρες και δεν έχεις μπει καθόλου θα είναι μάλλον πιο δύσκολο να ψάξεις τα νέα topics που σε ενδιαφέρουν γιατί αν ένα topic έχει ας πούμε 15 νέα μηνύματα, στο νέο περιεχόμενο θα υπάρχουν 15 διαφορετικές αναφορές και μάλιστα με preview (που σημαίνει ότι θα έχουμε πολλαπλάσιες σελίδες με νέο περιεχόμενο να ψάχνουμε), ενώ πριν συνοψιζόταν όλο αυτό σε μία μόνο αναφορά μίας γραμμής, ότι δηλαδή το τάδε τόπικ έχει νέα μηνύματα, κάτι που έκανε πολύ εύκολη την πλοήγηση, τουλάχιστον για κάποιον που δεν μπαίνει κάθε μέρα.

Απλά κάτι που παρατήρησα, δεν ξέρω αν είναι τελικό. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω οτι διορθωσαμε/επαναφεραμε οτι επρεπε.

Μενει το θεμα της "Ροης" που συζηταμε.

Με το Νεο Περιεχομενο ερχεται η Ροη Δραστηριοτητων και αν θελεις τα Νεα Μηνυματα πρεπει να κανεις αλλο ενα κλικ δεξια της Ροης.

Η Ροη Δραστηριοτητων εχει την ενδιαφερουσα λειτουργια Φιλτρο Ανακτησης αλλα δεν εχει την compact απεικονιση της μιας γραμμης που εχουν τα Νεα Μηνυματα.
 
Εχει αρκετα νεα πραγματα η νεα εκδοση πχ Ποιοι διαβασαν καθε θεμα (ξεκινωντας να μετρα απο τη στιγμη της αναβαθμισης φυσικα), εξυπνο τροπο να αποφευγονται τα διπλα ποσταρισματα και πολλες τεχνικες αλλαγες πισω.
Αλλος ενας ρουφιανος στη ηλεκτρονικη ζωη μας!
 
Αν δεν το θελει η ομηγυρις το αφαιρουμε τσακα τσακα. Απλα επειδη το εχει η νεα εκδοση και το σηκωνει ανετα το μηχανημα μας, το αφησαμε...
 
Δεχουμενα ολα τα καλουδια της Vbuletin,σκεφτομαι ομως με τι κουτελο θα κυκλοφορω στο φορουμ αν με κανουν τσακωτο στην Bibibo η στο section της Καντυ Καντυ..


Η εσενα να διαβαζεις τα Gaming News του Ps3!!
 
Aardvark είπε:
σκεφτομαι ομως με τι κουτελο θα κυκλοφορω στο φορουμ αν με κανουν τσακωτο στην Bibibo η στο section της Καντυ Καντυ..
o.t

Mη σκας φίλε μου... μιλάμε το section κάντυ2 όποτε έχεις τις μαύρες σου, σου φτιάχνει τη διάθεση! (μετά από τόσο καιρό και ακόμα να βρεθεί το ζώδιο που ήταν η κάντυ) :D
 
Νομίζω κι εγώ πως κάτι τέτοιο δεν είναι αναγκαίο εδώ.. Δε νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν τι διαβάζει ο καθένας μας.
 
Αφαιρεθηκε αυτη η δυνατοτητα μιας και δεν φαινεται να ενθουσιασε κανεναν :)

Ειμαστε σε συζητηση αν επαναφερουμε το Νεο Περιεχομενο στη κλασικη του απεικονιση και εχουμε τη Ροη Δραστηριοτητων ως επιλογη του χρηστη. Μεχρι το βραδυ θα εχουμε καταληξει σε αποφαση.
 
Πίσω
Μπλουζα