Review: Atari 800XL

@billy: Δεν ξεχνάς τίποτα!!! Ωραίος! :thumbup:

Ωραία συζήτηση... Ψιλο-χρόνος υπάρχει, όρεξη δεν υπάρχει προς το παρόν...

Τεσπα... Σας απολαμβάνω...
 
@ Wally

Ευχαριστώ Πάνο. Εξαιρετικό το Link περί graphics modes του Αταράκου....

@ billy

Το συγκεκριμένο είναι από τα αγαπημένα μου slideshows ! Thanks για την αφιέρωση ;-) Όποιος ενδιαφέρεται να το θαυμάσει σε real thing, please be my guest :

http://csdb.dk/release/?id=81153

Οι CREST είναι υπέροχοι και ο Metalvotze είναι πολύ ενεργό μέλος και στην Vectrex Scene

Επίσης για τους έχοντες κάποιο REU clone, προτείνω ανεπιφύλακτα τα

, επίσης από CREST.
Μπορώ να πω με βεβαιότητα (και παρά ότι έχουμε διαβάσει για την χρωματική παλέτα του C64), ότι κι εγώ θα προτιμούσα πιο ζωηρά χρώματα. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα...

Παρόλα αυτά υπάρχουν graphicians που δημιουργούν θαύματα...

Ρίξτε μια ματιά στους Leon, Jailbird, Joe, rexbeng (Πατριωτάκη μας),
scener
, Alias Medron (επίσης Έλληνας).....και θα με θυμηθείτε :D

130732.gif
130732.gif

(Interlaced FLI)

856.gif
856.gif

(Interlaced FLI)

40947.png
40947.png

(HiRes)

39965.png
39965.png

(MultiColor)

122197.png
122197.png

(PETSCII)

112403.gif
112403.gif

(MultiColor)

4350.gif
4350.gif

....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nα πω την αλήθεια, το φανταζόμουν ότι θα γνώριζες ήδη το συγκεκριμένο slideshow !! (καθ' ότι εσύ δεν τα χάνεις κάτι τέτοια) ;)

Φοβερές και οι υπόλοιπες εικόνες. :thumbup:
 
Παντως για ενα μηχανακι του 1979...ο 800XL ηταν πολυ μπροστα.

Δεν καταλαβαινω παντως γιατι δεν εκανε το μπαμ στα παιχνιδια αφου ξεκινησε νωριτερα απο τον ανταγωνισμο.

Ειχα διαβασει οτι επασχε το documentation του...δεν ξερω αν ειναι λογος αυτος. BTW καπου διαβασα οτι παρα την αθλια BASIC, o C64 ηταν εξαιρετικα ντοκουμενταρισμενος για δουλεια στο "μεταλλο".

Παντως η σχεδιαση του (ως scifi γραφομηχανη), το υπεροχο πληκτρολογιο του παντα με τραβουσαν.

Ειναι το μονο μη-Sinclair 8bito με το οποιο συνεχιζω να ασχολουμαι
 
Χαίρομαι πάρα πολύ με όλα αυτά που διάβασα (και που σε ένα μικρό βαθμό προκάλεσα να γραφτούν). Είναι αυτό ακριβώς που εννωούσα όταν έγραφα για "κουβέντα χωρίς αφορισμούς και στενοκέφαλους ισχυρισμούς, αλλά με ανοιχτό πνεύμα." (και προς Θεού δεν ήταν αυτή η αναφορά απευθυνόμενη προς εσένα Billy).

Πράγματι είναι δύσκολο να δημιουργηθεί μια μεθοδολογία σύγκρισης 2 υπολογιστών που να βγάζει ξεκάθαρο νικητή. Ορισμένα από τα θέματα όμως που αναφέρθηκαν είναι πολύ σωστά.

ChrisTOS είπε:
Από την άλλη ο C64 έχει καλύτερο υποσύστημα sprites (είναι μάλλον πιο δυνατό και σίγουρα πιο λογικό από τα player-missiles του Atari).
Πολύ σωστά ChrisTOS. Τα sprites του Atari, τα λεγόμενα "Player Missile Graphics" σου έδιναν την εντύπωση ότι είχαν σχεδιαστεί για παιχνίδια όπως το Space Invaders και μόνο. Υπήρχαν 4 sprites τύπου player με πλάτος 8 pixels και 4 missiles πλάτους 2 pixels. Το ύψος ήταν όσο και το ύψος της οθόνης (μπορούσαν μάλιστα να βγούνε και στο border). Το κακό ήταν ότι τα pixels των sprites δεν είχαν πάντα σχέση με τα pixels του mode γραφικών σου. Έτσι π.χ. στο mode 8, αυτό με τα γραφικά υψηλής ανάλυσης, άλλου ήταν το pixel στη θέση x=100 και αλλού το sprite με x=100, γεγονός που δυσκόλευε στον προγραμματισμό.

ChrisTOS είπε:
Βέβαια ο Α8 έχει 2x ταχύτητα CPU οπότε...
Και όχι μόνο διπλάσια ταχύτητα. Έχοντας ως συνεπεξεργαστές τα 2 Chip γραφικών, τα Antic και CTIA/GTIA, που είχαν απευθείας πρόσβαση στη μνήμη και που μπορούσαν να δημιουργήσουν δικά τους interrupts, μπορούσες να κάνεις μέχρι και κάποια πολύ απλά πράγματα παράλληλης επεξεργασίας, χωρίς να επιβαρίνεις τον 6502.

Πάντως για τον ήχο,να πω την αμαρτία μου, προσωπικά προτιμώ το SID.
 
Στην Ελλάδα αυτά δεν ήρθαν λόγω τιμής και μόνο; Αντιλαμβάνομαι ότι τα χρόνια εκείνα (1983-1984) ακόμα και η αγορά του γομολάστιχα στην Ελλάδα ήταν μεγάλη υπόθεση πόσο μάλλον του c64 όμως τα ατάρι ήταν πάντα φθηνότερα των αντίστοιχων cbm! Γιατί δεν τα φέρανε στην Ελλάδα έστω ως μέση λύση;
 
Με μπριζωσατε οποτε συνεδεσα νυχτιατικα τον 800XL.

Πηρα το Tomahawk στο χερι

attachment.php


Γυρισα την TV σε 4:3 και φορτωσα Rescue on Fractalus

attachment.php


εχω banding αλλα δυστυχως πρεπει να αρκεστω στο Composite...

attachment.php


Θυμηθηκα φορτωνοντας κι αλλα παιχνιδια την οχι τελεια συμβατοτητα του MyIDE με καποια παιχνιδια (δεν καταφερα να φορτωσω Raid Over Moscow, IK και καποια αλλα). Ισως ομως να φταινε και τα ATR μου. Tα ειχα φτιαξει χρονια πριν. Ουτε που θυμαμαι πως...

Επισης δεν θυμαμαι αν μπορω να κανω reset και να ξαναμπω στο περιβαλλον του MyIDE...Βαριεμαι να ανοιγοκλεινω τον αταρακο.

Σπυρο τα A8 ηταν καμποσο διαδεδομενα στη χωρα μας αλλα οχι τοσο στα computers shops αλλα στα μαγαζια ηλεκτρικων οικιακων ειδων!
 
Και XL έχεις 'κονομήσει ρε θηρίο ?? :eek:

Ωραίες εικόνες !!

spyros_s είπε:
Στην Ελλάδα αυτά δεν ήρθαν λόγω τιμής και μόνο; (...) Γιατί δεν τα φέρανε στην Ελλάδα έστω ως μέση λύση;
Σπύρο, την έχεις ξανακάνει την ερώτηση. ;) (δες εδώ)
 
@ Wally

Αχ Πάνο ! Πόσο τυχερός είσαι που διαθέτεις έναν 800XL !!!
 
Geoanas, όποτε ξαναβρεθείς Θεσσαλονίκη είσαι ευπρόσδεκτος (όπως και όλα τα παιδιά του forum φυσικά) να περάσεις για να τα δεις όλα τα 8bit Atari μαζεμένα : 400,800,1200XL, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE (μόνο το XEGS δεν έχω, γιατί ήταν το όνειδος της οικογενείας :) ) . Στο sio2sd έχω και όλο το λογισμικό που κυκλοφόρησε. Για τον εν Atari αδελφό Dino που τα λατρεύει και είναι μακρυά προσφέρω και εισιτήρια του ΚΤΕΛ και πακέτο φιλοξενίας (για τον Dino θα είναι σαν προσκυνηματική εκδρομή σε μοναστήρι!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδη μετα απο τοσα χρονια εκατσα να βρω ακρη με τις παραπανω ερωτησεις μου, στο site του Lotharek για το sio2sd γραφει:

Most of the games for atari 8bit needs BASIC to be DISABLED - it means You have to press and hold ATARI OPTION KEY at power on.
Αυτο ισχυει γενικα δηλαδη και για το MyIDE που εχω εγω?
 
@billy: με εκπλήσσεις ευχάριστα! Εγώ πλέον ξεχνάω!
 
Wally είπε:
Σπυρο τα A8 ηταν καμποσο διαδεδομενα στη χωρα μας αλλα οχι τοσο στα computers shops αλλα στα μαγαζια ηλεκτρικων οικιακων ειδων!
Υπέροχες οι φωτό από το σαλόνι σου, αλλά θα σταθώ και στην παραπάνω φράση...

Πόσο δίκιο έχεις, αφού κι εγω από κατάστημα ηλεκτρικών ειδών τον πήρα, το '86-'87!

npac είπε:
Geoanas, όποτε ξαναβρεθείς Θεσσαλονίκη είσαι ευπρόσδεκτος (όπως και όλα τα παιδιά του forum φυσικά) να περάσεις για να τα δεις όλα τα 8bit Atari μαζεμένα : 400,800,1200XL, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE (μόνο το XEGS δεν έχω, γιατί ήταν το όνειδος της οικογενείας :) ) . Στο sio2sd έχω και όλο το λογισμικό που κυκλοφόρησε. Για τον εν Atari αδελφό Dino που τα λατρεύει και είναι μακρυά προσφέρω και εισιτήρια του ΚΤΕΛ και πακέτο φιλοξενίας (για τον Dino θα είναι σαν προσκυνηματική εκδρομή σε μοναστήρι!).
Ωωωω!!!! Ευχαριστώ!

Μεγάλη η χάρη τους!

Αντί για άρτο, φαντάζομαι θα υπάρχουν cartridges... :fafoutis:
 
Wally είπε:
Επειδη μετα απο τοσα χρονια εκατσα να βρω ακρη με τις παραπανω ερωτησεις μου, στο site του Lotharek για το sio2sd γραφει:


Αυτο ισχυει γενικα δηλαδη και για το MyIDE που εχω εγω?
Κανονικά δεν φορτώνει την basic παρά μονάχα άμε δεν βρει cartridge ή bootable δισκέτα. Με την basic μειώνεται η διαθέσιμη μνήμη απο 64 σε 38ΚΒ (κάνει shadow αντίγραφο της ROM στην RAM), οπότε το λειτουργικό αν καταλάβει ότι υπάρχει bootable μέσο, δεν την φορτώνει.

Πάντως μια δοκιμή με Option ή Select πατημένο, μπορεί να βοηθήσει.

DINO είπε:
Υπέροχες οι φωτό από το σαλόνι σου, αλλά θα σταθώ και στην παραπάνω φράση...Πόσο δίκιο έχεις, αφού κι εγω από κατάστημα ηλεκτρικών ειδών τον πήρα, το '86-'87!

Ωωωω!!!! Ευχαριστώ!

Μεγάλη η χάρη τους!

Αντί για άρτο, φαντάζομαι θα υπάρχουν cartridges...
toothless2.gif
Του Αγίου Πatariου !!!

Για να ξανασοβαρευτούμε λιγάκι : η αντιπροσωπεία της Atari την Ελλάδα, η ΕΛΚΑΤ είχε δικτυο διανομής τα καταστήματα ηλεκτρικών, γιατί εκεί διέθετε τα VCS 2600. Για τον λόγο αυτο και οι 8bit Atari σπανίζανε στα computer shops αλλά και στα περιοδικά του χώρου (που ζούσαν από τις διαφημίσεις των computer shops).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα