Review: Bubble Bobble

Μπραβο για το review τελονιε γιατι το Bubble Bobble ηταν,ειναι και θα παραμεινει ενα απο τα αγαπημενα μου games
 
Συμφωνώ απολύτως με τον προλαλήσαντα! Το "Μπούμπλε-Μπούμπλε", όπως είναι η ιστορικά καθιερωμένη ελληνική ονομασία του παιχνιδιού από τα ουφάδικα (που μερικοί εξ ημών θεωρώντες εαυτούς γνώστες των αγγλικών προσπαθήσαμε ματαίως να μεταβάλλουμε) ήταν σαφώς ανώτερο απο τον υποτιθέμενο διάδοχο Rainbow Islands. Νομίζω δε οτι στο 2ο παιχνίδι δεν υπήρχε η δυνατότητα να παίξουν ταυτόχρονα δύο παίχτες...
 
Ακόμη ένα γραφικό update (άντε άλλα δυο έμειναν).
 
χεχε... και εγώ το ίδιο κάνω τώρα! ;) ...μπράβο βρε telonio! είσαι καταπληκτικός!
 
συμφωνα με το κουτι της συλλογης taito coinop hits για commodore 64 η φαλαινα που εμφανιζεται αν αργησεις να τελειωσεις την πιστα λεγεται baron von blubba!επισης υπηρχε ενα λυχναρι που σου εδινε ολες τις "τσιχλες".οχι οτι το χρειαζομουν γιατι επαιζα με power up
 
Πραγματικά πολύ όμορφη δουλεία
 
τι να πω και γω για αυτο το αριστουργημα. το οτι το παιζω ακομα μανιωδως σε καποιες φασεις της ζωης μου ακομα και σημερα τα λεει ολα... φραπεδακι στο τραπεζι, τσιγαρο(εχω 2 χρονια που το εκοψα) και διπλο μεχρι να το λιωσουμε. να σημειωσω οτι περασαμε μια σεζον που καναμε reset στο mame αν χαναμε ζωη μεχρι την 50 πιστα.... οσοι ξερουν καταλαβαν! οι κοποι απεδωσαν καρπους κ πλεον εγω κ ο κολλητος μου κινουμαστε μηχανικα στις 100 πιστες του bubble (οντως μετα την 70 γινεται ΠΑΛΟΥΚΙ)... αν και αυτο δεν λεει τπτ σε καποιον που δεν ειναι γεννημενος στα late 70s ή early 80s.... για εμας εδω σημαινει αρκετα. Πολυ νοσταλγια! τι να πω.! ειμαι κ σε ευαισθητη φαση κ με ποιανει! #)
 
Ωραιότατο review σε ένα απο τα κλασσικότερα παιχνίδια που άφησαν ιστορία!
 
Χμμ! Κοίτα να δεις κάτι περίεργο!....

Το Bubble Bobble το θεωρούσα ανέκαθεν από τα εξαιρετικά παιχνίδια, στο οποίο όμως δεν είχα αφιερώσει ποτέ πολλά κέρματα (εν πλήρη αντιθέση με το Puzzle Bubble, που το είχα "ξεσκίσει")....

Όλα αυτά μέχρι πρότινος!....

Από τότε που το τερματίσαμε με την Κάμπια, έχω πάθει ένα είδος εμμονής με το παιχνίδι και θεωρείται αυτονόητο ότι θα παίξουμε ένα διπλό κάθε Σάββατο! Άσχημο κόλλημα λέμε! :)

Πραγματικά είναι παιχνιδάρα & όποιος δεν έχει ασχοληθεί, πρέπει να το κάνει πάραυτα! :D
 
Ωραιο το bubble bobble,σαν να λεμε οτι η πιτσα ειναι νοστιμη και ο θεος ειναι ενας.

 

Και οτι ο Ααρντυ rules!
 
Τό bubble bobble τό προτογνώρισα στό spectrum+ 48k κι αυτό γιατί στά ηλεκτρονικά γνώρισα τό super bobble bobble, καί τό bobble bobble. Ή αλλαγή τού ονόματος καί οί διαφορές σέ σχέση μέ τό super bobble bobble πού είχα γνωρίσει εγώ τουλάχιστον, νόμιζα ότι μπήκαν απλώς γιά νά μήν είναι ίδιο τό computer game μέ τήν έκδοση arcade Τό bubble bobble σάν arcade τό γνώρισα μετά τό 90 σέ ένα μαγαζί πολύ μακρυά απ τήν περιοχή μου στό οποίο πήγαινα καμιά φορά όταν ήθελα νά φύγω απ τή γειτονιά

Καί στίς δύο εκδόσεις,(computer καί arcade), τό έβρισκά πολύ δύσκολο σέ σχέση μέ αυτό πού ήξερα εγώ, κι έτσι δέν τό πολυέπαιζα, αλλά δέν πάυει νά είναι στήν κορυφή τών παιχνιδών

Όταν πάντως γνώρισα τό παιχνίδι στήν amiga version, απογοητεύτηκα.. απ τήν amiga τό περίμενα πανομοιότυπο.. αναλογικά (σέ σχέση μέ τίς δυνατότητες τών μηχανημάτων τής εποχής, ή έκδοση τού commodore ήταν καλύτερη κατά τή γνώμη μου..(ξαναλέω όμως.. Μόνο υπό τό πρίσμα τών δυνατοτήτων τού κάθε μηχανήματος απ τά δύο προαναφερθέντα..) Τής amiga τή βρίσκω εντελώς απαράδεκτη μέ βάση τίς δυνατότητές της πάντα..
 
Πραγματικα γυρισα χρονια πισω διαβαζοντας το review. Συγχαρητηρια.

Εχουμε λιωσει αμετρητες ωρες με τον αδερφο μου και τους φιλους μου στο bubble bobble απο πιτσιρικια, μεχρι και προσφατως τα τελευταια χρονια και εχουμε ριξει πολυ γελιο. Ειχαμε βαπτισει με δικιες μας ονομασιες τα αντικειμενα του παιχνιδιου με φρασεις οπως τις παρακατω:

- Παρε τη τσικλιτσα και κανε συστημα.

- Βιτριολι!!!! (το μαγικο φιλτρο που μετατρεπει σε bonus τη πιστα).

- Ερχεται ο Μπαρκουλης! (το τερας που εμφανιζεται οταν καθυστερουσαμε να περασει η πιστα)

....και αλλα πολλα, οπως η διαμαντοπιστα, το μενταγιον. Ενα παιχνιδι καθαρα διαχρονικο, που βασιζεται στο μοναδικο gameplay του που ηταν πολυ μπροστα για την εποχη του. Ωραια ηταν και τα Rainbow Islands και Parasol Stars, αλλα το Bubble Bobble το χω πολυ πιο ψηλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο review telonio. Είναι ένα από τα αγαπημένο μου παιχνίδια ever. Έχω παίξει αμέτρητες ώρες, μαζί με την γυναίκα μου το τερματίζαμε για πλάκα. Σε διπλό με τον μπλε έχω πάει στην 99 με το πρώτο κανονάκι. Ο πράσινος να θυσιάζεται για μην χάνει ο μπλε κλασσικά. Κάθε πίστα έχει το σύστημα της. Μπάρκουλης ή Δρακουμέλ το τέρας. :)
 
Εχεις το μουμπλέ μουμπλε??? χαχαχαχα!

Περα απο μπουμπλε εγω το ειχα ακουσει και μουμπλε μουμπλε.. :fafoutis:
 
Καπου το έχω, θέλει cap kit γιατί πανω στην καμπίνα έπαιζε με πολλά ηχητικά και οπτικά παράσιτα.
 
κι εγώ έπαιζα Διπλό Δράκο, Χρυσό Τσεκούρι, Φούσκα Φούσκα, Παιδί Θαύμα, Πακ Άντρας, Ρομπότ Μπάτσος, Αλλαγμένο Τέρας καθώς και άλλα που δεν τα θυμάμαι!
 
Εδώ ξεφτιλίσαμε τις μεταφράσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα