Review : SILENT HILL (Playstation)

Το παιχνίδι έχει 4 φινάλε. Όμως οι προγραμματιστές πρόσθεσαν και ένα 5ο, σαν ένα αστείο! Αυτό είναι το UFO ending.

* Για να το δεις, πρέπει να τελειώσεις μια φορά το παιχνίδι και να ξεκινήσεις ένα καινούργιο με την επιλογή "Next Fear".

* Πήγαινε στο convenience store, που βρίσκεται στο τέλος της οδού Bachman και πάρε το channeling stone.

* Πάιξε το παιχνίδι κανονικά, αλλά θα πρέπει σε κάποια σημεία να κάνεις use το channeling stone. Αυτά είναι:

Στην ταράτσα του "Nighmare" School.

Στην αυλή του "Nighmare" Hospital.

Μέσα στο Norman's Hotel, στο Silent Hill Resort.

Στη βάρκα στο Silent Hill Resort.

Στην ταράτσα του φάρου.

Το UFO ending, θα ξεκινήσει μόλις κάνεις use το channeling stone, στην κορυφή του φάρου...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SUrTgvtqMJY]YouTube - Silent Hill - UFO Ending
 
Εμένα μου άρεσε , πλάκα είχε !

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ; μιας και δεν το τελείωσα ποτέ μου ... Τελικά ο ήρωας βρήκε την κόρη του ή όχι ;
 
iliekater είπε:
Εμένα μου άρεσε , πλάκα είχε !Να ρωτήσω και κάτι άλλο ; μιας και δεν το τελείωσα ποτέ μου ... Τελικά ο ήρωας βρήκε την κόρη του ή όχι ;
Μην απαντησετε!!! δεν το εχω παιξει!!! Μετα την παταγωδη αποτυχια των νεων Resident Evil, λεω να ξεκινησω τη σειρα Silent Hill...
 
LOL-γι'αυτό υπάρχουν τα SPOILER tags. ;)
 
iliekater :

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ; μιας και δεν το τελείωσα ποτέ μου ... Τελικά ο ήρωας βρήκε την κόρη του ή όχι ;

Ethaniel είπε:
Μην απαντησετε!!! δεν το εχω παιξει!!! Μετα την παταγωδη αποτυχια των νεων Resident Evil, λεω να ξεκινησω τη σειρα Silent Hill...
Καλώς , δεκτότατον .

Ωστόσω , όποιος καλός άνθρωπος μπορεί ας μου το απαντήσει με ένα ΠΜ . Σας παρακαλώωωωω ! :cry: :cry: :cry:
 
Ethaniel είπε:
Μην απαντησετε!!! δεν το εχω παιξει!!! Μετα την παταγωδη αποτυχια των νεων Resident Evil, λεω να ξεκινησω τη σειρα Silent Hill...
Τσ, τσ...Ντροπή σου :Ρ

Ένα από τα λίγα παιχνίδια που με έκαναν να κλ@σω πόμολα 2 το μεσημέρι με τα παράθυρα ανοιχτά...
 
iliekater είπε:
Εμένα μου άρεσε , πλάκα είχε !Να ρωτήσω και κάτι άλλο ; μιας και δεν το τελείωσα ποτέ μου ... Τελικά ο ήρωας βρήκε την κόρη του ή όχι ;
Μπορεί και να τη βρίσκει...

Μπορεί και όχι...

Μπορεί και ο ίδιος να είναι νεκρός...

Ας πούμε οτι το Silent Hill, όταν το τελειώσεις, σε αφήνει με αρκετά ερωτηματικά τα οποία μένουν αναπάντητα, ανάλογα με το ending.

Σαν μια ταινία η οποία δεν έχει ένα λογικό τέλος...
 
Το παιχνίδι βάσισε μεγάλο μέρος της γοητείας του στην έλλειψη λογικής σε πολλά από τα τεκταινόμενα στον κόσμο του και στα αισθήματα ανασφάλειας που προκαλεί το άγνωστο. Γιατί να έχει λογικό τέλος με καθαρές απαντήσεις; Θα ήταν σαν να αυτοαναιρείται.
 
Maddog είπε:
Το παιχνίδι βάσισε μεγάλο μέρος της γοητείας του στην έλλειψη λογικής σε πολλά από τα τεκταινόμενα στον κόσμο του και στα αισθήματα ανασφάλειας που προκαλεί το άγνωστο. Γιατί να έχει λογικό τέλος με καθαρές απαντήσεις; Θα ήταν σαν να αυτοαναιρείται.
Δεν συμφωνω.Ολα τα endings,εκτος του χαζου με το ufo,εδεναν με την ιστορια η οποια ειχε να κανει με μια αιρεση στην ουσια.

Ειναι σιγουρα μπερδεμενο και θελει μεγαλη αυτοσυγκεντρωση για να καταλαβεις την υποθεση.Σε αντιθεση με το Homecoming που ενω ειναι εξαιρετικο σε ολους τους τομεις,καταλαβαινεις τα παντα σχεδον απο την μεση και ερχεται και η επιβεβαιωση στο τελος.

Παντως το Silent 1 ηταν το μοναδικο παιχνιδι που πραγματικα φοβομουν να ανοιξω τις πορτες του σπιτιου οταν το εκλεινα.Και δεν ηταν τοσο τα γραφικα,αλλα η απιστευτη μουσικη που το συνοδευε και οι ηχοι(ακομα και ο ηχος του ραδιοφωνου ηταν spooky) που ηταν οτι πιο τρομακτικο εχω ακουσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσως δεν έγινα επαρκώς σαφής:

Δεν λέω ότι είναι παράλογα τα endings, απλά δεν δίνουν εντελώς ξεκάθαρες απαντήσεις και αφήνουν πάντα ορισμένες αμφιβολίες. Σε όλο το παιχνίδι βασικά σε "πλακώνει" αυτή η αίσθηση του αγνώστου κινδύνου και της αδυναμίας να κατανοήσεις και να αντιμετωπίσεις τα συμβάντα με βάσει αυτά που μπορεί να έχει ως βιώματα ή έστω να γνωρίζει ένας απλός άνθρωπος (είτε ο παίκτης είτε ο πρωταγωνιστής της ιστορίας)

Όταν μιλάω για έλλειψη λογικής στο παιχνίδι, μιλάω ακριβώς για το γεγονός ότι περιγράφει έναν "περίεργο" και "εξωπραγματικό" κόσμο που δεν "ταιριάζει" με τον τρόπο που έχουμε μάθει να βλέπουμε τα πράγματα. Αρχίζοντας ακόμα και από το χιόνι που πέφτει σε λάθος εποχή και φτάνοντας σε όλα τα υπερφυσικά συμβάντα που ακολουθούν.

Και αυτός κατά την γνώμη μου είναι ένας από τους κύριους λόγους που το παιχνίδι προκαλεί τόσο έντονα συναισθήματα φόβου.
 
Ναι συμφωνω σε αυτα που λες.Και οντως ειναι "δαιδαλωδης" ο συλλογισμος του παιχνιδιου.
 
Τέτοια μου κάνετε και με βάζετε σε πειρασμό !
 
Gyubrush είπε:
Ναι συμφωνω σε αυτα που λες.Και οντως ειναι "δαιδαλωδης" ο συλλογισμος του παιχνιδιου.
Και έτσι οφείλει να είναι.

Στην ουσία ως παιχνίδι ακολουθεί την πετυχημένη συνταγή μιας ιστορίας τρόμου (και όχι απλά φόβου) και μάλιστα αρκετά απλοϊκή, συγκρινόμενη με αντίστοιχες γραπτές .

Ο άνθρωπος αντιμέτωπος με το υπερφυσικό, με το αόριστο, με το απόκρυφο, με τους φόβους του και το μυαλό του, όπου τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο και τα όρια μεταξύ πραγματικότητας και σουρεαλισμού, λογικής και παράνοιας είναι δυσδιάκριτα.

Ο σκοπός είναι να μην πάρεις ξεκάθαρες απαντήσεις, γιατί ο φόβος δεν προκαλείται μόνο από αυτά που βλέπεις, όσο εξωπραγματικά κι αν είναι, αλλά και από αυτά που μένουν ως υπονοούμενα...
 
To είχα πάρει οταν είχε πρωτοβγεί. Μαζευόμουν με εναν φίλο μου στο δικό μου σπίτι απο νωρίς το απόγευμα, κατεβάζαμε ρολά ώστε να μην εισχωρεί και η παραμιρή ηλιαχτίδα φωτός και ξεκινάγαμε το λιώσιμο μέχρι το βράδυ... Τί να πούμε για αυτό το παιχνίδι - σταθμό στα survival-horror games. Έπος.
 
DINO είπε:
sh1nw2.jpg

sh2ug6.jpg


sh3gt4.jpg


sh4ha7.jpg
preview icons αλλα απο το τιποτα ...

shill1dino.jpg

shill0dino.jpg

shill2dino.jpg
 
Πλάκα κάνεις! :D Τι αγγαρεία βρε! Εδώ θερμοπαρακαλάμε να τα ξαναβρούμε - μας τα προσφέρεις στο πιάτο και θα το πούμε κι αγγαρεία?

Θα πέσει φωτιά να μας κάψει!

Mega thanks! :flower:

Α! Και θυμίστε μου την Κυριακή να φτυαρίσω το Silent Hill Origins που τελειώσαμε μαζί με την Kambia το προηγούμενο Σάββατο! :p
 
Είχα πάρει το Origins για το PSP. Αν και σε μικρή οθόνη, ο φόβος κι ο τρόμος ξεχείλιζε! Το έφτασα μέχρι ένα σημείο, κόλλησα και το άφησα. Είχα μπερδευτεί και με την εναλλαγή καλού και κακού κόσμου. Τα πλάσματα της σειράς, πραγματικά με έκαναν να νοιώθω περίεργα αισθήματα. Εν κατακλείδι μάλλον η κράση μου δεν είναι για τόσο βαρύ παιχνίδι. Θα προτιμήσω να μείνω με τα ζόμπι της σειράς Resident Evil.
 
Το origins ηταν μαλλον αδιαφορο και αδικαιολογητα πολυπλοκο(η εναλλαγη που λες ηταν ενα θεμα)
 
Πίσω
Μπλουζα