RoboCop (1987)

Gryzor είπε:
Συμφωνω απολυτως με τον Leon. ΔΕΝ χρειαζεται remake, και η μονη μου ελπιδα οφειλεται στον οτι λατρευω τον Αρονοφκσι...
Κι εγώ συμφωνώ. Ηταν ήδη πολύ μπροστά από την εποχή της στη σύλληψη και στα εφέ.

Οσο περνάνε τα χρόνια διαπιστώνω ότι υπάρχει έντονη η έλλειψη φαντασίας. Συνεχώς κυκλοφορούν remakes. :(
 
To Kροσσοβερ Ρομποκοπ-Εξολοθρευτη κραταει χρονια οπως το Αλιεν με τον Κυνηγο. Μαλιστα ειχε βγει και ενα παλιο παιχνιδι αλλα δεν ξερω αν ειχε σχεση με το κομικ του Μιλλερ.
 
η πρωτη ταινια και η δευτερη μαρεσουν πολυ

η τριτη ταινια ψιλομουφα μου φανηκε,ασε που δεν παιζει ο ιδιος που επαιξε στα 2 πρωτα

αν γινει remake ποιον θα βαλουν να κανει τον Ρομποκοπ?
 
Ο πητερ γουελερ δεν επαιξε στο robocop 2 και 3,μονο στο πρωτο που κατα την γνωμη μου ηταν και το καλυτερο.

Για ενα παραξενο λογο,τα εφε και τα σκηνικα στο 2 ηταν τρισαθλια σε αντιθεση με το 1.
 
Rakeesh είπε:
To Kροσσοβερ Ρομποκοπ-Εξολοθρευτη κραταει χρονια οπως το Αλιεν με τον Κυνηγο. Μαλιστα ειχε βγει και ενα παλιο παιχνιδι αλλα δεν ξερω αν ειχε σχεση με το κομικ του Μιλλερ.
ενα βιντεο που ενωσαν τις δυο ταινιες και φαινεται σαν να παλευουν μεταξυ τους

 
τραγικά τα sequel to robo

Αν κάνει ο Αρνόφσκι το remake , ευπρόσδεκτο
 
το 2 ήταν μέτριο...το τρία πατάτα...ειδικά εκεί με τον "πεταχτό" ρόμποκοπ και τα πρόχειρα εφέ ήταν επιεικώς για τα θηρία απευθυνόμενο σε παιδάκια δημοτικού! Ελπίζω το νέο να συνεχίσει από εκεί που τελείωσε το πρώτο διατηρώντας την τρομερή ατμόσφαιρα του 1! Βερχόφεν ολε...
 
spyros_s είπε:
το 2 ήταν μέτριο...το τρία πατάτα...ειδικά εκεί με τον "πεταχτό" ρόμποκοπ και τα πρόχειρα εφέ ήταν επιεικώς για τα θηρία απευθυνόμενο σε παιδάκια δημοτικού! Ελπίζω το νέο να συνεχίσει από εκεί που τελείωσε το πρώτο διατηρώντας την τρομερή ατμόσφαιρα του 1! Βερχόφεν ολε...
...και την ιδια τρομερη μουσικη του 1!
 
Δεν πειραζει Gyubrush.

στο 3 οι αντιπαλοι σαμουραι ρομποτ ηταν γελοιοι

πολυ ψευτικο.ειδικα στο τελος που αλληλοσκοτωνονται και δεν το κανει ο Ρομποκοπ
 
Στο 3 το μονο Cool ηταν τα εφε με τους Σαμουραϊ και το Jetpack του Robo,κατα τα αλλα.....

Το 2 ηταν ολιγο πιο παιδικο απο το R rated πρωτο αλλα ειχε εφε,λεφτα η παραγωγη και storyline απο τον Frank Miller και εξαιρετικο Bad Guy!

Δεν ξερω αν το εχω ξαναγραψει αλλα οταν πρωτοπαιχτηκε στους κινηματογραφους και γινοταν ενα σχετικο σουσουρο δεν πηγα να το δω γιατι μου φανηκε γελοιο το θεμα με Robot Cop,γυρισαν οι φιλοι μου λεγαν οτι ηταν καταπληκτικο και δεν τους πιστευα.

Και οι παραγωγοι παρεπιμπτοντως το ιδιο σκεφτηκαν οταν πρωτοδιαβασαν το σεναριο.
 
To Robocop 2 ήταν μέτριο αλλά ο Robocain ήταν το εντυπωσιακότερο πράγμα που έχει συμβεί στο franchise. Πολύ πιο τρομακτικός από τον ED209, η σκηνές του στο warehouse είχαν τρομερή σκηνοθεσία και το stop motion animation παίζει να είναι το καλύτερο που υπάρχει, λίγο πριν το CGI διαδωθεί. Η βία του πρώτου Robocop υπάρχει κι εδώ σε λίγο μικρότερο βαθμό και κάποιες σκηνές είναι κλασσικές για μένα, όπως η ατάκα που λέει ο Robo στην γυναίκα του: "They made this to honor him".

Ηταν λίγο "ασόβαρο" σε σχέση με το πρώτο (υπάρχουν πολλοί κακοί μπόμπιρες για κάποιο λόγο) και κάποιες σκηνές ήταν χαζές, αλλά σε σχέση με το 3 ήταν αριστούργημα. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονταν όταν το έφτιαχναν το τρίτο, ή μάλλον μπορώ. Το έκαναν εντελώς παιδικό, σε επίπεδο power rangers, για να μεγαλώσει το target audience προφανώς. Είναι τόσο κακό που δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί DVD τριλογία... Εγώ αν είχα καποιο τέτοιο πακέτο θα πέταγα το 3 και θα κρατούσα τα άλλα 2 δισκάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Robocop II με απογοήτευσε ενώ είχε πολύ καλούς "οιωνούς": Miller στο σενάριο και Kershner στη σκηνοθεσία. Προφανώς ο Verhoeven τελικά έλειπε. Ο οποίος βέβαια μετά το Βασικό Ένστικτο, όλο μέτριες έως κακές ταινίες γυρίζει (μιλάμε για απίστευτες βλακείες σαν το Showgirls και το Starship Troopers). Άμα γεράσει ο άνθρωπος...Άστα να πάνε.
 
Leon είπε:
To Robocop II με απογοήτευσε ενώ είχε πολύ καλούς "οιωνούς": Miller στο σενάριο και Kershner στη σκηνοθεσία. Προφανώς ο Verhoeven τελικά έλειπε. Ο οποίος βέβαια μετά το Βασικό Ένστικτο, όλο μέτριες έως κακές ταινίες γυρίζει (μιλάμε για απίστευτες βλακείες σαν το Showgirls και το Starship Troopers). Άμα γεράσει ο άνθρωπος...Άστα να πάνε.
Είναι και αυτός από τη χώρα των ξύλινων τσοκάρων (την Ολλανδία). Και τώρα πλέον η χώρα της υποκρισίας και αισχρού λαϊκισμού κατά της Ελλάδας. Έχω αηδιάσει. Αλλά ας μην υπεισέλθω σε αυτή τη συζήτηση, δεν αρμόζει εδώ.

Όταν η καριέρα του στις ΗΠΑ πήρε την κατιούσα, αποφάσισε να γυρίσει στην πατρίδα του. Αλλά και εδώ δεν τράβηξε ιδιαίτερα και εκδήλωσε ενδιαφέρον να γυρίσει τη ζωή του Χριστού...
 
Σκεφτονται για καινουργια ταινια με βραζιλιανο σκηνοθετη.Ητανε για aronofsky αλλα γυρναει το wolverine...
 
ο αρανοφσκι δεν γυρναει το wolverine...k για το robocop δεν εχει βγει κατι στανταρ απλα ακουγοταν κατι για τον χοσε παντιλα που ειχε κανει το ελιτ σκουαντ αλλα μαλλον κ αυτος βγηκε οφ!
 
από τις πρώτες ταινίες που θυμάμαι να έχω δει,στο βίντεο του ξαδερφού!
 
Εγραψα πιο πανω στο thread αλλα ηρθε καιρος να γραψω κατι παραπανω :)

Τα Ρομποκοπ, οπως πολλοί απο μας, το ειχα δει πρωτη φορα μικρός. Παρότι τα είχα δει αρκετές φορές, το μόνο πράγμα που παρατηρούσα ήταν οι σοκαριστικες σκηνες, το ψυχρο και σκληρό σενάριο, και οτι ο Ρομποκοπ εκδικήθηκε αυτούς που τον 'σκότωσαν'. Φυσικά και δεν συγκρατούσα χαρακτήρες, ονόματα, κίνητρα και τα παρασκήνια που αφορουσαν την OCP. Επίσης ήταν εύκολο να καταλάβω οτι υπηρχαν 'καλοι μπατσοι' και 'κακοι εγκληματιες', αλλά οι γκρίζοι χαρτογιακάδες της OCP με μπέρδευαν και ήταν δύσκολο να τους αναγνωρίζω :)

Εντωμεταξύ μου είχε φανεί τόσο συμπαθητικός ο Μέρφυ, και τόσο σκληρή η σκηνή της εκτέλεσής του, καθως και η τραγικοτητα του να βρισκεσαι σε μια κατασταση απο την οποια δεν υπαρχει επιστροφή (εδώ μου θύμιζε "Μύγα" :( ), που αυτό επισκίαζε συναισθηματικά όλο το σενάριο και όλες τις σκηνές δράσης. Πιο πολύ με ενδιέφερε ο Μέρφυ να νικήσει τον Ρόμποκοπ, παρά ο Ρόμποκοπ τους κακούς

Τις προάλλες λοιπόν είδα τα 1 και το 2, και έχω να πω οτι τουλάχιστον το 1 είναι ένα αριστούργημα και δεν έχει καμία σχέση με "ένα καλό σάιμποργκ που σκοτώνει κακούς" ούτε "πρωταγωνιστής που μετά απο ατύχημα προσπαθεί να βρει τη μνήμη του". Για πρώτη φορά, λόγω ηλικίας πλέον, ξετυλίχτηκε μπροστά μου όλη η πολιτική, η ίντριγκα και τα προφητικά μηνύματα που περνάει ο Ρόμποκοπ αλλά και η διακριτική σάτιρα που αδυνατούσα να καταλάβω. Κεντρικά θέματα είναι η ψυχρή αναλγησία της OCP και τί σημαίνει μία εταιρεία να κατέχει απο αστυνομία μέχρι μια ολόκληρη πόλη, αλλά και το τί μπορεί να κάνει για να το πετύχει αυτό.

Και ένα trivia: Το όνομα του Ρόμποκοπ και του Βερχόφεν είναι επιβεβαίωση της κατάρας των σήκουελ. Όσες ταινίες του Βερχόφεν συνεχίστηκαν απο άλλους σκηνοθέτες (Robocop, Βασικό Ένστικτο, Starship Troopers), ήταν φτηνοπαραγωγές ή αποτυχίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα