RoboCop (1987)

Μικρός, δεν μπορούσα με τίποτα να δω αυτήν την ταινία. Με απωθούσε όλος αυτός ο κυνισμός ( περισσότερο και από τις βίαιες σκηνές), που κυριαρχούσε σε όλη την ταινία.. Όταν το πρωτοείδα σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία, μου άρεσε πραγματικά για τα μηνύματα και την έξυπνη σάτυρα του.
 
ποτέ δεν θα ξεχάσω όταν πρωτοαντίκρυσα την αφίσσα της ταινίας στο video club "greca' η οποία μας είχε αφήσει άφωνους!!! Πω πω ! Ρομπότ αστυνομικός!!! Super!
 
Αριστούργημα! Όπου υπάρχει η λέξη "Cyberpunk", αμέσως μετά πρέπει ν' ακολουθεί η λέξη "Robocop"! Το είχα πρωτοδεί γύρω στα τέλη του 89 όταν το είχε νοικιάσει η μάνα μου.
 
Ταινίες (ειδικά το 1), που ήταν πιο μπροστά από την εποχή τους....

Κι εγώ είχα καταρρακωθεί με τον πόνο του Μέρφυ & κατά τη διάρκεια της θέασης της ταινίας, είχα ανάμεικτα συναισθήματα!... Από τη μια χάρηκα που έζησε ο Μέρφυ (ε, ρε τι κλάμα είχα ρίξει όταν τον σκότωναν) και από την άλλη, σκεφτόμουν τι να το κάνω που έζησε, αφού ήταν ένα ρομπότ....

Προφητική - από τότε μου είχε κεντρίσει την περιέργεια πότε θα έρθει η εποχή που η ιατρική θα έχει την υποδομή να εμφυτεύει μηχανικά μέρη... (βασικά, το είχα χοντρύνει με τη φαντασία μου - πώς θα γίνει η ιατρική να συντηρεί στη ζωή αυτούς που αγαπάμε & ν' ανασταίνει αυτούς που χάσαμε! :p )
 
Μολις ειδα και την 3η ταινια :) την ειχα δει μονο μια φορα στο βιντεο.

Παροτι δεν είχε την ωριμότητα και το βάθος της πρώτης, και κυμαινόταν σε άλλο ύφος, δεν μπορώ να πω οτι ήταν και τόσο χάλια (ένας φίλος μου σε ένα σημείο σταμάτησε την ταινία και αμέσως γύρισε πίσω τη βιντεκασέτα :D ). Αντιθέτως μου φάνηκε καλύτερη απο τη 2η που έμοιαζε να μην έχει σενάριο και σκοπό. Επίσης η φωτογραφία ήταν πολή καλή, η ατμόσφαιρα αρκετα φουτουριστική. Βέβαια το σενάριο ήταν πιο απλοϊκό και ο Robo έμοιαζε πλεον αρκετα σε σουπερ ήρωα (προφανώς ξεπέρασε τα ψυχολογικά του).

Πάντως έχω να παρατηρήσω οτι όλα τα Robocop είναι άχρονα. Δεν ξέρουμε σε ποιά χρονολογία διαδραματίζονται αλλά και ούτε ξεκαθαρίζεται πόσα χρόνια περνάνε μεταξύ κάθε ταινίας
 
Robocop remake (2013)

Ετοιμάζεται remake του Robocop με τον Gary Oldman και τον Samuel Jackson,αναμένεται το καλοκαίρι του 2013.

[edit] Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Columbia Pictures Industries, Inc. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Robocop (2013)

http://www.omnicorp.com/'>http://www.omnicorp.com/

Στις 9 Αυγούστου 2013 η MGM κι η Sony θα βγάλουν remake της κλασσικής sci-fi ταινίας Robocop που τυγχάνει να είναι και μια από τις αγαπημένες μου ταινίες από την νεαρή μου ηλικία (ναι, το ξέρω ότι ήταν ταινία για ενήλικες λόγω της γραφικής βίας :p ).

Περισσότερες πληροφορίες για την ταινία:

http://www.guardian.co.uk/film/2012/jun/13/hugh-laurie-villain-robocop

Iδού και το viral website που φτιάξανε για την OmniCorp:

http://www.omnicorp.com/

Eλπιζώ το remake να είναι αντάξιο της original ταινίας και να μην μειώσουν την βία του όπως είχε ακουστεί.
 
Δεν ξέρω αν μου αρέσει... :xm:

Πολύ φοβάμαι ότι για ακόμα μία φορά θα σκοτώσουν μία ταινία και ένα όνομα..
 
Αυτό θα φανεί στην πορεία. Περιμένω να βγουν τα πρώτα trailers για να πάρουμε μια γεύση. Κάτι είχα ακούσει ότι θα του μειώνανε αρκετά την βία αλλά ελπίζω να φανώ ψεύτης.

Rakeesh είπε:
Μολις ειδα και την 3η ταινια :) την ειχα δει μονο μια φορα στο βιντεο.
Παροτι δεν είχε την ωριμότητα και το βάθος της πρώτης, και κυμαινόταν σε άλλο ύφος, δεν μπορώ να πω οτι ήταν και τόσο χάλια (ένας φίλος μου σε ένα σημείο σταμάτησε την ταινία και αμέσως γύρισε πίσω τη βιντεκασέτα :D ). Αντιθέτως μου φάνηκε καλύτερη απο τη 2η που έμοιαζε να μην έχει σενάριο και σκοπό. Επίσης η φωτογραφία ήταν πολή καλή, η ατμόσφαιρα αρκετα φουτουριστική. Βέβαια το σενάριο ήταν πιο απλοϊκό και ο Robo έμοιαζε πλεον αρκετα σε σουπερ ήρωα (προφανώς ξεπέρασε τα ψυχολογικά του).
Πιτσιρικάς είχα λιώσει και τις τρεις ταινίες κι η τρίτη μπορώ να πω με διαφορά ότι είναι η πιο απογοητευτική αν κι έχει την φάση της. Μαλίστα είχα συγκινηθεί αρκετά όταν πέθανε κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο (δεν λέω ποιό για να μην κάνω spoiler σε όσους δεν έχουν δει ακόμα την ταινία). Σίγουρα δεν είχε τα χάλια της ταινίας που βγήκε χρόνια αργότερα που αποτελούσε την εισαγωγή για την αδιάφορη τηλεοπτική σειρά. Ένα πράγμα που μ' άρεσε πάντως στην δεύτερη ταινία είναι που ήταν πιο σκοτεινή και τρομακτική (τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου έδινε τότε).
 
Ποτε δεν μαρεσε ιδιαιτερα ο Robocop για πολλους και διαφορους λογους.Ασε που δεν γουσταρω και τους μπατσους.Απλα της ειδα και της 3 ταινιες απλα για να της δω.Περα απο την ταινια παντως το Robocop στα ηλεκτρονικα το λατρευω και το εχω λιωσει μια ζωη :D
 
Η στολη στο Remake.


Aκυρο δεν ειναι στολη,o Robocop στο Remake!


 


robocopv.png



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vetus είπε:
Πιτσιρικάς είχα λιώσει και τις τρεις ταινίες κι η τρίτη μπορώ να πω με διαφορά ότι είναι η πιο απογοητευτική αν κι έχει την φάση της. Μαλίστα είχα συγκινηθεί αρκετά όταν πέθανε κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο (δεν λέω ποιό για να μην κάνω spoiler σε όσους δεν έχουν δει ακόμα την ταινία). Σίγουρα δεν είχε τα χάλια της ταινίας που βγήκε χρόνια αργότερα που αποτελούσε την εισαγωγή για την αδιάφορη τηλεοπτική σειρά. Ένα πράγμα που μ' άρεσε πάντως στην δεύτερη ταινία είναι που ήταν πιο σκοτεινή και τρομακτική (τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου έδινε τότε).
Συμφωνώ. Η πρώτη είναι σαφώς η καλύτερη και η πιο ώριμη. Η 2η ήταν όντως πιο τρομαχτική ή αν θες πιο "ψυχοπλακωτική" λόγω κυρίως του Robocaine ο οποίος πάντα με φόβιζε. Είναι όμως και λίγο ανώριμη σε σχέση με την πρώτη με όλα αυτά τα "κακά" πιτσιρίκια... Η τρίτη είναι για κλάματα. Τελείως παιδική, σαν να βλέπω τον ET τον εξωγήινο ένα πράγμα.

Καλά, το περίμενα ότι στο remake τον robo θα τον κάνανε σαν χαρακτήρα sci-fi videogame shooter. Μου θυμίζει κάτι ανάμεσα σε Crysis και Haze. Προφανώς δεν θα είναι ο βαρύς/δυσκίνητος (και πιο ρεαλιστικός) robo που ξέραμε, αυτός μάλλον θα κάνει shaolin kung-fu, κωλοτούμπες και πιρουέτες (σε slow-mo). Εδώ μέχρι και οι transformers κάνανε μπαλέτο και ασκήσεις εδάφους επιπέδου ολυμπιακών αγώνων, φαντάσου ο μικροκαμωμένος robo τι θα κάνει...

Ελπίζω να μην έχω δίκιο (όπως πάντα) και να το κάνουν λίγο σοβαρό και βαρύ, όπως το κλασσικό πρώτο.
 
Βασικα να ειναι R rated οπως το πρωτο και οχι PG13 και η στολη αν και εμενα δεν με χαλαει ,φερνει κατι σε διασταυρωση Batman με Iron Man!
 
Παντως η στολη μοιαζει με του Μπατμαν αλλα σιγουρα στν ταινια θα φαινεται πολυ διαφορετικη
 
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι στα remake οι στολες δεν μενουν ιδιες,ετσι οπως τις αγαπησε και τις ξερει ο κοσμος.

Αυτο που ειδα δεν θυμιζει καν Robocop,σκεφτειτε τι "βιασμος" θα πεσει και στο προτοτυπο σεναριο.
 
Βασικα αν μεναν ιδιες θα ηταν sequel Και οχι remake.
 
Μα το remake δεν σημαινει να αλλαξουμε τα παντα εκτος απο το σεναριο.Ειναι μια εντελως διαφορετικη ταινια.
 
Δεν ξερω εγω remake το βλεπω,κραταμε την ουσια της ταινιας και τις αλλαζουμε τον αδοξαστο,παντως απο cast η ταινια σκιζει το λιγοτερο.


Gary Oldman, Samuel L. Jackson, Michael Keaton, Abbie Cornish, Jay Baruchel, και Jackie Earle Haley!!
 
Δυστυχώς το mainstream έχει λεφτά. Οπότε αν κάποιος θέλει ποιότητα, στις μέρες μας λίγο δύσκολο...Πρόσφτα είδα την τριλογία RoboCop σε Blu-Ray. 80ίλα και ξερό χαβιάρι... και μιας και λέμε για ταινίες και remake, μην πει κανείς ότι του άρεσε περισσότερο το σύγχρονο ΒΑΤΜΑΝ από το παλιό με τον Τζακ Νίκολσον... (θα συμφωνήσω όμως ότι ο μακαρίτης ο Ledger έπαιξε απίστευτα τον Τζόκερ). Αυτό το λέω βάσει της μόδας των remakes....υπάρχουν ταινίες που είναι κινηματογραφική ιεροσυλία να γίνουν remakes. π.χ. μην πει κανείς ότι πρέπει να γίνει remake ο Πολίτης Κέην...Προσωπικά δεν θα το δώ....(Σε σινεμά τουλάχιστον)
 
Πίσω
Μπλουζα