RoboCop (1987)

[πλάκα mode on*]Ποια σχόλια.... Τα σάλια μας, εννοείς! :biglaugh:

Εξαιρετικοί κοιλιακοί έχω να πω! :) [/πλάκα mode off]

Κάπου έτυχε και πήρε το μάτι μου τη φωτό που φαίνεται στο μπλογκ, οπότε δε μου ήρθε ως έκπληξη....

Περίμενα ένα γενικό ρετούς στο Ρόμποκοπ, οπότε -πάλι- δε μου ήρθε ως έκπληξη....

Αυτό που μάλλον θα μου έρθει ως έκπληξη (ευχάριστη προσπαθώ να ελπίζω!) είναι το σενάριο!.... Διάβασα πολύ στα πεταχτά το καστ και μπορώ να πω ότι μ' έδωσε ελπίδες, αλλά κρατάω μικρό καλάθι! ;)

*που λέει και ο φίλτατος Nemo!
 
πάντως αν δείτε τις νεότερες φωτογραφίες από τα γυρίσματα , μετά το κράξιμο για την στολή ο ηθοποιός κυκλοφορεί σε δημόσια θέα φορώντας πάνω από τη στολή μία μαύρη ρόμπα. Μάλλον θα προστεθεί αρκετό CGI πάνω από τη στολή που είδαμε και θα ξεφύγει από το bat style όσο γίνεται ώστε να θυμίζει πιο έντονα τον ρέτρο ρόμπο.
 
Πιστευω πως ειναι νωρις ακομα για να βγαλουμε συμπερασματα.Εμενα παντως δε με χαλαει καθολου η καινουργια στολη.Πιστευω πως απο τη στιγμη που κανουν καινουργια ταινια ρομποκοπ υστερα απο τοσα χρονια καλο θα ειναι να δουμε κατι φρεσκο και ανανεωτικο αλλιως δεν θα ειχε κανενα νοημα να βλεπαμε κατι που το εχουμε ξαναδει.Αν υποθεσουμε πως θα βλεπαμε μια στολη σαν την παλια ειμαι σχεδον σιγουρος πως θα βλεπαμε σχολια οπως ''δεν κανουν κατι το καινουριο'' ''εχουν στερεψει απο ιδεες'' η ''πολυ αντιγραφη εχει πεσει εδω'' και αλλα.Το τελευταιο που θα ηθελα να δω ηταν γκρινια για την γκρινια.Σε οτι αφορα το σεναριο θα ηθελα να πω δυο πραγματακια μιας και υστερα απο το hype που γνωρισε η πρωτη ταινια δημιουργηθηκε μια παραφιλολογια εν μερει σωστη γιατι το franchise δεν συνεχεισε την επιτυχια του πρωτου.

Με το τελος της πρωτης ο τεραστιος Φρανκ Μιλλερ αποφασισε να φτιαξει το δικο του σεναριο για τη συνεχεια.Ετσι εγραψε ενα δικο του στορυ και το εστειλε στην εταιρια παραγωγης.Αποτελεσμα ηταν να πετσοκοψουν λογο της υπερβολικης βιας το σεναριο (μα καλα δεν ηξεραν με ποιον ειχαν να κανουν) και να δουμε το δευτερο μερος με ενα πολυ αλιωμενο σεναριο.Ο ιδιος μαλιστα αποφασισε να μην ασχοληθει καθολου με την επιμελεια της ταινιας και συνεχισε να απολαμβανει το τεραστιο cult status που ειχε ως κομιστας-σεναριογραφος.Ευτηχως που υπαρχουν μερακλιδες σαν την Αvatar press και εκδοσαν πριν λιγα χρονια το επος του με το οριτζιναλ σκριπτ και τα μαγικα πενακια του Juan Jose Reys.Kαντε το δωρο στον εαυτο σας ολοι οι ρομποκοπ μανιακς και αναρωτηθειτε για τι ρετρο αριστουργημα θα μιλαγατε τωρα αν τα πραγματα επερναν διαφορετικη τροπη τοτε.Για μενα θα ηταν ευχης εργο αν εμπλεκοταν στο καινουργιο οσον αφορα το σεναριο ο ανθρωπος εξαλλου μας εχει δωσει τα διαπιστευτηρια του μεσα απο τις μεταφορες στο σινεμα των κομικς του.Ειναι ο μονος τομεας οπου ειμαι ακομα επιφιλακτικος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ειχα πει και πριν αλλα θα το πω πιο καθαρα τωρα: ειναι 100% σιγουρο οτι η στολη που βλεπουμε στη φωτογραφία ΔΕΝ θα ειναι αυτη που θα φαινεται στην οθόνη. Οχι μονο στο φακο θα "γραφει" διαφορετικά, αλλα πιστευω και οτι θα μπει και μπολικο CGI.

Αλλωστε και στις πρωτοτυπες ταινιες, η στολη του Ρομπο στην πραγματικοτητα ηταν... σκούρο πράσινο (αν θυμάμαι καλά τί είχα διαβάσει), το οποίο όμως με το κατάλληλο φίλτρο έγραφε το μεταλλικό που βλέπαμε στην οθόνη! Υπομονή λοιπόν, γιατί πιστεύω οτι στο τελικο προϊόν ο Ρόμπο θα μοιάζει περισσότερο με τον πρωτότυπο από ότι νομίζουμε, και όχι με τον Μπατμαν.

Κατα τα αλλα μου αρεσει η νεα στολη. Εαν ηταν καινουργια ταινια θα μου αρεσε περισσότερο, αλλα μιας και ειναι reboot, μπορει να ηθελα να εβλεπα κατι πιο πιστο στο πρωτοτυπο. Το cyberpunk ομως εχει εξελιχτει απο τοτε, οπως και η αισθητική του.

Οσο για τον Φρανκ Μιλλερ, το σεναριο του απορρίφθηκε, και επελεξε να απεχει απο τη βιομηχανία του κινηματογράφου για τα επομενα 15 χρόνια. Παρ' όλα αυτα ομως εμφανιζεται σε ενα guest ρολο στο Robocop 2 :) Ξερετε σε ποιο σημειο; (χωρις να κοιταξετε στο Imdb)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανως θα δουμε κατι το διαφορετικο οσον αφορα τη στολη.Εγω απλα σχολιασα το σχεδιασμο ο οποιος μου φαινεται μια χαρα.Και πριν την κυκλοφορια του πρωτου Σπαιντερμαν θυμαμαι ειχαν εμφανιστει διαφορες φωτογραφιες οπου ειχα φρικαρει με αυτο που ειδα ομως στην ταινια με την καταλληλη επεξεργασια εδειχνε απιστευτη!Oσον αφορα την εμφανιση του Φρανκ την ειχα ξεχασει εντελως!Γι αυτο κοιταξα στο Ιmdb:).Παντως μου κανει εντυπωση μονο εγω εβρισκα ελκυστικη την Belinda Bauer στο 2;
 
robocop ,mad max και dread χωρίς βία ,αίμα ,σεξ και μελλοντική σαπίλα είναι απαράδεκτα.

ποτέ μη σώσουν και γίνουν reboot τα δύο πρώτα , όπως δεν έπρεπε να είχε γυριστεί το τρίτο.

(ας πάρουν το μάγκα που έκανε στα σκηνικά στο τελευταίο total recall- μάπα ταινία , .... blade runner αισθητική)

Το αυτό και για τα conan , aliens , slein και excalibur.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wallpaper κατευθειαν.

 


article-0-157E3165000005DC-765_634x515.jpg
article-0-157E3165000005DC-765_634x515.jpg

 


http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2217473/Easy-rider-Robocop-star-Joel-Kinnman-shoots-motorbike-action-scenes-Canada-new-remake-classic-film.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To προβλημα ειναι μεγαλο,για παραδειγμα,οι 2 επομενες ταινιες του ρομποκοπ,δεν μπορεσαν να φτασουν στο ελαχιστο,την σκοτεινη ατμοσφαιρα του αρχικου.Εγω πιστευω οτι θα ειναι μια ακομα συγχρονη ταινια γεματη μπουλετ ταιμ,χιπ χοπ,τσαμπα μαγκια και χωρις καποιο ουσιαστικο μηνυμα.
 
Άλλο λίγο και όλο το concept στολής-μηχανής θα έμοιαζε στο Tron...
 
η ταινια θα καθυστερηση κατα 7 μηνες! οσο για το concept λιγο ακομα κ οχι τρον αλλα ιπποτης της ασφαλτου σε μηχανη!!
 
stayros είπε:
IronBaTroBocop!!!!!!!:burn:

IRONMAN + BATMAN + TRON = ROBOCOP!!!!:biglaugh:
Γείτονα (επειδή είμαι και εγω γέννημα θρέμμα της Νίκαιας) κάτι πρέπει να κάνεις ώστε να χωρέσει και ο τίτλος του "Knight Rider". :D
 
ειδαμε φωτο απο τα γυρισματα ασ δουμε κ ενα βιντεακι απο τα γυρισματα!!

 
δεν μαρεσει καθολου η στολη.

Ελπιζω να μην ειναι χαλια και η ταινια.
 
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Aπό το trailer δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, οπότε δεν ψήνομαι να το δω. Μονάχα με παρέα όταν βγει σε dvd/blu ray για να 'χω να λέω ότι το είδα και για να κάνω μια πλήρης σύγκριση με την αυθεντική ταινία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα εκφράσει από την πρώτη στιγμή τους φόβους μου, και τώρα το trailer τους έκανε πιο έντονους...
 
Εγώ πάντως μετά το εντελώς αδιάφορο remake του Total Recall και από ότι έχω δει μέχρι τώρα από το Robocop, φαντάζομαι τον Paul Verhoeven να τραβάει τα μαλλιά του.
 
Πίσω
Μπλουζα