RoboCop (1987)

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
118
Είδος: Περιπέτεια Επιστημονικής Φαντασίας

Σκηνοθεσία: Paul Verhoeven

Πρωταγωνιστούν:

Peter Weller, Nancy Allen, Ronny Cox, Miguel Ferrer

Περίληψη (από greektvsubs.gr):

Σε ένα όχι και τόσο μακρινό μέλλον, το Detroit μαστίζεται και κυριαρχείται από το έγκλημα. Η αστυνομία είναι ανίκανη να αντιδράσει. Πολυεθνικές προσφέρουν τη λύση, στο πρόσωπο ενός Robot ως φύλακα του νόμου και της τάξης. Ελάχιστοι όμως γνωρίζουν, ότι έχουν μετατρέψει ένα νεκρό αστυφύλακα, σε φονική μηχανή.

robocop.jpg
Προβολή συνημμένου 128792

YouTube - Original 1987 Trailer for Robocop

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιστευτη ταινια,ηταν η αγαπημενη μου για παρα πολλα χρονια ενω την ειχα δει απειρες φορες σε VHS.

Σε αυτο το trailer παντως εχει την μουσικη του Terminator.Ειναι αυθεντικο αυτο το trailer?
 
...και στεκει ακομα υπεροχα...
 
Τον ρολο του Robo ηταν να τον παιξει ο Αρνι αλλα απο το bodybuilding δεν τον χωραγε η στολη. :D

Ετοιμαζεται και remake ,συντομα στα σινεμα απο τον σκηνοθετη του Wrestler αρνοκοφσκι something.......
 
Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν που "μπούταρε" με command.com!

(Όπως δηλαδή και ο Terminator)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Ετοιμαζεται και remake ,συντομα στα σινεμα απο τον σκηνοθετη του Wrestler αρνοκοφσκι something.......
Darren Aronofsky.

Χμ...μάλλον κακή ιδέα, αφού το Robocop δεν χρειάζεται remake. Μάλλον το Hollywood έχει ξεμείνει από ιδέες. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Αρονόφσκι (που μας έχει δώσει καταπληκτικές ταινίες) δέχτηκε να το κάνει, ίσως γιατί θέλει να μπει στο mainstream, αφού το ως τώρα κοινό του ήταν αποκλειστικά σινεφίλ.

Πάντως ο σκηνοθέτης είναι πολύ ταλαντούχος και ικανότατος οπότε ίσως να μπορεί να δει το θέμα με μια νέα ματιά που να είναι εξίσου ενδιαφέρουσα με αυτή του Βερχόφεν. Περιμένουμε...
 
Συμφωνω απολυτως με τον Leon. ΔΕΝ χρειαζεται remake, και η μονη μου ελπιδα οφειλεται στον οτι λατρευω τον Αρονοφκσι...
 
Leon είπε:
ίσως γιατί θέλει να μπει στο mainstream, αφού το ως τώρα κοινό του ήταν αποκλειστικά σινεφίλ.
Ήδη την έχει κάνει νομίζω τη στροφή με το "The wrestler".... :)
 
!!

To ROBOCOP...τα σπάει!!! (που λέει και η νεολαία) Βλέπεται ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ, ακόμη και σήμερα, και σίγουρα δεν χρειάζεται Remake...πάντως το sequel δεν ήταν καλή ταινία...δεν τράβηξε το "franchise"
 
manos426f είπε:
Ήδη την έχει κάνει νομίζω τη στροφή με το "The wrestler".... :)
E όχι και έτσι! :) Άσχετα αν σου άρεσε ή όχι, δεν είναι μπλοκμπάστερ.

Όσο για τα sequels του Ρόμποκοπ σίγουρα ήταν μετριότατα. Ιδίως το τρίτο δεν βλέπεται με τίποτα. :p
 
Η ταινία ήταν φοβερή τότε και μας είχε τρελάνει όλους τότε πριν 22 χρόνια.

Για μένα μάλιστα αποτελεί την πρώτη ταινία που έγινε τόσο υπέροχα conversion σε computer game!
 
Gyubrush είπε:
Απιστευτη ταινια,ηταν η αγαπημενη μου για παρα πολλα χρονια ενω την ειχα δει απειρες φορες σε VHS.Σε αυτο το trailer παντως εχει την μουσικη του Terminator.Ειναι αυθεντικο αυτο το trailer?
Οντως και εγω δεν μπορω να καταλαβω τη δουλεια εχει η μουσικη απο τον Εξολοθρετη Νo2 <<Ημερα Κρισης>>? :eek:

Αν ειναι αυθεντικο το trailer, τοτε η μουσικη του επιλεxτηκε 4 χρονια αργοτερα για την συγκεκριμενη ταινια? :(
 
Gryzor είπε:
Συμφωνω απολυτως με τον Leon. ΔΕΝ χρειαζεται remake, και η μονη μου ελπιδα οφειλεται στον οτι λατρευω τον Αρονοφκσι...
Ειλικρινά πολύ αμφιβάλλω πως θα μπορέσει να ξεπεράσει τον μοναδικό κόσμο ενός ζοφερού κοντινού μέλλοντος που μας παρουσίασε ο Βερχόφεν, ειδικά κάτι στιγμές όπως π.χ. οι διαφημίσεις μέσα στην ταινία, αποτελούν αριστουργηματικές πινελιές...

Πείτε με προκατειλημμένο, αλλά αυτή τη ταινία τη λατρεύω, γιατί δε βασίστηκε στα εφέ, που ήταν ελάχιστα, αλλά στην απόδοση ενός άκρως ρεαλιστικού κόσμου, που πλάκα πλάκα τείνουμε σήμερα να προσεγγίζουμε επικίνδυνα...

Είναι κατά μια έννοια "προφητική", όσον αφορά το σκληρό κόσμο που μας αποκαλύπτει, όπου τα πάντα ορίζουν οι πολυεθνικές και ο κόσμος είναι εμποτισμένος στην υπερκατανάλωση ,έχει τεράστια αναισθησία στη βία,στην tv παίζουν εκπομπές σκουπίδια και η εγκληματικότητα οργιάζει.

Βλέπετε τίποτα κοινό στην καθημερινότητά μας με όλα τα παραπάνω; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gryzor είπε:
Συμφωνω απολυτως με τον Leon. ΔΕΝ χρειαζεται remake, και η μονη μου ελπιδα οφειλεται στον οτι λατρευω τον Αρονοφκσι...
Ειλικρινά πολύ αμφιβάλλω πως θα μπορέσει να ξεπεράσει τον μοναδικό κόσμο ενός ζοφερού κοντινού μέλλοντος που μας παρουσίασε ο Βερχόφεν, ειδικά κάτι στιγμές όπως π.χ. οι διαφημίσεις μέσα στην ταινία, αποτελούν αριστουργηματικές πινελιές...

Πείτε με προκατειλημμένο, αλλά αυτή τη ταινία τη λατρεύω, γιατί δε βασίστηκε στα εφέ, που ήταν ελάχιστα, αλλά στην απόδοση ενός άκρως ρεαλιστικού κόσμου, που πλάκα πλάκα τείνουμε σήμερα να προσεγγίζουμε επικίνδυνα...

Είναι κατά μια έννοια "προφητική", όσον αφορά το σκληρό κόσμο που μας αποκαλύπτει, όπου τα πάντα ορίζουν οι πολυεθνικές και ο κόσμος είναι εμποτισμένος στην υπερκατανάλωση ,έχει τεράστια αναισθησία στη βία,στην tv παίζουν εκπομπές σκουπίδια και η εγκληματικότητα οργιάζει.

Βλέπετε τίποτα κοινό στην καθημερινότητά μας με όλα τα παραπάνω; ;)
 
Δεν νομίζω οτι το Robocop χρειάζεται remake... απλά το Hollywood έχει ξεμείνει απο ιδέες...
 
Ο Robocop σιγουρα δεν χρειαζεται Remake ,αλλα εμεις σιγουρα χρειαζομαστε να τον ξαναδουμε.

Οποτε απο εμε καλως να ερθει. :D
 
Σύμφωνοι :) Αν και γενικά εγώ είμαι κατά των Remakes, ομολογώ πως θα ήθελα να ξαναδώ τον Robo σε καινούργια ταινία. Απλώς θα πρωτιμούσα τη εκδοχή του sequel παρά του remake...
 
Παντως θα πρωτιμουσα να έβλεπα τον robocop στον κοσμο του t4 salvation πιστευω οτι θα ηταν ολα τα λεφτα

αλλα η παρουσία του θα "επνιγιε" τον conor
 
Ο γνωστός στο κόσμο των κόμικς συγγραφέας Frank Miller ( έργα του τα "300" - το κομίκ πάνω στο οποίο βασίστηκε η ταινία - Sin City, Dark Knight, κλπ ) έχει γράψει σενάριο Robocop VS Terminator... Κάτι μου λέει πως είναι θέμα χρόνου μέχρι να γίνει και αυτό ταινία.

250px-Robocop_VS_Terminator.jpg
250px-Robocop_VS_Terminator.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν είναι να γίνει αρπαχτή του στυλ Alien vs Predator ας το αφήσουν καλύτερα....
 
Πίσω
Μπλουζα