Rosemary's Baby (1968)

Δεν νομίζω να γυρίστηκε καμμιά σκηνή, στην οποία να δείχνει πως ήταν στο μωρό. Το αφήνει στην φαντασία. Από οτι έχω ακούσει στο βιβλίο έλεγε απλά, οτι το μωρό είχε κίτρινα μάτια :eek: ...
 
Ακριβώς, όμως οι περισσότεροι που έχουν δει την ταινία νομίζουν ότι το δείχνει!!

Κι εγώ την ξαναείδα για να πειστώ...
 
Αψογη ταινια!!!!!!Η Τerry ομως γιατι αυτοκτονησε???Μηπως επειδη θα βοηθαγε την Rosemary κ επρεπε να βγει απο την μεση οπως ο Ηutch??

Πολυ ωραια σκηνοθεσια κ το φιναλε με εκνευρισε,καλο αυτο να σου προκαλει εντονα συναισθηματα μια ταινια!!!

Κατι που μου εκανε εντυπωση ειναι στο τελος οπου ο Roman Castevet συστηνει στον Guy Woodhouse εναν ελληνα γιατρο (Αργυρης Σταυροπυλος)

κ το προφερει Argyron !!! Ελεος μου το ξεκανε το ονομα μου κ οταν το ελεγε ζοριζιταν πολυ!!!!!!!!!
 
argy είπε:
Κατι που μου εκανε εντυπωση ειναι στο τελος οπου ο Roman Castevet συστηνει στον Guy Woodhouse εναν ελληνα γιατρο (Αργυρης Σταυροπυλος)

κ το προφερει Argyron !!! Ελεος μου το ξεκανε το ονομα μου κ οταν το ελεγε ζοριζιταν πολυ!!!!!!!!!
Περίεργο, οτι στις ταινίες σατανιστικού τρόμου μπαίνει συνήθως και ένας έλληνας ( ρόζμαρι, εξορκιστής).Τι να θέλει να πει ο ποιητής :D ....
 
Για μένα η κορυφαία ταινία του είδους. Χωρίς φανταστικά (όχι με την εννοια του "εκπληκτικά" αλλά με την έννοια του "εκτός πραγματικότητας"/"εκτός της ανθρώπινης καθημερινότητας") εφέ, -αν εξαιρέσουμε τη σκηνή της συνουσίας με το Σατανα, που όμως όπως τελικά υπονοείται μπορεί να είναι και ένα όνειρο/εφιάλτης και άρα καθόλου εξωπραγματικό- καταφέρνει να σε ανατριχιάζει και να σε κάνει πετάγεσαι με τον παραμικρό θόρυβο (καθημερινότητας) που ακούγεται στο χώρο όπου βλέπεις την ταινία (..ουφ το ψυγείο ήταν :D ).

Το μωρό πράγματι δεν το δείχνει και αυτό (μαζί με όσα προανέφερα και άλλα στοιχεία) συμβάλει σ' ένα άλλο κορυφαίο χαρακτηριστικό της ταινίας τη διπλή της ανάγνωση. Δηλαδή οτι μπορεί να παίζει σατανισμός αλλά μπορεί τελικά και η Μια να την έχει απλά ψωνίσει. Αν δείτε ξανά την ταινία θα δείτε οτι και οι δύο εκδοχές ειναι, αν όχι ισοβαρείς (ίσως επειδή ξέρεις οτι βλέπεις θριλερ να γέρνεις υποσυνείδητα στην εκδοχή του σατανισμου), αποδεκτές, στέκουν...

Αγαπημένη ταινία..

Επίσης κορυφαία η αφίσα/εξώφυλλο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ElDelSak είπε:
Επίσης κορυφαία η αφίσα/εξώφυλλο

Θα συμφωνησω μαζι σου ωραιο poster,ομως να θυμασαι οτι αν θες να συμπληρωσεις κατι που ξεχασες να κανεις edit στην απαντηση σου!Καθε φορα θα εχεις προθεσμια μια μερα!Αυτο γινεται για την αποφυγη των συνεχομενων post!
 
Έχεις δίκαιο, sorry...

ps:δειχνεις τόσο απειλητικός (avatar), που καλύτερα να είμαι ευγενικός :p
 
Κανενα προβλημα ;) απλως ειναι ενημερωσεις για τεχνικους λογους!!!

Α!Για τον Michael λες "Oh yes,it's the night I came home.........."

Συμφωνω για την διπλη αναγνωση της ταινιας που λες αν κ εγω κλεινω περισσοτερο προς την υπαρξη σατανισμου!!Αλλα ποτε δεν ξερεις.........:wink:
 
ElDelSak είπε:
Το μωρό πράγματι δεν το δείχνει και αυτό (μαζί με όσα προανέφερα και άλλα στοιχεία) συμβάλει σ' ένα άλλο κορυφαίο χαρακτηριστικό της ταινίας τη διπλή της ανάγνωση. Δηλαδή οτι μπορεί να παίζει σατανισμός αλλά μπορεί τελικά και η Μια να την έχει απλά ψωνίσει. Αν δείτε ξανά την ταινία θα δείτε οτι και οι δύο εκδοχές ειναι, αν όχι ισοβαρείς (ίσως επειδή ξέρεις οτι βλέπεις θριλερ να γέρνεις υποσυνείδητα στην εκδοχή του σατανισμου), αποδεκτές, στέκουν...

Αγαπημένη ταινία..
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, πιστευώ οτι το θέμα ξεκαθαρίζει στο φινάλε όπου οι σατανιστές, λένε αυτά για την κυριαρχιά τους κλπ. μέχρι τότε ο Πολάνσκι, παίζει έξυπνα με την αμφιβολία. Μετά μάλλον δίνονται οι απαντήσεις ...
 
RIO είπε:
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, πιστευώ οτι το θέμα ξεκαθαρίζει στο φινάλε όπου οι σατανιστές, λένε αυτά για την κυριαρχιά τους κλπ. μέχρι τότε ο Πολάνσκι, παίζει έξυπνα με την αμφιβολία. Μετά μάλλον δίνονται οι απαντήσεις ...
8) Έχεις δίκαιο..το θεμα ξεκαθαρίζει λιγο πριν το τέλος της ταινίας, αλλα εως τότε η ταινία είναι διφορούμενη.
 
Πρός όσους ενδιαφέρονται, να δούνε το έπος σε HD def, η ταινία κυκλοφόρησε και σε blue ray!!!

υγ. Τόσα χρόνια δεν είχε κυκλοφόρησει, καν σε DVD....
 
Aξιωθηκα και την ειδα και εγω,απο τις λιγες που μου εχουν ξεφυγει,πολυ ωραια ατμοσφαιρικη και παρα το αργο της ημερας δεν την αφησα στην μεση για την επομενη.

 




Simos είπε:
Ακριβώς πάνω σε αυτό το θέμα είχαμε μια συζήτηση αν δείχνει ποτέ το μωρό ή όχι. Κάναμε ένα γκάλοπ στην δουλειά και σε φίλους και όσοι την έχουν δει ορκίζονται πως στο τέλος δείχνει το μωρό και είναι τρομακτικό και περίεργο.Έχω μια υπόνοια πως δεν φαίνεται κανένα μωρό...Τί ισχύει; Υπάρχει κάποιο directors cut; Γιατί στην κόπια μου δεν το δείχνει νομίζω :)
Οχι δεν το δειχνει το μωρο,πολλοι το μπερδευουν και νομιζουν οτι το δειχνει γιατι στο τελος στην κουνια κανει ενα flashback στα ματια του "μπαμπα" του.Υπαρχει και ενα τηλεοπτικο sequel για οποιον ενδιαφερεται.

 


Look What's Happened to Rosemary's Baby
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσως η πιο τρομακτική ταινία που είδα ποτέ... Επίσης, η καλύτερη ταινία του Ρομάν Πολάνσκι.
 
Aardvark είπε:
Aξιωθηκα και την ειδα και εγω,απο τις λιγες που μου εχουν ξεφυγει,πολυ ωραια ατμοσφαιρικη και παρα το αργο της ημερας δεν την αφησα στην μεση για την επομενη.
Kαποια στιγμη πρεπει να την δω και εγω..
 
Φοβερή ταινία, εξαιρετική μουσική.

Η αλήθεια είναι οτι μέχρι το τέλος πολλές φορές έλεγα οτι η Rosemary έχει σαλτάρει και όλα είναι της φαντασίας της.

Εκείνο το "What have you done to its eyes?" μου έχει μείνει...

angel_grig τώρα ξέρεις ποια θα είναι η επόμενη ταινία που θα δεις :)
 
Πραγματικά αριστουργηματική ταινία ατμοσφαιρικού τρόμου. Αξίζει να τη δει κάθε λάτρης του είδους.
 
Ειδα και το νεο επιχειρημα τηλεοπτικης σειρας του Rosemary's Baby και το βρηκα πολυ ικανοποιητικο,το καλο σε σχεση με κινηματογραφικο remake ειναι οτι σαν σειρα εχει αρκετο χρονο να χτιστει η ιστορια και να την φχαριστηθεις!
 
Χτες σε μια βαρια δοση ρετριλας, το παρακολουθησα ξανα, αυτη τη φορα σε drive inn!

Το απολαυσα. Η Ms Wally (που δεν ειχε καταλαβει εξ αρχης οτι το εργο θα ηταν προ γεννησεως μας) γκρινιαζε και μετα φρικιασε...μαλλον η μονη που δεν το ευχαριστηθηκε εχτες χαχαχα
 
Καλη φαση ,retro οντως.
 
Πίσω
Μπλουζα