Rubik's Cube: O Κύβος του Ρούμπικ

Είναι αν είσαι τυχερός :D και γιατί όχι ίσως να είναι ιδιοφυϊα
 
Kambia είπε:
Είναι αν είσαι τυχερός :D και γιατί όχι ίσως να είναι ιδιοφυϊα
δηλαδη με πολυ προσπαθεια και πολυ τυχη μπορει καποιος να τον φτιαξει. γιατι μου ειπε οτι παλευε μερες.

και κατι αλλο υπαρχει ενας μονο τροπος για να λυθει ο κυβος;;;; δηλαδη απο πανω προς τα κατω;;
 
Αν το πας στα κουτουρού ναι θες πολλή τύχη για να το φτιάξεις. http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?253-Rubik-s-Cube-O-%CA%FD%E2%EF%F2-%F4%EF%F5-%D1%EF%FD%EC%F0%E9%EA&p=450004&viewfull=1#post450004

Ναι ο τρόπος είναι ένας. Φτιάχνεις τον κύβο ανά στρώματα. Οι πιο γρήγοροι λύτες κάνουν περίπλοκους αλγόριθμους που λύνουν ταυτόχρονα αρκετά κυβάκια. Εξού και ο χρόνος μερικών δευτερολέπτων που κάνουν.
 
Σήμερα τσίμπησα κι εγώ έναν κύβο "wonderful puzzler", Made in Taiwan, σαν του geotsi. (στην προηγούμενη σελίδα)

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς όρισες στο club :D
 
Καλώς σας βρήκα! D

Δε νομίζω να ασχοληθω... Το πήρα επειδή είναι ρετρό... Ή μήπως δεν είναι;;; :eek:
 
Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο είναι ρετρό.

Το δικό μου τελευταίο απόκτημα είναι ο 3x3 Pie Shape Round Column china-wholesale-Rubik's-Cube-16691.jpeg.

Ήταν μια φίλης και επέζησε από τα 80's :D

Xm... Πρέπει να μετρήσω στους πόσους κύβους έφτασα. Έχω χάσει τον λογαριασμό...
 
Ρετρο πρεπει να ειναι Dino,εχω ακριβως ενα ιδιο με αυτοκολλητα απο οταν ημουν πιτσιρικας,πιθανον να εμαθα και πως ηταν η συσκευασια του αν ειναι αυτος.
 
Καλησπέρα παιδιά! Θυμήθηκα ότι κύβο με αυτοκολλητάκια είχα και εγώ! Είχα καταφέρει να φτιάξω περίπου 2 πλευρές αλλά είχα κολλήσει στο ίδιο σημείο! Τότε μετά από πολλές προσπάθειες άρχισα να ξεκολλάω τα αυτοκολλητάκια για να φτιάξω τον κύβο... απάτη μεγάλη! :armed:
 
ρετρό είναι... τον είχα στην δεκαετία του 80
 
Για να φτιάξω έναν V-Cube 7x7 και δεδομένου ότι δεν κάνω κανένα λάθος στα "δόντια" (Kambia, ακούς?! :biglaugh:) θέλω ακριβώς 1 ώρα και 10 λεπτά!....

Ψήνομαι να τους πιάσω στα χέρια μου! :)

p.s. Kambia, ΑΚΟΥΣ? :biglaugh:
 
Magician gets out of Speeding Ticket with Magic!


Τους rub-ωσε ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο είναι ρετρό. Το δικό μου τελευταίο απόκτημα είναι ο 3x3 Pie Shape Round Column Προβολή συνημμένου 114383.

Ήταν μια φίλης και επέζησε από τα 80's :D

Xm... Πρέπει να μετρήσω στους πόσους κύβους έφτασα. Έχω χάσει τον λογαριασμό...
Στο πρωτο ποστ αναφερω οτι το'χα και εγω και τωρα που ξερω και πως το λενε θα το τσιμπησω επιτελους. :D

 


Edit:Τελικα θα δυσκολευτω λιγο ακομη,περα απο την συγκεκριμενη φωτο δεν υπαρχει αλλη αναφορα για το συγκεκριμενο,γκκρρρρ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Αποκλειστικα για κυβοmaniac... :D
V-Cube: Απο την Κορινθο...στο Metropοlitan Museum της Νεας Υορκης

Plus #1: Συνεντευξη στην εκπομπη - video 11/12/2014....για οσους το ψαξουν (περιπου στην μεση της εκπομπης)... ;) - της κ. Τσαπανιδου.

Plus #2: To site της εταιριας: V-Cube.com
Από την πρώτη μέρα σχεδόν της κυκλοφορίας τους πήρα v- cubes. Μάλιστα ακόμα είχαν στα "συντομα προς κυκλοφορία τον 11 χ 11 και μου έτρεχαν τα σάλια! Εξαιρετικής ποιότητας κύβοι (και όχι επειδή είναι Ελληνικοί) Ο τρόπος που γυρίζουν είναι... βούτυρο. Και χωρίς να χρειάζονται λιπαντικό στο κέντρο τους. Δυστυχώς η τιμή τους είναι λίγο (για την τσέπη μου τουλάχιστον) τσουχτερή :(

D@redevil είπε:
Για να φτιάξω έναν V-Cube 7x7 και δεδομένου ότι δεν κάνω κανένα λάθος στα "δόντια" (Kambia, ακούς?! :biglaugh:) θέλω ακριβώς 1 ώρα και 10 λεπτά!....
Ψήνομαι να τους πιάσω στα χέρια μου! :)

p.s. Kambia, ΑΚΟΥΣ? :biglaugh:
Ακούω, ακούω :D

Nemo είπε:
Magician gets out of Speeding Ticket with Magic!

Τους Rub-ωσε λέει?! Και με το παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγορασμενος το 1981 στο Λονδινο. Απ' οτι φαινεται, δεν ειναι αυθεντικος.

2015-08-09-11h57m36.JPG

Για πρωτη φορα λυμενος απο το 1981! Φυσικα με solver γιατι δεν ειμαι idiot savant, πλεον ειμαι σκετος idiot.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εύγε! Επόμενο βήμα να μάθεις τους αλγόριθμους από έξω :D
 
Είπα κι εγώ, δε θα απαντούσε η kambia? :p

Ερωτηση: πως καταλαβαίνει ένας ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ όμως (σαν και μένα) αν δει στον δρόμο έναν κύβο του Rubik αν είναι γνήσιος η όχι?

Και ερώτηση που μου ήρθε μολις: τι εννοούμε όταν λέμε γνήσιος, υπάρχει δηλαδή κάποια εταιρία που το έβγαλε πρώτη η δε ξέρω γω τι.. Τι άλλες διαφορές μπορεί να υπάρχουν?
 
Ο γνήσιος κύβος έχει το σήμα της εταιρίας στο λευκό κεντρικό τετράγωνο.

Η μη γνήσιοι γενικά έχουν αλλου τ'αλλου τα χρώματα, δεν ρολάρουν καλά (αν και οι V-cube είναι βούτυρο), έχουν κακή ποιότητα πλαστικού
 
Ειναι πανευκολο. Στο κεντρικο λευκο τετραγωνο εχει ενα γραφικο.

Rubik's 04 Ideal 1980 clone type cube Square logo sticker.jpg

H εταιρια που βγαζει τους αυθεντικους. Περισσοτερα για απομιμησεις εδω.

Kambia είπε:
Ο γνήσιος κύβος έχει το σήμα της εταιρίας στο λευκό τετράγωνο. Η μη γνήσιοι γενικά έχουν αλλου τ'αλλου τα χρώματα, δεν ρολάρουν καλά (αν και οι V-cube είναι βούτυρο), έχουν κακή ποιότητα πλαστικού
Οντως ο δικος μου δεν ακολουθει ουτε τον δυτικο, ουτε τον γιαπωνεζικο συνδιασμο χρωματων. Παντως γυρναει πολυ καλα και ειναι πολυ στιβαρος. Εχει φαει καμποσες πτωσεις στην ζωη του και δεν εχει καταλαβει το παραμικρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα