Rubik's Cube: O Κύβος του Ρούμπικ

Kambia είπε:
Μια και αρκετές φορές μου ζητήθηκε να βάλω φωτογραφίες από τους κύβους μου. Ιδού :)
fetch

Ρε συ Ναταλι,για λυσε μου μια απορια....

Ο κυβος πανω δεξια,με το φωτακι στην μεση,πως λειτουργει?:what:

Βρεθηκε δυο φορες στην ρετροστρατα μου και απ'οτι τον επεξεργαστηκα λιγο δεν γυρναγε.... :xm:

Εχει καποιο συγκεκριμενο τροπο που λυνεται? Το φωτακι τι ρολο παιζει?

Τουλαχιστον να ξερω,για να ειμαι προετοιμασμενος για την επομενη - αν υπαρξει αυτη - συναντηση μας! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα! Λέγεται Rubik's Revolution και ο συγκεκριμένος έχει 6 παιχνίδια. Οι πλευρές του δεν μετακινούνται. Εν ολίγοις δεν έχεις κάτι να λύσεις. Απλά παίζεις με το φως που ανάβει. Κατι σαν το Simon.

Βάζω το λινκ της wikipedia μια και τα αναλύει αρκετά καλά.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rubik%27s_Revolution

Στην επόμενη ρετροστράτα σου τσίμπα τον.
 
Rubik's Snake

Οι πρώτοι κύβοι του Erno Rubik, οι «Magic Cubes», κατασκευάστηκαν το 1977 στην πατρίδα του την Ουγγαρία, από την εταιρεία Politechnika, που τo 1980 μετονομάστηκε σε Politoys.

 


Το 1981, η
Politoys παρουσίασε το Rubik's Snake ένα παιχνίδι που αποτελείται από 24 συνδεδεμένα ισοσκελή τριγωνικά πρίσματα, που περιστρεφόμενα, σχηματίζουν διάφορα γεωμετρικά σχήματα, ή ακόμα και σχήματα με μορφές ζώων (σκυλάκι, γάτα, πάπια). Το πρώτο φίδι ήταν δίχρωμο, καφέ-μπεζ.

Αυτές τις μέρες τακτοποιώντας κάποια παλιά παιχνίδια, ανακάλυψα ένα ξεχασμένο φίδι της Politoys, που μετέτρεψα στην αρχική του μορφή,



ακολουθώντας τις οδηγίες ενός πιτσιρίκου στο youtube!







Ο Snake δίπλα στον Revolution:



Εδώ μια μεταγενέστερη έκδοση του Snake (twist), από τη συλλογή της Κάμπιας.

R-snake-1981.JPG

R-snake-1.jpg

R-snake-2.JPG

R-snake-3.JPG

R-4.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νιόβη κομίζεις γλαύκας εις Αθηνάς, νομίζω :) Πάντως πολύ ωραία, και το φιδάκι δεν ήξερα ότι υπήρχε.
 
Φύλα το σαν κόρη οφθαλμού το "snake" Νιόβη. Είναι εξαιρετικό κομμάτι. :thumbup:

Στο μεταξύ ο Revo σταμάτησε να βγαίνει από την μαμά εταιρία (δε γνωρίζω γιατί) και γω πρέπει να πάρω τον νέο 3χ3 που κυκλοφορεί! :p
 
Οι καλύτεροι και από τούς γνήσιους 10000000 είναι Οι Dayan χωρεις αυτοκόλλητα που αν ασχολείσαι συχνά είναι αναγκαίο έχει και άλλες εταιρίες αξιόλογες.
 
Ο νέος 3χ3 δεν έχει αυτοκόλλητα και εννοείται πως δεν έχω μόνο Rubik's ;)
 
Uskoke είπε:
Νιόβη κομίζεις γλαύκας εις Αθηνάς, νομίζω :) Πάντως πολύ ωραία, και το φιδάκι δεν ήξερα ότι υπήρχε.
Δεδομένου ότι το φιδάκι είναι της Politoys που δεν έχει αναφερθεί ξανά στο thread, νομίζω ότι με τη μικρή εισαγωγή, το post του Snake είναι πιο πλήρες, για όσους δεν ήξεραν ότι υπήρχε! :)

R-owl.JPG

Kambia είπε:
Φύλα το σαν κόρη οφθαλμού το "snake" Νιόβη. Είναι εξαιρετικό κομμάτι. :thumbup:
Πράγματι Kambia, το συγκεκριμένο Snake, είναι από τα πρώτα της Politoys, και το έφερε το 1981 από την Ουγγαρία του τότε ανατολικού μπλοκ, συγγενής που είχε βρεθεί εκεί για ένα επιστημονικό συνέδριο. :)
 
Έχω δύο κύβους, έναν του 1980, τον τυπικό Rubik και έναν πιό πρόσφατο, ακόμη σφραγιστό, που έδινε δώρο αεροπορική εταιρεία για να περνάει η ώρα σε πολύωρες πτήσεις. Είναι εμφανής η καταπόνηση του παλιού..........

Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες.























3.jpg

1.jpg

4.jpg

2.jpg

6.jpg

5.jpg

8.jpg

9.jpg

7.jpg

10.jpg

11.jpg
 
Kambia είπε:
Μου τρέχουν τα σάλια κυρίως για αυτός της nwa.
Αυτή η αεροπορική εταιρεία συγχωνεύθηκε το 2008 με την Delta Airlines (που στην ουσία την εξαγόρασε) και από το 2010 δεν χρησιμοποιείται η επωνυμία NWA για πτήσεις. Ο κύβος είναι συνεπώς από την εποχή προ του 2010. Μου τον είχε δώσει φίλος που ταξίδευε συχνά στις ΗΠΑ. Θα δω μήπως τον εντοπίσω γιατί με τη μετανάστευση χαθήκαμε και αν τυχόν έχει και άλλον, θα του τον ζητήσω για εσένα, μια και έχεις ειδική συλλογή.
 
Eagle 1 είπε:
Αυτή η αεροπορική εταιρεία συγχωνεύθηκε το 2008 με την Delta Airlines (που στην ουσία την εξαγόρασε) και από το 2010 δεν χρησιμοποιείται η επωνυμία NWA για πτήσεις. Ο κύβος είναι συνεπώς από την εποχή προ του 2010. Μου τον είχε δώσει φίλος που ταξίδευε συχνά στις ΗΠΑ. Θα δω μήπως τον εντοπίσω γιατί με τη μετανάστευση χαθήκαμε και αν τυχόν έχει και άλλον, θα του τον ζητήσω για εσένα, μια και έχεις ειδική συλλογή.
Ωωωωωωω!!!! Με σκλαβώνεις Αετέ! Και μόνο που το σκέφτηκες μου φτάνει :)
 
εγώ απέκτησα κύβο το 2009 αλλά έμαθα να τον λύνω (επιτέλους) το 2014,μετά από παρακολούθηση κάποιου βίντεο

phil_vr είπε:
Aardvark, το κυλινδρακι που αναφερεσαι ειναι αυτο που φαινεται στην φωτο μπροστα μπροστα ε? :)
[edit]dead photobucket photo[edit]

Ο τιτλος του πρεπει να ηταν Puzzleto, η Puzznik η κατι τετοιο (ειλικρινα μου διαφευγει). Αυτο που θυμαμαι ηταν η διαφημιση του, με ενα νεαρο ζευγαρι να καθεται σε ενα μηχανακι (Vespa να ηταν?) και η μια pop μουσικουλα που τραγουδουσε ενας στα ελληνικα (!) που συνοδευοταν απο ελαφρους ηχους synthesizer!

Τι μου θυμισες τωρα!
πωπω τι μου θύμισες! το παιχνίδι λεγόταν "παζλίνο"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλημέρα και καλη χρονιά...χτές αγόρασα έναν v-cube 3X3X3 και μπορώ να πώ ότι είναι τρομερής ποιότητας με καλά αυτοκόλλητα που δεν φεύγει το χρώμα εύκολα (σε έναν άλλον v-cube καμπυλόγραμμο που είχα αγοράσει το 2013 μετα από 3 χρόνια άρχισε να φεύγει το χρώμα στην πορτοκαλί πλευρά)

από κύβους έχω και εγώ λίγους..ο πρώτος ήταν αρχές 80 αυτό που αναφέρατε πιο πάνω το "παζλίνο",μετά απο χρόνια έναν rubik το 2009,έναν της πλάκας από ταιβάν ή κίνα το 2011 που καταστράφηκε αμέσως σε 5 μέρες ,έναν κύβο μπρελόκ που δύσκολα γυρνάνε οι πλευρές,έναν v cube το 2013 καμπυλόγραμμο,και έναν v cube που πήρα προχτές (που μάλλον είναι απ' τους πιο ωραίους που είχα με καλά αυτοκόλλητα στις πλευρές).όλοι 3Χ3Χ3 βέβαια :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι V-cube είναι εξαιρετικής ποιότητας! Τα μπρελόκ είναι για κλάματα. Όσα έχω πάρει, αυθεντικά και μη, έχουν διαλυθεί ή απλά δε γυρίζουν εύκολα.

Έχω καιρό να πάρω κάτι καινούριο :( Στόχο όμως έχω βάλει για φέτος έναν 7x7 και βλέπουμε
 
Kambia είπε:
Οι V-cube είναι εξαιρετικής ποιότητας! Τα μπρελόκ είναι για κλάματα. Όσα έχω πάρει, αυθεντικά και μη, έχουν διαλυθεί ή απλά δε γυρίζουν εύκολα.
Έχω καιρό να πάρω κάτι καινούριο :( Στόχο όμως έχω βάλει για φέτος έναν 7x7 και βλέπουμε
και όσο πάνε οι vcube γίνονται ακόμα καλύτερης ποιότητας και στην περιστροφή και τα αυτοκόλλητα πλέον είναι πιο γερά και δεν βγαίνει το χρώμα τόσο εύκολα
 
Με αργούς, πλέον, ρυθμούς η συλλογή μου έφτασε τους 51 κύβους! Παρακάτω βλέπετε τους 50 καθώς ξέχασα να βάλω τον 51ο που κουβαλάω μαζί μου για τις στιγμές βαρεμάρας :p

Αυτό το διάστημα "παλεύω" με το λευκό ΑΥΓΟ (στη μέση της φωτο)

20229457_768475676667507_374585267477757162_o.jpg

Special thanks στον Eagle1 για τον NWA 3χ3 :flower:
 
Νευριασα με το Super Hyrorah και εσκασα αυτον τον οριτζιναλε απλο κυβο του Ρουμπικ στο τοιχο (ωριμη αντιδραση 40χρονου gamer)

Ξεκολλησε ολο το επανω κομματι. Προσπαθησα να μαζεψω τα κομματια...δεν ξερω αν λειπει κατι. Τα εβαλα επανω αλλα δεν βρισκω τροπο πως να συγκρατηθουν μεταξυ τους. Παπαλα?

Φωτο:

IMG_20180117_204358.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα