Rubik's Cube: O Κύβος του Ρούμπικ

Πολύ σπαζοκεφαλιά ο κύβος!
 
Απλά δεν υπάρχει

Solving three cubes while juggling them

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα μιλαμε δεν υπαρχουν λογια για τον τυπο.Ωσα Respect και να πεις απλα δεν φτανουν.
 
Ξεκινάω την προπόνηση στο πέταγμα των κύβων :D

Υπάρχουν τρελλά πράγματα που κάνουν κάποιοι με αυτούς. Respect
 
Μια διαφορετικη παραλλαγη του γνωστου μας κυβου...

Απλα μαθηματικα Η' ενα φτηνο τρικ?... :xm:

Azulejos

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν τα 3 κυβάκια είναι έξω φαίνεται να είναι λιγότερο στριμωγμένα τα υπόλοιπα μέσα στο δοχείο και όταν είναι μέσα όλα τα κυβάκια φαίνονται πιο στριμωγμένα. Φαίνεται καθαρά η διαφορά στο ότι υπάρχει λίγο περισσότερος χώρος να "αναπνεύσουν" με τα 3 κυβάκια έξω. Το μέγεθος των τριών κύβων δεν είναι τόσο μεγάλο για να δεις την ορατή διαφορά στο συνολικό μέγεθος του σχήματος αλλά υπάρχει.

Τώρα για τον αριθμό των κύβων που είναι ίδιος, δεν είμαι σίγουρος. Μάλλον έτσι όπως τοποθετούνται οι κύβοι, κάποιοι "κόβονται" λίγο και χαλάει λίγο το σχήμα τους για να μικρύνουν ελάχιστα (όταν είναι οι 3 κύβοι έξω), και δεν είναι όλοι τέλειοι κύβοι. Γενικώς έχει να κάνει με μικρές διαφορές και κοψίματα που δεν κάνουν μπαμ στο μάτι (γιατί απλώνονται σε όλο το σχήμα συνολικά) αλλά όμως υπάρχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι θα έλεγα οτι δεν έχει να κάνει καμία σχέση με τον κύβο του Rubik :)

Αν παρατηρήσετε καλά όταν κάνει της μετατοπίσεις στις πλάκες δεν εφαρμόζουν καλά. Ουσιαστικά αλλάζει το εμβαδό του σχήματος με αποτέλεσμα να περισσεύει κύβος κάθε φορά.
 
Μόλις είδα το avatar σου, Kambia, είπα να γράψω κι εγώ για την προσωπική μου εμπειρία με Rubik {Αλήθεια, Kambia, σου έχουν σπάσει τόσο τα νεύρα για να λύσεις κάποιον από τους κύβους σου, που έβαλες για avatar έναν διαλυμένο ή το έβαλες απλά για πλάκα;}

Κατέχω έναν 5x5, μπορώ να ξεχνιέμαι ώρες πάνω του, αλλά δεν τον έχω λύσει ακόμα. Βέβαια, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τον βασικό 3x3, αλλά νομίζω ότι, αφού και ο 5x5 διαβάζω ότι λύνεται θεωρώντας τους εσωτερικούς κύβους σαν να είναι οι κεντρικοί του 3x3, δεν έχασα και πολλά. Θα τον καταφέρω κάάάαποια στιγμή... Πάντως, είναι σχεδόν εξωπραγματικό το πόσο γρήγορα "τρέχει" το μυαλό αυτών που κατέχουν τα ρεκόρ επίλυσης :eek: :thumbup:
 
Αν δεν έχεις λύσει τον 3x3, τότε δε μπορείς να πας μακριά.... Είναι όλα συγκεκριμένοι αλγόριθμοι, ανάλογα με τις περιπτώσεις που συναντάς....

Ο συλλογισμός σου είναι σωστός: ότι κάθε κύβος (και ο 5x5) γίνεται αναγωγή στον 3x3. Ακόμα και ο 2x2. Οπότε, είναι προαπαιτούμενο να μπορείς να λύνεις όλες τις περιπτώσεις του 3x3 κι επιπρόσθετα να ξέρεις 2-3 αλγόριθμους παραπάνω για κάποιες περιπτώσεις που τις συναντάς μόνο στον 4Χ4 ή στον 5Χ5.

Τα υπόλοιπα, τ' αφήνω να στα πει η Master (άλλωστε, εκείνη μ' έμαθε ότι ξέρω)! :) Λύνει ό,τι κύβο (κι όχι μόνο!) υπάρχει και πολλές φορές για να μη σκουριάζω με βάζει κι εμένα να ψάχνομαι! :)

P.S. Ο πιο χρονοβόρος κύβος που έχω λύσει! Κάθομαι και ξεχνάω να σηκωθώ! :D

IMAG0375.jpg
 
mk193 είπε:
Αλήθεια, Kambia, σου έχουν σπάσει τόσο τα νεύρα για να λύσεις κάποιον από τους κύβους σου, που έβαλες για avatar έναν διαλυμένο ή το έβαλες απλά για πλάκα;
Ποτέ δεν έσπασα κύβο από τα νεύρα μου. Αν δεν μπορώ να τον λύσω απλά το αφήνω για μετά που θα ηρεμήσω και θα έχω καθαρότερη σκέψη. Μια φορά έσπασε κύβος στα χέρια μου και αυτός ήταν ένας 5χ5. Έκανα την μια κίνηση πίσω από την άλλη αρκετά γρήγορα πριν ακόμα ευθυγραμμιστούν τα κάτω στρώματα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει, να μην αντέξει την πίεση το γωνιακό κυβάκι και να σπάσει η βάση του (αλλά έχω ανταλλακτικά :D ). Αντικαταστάθηκε αμέσως με νέο 5χ5

fetch


Αυτόν που είχα για άβαταρ
image.php
τον είχα βάλει λόγω κακής διάθεσης!

mk193 είπε:
Κατέχω έναν 5x5, μπορώ να ξεχνιέμαι ώρες πάνω του, αλλά δεν τον έχω λύσει ακόμα. Βέβαια, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τον βασικό 3x3, αλλά νομίζω ότι, αφού και ο 5x5 διαβάζω ότι λύνεται θεωρώντας τους εσωτερικούς κύβους σαν να είναι οι κεντρικοί του 3x3, δεν έχασα και πολλά. Θα τον καταφέρω κάάάαποια στιγμή... Πάντως, είναι σχεδόν εξωπραγματικό το πόσο γρήγορα "τρέχει" το μυαλό αυτών που κατέχουν τα ρεκόρ επίλυσης :eek: :thumbup:
Ο 5χ5 είναι μια μείξη 3χ3 και 4χ4. Ναι μεν λύνεται σαν τον 3χ3 αλλά αν σου κάτσει parity για τα πλαϊνά κυβάκια και δεν ξέρεις να το βγάλεις δε θα μπορέσεις να τον λύσεις. :) Θα γυρίζεις και θα γυρίζεις με το ίδιο αποτέλεσμα αλλά σε άλλο χρώμα.

Ξεκίνα καλύτερα να μάθεις τον 3χ3 :) Όλοι οι κύβοι είναι αναγωγή σε αυτόν όπως σου λέει και η D@re

Ο 6χ6 μου πήρε 3 μέρες να τον λύσω :eek:

Εγώ πάλι έχω αφήσει την συλλογή μου "στάσιμη" εδώ και καιρό :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω θεσσαλονικη η άλλου Ελλάδα speed cubes εκτός από V CUBES έχω στα χέρια μου έναν DAYAN GuHong καμιά σχέση με τον Rubic πολύ καλύτερος ο Dayan ειναι ασύγκριτα γρηγορότερος 100 χρονιά μπροστά, θέλω να αγοράσω (αλλά ψάχνω μήπως βρω εκτός ebay, Dayan VI Panshi 3X3X3 ή και τον Fangshi Shuangren stikerless σε 3X3X3 αν ξέρει κάποιος για Ελλάδα αν υπάρχουν μήπως γλιτώσω πιστωτική
 
To διαδίκτυο είναι μονόδρομος.
 
Για "κυβομανεις" και οχι μονο... :)







Πηγη

rubik 1.jpeg

rubik 2.jpeg

rubik 3.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο κύβος μου όπου μια φορά έκανα 2 κινήσεις και άντε μετά να τον ξαναλύσεις... Και τι κόλπα δεν έκανα για να τον λύσω, μέχρι και από το ίντερνετ έβλεπα βιντεάκια με τις κινήσεις, τζίφος.. Τελικά επειδή το καλό το παλικάρι ξέρει και άλλο μονοπάτι, έκανα το ακραίο, τον διέλυσα και τον έφερα στα ίσα του...

IMG_6036.jpg

IMG_6029.jpg

IMG_6030.jpg

IMG_6031.jpg

IMG_6034.jpg
 
geotsi. είπε:
Τελικά επειδή το καλό το παλικάρι ξέρει και άλλο μονοπάτι, έκανα το ακραίο, τον διέλυσα και τον έφερα στα ίσα του...
Οπως λεει και το ρητο..."Δεν θελει κοπο,θελει τροπο".... :fafoutis:

Παντως ωραιος ο κυβακος!!!! :thumbup:
 
Ενας φίλος μου που του κάνανε δώρο τον κύβο επιμένει ότι τον έλυσε σε λίγη ώρα τυχαία, χωρίς να ξέρει καμία μέθοδο και κανέναν αλγόριθμο. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω να λύνω τον κύβο και η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να μαθαίνω τώρα, αλλά γνωρίζω αρκετά ώστε να ξέρω πως πιο ευκολο είναι να κερδίσεις το λαχείο 2 φορές συνεχόμενες από το να λύσεις τον κύβο στην τύχη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
.... αλλά γνωρίζω αρκετά ώστε να ξέρω πως πιο ευκολο είναι να κερδίσεις το λαχείο 2 φορές συνεχόμενες από το να λύσεις τον κύβο στην τύχη.
Πράγματι! Πες στον φίλο σου να πάρει λαχείο. Όταν ο κύβος έχει 43,252,003,274,489,856,000 πιθανές διατάξεις και μάλιστα για να φτιαχτεί θα πρέπει να γίνουν με συγκεκριμένη σειρά καταλαβαίνεις ΤΙ ΤΥΧΗ είχε ο φίλος σου!
 
131156.gif

ερχεται προσεχως στον ποιο ........... 8 bit ρετρο υπολογιστη ( CubeSim64 Preview )
 
Nemo είπε:
ερχεται προσεχως στον ποιο ........... 8 bit ρετρο υπολογιστη ( CubeSim64 Preview )

Ωρε....βλεπω να τρωει τα λυσσακα της μια ψυχη για να βρει ρετρομασινι.....:biglaugh:
 
Imgema είπε:
Ενας φίλος μου που του κάνανε δώρο τον κύβο επιμένει ότι τον έλυσε σε λίγη ώρα τυχαία, χωρίς να ξέρει καμία μέθοδο και κανέναν αλγόριθμο. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω να λύνω τον κύβο και η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να μαθαίνω τώρα, αλλά γνωρίζω αρκετά ώστε να ξέρω πως πιο ευκολο είναι να κερδίσεις το λαχείο 2 φορές συνεχόμενες από το να λύσεις τον κύβο στην τύχη.
μου ειπε κ εμενα μια γνωστη οτι ελυσε το κυβο χωρις τις οδηγιες. δεν μπορω να το πιστεψω πρεπει να εισαι ιδιοφυια για να το λυσεις χωρις τους ετοιμους τυπους που σου δινονται. ειναι ποτε δυνατον;
 
Πίσω
Μπλουζα