Sandra-Cretu

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.159
Αντιδράσεις
15.657
Ενα ζευγάρι που το 80' έκανε αίσθηση στον ευρωπαικό χωρο της μουσικής και κυρίως στον χώρο της ποπ και της ντίσκο! ήταν το δικό μου αγαπημένο ζευγάρι στην μουσική βιομηχανία :heartcloud: :clap: η Σαντρα ήταν η ομορφότερη ποπ σταρ της εποχής δεν ξέρω αν συμφωνείται; ψιλολιχνη, με μακριά ξανθά μαλλιά κέρδιζε τις εντυπώσεις! ο δε σύζυγος, γιατι νομίζω οτι παντρευτηκαν ήταν ο άνθρωπος πίσω από τους περίφημους αίνιγμα! αργότερα και η Σαντρα θα κάνει εκεί φωνητικά.

Η ιστορια λέει πως η Σαντρα από τα πέντε ενδιαφερότανε για την μουσική και έκανε μαθήματα περιπου στα 10! στα 13 πήρε μέρος σε έναν διαγωνισμό ή μάλλον τυχαια πήγε με την μητέρα της, οταν τελειωσαν οι διαγωνιζόμενοι, τότε η Σαντρα πήρε το μικροφωνο σε μια εκτέλεση της Ολιβια νιουτον Τζον και από κάτω έγινε χαμός, μια ποπ σταρ είχε γεννηθεί , τουλάχιστον για την Ευρωπη! Κατάγεται από την Γερμανία !

Για τον cretu, τι να πεις , εγραψε τραγουδια , ξερει κανεις αν συνεργαστηκε και με τους alphaville εκανε πολλές εμφανισεις, το 85' θα κάνει μεγάλη επιτυχία με το θρυλικό πια:

http://www.youtube.com/watch?v=nJ2eDWgPZqY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=VmAHRuv9YxE&feature=related

το δευτερο πιο διασημο του τραγούδι!

o cretu εχει κανει πολυ καλές σπουδές πάνω στην κλασσική μουσική, σπουδασε μάλιστα στην Γαλλια και στην Γερμανια! O θειος του ηταν διασημος μουικός, μαλιστα διευθυνε και την συμφωνικη ορχηστρα της Βουδαπέστης και ειναι αυτός που θα δει οτι ο νεαρος ειχε ταλέντο και θα συστησει στους γονεις του να τον στειλουν για σπουδές!

http://www.youtube.com/watch?v=kX6lEVmW7fk

εχει συνεργαστει και με άλλους τραγουδιστές!

το 88' θα παντρευτει την Σαντρα και θα κανει τους' enigma' , οπου η μουσικη του θα περάσει σε ενα άλλο επίπεδο, θα ειναι πολυ πρωτοτυπη για την εποχή..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημάδεψαν ανεξίτηλα και οι δύο την χρυσή εποχή των '80s!

Όποτε ακούω το παρακάτω, το μυαλό μου ταξιδεύει:

Η εμφάνιση είναι από το 1987, όταν είχε έρθει στην Ελλάδα και οι άνθρωποι της ΕΡΤ , είχαν κάνει ένα videoclip, "on the fly" που λέμε... :D
 
Tους προτιμώ πιο πολύ ως ENIGMA...

Ως Sandra παντως το καλυτερο μου (και ως βιντεο) είναι το (παραγνωρισμένο) Secret Land του 1988

 
Οι U2 βεβαιως δεν θα διασκευαζαν απ ευθειας Sandra ποτε...Το Εverlasting Love πρωτοκυκλοφορησε to 1967 και εχει διασκευαστει απο αρκετό κοσμο εκτοτε...
 
Η sandra ειναι η ιερια της italo disco για μενα το αγαπημενο μου τραγουδι της ειναι το around my heart αν κ ολα της ειναι τελεια κ μοναδικα!!!!!!Στεναχωριεμαι παρα πολυ που δεν μπορουσα να παω στην συναυλια της στο γκαζι (κ αυτο γιατι ειχα βγαλει φρονημητες κ ειμουν dead ελεος!)!Βρηκα κ πηρα ενα dvd της που λεγεται "sandra the complete history" με ολα τα clip της κ live οταν ηταν στις arabesque!

;) :p we love sandra :) :D
 
δεν ηταν τοσο καλή στο γκαζι...καλύτερα να την θυμάσαι όπως ηταν τοτε
 
Το πρώτο της single ήταν το Big In Japan στα Γερμανικά,αλλά δεν κυκλοφόρησε σε κανένα ολοκληρωμένο δίσκο,ούτε σε συλλογή.Επισήμως,σαν πρώτο single θεωρείται το Maria Magdalena!
 
Ναι πραγματι ακουσα απο πολυ κοσμο οτι δεν τους αρεσε κ αυτο γιατι ηταν playback.Αλλα αμα δειτε εμφανησεις της απο παλια οι περισσοτερες ηταν playback!!

Οπως κ να το κανεις ομως ειναι η sandra !!!! :D

Ναι το japan ist weit ειναι το πρωτο της κ πολυ σπανιο κ το θελω πολυ!!!! :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool:
 
DINO είπε:
Σημάδεψαν ανεξίτηλα και οι δύο την χρυσή εποχή των '80s!Όποτε ακούω το παρακάτω, το μυαλό μου ταξιδεύει:

με σκαλωσιες σαν οικοδομη ...σαν δεν ντρεποτουσαν
 
Εδω οφειλω να κανω και μνεια στο Samurai του Cretu, που ειχε την καλυτερη

εισαγωγη σε τραγουδι ever ( - σου εχω πει 3.000.000.000.000 φορες να μην λες

υπερβολες) !!!

Νομιζω οτι για ενα φεγγαρι ανοιγε και το προγραμμα στη Barbarella, δεν ειμαι

ομως και απολυτα σιγουρος.
 
nikostoum είπε:
με σκαλωσιες σαν οικοδομη ...σαν δεν ντρεποτουσαν
Ακριβως αυτο!!!Αλλα υπαρχει μια διαφορα τοτε ηταν πολυ καθαρο κ ωραιο το κεντρο οχι σαν το σημερινο εκτρωμα!!!!!!!!!!!!!

Λατρευω Sandra στα top των προτιμησεων μου!!!!!!!!!!!!! :award:

Αντε λιγα cd της ακομα μου εμειναν να παρω!!!!!!!!
 
Το samurai , το ακουω μερα, παρα μερα απο τοπικά ραδιοφωνα και σε γερμανική, μεγάλης χρονικης διαρκειας εκδοχή εκτος απο την αγγλικη version, καποια κομάτια τελικα, μενουν αθάνατα, οχι σαν τα σημερινά hits που δεν κρατανε πάνω από ενα χρονο απο την μερα κυκλοφοριας τους! ελπιζω να ακουγεται για πολλα χρονια ακόμα..
 
το samurai ηταν ειναι και θα ειναι απο τα αγαπημενα μου.
 
Sandra - Japan Ist Weit

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δε το χα ξανακουσει απο την sandra.
 
DoctorGalifrean είπε:
Εδω οφειλω να κανω και μνεια στο Samurai του Cretu, που ειχε την καλυτερη εισαγωγη σε τραγουδι ever
Ενα instrumental τραγουδάκι του Alan Parsons, το οποίο κυκλοφόρησε 7 χρόνια πριν (1978 ), θα σε αφήσει με ανοιχτό το στόμα, όταν διαπιστώσεις ότι σχεδόν το μισό τραγούδι είναι η εισαγωγή του Samurai! Δεν εχω ΥΤ απο τη δουλειά, αν το θυμηθώ θα το βαλω το βράδι, νομίζω όμως ότι είναι το Gold Bug. Για ψαξτε το....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την Τρίτη 25 Ιανουαρίου, η Sandra, θα βρίσκεται στην Πάτρα, και θα εμφανιστεί στο Disco Room!

Αναμείνατε για περισσότερες πληροφορίες...
 
Λες αλήθεια, τοσο συντομα, ομως, 21 εχουμε σημερα, τα εισητηρια θα εχουν προπωληθει , ενημερωσε μας...αν γινεται με περισσοτερα στοιχεια..
 
Πίσω
Μπλουζα