Sandra-Cretu

Απ' τις πιο αγαπημένες μου τραγουδίστριες, έχω μόνο το best of cd της, μιας και τη δεκαετία του '80 δεν είχαμε πικάπ. Το πρώτο της τραγούδι, όπως φαίνεται από το site της Sandranet, είναι το Andy mein Freund (Ο φίλος μου Άντυ-πρόκειται προφανώς για το σκυλάκι που κρατάει στην φωτογραφία του εξώφυλλου του single) το οποίο βγήκε το 1976, στην τότε Δυτική Γερμανία. http://www.sandranet.com/sandra/lauer.htm B side είναι Ich bin nur noch ein Kind, είμαι ακόμα μόνο ένα παιδί. Το σαΪτ έχει και τους στίχους (στα γερμανικά) και είναι πολύ τρυφεροί και συγκινητικοί, μετά απ' όλα αυτά τα χρόνια.
 
80sdiscoboy είπε:

Θυμαμαι την πρωτη φορα που ειχα ακουσει κομματι απο Arabesque.... Πριν πολλα χρονια, ειχα παει στο σπιτι φιλου να τον παρω να βγουμε, και ενω αυτος ετοιμαζοταν μου ειχε βαλει το ''Ecstasy'' ... Τρελο καψιμο !

Η γυναικα αυτη ειναι θεα. Δεν ειναι τυχαιο οτι ειχε τετοια απηχηση ακομα και σε ατομα με διαφορετικες μουσικες προτιμησεις.

Μου κανει εντυπωση παντως οτι ειναι σχεδον αγνωστη σε Αγγλια και Αμερικη. Ισως δεν την προμοταραν σωστα, ισως απλως η ιδια να ηταν οκ με την καριερα που ειχε, κυριως στην κεντρο-νοτια Ευρωπη.

Παντως μια που ειπα για Αμερικη, θυμαμαι πριν μερικα χρονια που βρηκα ενα δισκο της στο παζαρι που κανανε στο Σχιστο καθε Κυριακη.... Δεν ηξερα κανενα τραγουδι κοιτωντας το tracklist, αλλα για 1 ευρω που ηθελε ο πωλητης, το εδωσα, ετσι για να το εχω (χωρις να εχω πικ-απ). Μετα απο μερικες βδομαδες, αποφασισα να το βαλω σε δημοπρασια ονλαιν, ετσι απο περιεργεια.... Ο δισκος πουληθηκε γυρω στα 40 ευρω αν θυμαμαι καλα, με αγοραστη Αμερικανο, που μου ειχε κανει εντυπωση τοτε ! Ισως ηταν αρκετα σπανιος δισκος και επρεπε να το ειχα κρατησει κι αλλο !
 
Βίλα είπαμε στην Ιμπιζα, αχ Σαντρα, σαντρα :p
 
Στην Ιμπιζα δεν ζει μνη της αλλα με τον νέο της συντροφο / συζυγο.
 
Η Sandra με τον Thomas Anders των MODERN TALKING στην Ibiza το 2013.





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα