Schwarzenegger vs Stallone

Μπορει να μαρεσουν αρκετες ταινιες του stallone αλλα η ψηφος μου παει στον schwargenegger μονο και μονο για τον κυνηγο που ειναι η αγαπημενη μου ταινια αυτου του ειδους.
 
Arnie σιγουρα, καλος και ο Stallone αλλα δεν με τρελαινουν οι ταινιες του..καποιες μου αρεσουν οπως το Demolition man, το Dredd(πολυ καλη μεταφορα)..

Αλλα οι ταινιες του Arnie ειναι πορωση...

Αγαπημενη ταινια Terminator 2. Οχι μονο του Arnie, αλλα γενικως. Ουτε ξερω ποσες φορες την εχω δει.

Λιγο τα χαρλεονια, λιγο οι GNR....κολλησα ασχημα..φυσικα τα απιστευτα γραφικα...

Και εκεινο το αξεχαστο μπαντιλικι στην εισαγωγη...το αλμα στο ποταμι... :baby2:

Ε και ως φαν εχω και μια προτομη Terminator σε φυσικο μεγεθος.. :)
 
pardalotzatziki είπε:
Ε και ως φαν εχω και μια προτομη Terminator σε φυσικο μεγεθος.. :)
Αυτα δεν τα λενε...τα βγαζουν φωτογραφια απαραιτητα και τα ποσταρουν!!! :cool:
 
O Sly σε ενα εντελως διαφορετικο ρολο απ' οτι τον εχουμε συνηθισει...
attachment.php
 
Ψήφισα τον Σιλβέστερ Σταλόνε. Μακράν καλύτερος ηθοποιός από τον Άρνι, ειδικά στο πρώτο ''Ρόκυ'', στη ''Μεγάλη απόδραση των 11'' και στην ''Πυγμή''.
 
Δε μπορεί να σταθεί ενα vs μεταξύ των δυο αυτών ηθοποιών, γιατί ναι μεν είναι ματσό κι οι 2, όμως έπαιξαν σε διαφορετικού ύφους ταινίες, που απαιτούσαν σενάριο ειδικά για τα μέτρα τους. Παράδειγμα, ο Εξολοθρευτής απαιτούσε ψηλό-ματσό-τσαμπουκά-μηδέν λόγια, κάτι που ταίριαζε του Αρνι αφου, εκτός του τεράστιου όγκου του, λόγω καταγωγής τα αγγλικά του ήταν τότε χάλια, άρα θα φαίνεται πολύ θα μιλάει ελάχιστα. Αντιθέτως το Ροκι ήθελε καποιον που να μπορεί να παίξει με ιταλικό στυλ και να δείχνει αδύναμος, ματσό μεν αλλα προς το αδύναμο. Ε αυτό ταίριαζε στο Σταλόνε και ηταν και ρόλος πιο απαιτητικός από του Εξολοθρευτή. Αλλωστε ο Σταλόνε είναι σε όλες του τις ταινίες (με εξαίρεση τα Ραμπο2 και 3 που θα μπορούσαν να μην είχαν καν κυκλοφορήσει) πολύ πιο ομιλητικός και πιο εκφραστικός (βλέπε τελευταία σκηνή του πρώτου Ραμπο που κλαίει στο συνταγματάρχη του) από τον Αρνι. Γι'αυτό ψήφισα τον ιταλό επιβήτορα ;) .

Πιστεύω ότι αυτό το vs υφίσταται για τυπικούς λόγους, για να'χουμε να λέμε :D .
 
O Schwarzenegger καποια περιοδο ξεφυγε κατα πολυ σε δημοτικοτητα απο τον Σταλονε,εκει περι το 93 ο Σλαϊ ηταν αλλος ενας action star σαν τον Μπρους Γουϊλις,τον Βαν Νταμ και τον Μελ Γκιμπσον,ολιγον ξεφουσκωμενος,ο Αρνι ηταν στα καλυτερα του,στο Peak της καριερας του,ενα πραγματικο θηριο των box office, the king of action.

Mεχρι που ηρθε το last action hero,που οσο περναει ο καιρος γινεται η καλυτερη μου ταινια του Σβαρτς,κατι που εκεινη την εποχη παροτι κατιτις μεγαλυτερος απο τον πιτσιρικα πρωταγωνιστη,με πιανω τωρα σε αυτην την ηλικια να εχω ταυτιστει με αυτον...και εγω πηγα και ειδα την ταινια στο σινεμα (ΑΕΛΩ πατησιων) με λαχταρα οπως και αυτος να δω τον action ηρωα μου,τον Αρνι εγω τον Jack Slater αυτος και εγω ειχα την τρελα μου οπως και αυτος με τα sequel των ταινιων,Jack Slater III και IV ,κατι τα τραγουδια των AC-DC ,κατι τα εφε,κατι που ο σκηνοθετης ηταν αυτος που εβγαλε τα Predator και το Die Hard,σεναριογραφος αυτος του Lethal Weapon,κατι ο περα απο τα ορια πρωταγωνιστης ,ειναι απο τις αγαπημενες μου.

Kαι ομως απετυχε παταγωδως...

Μου θυμιζει εποχες που το σινεμα ηταν μαγεια,τωρα εχουμε ολες τις ταινιες στο πιατο με δυο κλικ.

Η ταυτιση δεν ειναι ιδιαιτερα παραξενη μιας και το σεναριο γραφτηκε με αυτον τον σκοπο.

Εχουν γραφτει κατι ωραια αρθρα αυτον τον χρονο για την ταινια λογω της 20στης επετειου ,αξιζει να το ψαξετε να δειτε το Background της ταινιας,απο τα προβληματικα σεναρια μεχρι την αναμετρηση που ειχε με το Jurrasic Park στα ταμεια...

Ιδιως το παρακατω αρθρο απο το Empire που διαβαζεται ακουγωντας το Big Gun απο τους Ακε Ντακε..

 


http://www.empireonline.com/features/last-action-hero


 
Και εγώ γουστάρω και τους δύο υπερβολικά αλλά ένα κλικ πιο πάνω τον Schwarzenegger.

Απο τη συλλογή μου λείπουν το True lies & Assasins...

Οπως ειπώθηκε,πλέον πράγματι βλέπουμε με άλλο μάτι τις ταινίες αυτές που κάποιες είναι "παιδικές" αλλά το Terminator 2,True lies,Predator,Hang on,τις βλέπω 1 φορά σίγουρα κάθε μήνα!

BR.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρνι kill count σε ολες τους τις ταινιες 500 και κατι ψιλα...




 
Ψήφισα τα αρκουδάκια της αγάπης εεε εννοώ τον Schwarzenegger και από ότι βλέπω πέρασε σε ψήφους μπροστά. Όχι ότι δεν συμπαθώ το Stalone αλλά η ερμηνεία του Άρνι στη σειρά Terminator ήταν παροιμιώδης.
 
To περιοδικο EMPIRE φιλοξενει μια ωραια και ακρως ενδιαφερον συνεντευξη του Sly. :)

Μπορειτε να την δειτε εδω
 
Ενδιαφερον thanks Σταυρο!
 
Απαιχτος Sly!!!!!! :headbangdude:

Ζεστα ψωμακια απο τα χερακια του θα τρωμε..... :D

Sylvester Stallone's Warburtons Advert - High Quality Video

 
O Chuck Norris να λέει σε ταινία , ανέκδοτο για τον .... Chuck Norris ( αυτό με την βασιλική κόμπρα )... :D

Πάντως το θέμα μέχρι την 5-6 σελίδα, είναι ο ορισμός του off-topic, παρόλο που είχαν αρκετό ενδιαφέρον οι πληροφορίες.... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανα νεο απο τα Creed , Rambo 5 και Terminator Genesys δεν εχουμε ;;

(Εχω χασει λιγο τις εξελιξεις λογω τεχνικων δυσκολιων :p )
 
Πίσω
Μπλουζα