Scorpions:Αγαπημένο LP

Scorpions:Αγαπημένο LP

  • Lonesome Crow

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Fly to the Rainbow

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • In Trance

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Virgin Killer

    Ψηφοφορίες: 1 50,0%
  • Taken by Force

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Lovedrive

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Animal Magnetism

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Blackout

    Ψηφοφορίες: 1 50,0%
  • Love at First Sting

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Savage Amusement

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    2
markk είπε:
Θυμάμαι που είχα καταχαρεί όταν είχα κάνει συμφωνία με τον αδερφό μου να παίρνω εγώ όλα τα albums και εκείνος όλες τις συλλογές.. :)
Τον έριξες λοιπόν τον αδερφό σου μιας και ο συλλογές αγγίζουν το άπειρο...!
 
Uninvited είπε:
Τον έριξες λοιπόν τον αδερφό σου μιας και ο συλλογές αγγίζουν το άπειρο...!
Χαχαχα ναι... Εγώ είχα το σκεπτικό ότι με τα albums θα έχω όλα τα κομμάτια, και έτσι δεν θα τις χρειάζομαι... Από την άλλη, η μόνη που ήθελα ήταν το best of rockers and ballads, γιατί είχε μέσα τα can't explain και hey you, αλλά όπως διαπίστωσα μετά, και το big city nights σε λίγο διαφορετικό μιξάρισμα από ότι στο love at first sting. Το κομμάτι το είχα μάθει από την κασέτα που είχε γράψει ένας φίλος όπως είπα, και είχε βάλει αυτή την εκτέλεση φαίνεται. Μετά όταν πήρα σε CD το Love at first thing, ενώ ήταν κατά 99% ίδιο το κομμάτι, στο παίξιμο, στις φράσεις στα κιθαριστικά μέρη κλπ, εν τούτοις κάτι δε μου κόλλαγε στον ήχο... Και όταν πήρα τη συλλογή άκουσα πάλι το κομμάτι που ήξερα... :cool:
 
Lonesome Crow μόνο και μόνο για το εξαίρετο In Search Of The Peace Of Mind.
 
Όντως... Τι φωνάρα είναι αυτή που βγάζει στο τέλος ο άνθρωπος...
 
Love at First Sting , και ας μην τα έχω "ζήσει" εκείνα τα χρόνια !
 
To ακούσατε ότι ανακοινώσανε τη διάλυσή τους?!??!?
 
Αυτος ειναι και ο λογος που καναμε το poll αυτο :)
 
SCORPIONS

Απορώ που δεν υπήρξε τόπικ για ένα τεράστιο συγκρότημα, όπως είναι οι SCORPIONS. Ορίστε ένα αφιέρωμα που έκανα για την αγάπη μου προς αυτούς και δημοσιεύτηκε στο sport-games.gr και στο wehellas:

scorpions_logo_01.jpg
Αφιέρωμα στους θρυλικούς Σκορπιούς που λατρεύω!



Οι Scorpions ιδρύθηκαν το μακρινό 1965 από τον μέχρι τώρα κιθαρίστα του συγκροτήματος Rudolf Schenker. Το πρώτο τους cd (demo) κυκλοφόρησε το 1972 και είχε τίτλο Lonesome Crow. Δεν είχε το τραγούδι που θα έκανε τη διαφορά με το "In Search Of The Peace Of Mind" να κάνει τη διαφορά. Αργότερα, το 1974, κυκλπφόρησε το "Fly To The Rainbow", με τα τραγούδια "This Is My Song" και "Speedy's Coming" να γνωρίζουν μεγάλη επιτυχία και να κάνουν το συγκρότημα φήμη.

Με κεκτημένη ταχύτητα την επόμενη χρονιά κυκλοφόρησε το "In Trance", το οποίο χάρισε στο συγκρότημα μεγάλη επιτυχία και αναγνώριση. Από το άλμπουμ αυτό διακρίνονται τα τραγούδια "Life's Like A River" και "Living And Dying" για τα εξαιρετικα φωνητικά του Klaus Meine, καθως και τα "In Trance" και "Top of the Bill" γενικά. Το "In Trance" παίζεται ακόμη και σήμερα από το συγκρότημα.

Το 1976 βγήκε στην αγόρα ακόμη ενα αλμπουμ τους, με τίτλο "Virgin Killer", το οποίο περιείχε τραγούδια όπως το "Pictured Life" (διασκευαστηκε αργοτερα απο τους FIREWIND, "Catch Your Train" και "Yellow Raven" που αγαπήθηκαν πολύ απο το κοινό. Το 1977 κυκλοφόρησε και το "Taken By Force" που κινήθηκε σε ρηχά νερά, αλλά τα τραγούδια του αγαπήθηκαν από όσους πραγματικά θεωρούν τον εαυτό τους Ροκά (κι εγώ το λατρεύω αυτό το άλμπουμ ;) )

Κάνωντας μια παύση ενός έτους, επανήλθαν στη δισκογραφική δουλειά τους το 1979 με το "Lovedrive", άλμπουμ που περιείχε τον μεγαλύτερο ύμνο στις ροκ μπαλάντες, το "Holiday", το πολυαγαπημένο instrumental τραγούδι "Coast To Coast" και πολλά άλλα.

To 1980 κυκλοφόρησε η μεγαλύτερη επιτυχία τους ως τότε, το "Animal Magnetism", στο οποίο υπήρχε το επικό "The Zoo", που διασκευάστηκε και απο τους IRON MAIDEN, το "Make It Real" και άλλα αγαπημένα τραγούδια. Το 1981 είχε προγραμματιστεί να κυκλοφορήσει και το άλμπουμ "Blackout", όμως μια εγχείρηση στα φωητικά του Klaus καθυστερησε τις ηχιγραφησεις για ενα χρονο. Οι γιατροί είχαν πει ότι μπορεί και να μη ξαναμιλούσε, και για αυτό το συγκρότημα άρχισε πρόβες με τον Don Dokken. Ειχαν σχεδον ολοκληρωθεί, όταν ο Meine επανήλθε τον Ιανουάριο του 1982, και τον Απρίλιο του ίδιου χρόνου κυκλοφόρησε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ άλμπουμ τους, και για εμενα το καλυτερο αλμπουμ των 80's για τη Ροκ. Τα τραγούδια "Blackout", "Dynamite", "No One Like You", "When The Smoke Is Going Down" παίζονται ακόμη και σήμερα σε πολλά ραδιόφωνα και είναι πιο επίκαιρα από ποτέ.

Το 1984 κυκλοφόρησε μια μουσική που όποιος ακούει αναγνωρίζει. Κυκλοφόρησε το "Love At First Sting" με το "Rock You Like A Hurricane" να κλέβει την παράσταση και να μην τη δίνει πίσω. Τα "Still Loving You" και "Big City Nights" αγαπήθηκαν κι αυτά πολύ, αλλά κανένα όσο το Hurricane.

Απο εδω και μετα αρχισε η παρακμη τους. Το 1988 κυκλοφορησε το ανωστο "Savage Amusement",, ενώ το 1990 με το "Crazy World" ξεχώρισαν τα "Wind Of Change" και "Send Me An Angel". Το 1993 κυκλοφορησε το "Face The Heat" που πέρασε και δεν ακούμπησε, όπως και το "Pure Instict" 3 χρόνια αργότερα. Το 1999 ήταν η μεγαλύτερη αποτυχία του συγκροτήματος με το "Eye To Eye" να είναι πολύ pop για rock συγκρότημα. Το συγκρότημα διόρθωσε το λάθος του, δίνωντας 2 τεράστιες συναυλίες που βγήκαν και σε cd, το "Hurricane 2000" με την Φιλαρμονική του Βερολίνου και το "Acoustica", το 2001, που ηταν Unplugged και διασκεύασαν με τεράστια επιτυχία το "Dust In The Wind". Ακολουθούν βίντεο:

Το 2004 επανήλθαν στη δισκογραφία με το καλύτερο εξώφυλλό τους, το "Unbreakable" με τραγουδάρες όπως το "Deep And Dark", "New Generation" και "Love 'Em Or Leave 'Em". To 2007 κυκλοφόρησε το "Humanity", που ήταν μέτριο, ενώ τελείωσαν τη δισκογραφική τους καριέρα με το "Sting In The Tail" το 2012, με τραγούδια-έπη "Raised On Rock", "The Good Die Young (ft Tarja Turunen)".

Το 2011 κυκλοφόρησε μία remastered εκδοση παλιότερων επιτυχιων τους, με το όνομα "Comeblack", όπου και διασκεύασαν μεγάλα τραγούδια :

Tainted Love, Children Of The Revolution, Tin Soldier, All Day And All Of The Night κλπ
Στο ενδιάμεσο επισκεύτηκαν αμέτρητες φορές την Ελλάδα, και είχα την τύχη να βρεθώ μια φορά ζωντανά στο Καυταντζόγλειο και να τους δω. Δειτε τι παιχνιδια μας εκαναν ειδικα στο Holiday. Πραγματικα αξιζει!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους SCORPIONS για την τεράστια προσφορά τους στο χώρο της ροκ-χαρντ ροκ σκηνης και που το 2006 μου χαρισαν στιγμες που θα μεινουν αξεχαστες στην υπολοιπη ζωη μου. Ευχωμαι να ξαναερθουν στη Θεσσαλονικη, ή στην Ελλάδα γενικά, για να καταφέρω να τους δω για τελευταλια φορά. Είχα την ευκαιρία πέρσι που ήταν στην Αθήνα μαζί με τους FIREWIND, αλλά η ατυχια που με δερνει ήταν τόση που όταν πήγα να ζητήσω εισιτήριο μου είπαν "λυπούμεθα, αλλά τελείωσαν πριν ένα δίωρο περίπου." Έκλαιγα για 5 ώρες... SCORPIONS NEVER DIE, THEY ONLY FADE AWAY!!!!

scorpions_the_final_sting.jpg
 
Αν και δε μπορώ να ψηφίσω τώρα, θα ήταν σίγουρα το Blackout, όπου ο Klaus έδινε ρέστα, είτε το In Trance. Sorry που το ξεθαβω μετα απο 2 χρονια, αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω στους αγαπημενους μου σκορπιους! Εκανα και τοπικ στο ροκ section, δειτε το:!

SCORPIONS
 
Πάρα πολύ όμορφο και καλογραμμένο! :thumbup:

Εύγε για το ποδαρικό! ;)

Πραγματικά, υπήρχε ένα διάστημα της ζωής μου που δεν άκουγα τίποτα άλλο: μόνο Scorpions!... Εξελικτικά & καταληκτικά, έμεινα στο personal favorite Love at First Sting. Γενικά, είναι εκπληκτικοί και δεν είναι τυχαίο ότι μεγάλωσαν γενιές και γενιές!

Σε κάθε rock / hard rock playlist φιγουράρει πάντα το Hurricane 2000! ;)

(P.S. Τώρα εγώ θα καφριλιάσω πολύ, αν πω ότι η αγαπημένη μου εκδοχή του

είναι αυτή του Marilyn Manson? :p )
 
D@redevil είπε:
Πάρα πολύ όμορφο και καλογραμμένο! :thumbup:
Εύγε για το ποδαρικό! ;)

Πραγματικά, υπήρχε ένα διάστημα της ζωής μου που δεν άκουγα τίποτα άλλο: μόνο Scorpions!... Εξελικτικά & καταληκτικά, έμεινα στο personal favorite Love at First Sting. Γενικά, είναι εκπληκτικοί και δεν είναι τυχαίο ότι μεγάλωσαν γενιές και γενιές!

Σε κάθε rock / hard rock playlist φιγουράρει πάντα το Hurricane 2000! ;)

(P.S. Τώρα εγώ θα καφριλιάσω πολύ, αν πω ότι η αγαπημένη μου εκδοχή του

Ευχαριστώ, στο πρωτότυπο είχα βάλει και βίντεο! Scorpions άκουγα 2 συνεχόμενα χρόνια, και ειλικρινά έκλαψα όταν άκουσα ότι το Sting In The Tail θα είναι το τελευταίο άλμπουμ τους (με νέα τραγούδια γιατί ακολούθησε το Comeblack). Οι Σκορπιοι δεν ειναι μουσικοι, είναι καλλιτέχνες, όπως και πολλοί μεγάλοι, όπως ο Ronnie James Dio, οι Dire Straits, οι Deep Purple, ο Rory Gallagher και τόοοσοι άλλοι, αλλά δε εμένα αυτοί είχαν το κάτι παραπάνω, και αυτός είναι ο λόγος που τους αγαπάω όσο αγαπάω και τους FIREWIND, τη μεγάλη μου μαστούρα. "Soldiers Never Die, They Only Fade Away", παρμένο από το τελευταίο τους single, το "The Best Is Yet To Come", που προκαλεί ανατριχίλα. Ειλικρινά RESPECT σε μια τεράστια μπάντα!!!

{Ναι καφριλιάζεις... Μόνο το γνήσιο Tainted Love και η διασκευή των Scorpions αξίζουν. Ο Manson δε μου αρέσει προσωπικά, τίποτα άλλο :p

}
 
Το poll ξανάνοιξε για όσους δεν πρόλαβαν να ψηφίσουν! :)

Ελεύθερα! :)

(p.s. το παρόν offtopic κλασσικά θα διαγραφεί! )
 
Οι maiden δεν διασκευασαν ποτε το the zoo.Ο bruce dickinson στην solo καριερα του το διασκευασε την περιοδο του

The Chemical Wedding(1998) στην οποια μπαντα του τοτε ηταν στην κιθαρα ο adrian smith(κιθαριστας στους maiden απο το 1981-1989 και 1999 μεχρι τωρα)


Πολυ καλη η παρουσιαση σου



:thumbup:
 
sephirothson είπε:
Οι maiden δεν διασκευασαν ποτε το the zoo.Πολυ καλη η παρουσιαση σου :thumbup:
1. Το ξέρω, απλά ήθελα να δώσω έμφαση

2. Ευχαριστώ πολύ!

By The Way, η signature σου είναι όλα τα λεφτά! Eddie The Head είναι το παρατσούκλι μου σε άλλο forum!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θανασης είπε:
By The Way, η signature σου είναι όλα τα λεφτά! Eddie The Head είναι το παρατσούκλι μου σε άλλο forum!
εχεις πολυ καλα γουστα φιλε θαναση :D σωστο σε βρισκω
 
sephirothson είπε:
εχεις πολυ καλα γουστα φιλε θαναση :D σωστο σε βρισκω
Χαίρομαι που βλέπω ότι τα γούστα μου ταιριάζουν με πολλών από εδώ! Όσοι μεγάλωσαν στα 80's καταλαβαίνουν. Άσχετο που εγώ γεννήθηκα το 96, η μουσική που άκουγα πάντα ανήκε στα 70's μέχρι τέλη 80's και λίγο τώρα

πορώθηκα με FIREWIND. Η ζωη μου ολη ειναι heavy metal!
 
Fly To The Rainbow, δαγκωτό !!! Αιτιολογία ??? Μα φυσικά ... το ομώνυμο κομμάτι !!! Κατά την ταπεινή μου άποψη, με διαφορά το καλύτερο τραγούδι που έγραψε η μπάντα !!! Προγκρέσσιβ / space rock με "αντεργκράουντ" υπόσταση, το οποίο "κλείνει το μάτι" και στην "φευγάτη / πειραματική / αντεργκράουντ" kraut rock σχολή που "ανθούσε" την ίδια εποχή στη Γερμανία [βλ. Can, Amon Duul, Neu! κλπ ... οι ίδιοι οι Scorpions έχουνε δηλώσει ότι το βασικό μέλημά τους ήταν "να ξεφύγουν από το kraut rock κλίμα που είχε διαμορφωθεί στη χώρα τους τότε" ... φυσικά το κατάφεραν, αλλά ... σε αυτό το τραγούδι τα "ψήγματα" kraut rock είναι εμφανή] ..... Επίσης, το τραγούδι ... πώς εξελίσσεται, πώς "μεταμορφώνεται", πώς κάνει τον ακροατή να συμμετέχει και ο ίδιος στην "πλοκή" του .... και, στο τέλος, αφού τον οδηγήσει στα πιο περίεργα "συναισθηματικά μονοπάτια", στο τέλος τον οδηγεί στην "κάθαρση" [εν προκειμένω ... τα "λυγμικά ξεσπάσματα" της κιθάρας του Uli] .... Κι όλα αυτά τα κάνανε οι Scorpions όταν ήταν .... σχεδόν 20 ετών !!! Τι να πεις ...


[.... δεύτερο άλμπουμ θα ψήφιζα το Virgin Killer, άλλος "ακατέργαστος αδάμας" της μπάντας ..... ] ......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ήμουν μεγάλος θαυμαστής των Scorpions και στην προσωπική μου συλλογή έχω σταματήσει στο Lovedrive. Για μένα οι τέσσερις δίσκοι τους είναι με τον Uli Jon Roth στην σύνθεσή τους είναι οι καλύτερες στιγμές στη δισκογραφία τους. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Rinus Cesar όπως τα είπε πιο πάνω. Fly to the Rainbow, με το εκπληκτικό ομώνυμο κομμάτι. Σε απόσταση αναπνοής το Virgin Killer
 
Στις 11,12 & 14 Σεπτεμβριου οι Σκορπιοι δινουν συναυλια στον λοφο του Λυκαβητου ανευ προηγουμενου!!!! :d@redevil

Περισσοτερα για την συναυλια των Scorpions...εδω!
 
Πίσω
Μπλουζα