SD Σκληρός Δίσκος σε 1200

f2bnp

RetroAdept
Joined
18 Mαϊ 2008
Μηνύματα
785
Αντιδράσεις
4
Καλησπέρα, αγόρασα μία Amiga 1200 και την περιμένω να έρθει. Εντωμεταξύ, έχω έναν φίλο που προτίθεται να μου δώσει έναν αντάπτορα από 44Pin IDE(2.5" δίσκοι) σε SD. Η αλήθεια είναι πως IDE σε CF έχω ξαναδει και δουλεύει κανονικά, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τoν SD. Έχει δοκιμάσει κανείς; Παίζει κανονικά;
 
Ναι παιζει κανονικα.
 
Ευχαριστώ Μιχάλη! Να ρωτήσω και κάτι άλλο, θέλω να βάλω WHDLoad και σκοπός μου είναι να παίζω μερικά παιχνίδια που δεν εγκαθίστανται σε σκληρό. Πχ θέλω να παίξω Turrican 2 και 3, Cannon Fodder 1&2, Benefactor, SuperFrog etc

Εαν βάλω 4mb μνήμη εξτρα θα έχω πρόβλημα; Τι θα κερδίσω εαν βάλω 8; Διαφορά σε τιμή είναι αισθητή;

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 
Μην το σκεφτείς καν. Βάλε 8 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κερδίζεις τα μνημοβόρα slaves που θέλουν περισσότερα από ό,τι ισχυρίζονται στα requirements. Το κόστος είναι στο να πάρεις κάρτα και RAM, τα έξτρα 4 δεν θα σου κάνουν μεγάλη διαφορά.
 
Χμμ οκ τότε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!
 
Κοιτα να δεις με 4 παιζεις τα παντα, δεν εχω συναντησει κατι που να μην παιζει σε WB 3.1.

Αλλα σχεδον ολες οι καρτες ειναι 4/8 ΜΒ για συμβατοτητα με pcmcia.

Μερικες με zip ram (real 32bit ram) ειναι 4 ΜΒ αλλα ειναι εξαιρετικα σπανιες.

Θα βρεις πιο ευκολα μια 4/8 ΜΒ με σιμμακια. Υπολογισε περιπου 60-70 και μεταφορικα

http://cgi.ebay.co.uk/COMMODORE-AMIGA-A1200-8Mb-RAM-memory-FPU-RTC-/250723934976?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item3a604fa300
 
Ouch. Simms τέτοια βρίσκω πανεύκολα, αλλά από ότι καταλαβαίνω ο controller είναι που ανεβάζει τρελά την τιμή ε; Είναι όπως και στην 500αρα αυτός, δηλαδή μπαίνει στην υποδοχή πίσω από το μηχάνημα;

Επίσης με Kickstart 3 και WB3.1 δεν θα έχω θέμα ασυμβατότητας έτσι;
 
Η τιμη της καρτας ειναι αυτη, τα σιμμακια ειναι δωρεαν!

Αν βρεις με σιμακια, γιατι υπαρχουν διαφοροι τυποι.

Ναι ειναι οπως στην 500αρα, μπαινουν ΚΑΤΩ απο την Α1200.

Η Α500 εχει δικα της, η Α600 δικα της, η Α1200 δικα της. Δεν ταιριαζουν.
 
Δε φτάνει μονο η μνήμη. Θες και εναν accelerator για να μην περιμένεις να φορτώσουν τα slaves. Γιατί δεν περιμένεις να παρεις αυτό που θα είναι σύγχρονο και ολοκαίνουργιο και αρκετά πιο γρήγορο από τη στοκ Α1200 σου και θα εχεις και μνήμη για...μια ζωή; Με ενα 100άρικο καθάρισες. Δεν ειναι πολύ παραπάνω από μια σκέτη μνήμη. Πιστεύω αξίζει να τα δώσεις.
 
Ε όχι εντάξει ξεφεύγουμε. Άλλωστε δεν θέλω να παίξω κανένα βαρύ παιχνίδι σε Amiga, άμα θέλω να παίξω Alien Breed 3D υπάρχουν και οι emulators ;)

Ε τώρα τα slaves πόσο πια να αργούνε;
 
κοίτα να δεις, αν είναι να δώσεις 60-70 για να πάρεις κάρτα μνήμης είναι χαζό να μην πας στα 99 και να πάρεις κάτι που δεν θα έχει καμοία σχέση με την κάρτα μνήμης.

ΑΛΛΑ όπως το κόβω οι κάρτες στάνταρ θα πέσουν χαμηλότερα στην τιμή τους για τον λόγο που αναφέρω πιο πάνω... οπότε περίμενε λίγο :D
 
Λογικά κοντά Χριστούγεννα θα την αγοράσω. Άντε να δούμε :p
 
Σε φωτίσαμε. Τα άκουσες όλα, από το ότι σου αρκούν 4MB RAM μέχρις ότι θα είσαι χαζός αν δεν πάρεις accelerator :animlaugh:

Ας το θέσω αλλιώς: Αυτό που έχω κάνει στο σπίτι μου το είδες. Ε λοιπόν αυτά τα 2000+ παιχνίδια με 8MB RAM χωρίς επιταχυντή τα τρέχω.
 
Συμφωνω με τους δυο προλαλησαντες γιατι με τα μισα λεφτα απ'οτι θα αγοραζες μια Blizzard 030 με μνημη, αγοραζεις καινουριο hardware με εγγυηση και σερβις αν κατι συμβει. Ειναι μεγαλη υποθεση αυτο! Εγω βεβαια θεωρω οτι οι Blizzard ειναι και το real thing για μια 1200 αλλα και αθανατες αν συμπεριφερεσαι λογικα στο hardware. Αν και στη τελικη μετραει ΤΙ ακριβως θελεις να κανεις με μια Α1200 ή μια Amiga γενικοτερα. Αν ειναι μονο για Whdload τοτε και με μια 600αρα με λιγη μνημη κανεις δουλεια με ελαχιστους συμβιβασμους. Ειναι μεγαλη κουβεντα οποτε ας μη τη ξεκινησουμε καλυτερα.
 
για μένα εφόσον εχεις 1200 δώσε 100 ευρώ και παρε τον επιταχυντή...θα δεις διαφορά και στα φορτώματα ενώ με την μνήμη θα παίξεις για πλάκα και τα δύσκολα παιχνίδια του cd32
 
alkis21 είπε:
Σε φωτίσαμε. Τα άκουσες όλα, από το ότι σου αρκούν 4MB RAM μέχρις ότι θα είσαι χαζός αν δεν πάρεις accelerator :animlaugh:
Ας το θέσω αλλιώς: Αυτό που έχω κάνει στο σπίτι μου το είδες. Ε λοιπόν αυτά τα 2000+ παιχνίδια με 8MB RAM χωρίς επιταχυντή τα τρέχω.
Μα το μεγάλο ατού του Internet είναι ότι βλέπεις και ακούς τα πάντα :D

Πάντως πραγματικά όταν είχα έρθει θυμάμαι πως και γρήγορα φόρτωναν και τζιτζι ήτανε, οπότε εκεί θα κατευθυνθώ Άλκη :) . Εκτός και εαν πια έχω τόσο τυφλωθεί από τα loading times σε δισκέττες που όλα μου φαίνονται γρήγορα. Ειδικά αυτό το Cannon Fodder δεν παλεύεται ρε παιδιά!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και πάλι όλους όσους έγραψαν και μου πρότειναν!
 
Εδω ισχυει 100%, οτι πληρωσεις θα παρεις. Εσυ ξερεις καλυτερα.

Μενεις και κοντα στο Αλκη, θα σε φτιαξει ! Μιλαμε οτι σε μια αποσταση περιπου

500 μετρων, μενουν 3 χρηστες αμιγκα! Γιαφκα την καναμε την περιοχη...
 
Χαχαχαχα! Πάντως κορυφαία ήτανε η φάση, είχα κερδίσει στον διαγωνισμό με τα Adventures του Άλκη και με ρωτάει ποια είναι η διευθυνσή μου. Και μου έρχεται μήνυμα ότι το ταχυδρομείο είναι πιο μακριά από το σπίτι μου xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
άμα μπλέξεις με Άλκη-Μιχάλη θα πάρεις γερή αμιγκοδόση γιατί και οι 2 το κατέχουν το αντικείμενο!
 
keropi είπε:
κοίτα να δεις, αν είναι να δώσεις 60-70 για να πάρεις κάρτα μνήμης είναι χαζό να μην πας στα 99 και να πάρεις κάτι που δεν θα έχει καμοία σχέση με την κάρτα μνήμης.
Ακριβώς αυτό εννοώ.

(Παντως η όλη στιχομυθία μου θυμίζει λίγο το ανέκδοτο με τον τυπο που μπαίνει σε σουπερμαρκετ για να αγοράσει χαρτί υγείας και βγαίνει με αυτοκίνητο και σκάφος :D :D:D:D)
 
Πίσω
Μπλουζα