SD Σκληρός Δίσκος σε 1200

διαφωνώ φίλε rygar...εμεις το θεωρούμε δεδομένο πλέον και δεν καταλαβαίνουμε!

Βάλε μια στοκ αμίγκα δίπλα σε μία με επιταχυντή και καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορά!

Ακόμα και κάποιος που παίζει μόνο παιχνίδια (όπως εγώ) δεν μετανίωνει με την αγορά της!
 
Χαχαχα σωστός ο Rygar! Κοιτάξτε παιδιά οπωσδήποτε είναι μεγάλη η διαφορά στην ταχύτητα αλλά έτσι και αλλιώς τα παιχνίδια που θέλουν επιταχυντή ή τα βρίσκεις και άλλου ή τα παίζεις σε emulator και δεν σκας τόσα λεφτά.

My 2 cents επί του θέματος :p
 
mike είπε:
500 μετρων, μενουν 3 χρηστες αμιγκα! Γιαφκα την καναμε την περιοχη...
:animlaugh: Παρεμπιπτόντως πότε θα έρθεις για εκείνη τη δισκέτα να δούμε αν σώσουμε τίποτα;
 
f2bnp είπε:
Χαχαχα σωστός ο Rygar! Κοιτάξτε παιδιά οπωσδήποτε είναι μεγάλη η διαφορά στην ταχύτητα αλλά έτσι και αλλιώς τα παιχνίδια που θέλουν επιταχυντή ή τα βρίσκεις και άλλου ή τα παίζεις σε emulator και δεν σκας τόσα λεφτά.My 2 cents επί του θέματος :p


Βρε το θεμα δεν ειναι εάν χρειάζεσαι επιταχυντή ή όχι, ούτε ποια παιχνίδια τον απαιτούν γιατί κανένα δεν τον απαιτεί. Το θεμα μας είναι ότι αφου θα δώσεις που θα δώσεις τόσα χρήματα, βαζεις και κατιτις παραπανω και παίρνεις κατι πολύ καλύτερο. Υποψην με accelerator το whdload φορτώνει τα παιχνίδια πολύ πιο γρήγορα, αλλα δεν τα τρέχει πιο γρήγορα. Και στο φιναλε θα εχεις και μπόλικη μνήμη και θα μπορείς να φορτώσεις και καμια πιο προχώ έκδοση του Workbench όπως π.χ. το ClassicWB advanced το οποίο κανει παπάδες αλλα απαιτεί επιταχυντή. Λοιπον, πολύ το πιπιλίσαμε. Θα παρεις επιταχυντή, τελος!! :D

Και να σου πω και κατι αλλο; Δεν αγοράζεις και μια indivision aga τωρα που θα ξαναβγεί; Και ενα subway usb; Ελα μωρε 200 ευρουλάκια επιπλέον ειναι. Αφου θα δώσεις που θα δώσεις τα 70 ευρώ για μνήμη και αφου τελικά θα βαλεις κι αλλα 30 για επιταχυντή, αρα θα δώσεις 100, δε δίνεις κι αλλα διακόσα; Σιγά τη διαφορά! :D :D

Πλακα πλακα ενας Indivision aga χρειάζεται μουχαχαχαχαχαχαχα



spyros_s είπε:
διαφωνώ φίλε rygar...εμεις το θεωρούμε δεδομένο πλέον και δεν καταλαβαίνουμε!Βάλε μια στοκ αμίγκα δίπλα σε μία με επιταχυντή και καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορά!

Ακόμα και κάποιος που παίζει μόνο παιχνίδια (όπως εγώ) δεν μετανίωνει με

την αγορά της!

Σε τί διαφωνείς; Αφου αυτό λεω κι εγώ, ότι ειναι *must* ο επιταχυντής. :D
 
Υπ'όψην ότι για να "παίξει" η καρτούλα στην αμίγκα θα πρέπει να μπορείς να κάνεις set το flag της σε fixed από removable. Διαφορετικά η αμίγκα δε θα μπουτάρει ποτέ απ' αυτή!
 
Μα αφου το παιδι δεν θελει να δωσει τοσα χρηματα, τι να κανουμε, με το ζορι?

@alkis : πες μου οποτε θες και ερχομαι.

Την εχω πανω στο τραπεζι την δισκετα και την κοιταω.
 
nkarytia είπε:
Υπ'όψην ότι για να "παίξει" η καρτούλα στην αμίγκα θα πρέπει να μπορείς να κάνεις set το flag της σε fixed από removable. Διαφορετικά η αμίγκα δε θα μπουτάρει ποτέ απ' αυτή!
Αυτό γίνεται μέσω jumpers να φανταστώ;
 
Οχι. Γίνεται μεσα απο το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις partition στην κάρτα. :D :D
 
Α οκ. Θα την φτιάξω μέσα από WinUAE και μετά θα την βάλω στην 1200. Άντε να δούμε πότε θα έρθουν...
 
Rygar είπε:
Οχι. Γίνεται μεσα απο το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις partition στην κάρτα. :D :D
Για να μπορέσεις να κάνεις partitioning στη κάρτα, πρέπει πρώτα ο υπολογιστής να την δεί σα fixed. Κανένα partitioning πρόγραμμα δε μπορεί να το κάνει αυτό. Κατά καιρούς, διάφορες ετειρείες κατασκευής καρτών είχαν και λογισμικό που μπορούσε να αλλάξει αυτό το bit (lexmark, kingston). Για κάποιο λόγο όμως αυτά τα προγραμματάκια εξαφανίστηκαν ή το firmware τους δε το επιτρέπει πια.

Αυτός είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι ψάχνουν για κάρτες μικρής χωρητηκότητας (και ως επι το πλείστον παλαιότερης κατασκευής).

;)
 
nkarytia είπε:
Για να μπορέσεις να κάνεις partitioning στη κάρτα, πρέπει πρώτα ο υπολογιστής να την δεί σα fixed.
Μαλιστα. Δεν έχω αντίρρηση. Οταν έστηνα την A500 με το CFIDE68k, θυμάμαι είχα στήσει μια καρτα SD πρώτα στο Winuae και μετά την είχα συνδέσει ετοιμη στην 500άρα μου. Δεν είχα πειράξει κατι όμως. Επίσης, νομίζω ότι το hdinsttool εχει μια επιλογή για Removable ή κανω λάθος; Παντως η SD που είχα χρησιμοποιήσει ηταν 1GB.
 
Δυστιχώς το hdinsttool δεν έχει τετοια επιλογή. Βασικά είναι θέμα του IDE controller της Amiga που δε "πάει" τα removables. Το SD που είχες χρησιμοποιήσει ήταν ήδη σεταρισμένη σα fixed (οι παλιές kingston ήταν έτσι).
 
Λοιπον, ο τυπος που εφτιαξε το CFIDE68K, αναφέρει κατι περί partitioning και fixed/removable δίσκους στο τελος της σελίδας του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έχω δει. Το πρόβλημα με τις νεότερες κάρτες είναι ότι δε μπορείς να τους αλλάξεις το removable/fixed bit. Το patch για το hdinsttool είναι για να δεί το hdinsttool τη κάρτα. Για τον IDE controller δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
 
f2bnp είπε:
Α οκ. Θα την φτιάξω μέσα από WinUAE και μετά θα την βάλω στην 1200. Άντε να δούμε πότε θα έρθουν...
Τσουπ το πρώτο πρόβλημα. Έχω ανοίξει το WinUAE, του βάζω ως σκληρό δίσκο όλη την κάρτα SD που είναι συνδεδεμένη στο PC μέσω card reader και εκτός του ότι μου την βρίσκει ως 3810Κ όταν πάω να την formάρω, δεν με αφήνει να την φορμάρω. Πατάω format κια μου βγάζει:

"Couldn't open device DH0"

Τι κάνουμε :p ;
 
Λοιπόν επιτέλους ήρθε η 1200αρα και έβαλα την κάρτα. Το πρόβλημα είναι ότι μου γράφει Unit is not a disk (Type 7) κάθε φορά που πατάω Read Configuration στο HDTools. Από ότι διάβασα αυτό σημαίνει πως το βλέπει ως CD-ROM; Φαντάζομαι πως έχει να κάνει με αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω περι Removable και Fixed bit. Πώς μπορώ να το φτιάξω;

Ότι και να δοκιμάσω πάντως από partition μόνο μια φορά κατάφερα να το κάνω να μου τον δείξει ως drawer τον δίσκο. Όλες τις υπόλοιπες φορές δεν μου τον δείχνει καν.

Επίσης, στο HD Tools μου τον έχει κάτω από την κατηγορία SCSI. Εϊναι νορμάλ αυτό;
 
Ρε να μην εχω ασχοληθει καθολου με sd και να μην μπορω να βοηθησω.

Αλλα με cf τα πραγματα ειναι πιο απλα, περιεργο οτι οι sd εχουν θεματα.

Υποτιθεται ειναι παρομοια πραγματα.
 
Δεν νομίζω ότι παίζει να έχουν διαφορά. Βρήκα το HDToolInst και προσπαθώ με κάποιο τρόπο να το περάσω στην Amiga τώρα μέσω WinUAE αλλά μου έχει σπάσει τα νεύρα!
 
Μπα και το HDInstTool δεν κάνει τίποτα. Ποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω τελικά ρε παιδιά;
 
Πίσω
Μπλουζα